Προς το περιεχόμενο

Προσληψη και μισθος


zenwalk23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, JimxxZe said:

Βιάστηκα πολύ να πω ναι σε όλα.

Και γιατί συγχίζεσαι με τον άλλο αφού εσύ έκανες το λάθος;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν είστε αμείλικτοι με τον εαυτό σας, σιγά σιγά θα βελτιωθείτε. Όποιος αρχίζει να βρίσκει δικαιολογίες (δεν το λέω για να κραξω) του στυλ "με πίεσε", "δε φάνηκε μεγάλη επιχείρηση", κλπ, απλά κοροϊδεύει τον εαυτό του.

Υπόψη, στην αρχή της καριέρας ναι μεν υπάρχει πολύς χρόνος μπροστά, αλλά επίσης εκεί είναι που μπορούν να χαθούν και οι μεγαλύτερες ευκαιρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 hours ago, orck said:

Ολη η ουσια ειναι εδω, εαν θες να ανεβεις η να αναγνωριστεις αυτο θα γινει ΜΟΝΟ με τις γνωριμιες με τους ανωτερους ιεραρχικα.

Αν θες να αναγνωριστείς αυτό θα γίνει μόνο αν το αξίζεις και επίσης δεν κοιμάσαι, αλλά δικτυώνεσαι και πουλάς σωστά τον εαυτό σου.

Τα άλλα με τις ομάδες κλπ... yeah.

@divo έχω δώσει και έχω πάρει, και Ελλάδα και εξωτερικό. Όταν έρχεται κάποιος της ειδικότητας μου για την ομάδα μου, μετά το HR περνάει από μένα.  Οπότε αυτό δε χρειάζεται να το έχουμε στη μέση.

Προφανώς και όλοι θέλουν άτομα με όρεξη, δε διαφωνούμε σε αυτό. Διαφωνούμε στο ότι θα βγάλεις συμπέρασμα για τη δίψα του άλλου από ερώτηση φασόν και λοιπά χαριτωμένα που διαβάζει κανείς από δω κι από κει.

Είπα νωρίτερα ότι υπάρχει παραλληλισμός σε αυτά τα πράγματα και το πέσιμο, και είναι πραγματικά πολύ μεγάλος. Όλοι μπορούμε να φανταστούμε κριντζ ατάκες πεσιματος που κάποιος διάβασε κάπου. Όταν τις απευθύνεις σε κάποιον έμπειρο, στην καλύτερη θα μειδιάσει και στη χειρότερη θα αποφασίσει ότι δεν καταλαβαίνεις τι βλακεία έχεις πει. Το ίδιο και στη συνέντευξη όπου στο σενάριο που συζητάμε είσαι τελείως ψάρι σε σχέση με εκείνον που την παίρνει.

Να τα κάνεις όλα αυτά που λέμε, αλλά αν δε μπορείς να βρεις δικό σου "organic" τρόπο καλύτερα μην το κάνεις καθόλου και πήγαινε με την αγέλη, υπάρχουν δουλειές και για τους μέτριους. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

KPIs δε βλέπω τι σχέση έχουν με αυτό που συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι από τους τυχερούς αν κρίνω με αυτά που διαβάζω...

Λατρεία μου χρόνια το να φτιάχνω υπολογιστές και κινητά. Αργότερα κάθισα δίπλα σε έναν πολύ καλό ηλεκτρολόγο και έμαθα βασικές αρχές από πολλά.

Η τραγική ειρωνία όλων αυτών παρότι ήμουν καλός και ΧΩΡΙΣ κανένα πτυχίο μπορούσα να δουλέψω για 500€ στον Γερμανό και με 520 σε έναν ιδιώτη...

Έγινα όμως επαγγελματίας οδηγός σε λεωφορείο στα αστικά της πόλης μου...

Μέσα σε 2 χρόνια με βασικό μισθό σε 8ωρο μου έτυχε μια ευκαιρία από το πουθενά... Είχε χαλάσει κάποιος υπολογιστής στα γραφεία των αστικών και έτυχε να είμαι εκεί... Τον έφτιαξα επί τόπου και τότε βγήκε άστρο.

Με δοκίμασαν ενθουσιάστηκαν και σήμερα τώρα που σας γράφω είμαι οδηγός ,υπεύθυνος για τα τάμπλετ και τους εκτυπωτές που έχουν μέσα τα λεωφορεία,για τα ακυρωτικα εισητηρίων αλλά και για την Τηλεματική (για όσους ξέρουν) κάνω αυτό που αγαπάω και ο μισθός για τα σημερινά δεδομένα είναι φοβερός ... μην ρωτήσετε ποσα αλλά ειλικρινά είναι πολύ καλά! Το καλύτερο;; Έχω ευέλικτο ωράριο. Ότι ώρα θέλω οπότε θέλω και ότι εργαλεία και ανταλλακτικά χρειαστώ είναι πάντα εκεί χωρίς πολλές ερωτήσεις. Πραγματικά αισθάνομαι πολύ τυχερός με αυτά που διαβάζω αλλά και βλέπω τριγύρω μου.

Πάνω από όλα όλη η διοίκηση είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και δεν σε βλέπουν σαν κάτι αναλώσιμο.

 

Επεξ/σία από deadwar
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα ο εργοδοτης ψαχνει νεο, να ειναι σαν ρομποτ, να τα ξερει ολα,ναμην κουραζεται ποτε και να εχει την αναλογη εμπειρία, χωρις να σκεφτεται αν αυτο που του ζηταει να κανει θελει χρονο και η προηγούμενη εμπειρία του ειναι εμμεση και οχι αμεση.

Πχ ενα εργοστασιο λιπασματων και ενα εργοστασιο με υλικα συσκευασιων πετ εχουν και τα δυο μηχανες με ομοια εξαρτήματα πχ μπουλακες, φωτοκυτταρα, αλλα το ενα λειτουργει μονο με αερα και χαμηλη πιεση και το δευτερο εχει αερα χαμηλης και υψηλης πιεσης συν υδραυλικη πιεση. Ε αυτα θα τα μαθεις σιγα σιγα στο δευτερο και με αερα υψηλης πιεσης πανω απο 40μπαρ και υδραυλικη πιεση δεν παιζουν, αυτα σκοτωνουν, αλλα τον εργοδοτη αυτο δεν τον νοιαζει και ας εχουν γινει πολλα ατυχηματα, λεει βαλτην μπρος να δουλεψει.

Σκηνικο χτες η μηχανή να σταματαει για αγνωστο λογο, να ψάχνω για κανενα τεταρτο τι φταει, ερχεται να μου το παιξει έξυπνος, εκατσε λιγο και μου λεει αν μπορεις βαλτην μπρος αλλιως διωξε τους εργαζομενους, εγω τοσα χρονια δεν ειδα την μηχανη να συμπεριφερεται ετσι.

Ειμαι εκει 6 μηνες. Την εβαλα δουλεψε και εβγαλα την βαρδια μου, οταν με αλλαξε αλλος μηχανικος που ειναι εκει καμια 10 χρονια,  εφυγα ενω του εξηγησα τι εκανα, του σταμάτησε και δεν κατάφερε να την ξαναβαλει, σημερα ξαναπηγα εκατσα την εψαξα μαζι με το εγχειριδιο αυτη την φορα και την εφτιαξα. Θελω να τονισω οτι πλεον οι εργοδοτες δεν εχουν την υπομονη που πρεπει, ουτε δειχνουν την κατανόηση που πρεπει.

Και δεν τηρείται τιποτα απο το νομιμο. Σαββατο δουλευα 23:00-07:00 κυριακη 15:00-23:00σημερα 07:00-15:00 με βαση αυτα τα ωραρια κοιμομουν 5 ωρες ξανα στο εργοστάσιο. Δεν ειχα καθαρο μυαλο να σκεφτω. Μεσα σε ενα δυομιση μερες κοιμηθηκα 15ωρες το πολυ και δουλεψα 24ωρες σχεδόν συνεχόμενα

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, PresidentGR said:

Αν είσαι γάτος στη δουλειά που κάνεις και την κάνεις σωστά, ίσως αντί για "διαζύγιο", ο τωρινός εργοδότης να σου προσφέρει καλύτερο πακέτο συνεργασίας.

Δεν υπάρχει σενάριο που αυτό είναι καλή εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν υπάρχει σενάριο που αυτό είναι καλή εξέλιξη.

Αν δεν είναι καλό το σενάριο της μισθολογικής προαγωγής τότε ποιο είναι για σένα το "καλό"? Να σου δωρίσει την επιχείρηση??? ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, divo είπε

εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε 30 ατομα με πανω κατω τα ιδια βιογραφικα. Ειναι ολοι νεοι στη δουλεια και χωρις προϋπηρεσία σε αναλογο τομεα. εχεις 4 που εχουν ψαξει την εταιρεια και ενδιαφέρονται οχι για δουλεια, αλλα για τη συγκεκριμενη δουλεια. Αυτο το βλεπεις ανετα μια και εχεις κανει συνεντευξεις. οι δυο απο αυτους τους ενδιαφερει να εξελιχθουν και ρωτανε παραπανω πραγματα για την εταιρεια και τυχών εξέλιξη τους. Εσυ ποιους θα έπαιρνες καποιον απο τους υπολοιπους 26, τους δυο που απλα ψάχτηκαν για να σου γλυκάνουν τα αυτια ή  αυτους που απ οτι φαίνεται θελουν να εξελιχθουν και εχουν στοχους στη ζωη τους; 

Για τα Kpis Τι να πουμε; αν δεν εχεις μεσα σε αυτα την "εξέλιξη" μάλλον δεν εχεις σχεση με Kpis στελεχων.

Δεν εχει αδικο σε αυτο που λεει. Αν πας σε εργοδοτη και του πεις φευγω και βρηκα καλυτερο μισθο και η απαντηση του ειναι σου δινω κι εγω, τοτε φιλε μου να εισαι σιγουρος οτι ψαγνει για αντικαταστατη σύντομα.😉

Ένας σωστός επιχειρηματίας δεν κάθεται να ασχολείται με τέτοια καπρίτσια. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και η επιχείρηση να βγάζει κέρδος.

Αν είσαι καλός στη δουλειά σου, τότε αργά η γρήγορα (από εσένα εξαρτάται) αυτό θα αναγνωριστεί εμπράκτως από την επιχείρηση.

Αν δεν είσαι καλός και απλά νομίζεις ότι είσαι "αναντικατάστατος", τότε σύντομα θα αποχαιρετήσεις τους συναδέλφους σου και μετά θα κλαίγεσαι στους φίλους σου ότι "δεν αναγνωρίστηκε η προσφορά σου".

Αυτό το έργο το έχω δει δεκάδες φορές κάθε φορά που αναγκαζόμουν να απολύσω κάποιον "αναντικατάστατο". Και ποτέ μα ποτέ δεν κάθησα να ασχοληθώ με καταστάσεις που περιγράφεις. Αν ο άλλος απλά δεν είναι καλός, τότε φεύγει το συντομότερο. Αν είναι καλός αλλά κάθεται σαν χαζός και δεν διεκδικεί τίποτα, τότε κακό του κεφαλιού του (και καλό της επιχείρησης"!)

Αν διεκδικήσει και το αξίζει, τότε θα πάρει ακριβώς αυτό που ο εργοδότης πιστεύει ότι αξίζει (και τον συμφέρει) να του δώσει. Είναι τόσο απλό, αλλά δυστυχώς πολλοί πετάνε στα σύννεφα.

Και από αναντικατάστατους....τα νεκροταφεία είναι γεμάτα! 

Επεξ/σία από PresidentGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, PresidentGR said:

Αν δεν είναι καλό το σενάριο της μισθολογικής προαγωγής τότε ποιο είναι για σένα το "καλό"? Να σου δωρίσει την επιχείρηση??? ;)

Το σενάριο για το οποίο μιλούσαμε, δηλαδή να μη σου δίνει αύξηση ο εργοδότης και να σου τη δώσει τελικά όταν πας με την προσφορά τρίτου στο χέρι, δεν έχει καμία σχέση με μισθολογική προαγωγή με τη γενικότερη έννοια του όρου όπως τη χρησιμοποιείς.

Θα μπορούσα να το αναλύσω αν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, defacer είπε

Το σενάριο για το οποίο μιλούσαμε, δηλαδή να μη σου δίνει αύξηση ο εργοδότης και να σου τη δώσει τελικά όταν πας με την προσφορά τρίτου στο χέρι, δεν έχει καμία σχέση με μισθολογική προαγωγή με τη γενικότερη έννοια του όρου όπως τη χρησιμοποιείς.

Θα μπορούσα να το αναλύσω αν χρειάζεται.

Κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς αλλά δεν είναι καθόλου έτσι.

Σε υποθετική περίπτωση που πέσεις σε τέτοιο εργοδότη, τότε το καλύτερο για όλους είναι να φύγεις χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Αλλά αυτά είναι απλά υποθέσεις επειδή όπως είπα, αν πραγματικά αξίζεις, ΚΑΝΕΝΑΣ εργοδότης δεν σε διώχνει για πλάκα (έχει και σοβαρότερες ασχολίες βλέπεις)

 

ΥΓ και κάτι συμπληρωματικό, αλλά πολύ σημαντικό. Μάθετε καλά τον εργατικό Νόμο! ;)

Επεξ/σία από PresidentGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, PresidentGR said:

Σε υποθετική περίπτωση που πέσεις σε τέτοιο εργοδότη, τότε το καλύτερο για όλους είναι να φύγεις χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Θεωρητικά ναι. Οπότε συμφωνούμε στο ότι το να κάτσεις επειδή προσωρινά σε έχει ανάγκη και θα σε πληρώσει δεν είναι καλή εξέλιξη.

44 minutes ago, divo said:

Εσυ ποιους θα έπαιρνες καποιον απο τους υπολοιπους 26, τους δυο που απλα ψάχτηκαν για να σου γλυκάνουν τα αυτια ή  αυτους που απ οτι φαίνεται θελουν να εξελιχθουν και εχουν στοχους στη ζωη τους; 

Για τα Kpis Τι να πουμε; αν δεν εχεις μεσα σε αυτα την "εξέλιξη" μάλλον δεν εχεις σχεση με Kpis στελεχων

Ναι, να ενδιαφερθούν, συμφωνούμε. Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν πολλές, πάρα πολλές, περιπτώσεις που ο συγκεκριμένος τρόπος να δείξεις ενδιαφέρον είτε δεν πείθει είτε δεν είναι ο πιο αποτελεσματικός. Ειδικά αν μείνει η λάθος εντύπωση ότι κάνεις δυο αφελείς ερωτήσεις και κάτι έγινε.

Για τα KPIs καταλαβαίνεις ότι αν δε γίνεις πιο συγκεκριμένος δε μπορούμε να συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, defacer είπε

Θεωρητικά ναι. Οπότε συμφωνούμε στο ότι το να κάτσεις επειδή προσωρινά σε έχει ανάγκη και θα σε πληρώσει δεν είναι καλή εξέλιξη.

Μα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.

Αυτή η περίπτωση που περιγράφεις αφορά λίγους, άσχετους και ανίκανους "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ". Και αν πέσεις σε τέτοιον, μπορείς να τον ψυχολογήσεις και να καταλάβεις τι παίζει από την πρώτη μέρα που θα δουλέψεις εκεί. Αν καταλάβεις ότι πρόκειται περί τέτοιου και δεν σηκωθείς να φύγεις μόνος σου, τότε είσαι κι εσύ συνυπεύθυνος για ότι στραβό προκύψει στην πορεία.

Το ξαναγράφω....αν ΟΝΤΩΣ είσαι καλός, τότε δεν φοβάσαι για τη δουλειά σου. Αν ζητήσεις αύξηση και σου αρνηθούν, τότε το καλύτερο θα είναι να πας αλλού (αν ΟΝΤΩΣ πιστεύεις στην αξία σου)

Αν απλά "νομίζεις" ότι είσαι καλός αλλά οι άλλοι δεν έχουν την ίδια γνώμη, τότε πολύ απλά "αν" παραμείνεις στη δουλειά, δεν θα έχεις απολύτως καμία ελπίδα μισθολογικής προαγωγής. Η επιχείρηση θα σε ξεζουμίσει όσο πάει και μετά θα σε αναγκάσουν να παραιτηθείς. Κανένας επιχειρηματίας δεν είναι χαζός για να διώχνει ικανούς εργαζόμενους. Αν είσαι ικανός αλλά ζητάς υπερβολικά πολλά, τότε φυσικά και θα σε αφήσει να φύγεις αν νομίζει ότι δεν συμφέρει στην επιχείρηση να σου δώσει όσα ζητάς. Πάντα όμως υπάρχουν και καλύτερες εταιρίες που μπορούν να αντέξουν ΚΑΘΕ κόστος και αν το αξίζεις πραγματικά θα σου το δώσουν (κάπως έτσι βγήκε και ο όρος golden boys).

Από εκεί και πέρα, είπαμε....μπορεί να είσαι πραγματικό φαινόμενο στη δουλειά που κάνεις, αλλά να είσαι και κορόϊδο αρκούμενος σε "ψίχουλα". Για αυτό όμως δεν φταίει η επιχείρηση. Ζητάς αυτό που νομίζεις ότι αξίζεις και αν το πάρεις, καλώς. Και για να καταλάβεις περίπου πόσο αξίζεις, πρέπει να μπεις στο "κοστούμι" της επιχείρησης. Αν ήσουν ΕΣΥ η επιχείρηση θα έδινες στον εαυτό σου αυτά που ζητάς? Είναι πολύ απλό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με τους εργαζόμενους είναι ότι καθονται και ακουν ειδήσεις, ακουν κατι για αριστεια και νομιζουν ότι αναφερονται στον καλο εργατη. Η αληθεια είναι ότι όταν ακουτε για αριστεια η αναφορα γίνεται στο επιχειρην ολοι οι αλλοι απλα έχουν αποτυχει και βοηθανε τους αριστους να κερδιζουν.Οσοι δε μπορουν να κάνουν ούτε αυτο πανε στον πατο ακλαυτοι.  Ας συνεχισουμε λοιπον τη συζητη εμεις οι αποτυχημενοι, ποιος ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο καλυτερος.

Μας εκλεψαν τα ονειρα, ολοι να ζησουμε θελουμε και οι αριστοι νομιζουν οτι πληρωνουν και απο πανω.  Η ζωη ειναι μικρη και το καταλαβαινουμε αργα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, deadwar είπε

Εγώ είμαι από τους τυχερούς αν κρίνω με αυτά που διαβάζω...

Λατρεία μου χρόνια το να φτιάχνω υπολογιστές και κινητά. Αργότερα κάθισα δίπλα σε έναν πολύ καλό ηλεκτρολόγο και έμαθα βασικές αρχές από πολλά.

Η τραγική ειρωνία όλων αυτών παρότι ήμουν καλός και ΧΩΡΙΣ κανένα πτυχίο μπορούσα να δουλέψω για 500€ στον Γερμανό και με 520 σε έναν ιδιώτη...

Έγινα όμως επαγγελματίας οδηγός σε λεωφορείο στα αστικά της πόλης μου...

Μέσα σε 2 χρόνια με βασικό μισθό σε 8ωρο μου έτυχε μια ευκαιρία από το πουθενά... Είχε χαλάσει κάποιος υπολογιστής στα γραφεία των αστικών και έτυχε να είμαι εκεί... Τον έφτιαξα επί τόπου και τότε βγήκε άστρο.

Με δοκίμασαν ενθουσιάστηκαν και σήμερα τώρα που σας γράφω είμαι οδηγός ,υπεύθυνος για τα τάμπλετ και τους εκτυπωτές που έχουν μέσα τα λεωφορεία,για τα ακυρωτικα εισητηρίων αλλά και για την Τηλεματική (για όσους ξέρουν) κάνω αυτό που αγαπάω και ο μισθός για τα σημερινά δεδομένα είναι φοβερός ... μην ρωτήσετε ποσα αλλά ειλικρινά είναι πολύ καλά! Το καλύτερο;; Έχω ευέλικτο ωράριο. Ότι ώρα θέλω οπότε θέλω και ότι εργαλεία και ανταλλακτικά χρειαστώ είναι πάντα εκεί χωρίς πολλές ερωτήσεις. Πραγματικά αισθάνομαι πολύ τυχερός με αυτά που διαβάζω αλλά και βλέπω τριγύρω μου.

Πάνω από όλα όλη η διοίκηση είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και δεν σε βλέπουν σαν κάτι αναλώσιμο.

Στον ΟΑΣΘ είσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Το κακο με τους εργαζόμενους είναι ότι καθονται και ακουν ειδήσεις, ακουν κατι για αριστεια και νομιζουν ότι αναφερονται στον καλο εργατη. Η αληθεια είναι ότι όταν ακουτε για αριστεια η αναφορα γίνεται στο επιχειρην ολοι οι αλλοι απλα έχουν αποτυχει και βοηθανε τους αριστους να κερδιζουν.Οσοι δε μπορουν να κάνουν ούτε αυτο πανε στον πατο ακλαυτοι.  Ας συνεχισουμε λοιπον τη συζητη εμεις οι αποτυχημενοι, ποιος ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο καλυτερος.

Μας εκλεψαν τα ονειρα, ολοι να ζησουμε θελουμε και οι αριστοι νομιζουν οτι πληρωνουν και απο πανω.  Η ζωη ειναι μικρη και το καταλαβαινουμε αργα.

Τα όνειρα είναι καλά και όλοι δικαιούνται να έχουν όνειρα. Αρκεί να μη το μπερδεύουμε με το "πετάω στα σύννεφα".

Η ζωή είναι αυτή είτε μας αρέσει είτε όχι. Και η ζωή είναι έτσι επειδή έτσι την έφτιαξαν οι "ισχυροί" ή οι "έξυπνοι" (πες τους όπως σου αρέσει).

Και η ζωή αλλάζει είτε με μια μεγάλη επανάσταση, είτε με έναν παγκόσμιο πόλεμο. Σε κάθε περίπτωση, αλλάζει με το αίμα εκατομμυρίων ανθρώπων.

Τα λέω λίγο "χύμα", αλλά τι να κάνουμε. Σε τέτοιο κόσμο ζούμε. Και το πόσο άξιος είναι ο καθένας, δυστυχώς καθορίζεται από άλλους και όχι από τον εαυτό μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PresidentGR είπε

Τα όνειρα είναι καλά και όλοι δικαιούνται να έχουν όνειρα. Αρκεί να μη το μπερδεύουμε με το "πετάω στα σύννεφα".

Η ζωή είναι αυτή είτε μας αρέσει είτε όχι. Και η ζωή είναι έτσι επειδή έτσι την έφτιαξαν οι "ισχυροί" ή οι "έξυπνοι" (πες τους όπως σου αρέσει).

Και η ζωή αλλάζει είτε με μια μεγάλη επανάσταση, είτε με έναν παγκόσμιο πόλεμο. Σε κάθε περίπτωση, αλλάζει με το αίμα εκατομμυρίων ανθρώπων.

Τα λέω λίγο "χύμα", αλλά τι να κάνουμε. Σε τέτοιο κόσμο ζούμε. Και το πόσο άξιος είναι ο καθένας, δυστυχώς καθορίζεται από άλλους και όχι από τον εαυτό μας

Δεν διαφωνω σε πολλα. Η διαφορα ειναι οτι την επανασταση την κανει ο εργαζομενος και τον παγκοσμιο πολεμο οι αριστοι που μαλωνουν. Απο το δευτερο δε θα παρω ευχαριστω γιατι μιλαμε για πολυ αιμα χωρις κερδος δικο μας. Ειχα μπει πριν λιγο σε ενα αλλο φορουμ και διαβαζα να τσακωνονται καποιοι αποτυχημενοι (εργατες δηλαδη, και οχι αριστοι επιχειρηματιες) αν πρεπει να παρουμε F35 ή su 35  ή s400 , οποτε αυτες οι συζητησεις που εχουμε εδω ειναι οαση. Χαμηλο επιπεδο ανταξιο της μοιρας μας. Εχουμε δωσει τα κλειδια της μοιρας μας σε μια χουφτα. Παω για υπνο, αυριο πρεπει να εχω ενεργεια στη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...