Προς το περιεχόμενο

Χορτο σε ξενο αυτοκινητο


george689

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν γίνει έλεγχος σε καποιο αυτοκίνητο απο την αστυνομια στο οποίο επιβαίνεις σαν συνοδηγος και βρεθει ποσότητα κάναβης είτε μέσα στο αυτοκίνητο είτε στον οδηγό,αλλα το αυτοκινητο δεν είναι δικο σ αλλα του οδηγου και γενικα δεν εχεις καμια σχέση με την κάναβη,απλά έτυχε να είσαι συνοδηγος υπάρχει περιπτωση ν κινδυνευεις απο τον νόμο ή να σε  πάνε αυτόφωρο;

Επεξ/σία από george689
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, κινδυνεύεις.

Συνήθως πάνε αυτόφωρο όλοι οι επιβαίνοντες και το Δικαστήριο "καθαρίζει" ποιανού ήταν η όποια ουσία βρεθεί και ποιος δεν είχε σχέση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, george689 είπε

Αν γίνει έλεγχος σε καποιο αυτοκίνητο απο την αστυνομια στο οποίο επιβαίνεις σαν συνοδηγος και βρεθει ποσότητα κάναβης είτε μέσα στο αυτοκίνητο είτε στον οδηγό,αλλα το αυτοκινητο δεν είναι δικο σ αλλα του οδηγου και γενικα δεν εχεις καμια σχέση με την κάναβη,απλά έτυχε να είσαι συνοδηγος υπάρχει περιπτωση ν κινδυνευεις απο τον νόμο ή να σε  πάνε αυτόφωρο;

Απλα αυτος που το ειχε πρεπει να πει στο αυτοφωρο οτι ειναι δικο του και οτι ολοι οι αλλοι δεν γνωριζαν για την υπαρξη του....

Με λιγα λογια καποιος να το παρει πανω του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george689 είπε

Αν γίνει έλεγχος σε καποιο αυτοκίνητο απο την αστυνομια στο οποίο επιβαίνεις σαν συνοδηγος και βρεθει ποσότητα κάναβης είτε μέσα στο αυτοκίνητο είτε στον οδηγό,αλλα το αυτοκινητο δεν είναι δικο σ αλλα του οδηγου και γενικα δεν εχεις καμια σχέση με την κάναβη,απλά έτυχε να είσαι συνοδηγος υπάρχει περιπτωση ν κινδυνευεις απο τον νόμο ή να σε  πάνε αυτόφωρο;

N` αλλάξεις φίλους γιατί θα σε κάψουν….

Στο χωριό μου λένε μια παροιμία…  

Θεέ μου φύλαγέ με από τους φίλους , γιατί τους εχθρούς μου τους ξέρω!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, george689 said:

Αν γίνει έλεγχος σε καποιο αυτοκίνητο απο την αστυνομια στο οποίο επιβαίνεις σαν συνοδηγος και βρεθει ποσότητα κάναβης είτε μέσα στο αυτοκίνητο είτε στον οδηγό,αλλα το αυτοκινητο δεν είναι δικο σ αλλα του οδηγου και γενικα δεν εχεις καμια σχέση με την κάναβη,απλά έτυχε να είσαι συνοδηγος υπάρχει περιπτωση ν κινδυνευεις απο τον νόμο ή να σε  πάνε αυτόφωρο;

Εξαρτάται. 

Μιλάμε για δύο γραμμάρια ή για δύο κιλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, george689 είπε

Αν γίνει έλεγχος σε καποιο αυτοκίνητο απο την αστυνομια στο οποίο επιβαίνεις σαν συνοδηγος και βρεθει ποσότητα κάναβης είτε μέσα στο αυτοκίνητο είτε στον οδηγό,αλλα το αυτοκινητο δεν είναι δικο σ αλλα του οδηγου και γενικα δεν εχεις καμια σχέση με την κάναβη,απλά έτυχε να είσαι συνοδηγος υπάρχει περιπτωση ν κινδυνευεις απο τον νόμο ή να σε  πάνε αυτόφωρο;

Αυτό που κάποιοι εδώ μέσα κάνετε τέτοιες ερωτήσεις με ξεπερνάει πραγματικά.

Φυσικά και θα σε οδηγήσουν στο αυτόφωρο σε πιθανό έλεγχο. Αυτό συμβαίνει διότι ο εκάστοτε αστυνομικός δεν μπορεί να γνωρίζει ποιος και γιατί το είχε κρύψει ή σε ποιανού την κατοχή ήταν. Επιπροσθέτως εάν γνωρίζεις ότι μπορεί να υπάρχει κρυμμένη ποσότητα οποιασδήποτε παράνομης ουσίας σε ένα μέσω στο οποίο επιβαίνεις κι εσύ τότε παίζεις μόνος σου το κεφάλι σου και φυσικά στα μάτια του νόμου φαίνεσαι σαν συνεργός.

Εάν τώρα δεν έχεις όντως καμία σχέση με το συγκεκριμένο θέμα αλλά και ο κάτοχος της ουσίας αρνείται ότι είναι δική του θα πρέπει να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας και ότι όντως δεν ευθύνεσαι εσύ. Οπότε καλό θα είναι να προσέχουμε τους "φίλους" μας αλλά και τις πράξεις τους όταν βρίσκονται μαζί μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω την ηλικία σου αλλά θα σου πω προσωπική εμπειρία.

Απλά μην μπεις σε τέτοιο αυτοκίνητο ακόμα και αν έχετε πάνω σας ένα τσιγάρο.

Επειδή ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει και επειδή το έχω κάνει μια φορα, βλακεία μου βέβαια αλλά δεν έγινε ευτυχώς έλεγχος δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακανω κάτι τέτοιο. Και μόνο το άγχος που έχεις , φτάνει. Αν δεν σε νοιάζει,οκ, προχωρά 😛

Και γράφω για την ηλικία γιατί αν φανεί στο ποινικό σου μητρώο ίσως έχεις μετά προβλήματα σε δουλειές.

Κάντε ότι κάνετε σπίτι σας, σε καμιά πλατεία. 

Μη τα έχετε πάνω σας για μεγάλο χρονικό διάστημα και ειδικά σε αυτοκίνητα που παίζει έλεγχος.

Μπορείς να μπλέξεις και να τη πατήσεις για βλακείες.

 

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

don't do it Φαίδων!

59 λεπτά πριν, .:Cabal:. είπε

Εάν τώρα δεν έχεις όντως καμία σχέση με το συγκεκριμένο θέμα αλλά και ο κάτοχος της ουσίας αρνείται ότι είναι δική του θα πρέπει να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας και ότι όντως δεν ευθύνεσαι εσύ. Οπότε καλό θα είναι να προσέχουμε τους "φίλους" μας αλλά και τις πράξεις τους όταν βρίσκονται μαζί μας.

Κάπως έτσι βγήκε η παρομοία με τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι είναι καλίτερα να μένεις μακριά από τέτοια επικίνδυνα σπορ είτε σε αυτοκίνητο είτε σε πλατεία είτε στο σπίτι.

Να πούμε ότι ακόμη και για μικροποσότητες που μπορούν να βρεθούν κρυμμένες σε αυτοκίνητο μπορεί να γίνει ακόμη και κατάσχεση του αυτοκινήτου πέραν της σύλληψης όλων όσων επιβαίνουν σε αυτό  ανεξάρτητα αν δηλώσει ο οδηγός ότι είναι δικό του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχα παρων σε δίκη που ο κατηγορούμενος παρέλαβε διάφορα (ποικιλία ναρκωτικών) με κούριερ και αθωώθηκε ως χρήστης γιατί δε προέκυψαν στοιχεία για εμπορία.

Αν δε σε τσακώσουν πάνω στη συναλλαγή τη γλυτώνεις, αυτό κατάλαβα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς διαμορφώνεται ο νόμος για κατοχή και χρήση μικρών ποσοτήτων κάνναβης πλέον; Στον νόμο 4139 άρθρο 29 δεν είναι ιδιαίτερα σαφή τα κριτήρια καταδίκης. Επίσης απ' ότι καταλαβαίνω δεν φαίνεται πουθενά στο ποινικό μητρώο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panossar95 είπε

Δε ξέρω την ηλικία σου αλλά θα σου πω προσωπική εμπειρία.

Απλά μην μπεις σε τέτοιο αυτοκίνητο ακόμα και αν έχετε πάνω σας ένα τσιγάρο.

Επειδή ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει και επειδή το έχω κάνει μια φορα, βλακεία μου βέβαια αλλά δεν έγινε ευτυχώς έλεγχος δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακανω κάτι τέτοιο. Και μόνο το άγχος που έχεις , φτάνει. Αν δεν σε νοιάζει,οκ, προχωρά 😛

Και γράφω για την ηλικία γιατί αν φανεί στο ποινικό σου μητρώο ίσως έχεις μετά προβλήματα σε δουλειές.

Κάντε ότι κάνετε σπίτι σας, σε καμιά πλατεία. 

Μη τα έχετε πάνω σας για μεγάλο χρονικό διάστημα και ειδικά σε αυτοκίνητα που παίζει έλεγχος.

Μπορείς να μπλέξεις και να τη πατήσεις για βλακείες.

Δεν αμαυρώνεται το ποινικό μητρώο απο μερικά τσιγάρα. Απο προσωπική εμπειρία κι εγω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Δεν αμαυρώνεται το ποινικό μητρώο απο μερικά τσιγάρα. Απο προσωπική εμπειρία κι εγω. 

Δεν το γνωρίζω οπότε δεν λέω με σιγουριά. Δε φαίνεται όμως πουθενά ότι ειχες σε έλεγχο στη κατοχή σου "ναρκωτικά"?.

Ή πρέπει σου απαγγελθούν κατηγορίες για να περάσει στο μητρώο? 

Φαντάζομαι το δεύτερο

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Δεν το γνωρίζω οπότε δεν λέω με σιγουριά. Δε φαίνεται όμως πουθενά ότι ειχες σε έλεγχο στη κατοχή σου "ναρκωτικά"?.

Ή πρέπει σου απαγγελθούν κατηγορίες για να περάσει στο μητρώο? 

Φαντάζομαι το δεύτερο

Αν το δικαστηριο αποφανθει οτι δεν προοριζοταν για εμπορια δεν περναει στο ποινικο μητρωο.

Στο χαρτι δηλαδη που θα δωσεις σε εναν εργοδοτη θα ειναι καθαρο.

Ωστοσο ειναι επιβαρρυντικο φυσικα σε περιπτωση που ξανασυλληφθεις, είτε για τον ιδιο, ειτε για αλλους λογους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...