Προς το περιεχόμενο

OOTT part 1


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Χαχαχα βαρεθηκα το κρυο ρε συ. Σαφως καλυτερο απο το να σταζω καλοκαιρι, αλλα προσωπικα θελω μια θερμοκρασια τυπου 20 βαθμους ξερωγω.

Καλα βεβαια για τα δικα σου δεδομενα με τις ακραιες πολικες θερμοκρασιες, τωρα ειναι δροσια :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 800
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, stormrain said:

Χαχαχα βαρεθηκα το κρυο ρε συ. Σαφως καλυτερο απο το να σταζω καλοκαιρι, αλλα προσωπικα θελω μια θερμοκρασια τυπου 20 βαθμους ξερωγω.

Καλα βεβαια για τα δικα σου δεδομενα με τις ακραιες πολικες θερμοκρασιες, τωρα ειναι δροσια :lol:

ελπιζω οτι θα γινει μαγικο κατι και οτι καποτε θα καταφερω να παω εδω

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Όρος_Βίνσεν

1 minute ago, ThReSh said:

Σχεδόν -1 εδώ πάνω Αλεξ...

αρα λογικα μηδεν εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, poulinos είπε

ελπιζω οτι θα γινει μαγικο κατι και οτι καποτε θα καταφερω να παω εδω

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Όρος_Βίνσεν

αρα λογικα μηδεν εδω

Φιλε στο ευχομαι, εγω και που βλεπω τις εικονες εχω κρυαδες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ThReSh said:

Ο σταθμός στα εκπαιδευτήρια Καντά λέει 1.5

θερμοκρασια σπιτιου 16.ενταξει δεν ειναι σαν την προηγουμενη φορα με κατι 13αρια.χαχα

7 minutes ago, stormrain said:

Φιλε στο ευχομαι, εγω και που βλεπω τις εικονες εχω κρυαδες :lol:

εχω μια αγαπη για κρυο και χιονι.και.για την παγοκαταδυση που ηταν ονειρο ζωης και ευτυχως πρσγματοποιηθηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα έρθει το καλοκαίρι;;;;;

Δεν αντέχω άλλο...ειδικά το να περιμένω όρθια μες στο κρύο τα λεωφορεία για πάνω από 25' δεν παλεύεται. Δεν νιώθω τα πόδια μου :(

Κωλοχειμώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, stormrain said:

Ελα ελεος, παλι να πουμε χιονι? Κωλοκρυο...

Χμμμ πως δεν εχει ποσταρει καμια επαφη μου στο φουμπου τιποτα? Συνηθως και που ψιχαλιζει ξερωγω θα το ποσταρει καποιος, φαση ειναι ο μονος με παραθυρα. 

καλα ναι με το που ριξε λιγο χιονι βλεπεις παντου φωτογραφιες:P

5 hours ago, papoys1 said:

Εμένα βαράνε ακόμη τα σαγόνια μου.:D

ελα ...ειδικα αθηνα σιγα τις θερμοκρασιες που εχουμε αν εισαι αθηνα

1 hour ago, *nenya* said:

Πότε θα έρθει το καλοκαίρι;;;;;

Δεν αντέχω άλλο...ειδικά το να περιμένω όρθια μες στο κρύο τα λεωφορεία για πάνω από 25' δεν παλεύεται. Δεν νιώθω τα πόδια μου :(

Κωλοχειμώνας.

αν δεν βαλεις σοβαρη καλτσα δεν θα νιωσεις ποτε τα ποδια σου.και η σοβαρη καλτσα ειναι τιμη 20 ευρω. οπως εγραψα και καπου αλλου.δεν υπαρχει κανει κρυο.υπαρχει δεν ξερω να ντυνομαι.attached σοβαρη και γυναικεια καλτσα για κρυο.

IMG-6b07b14b5b5ae18da76fa85e4dae8fdc-V.jpg

τιμη 15.40 στην Polo με την ονομασια  w fashion twist crew sockshop.επισης στην Polo πολλες καλτσες της horizon

https://www.horizonsocks.co.uk/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ και που βάζω χοντρές κάλτσες πάλι τζίφος, σαν να φοράω λεπτές είναι. Άρα να κοιτάξω σε καταστήματα που πουλάνε ισοθερμικά κλπ ε;

Πάντως επειδή μιλάω καθημερινά με άτομα από εξωτερικό (Καναδά, Αγγλία, Γαλλία) και συζητάμε για το πώς τους φαίνεται να ζουν στην Αθήνα...όλοι λένε ότι το κρύο που νιώθουν στην Αθήνα καμία σχέση δεν έχει με το πώς το νιώθουν στις χώρες τους. Το κρύο της Αθήνας το χαρακτηρίζουν διαπεραστικό. Ενώ στο Quebec η άλλη μού'λεγε ότι με -10 κυκλοφορούσε άνετα για βόλτα, εδώ με 1 βαθμό νιώθει ότι δεν την παλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, *nenya* said:

Χμμμ και που βάζω χοντρές κάλτσες πάλι τζίφος, σαν να φοράω λεπτές είναι. Άρα να κοιτάξω σε καταστήματα που πουλάνε ισοθερμικά κλπ ε;

Πάντως επειδή μιλάω καθημερινά με άτομα από εξωτερικό (Καναδά, Αγγλία, Γαλλία) και συζητάμε για το πώς τους φαίνεται να ζουν στην Αθήνα...όλοι λένε ότι το κρύο που νιώθουν στην Αθήνα καμία σχέση δεν έχει με το πώς το νιώθουν στις χώρες τους. Το κρύο της Αθήνας το χαρακτηρίζουν διαπεραστικό. Ενώ στο Quebec η άλλη μού'λεγε ότι με -10 κυκλοφορούσε άνετα για βόλτα, εδώ με 1 βαθμό νιώθει ότι δεν την παλεύει.

ισχυει αυτο με το κρυο οτι το Real feel μπορει να διαφερει παρα πολυ με την θερμοκρασια.ειδικα η υγρασια επηρεαζει πολυ οπως φυσικα και ο αερας. επισης υπαρχει διαφορα μεταξυ χοντρης απλης καλτσας που μπορει να ειναι βαμβακι και να κανει το ποδι σου να ιδρωνει οποτε να κρυωνει ή να ειναι Itchy λογω υλικου.γενικος παιζουν πολλα υλικα για καλυτερες καλτσες.Merino wool,primaloft κτλ. επισης και το βασικο.τα ποδια σου θα κρυωνουν παραπανω οταν και το υπολοιπο σωμα σου ειναι οριακα.δηλαδη αν ψιλοκρυωνεις στο σωμα ή εισαι οριακα τοτε τα ποδια σου θα ειναι ακομα χειροτερα. επισης πολυ βασικο για το σωμα ειναι να μην μπαζεις.μπορει να φορας ζεστα ρουχα αλλα να μπαζουν οποτε αυτο σου χαλαει τα παντα.εκει βοηθανε παρα πολυ τα θερμοεσωρουχα γιατι κολλανε στο σωμα με αποτελεσμα να νιωθεις πολυ πιο ωραια.και μπουφαν καλο αν εχεις αν φυσαει και περναει αερας απο κατω τοτε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, poulinos said:

ισχυει αυτο με το κρυο οτι το Real feel μπορει να διαφερει παρα πολυ με την θερμοκρασια.ειδικα η υγρασια επηρεαζει πολυ οπως φυσικα και ο αερας. επισης υπαρχει διαφορα μεταξυ χοντρης απλης καλτσας που μπορει να ειναι βαμβακι και να κανει το ποδι σου να ιδρωνει οποτε να κρυωνει ή να ειναι Itchy λογω υλικου.γενικος παιζουν πολλα υλικα για καλυτερες καλτσες.Merino wool,primaloft κτλ. επισης και το βασικο.τα ποδια σου θα κρυωνουν παραπανω οταν και το υπολοιπο σωμα σου ειναι οριακα.δηλαδη αν ψιλοκρυωνεις στο σωμα ή εισαι οριακα τοτε τα ποδια σου θα ειναι ακομα χειροτερα. επισης πολυ βασικο για το σωμα ειναι να μην μπαζεις.μπορει να φορας ζεστα ρουχα αλλα να μπαζουν οποτε αυτο σου χαλαει τα παντα.εκει βοηθανε παρα πολυ τα θερμοεσωρουχα γιατι κολλανε στο σωμα με αποτελεσμα να νιωθεις πολυ πιο ωραια.και μπουφαν καλο αν εχεις αν φυσαει και περναει αερας απο κατω τοτε :(

Thx for the tips!

Αυτές οι κάλτσες είναι σωστές;

https://gr.sportsdirect.com/nevica-aspen-ski-socks-1-pack-ladies-401142?colcode=40114218

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, *nenya* said:

Thx for the tips!

Αυτές οι κάλτσες είναι σωστές;

https://gr.sportsdirect.com/nevica-aspen-ski-socks-1-pack-ladies-401142?colcode=40114218

 36% polyamide, 34% Merino wool, 25% thermolite μια χαρα.απλα το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να δεις το ποσο χοντρη ειναι.σαν υλικα ειναι μια χαρα.

εγω θα προτεινα 

https://www.amazon.co.uk/Horizon-Womens-Expedition-Socks/dp/B00T6HE9F0

28% primaloft silver yarn

28% merino wool

29% isolfil

 

το καλο με το να τις παρεις απο ενα καταστημα με φυσικη παρουσια ειναι οτι μπορεις να τις δεις και απο κοντα. επισης οτι βλεπεις extreme/expedition συνηθως ειναι για ωραια κρυα:) και για παγωμενα ποδια:P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, poulinos είπε

 36% polyamide, 34% Merino wool, 25% thermolite μια χαρα.απλα το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να δεις το ποσο χοντρη ειναι.σαν υλικα ειναι μια χαρα.

εγω θα προτεινα 

https://www.amazon.co.uk/Horizon-Womens-Expedition-Socks/dp/B00T6HE9F0

28% primaloft silver yarn

28% merino wool

29% isolfil

καμιά πρόταση για φανέλες;

όχι τίποτα υπερβολικό (και ακριβό) για σκι κτλ, απλά για τις μέρες που έχει ψόφο.

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, guido said:

καμιά πρόταση για φανέλες;

όχι τίποτα υπερβολικό (και ακριβό) για σκι κτλ, απλά για τις μέρες που έχει ψόφο.

θερμοεσωρουχα. τωρα αν θα τα παρεις λεπτα ή πιο χοντρα τοβλεπεις εσυ με βαση το ποσο κρυώνεις. προσωπικα εχω και λεπτα της Polo που ηταν και φτηνα αλλα εχω και σε πιο χοντρα (powerstretch) για τα πιο μεγαλα κρυα.μαρκα δεν σε πειραζει τοσο.απλα πρεπει να το παρεις σε μεγεθος που να κολλαει πανω σου.και καλο θα ηταν και πανω μερος και κατω μερος.και τα δυο μαζι θα καλυψουν ομοιομορφα ολο σου το σωμα οποτε δεν θα εχεις αερα να τρυπωνει και να σε παγωνει.απο πανω απο το θερμοεσωρουχο ενα Fleece θα σου δωσει την ζεστασια που θες και το Jacket πανω απο το Fleece θα κοψει τον αερα για να μην σε παγωνει (τρια layer ντυσιμο).to jacket δεν σε νοιαζει να ειναι χοντρο αλλα να ειναι αντιανεμικο εστω και αν ειναι μια μεμβρανη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...