Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και μόλις λέγαμε ότι έσπασε τα 10k έχουμε και ένα crash 600 δολαρίων. Από τι διαβάζω η Κίνα αποφάσισε να διαθέσει μεγάλη ρευστότητα στην αγορά και αυτό νομίζω οδήγησε και τοBitcoin στην πτώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε και τον περιβοητο πλειστηριασμο στις 18/2.

Περιμενω να πεσει και αλλο η τιμη ειτε απο την πωληση αυτη καθε αυτη, ειτε απο το φοβο των κερδοσκοπων για το γεγονος που θα τους οδηγησει να πουλησουν απο λιγο πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η διόρθωση συνεχίζεται και σήμερα. Δεν ξέρω αν προέρχεται από αυτό το auction γιατί θεωρώ ότι και τα Bitcoin ήταν σχετικά λίγα για να επηρεάσουν την αγορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια τοσο καιροσκοπικη αγορα, ακομα και η αναμονη για τη δημοπρασια θα ωθουσε καποιους να πουλησουν. Οποτε μπορει να εχει και εμμεση επιδραση.

Αλλα μπορει να ερμηνευτει και σαν απλη διορθωση. Ενα απλο 10% ειναι στο κατω κατω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2020 στις 9:55 ΜΜ, Bspus είπε

Σε μια τοσο καιροσκοπικη αγορα, ακομα και η αναμονη για τη δημοπρασια θα ωθουσε καποιους να πουλησουν. Οποτε μπορει να εχει και εμμεση επιδραση.

Αλλα μπορει να ερμηνευτει και σαν απλη διορθωση. Ενα απλο 10% ειναι στο κατω κατω.

Που φτάσαμε το 10% να το λέμε απλό :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, χρησιμοποιει κανεις καρτες τυπου wirex, bitpay κλπ για πληρωμες/αγορες με bitcoin? Αναρωτιωμουν αν ειναι αξιοπιστες λυσεις. Σορρυ αν ειναι λαθος το θεμα δεν βρηκα αλλο με ενεργη συζητηση περι btc 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2020 στις 9:37 ΜΜ, Deedee_Megadoodoo είπε

Καλησπερα, χρησιμοποιει κανεις καρτες τυπου wirex, bitpay κλπ για πληρωμες/αγορες με bitcoin? Αναρωτιωμουν αν ειναι αξιοπιστες λυσεις. Σορρυ αν ειναι λαθος το θεμα δεν βρηκα αλλο με ενεργη συζητηση περι btc 😁

κοίτα αυτές που είναι απευθείας σε bitcoin ως συνήθως έχουν μεγάλα fee και δεν συμφέρουν. Αντιθέτως εγώ χρησιμοποιώ revolut κάρτα με bitstamp η μεταφορά των χρημάτων γίνετε μέσα σε μια μέρα από το bistamp στην revolut μέσω sepa και τα fee είναι πολυ χαμηλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chek2fire είπε

κοίτα αυτές που είναι απευθείας σε bitcoin ως συνήθως έχουν μεγάλα fee και δεν συμφέρουν. Αντιθέτως εγώ χρησιμοποιώ revolut κάρτα με bitstamp η μεταφορά των χρημάτων γίνετε μέσα σε μια μέρα από το bistamp στην revolut μέσω sepa και τα fee είναι πολυ χαμηλά. 

ευχαριστω για την απαντηση, η ερωτηση μου ειναι φορολογικης φυσεως. 

Καρτες τυπου Wirex η crypto.com εχουν μικρα η μηδαμηνα fees, αλλα η ερωτηση ειναι η εξης: Απ τη στιγμη που στελνεις BTC στην καρτα τα οποια μετατρεπονται σε ευρω, η κινηση φορολογειται σωστα? Δλδ πρεπει να το δηλωσεις κανονικα κ να εξηγησεις κιολας πως απεκτησες αυτα τα btc. 

Δεν καταλαβαινω πως γινεται ολο αυτο, δηλαδη αν εισαι κ καιρο στα crypto κ εχεις πολλα trade, αντε βρες ακρη τωρα για ιστορια απ το πρωτο σου σατοσι. Εκτως αν υπαρχει καποιο αφορολογητο για capital gains οπως πχ στην Αγγλια μεχρι τις 12Κ λιρες που δεν οφειλεις να εξηγησεις κατι, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει Ελλαντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deedee_Megadoodoo είπε

ευχαριστω για την απαντηση, η ερωτηση μου ειναι φορολογικης φυσεως. 

Καρτες τυπου Wirex η crypto.com εχουν μικρα η μηδαμηνα fees, αλλα η ερωτηση ειναι η εξης: Απ τη στιγμη που στελνεις BTC στην καρτα τα οποια μετατρεπονται σε ευρω, η κινηση φορολογειται σωστα? Δλδ πρεπει να το δηλωσεις κανονικα κ να εξηγησεις κιολας πως απεκτησες αυτα τα btc. 

Δεν καταλαβαινω πως γινεται ολο αυτο, δηλαδη αν εισαι κ καιρο στα crypto κ εχεις πολλα trade, αντε βρες ακρη τωρα για ιστορια απ το πρωτο σου σατοσι. Εκτως αν υπαρχει καποιο αφορολογητο για capital gains οπως πχ στην Αγγλια μεχρι τις 12Κ λιρες που δεν οφειλεις να εξηγησεις κατι, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει Ελλαντα 

σε ότι γράφεις έχεις απολυτο δίκιο. Και έχεις υποχρέωση να δηλώνεις ότι κίνηση και έσοδα υπάρχουν αλλά και δεν υπάρχει κανένα νομοθετικό πλάισιο για να αποδείξεις η να δηλώσεις αυτά τα έσοδα. Δλδ απόλυτο μπέρδεμα που κανείς δεν έχει βγάλει άκρη μέχρι στιγμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

σε ότι γράφεις έχεις απολυτο δίκιο. Και έχεις υποχρέωση να δηλώνεις ότι κίνηση και έσοδα υπάρχουν αλλά και δεν υπάρχει κανένα νομοθετικό πλάισιο για να αποδείξεις η να δηλώσεις αυτά τα έσοδα. Δλδ απόλυτο μπέρδεμα που κανείς δεν έχει βγάλει άκρη μέχρι στιγμής. 

καταλαβα. Οποτε βγαζεις καρτα κ ελπιζεις να μην ασχοληθουν μαζι σου λες κ ειναι κ τιποτα παρανομο δηλαδη. Αν πανε να κυνηγησουν καποιον που αγοραζει καφε ρουχα η ακομα και κανα κινητο με τα btc->euro απο τετοιες καρτες τι να πω. Δεν εχω σκοπο να κανω τιποτα αστρονομικες αγορες γιατι δεν εχω κ τα μπιτκονια να το κανω αλλα παλι με αγχωνει το να "φακελωθω" σε wirex/crypto.com και να μ πουν τα αλανια της εφοριας επ που τα βρηκες 200 ευρω απο btc περσυ?

Ισως ειμαι παρανοικος απλα ηθελα γνωμη αλλων που εχουν τετοιες visa χωρις προβληματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

  • Δημιουργία νέου...