Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, kaliakman είπε

Μπορώ να ρωτήσω γιατί θεωρείται αυτό καλύτερο ενώ έχει της νεότερης γενιάς Ryzen,  IPS οθόνη καθώς και ssd; Επίσης είναι μεταλλικό το πάνω μέρος.

Γιατί δεν φοράει τον Ryzen 5 3500U αλλά τον Ryzen 5 2500U!

10 ώρες πριν, civeng97 είπε

Ευχαριστώ όπως έγραψα θα προτιμούσα από Ελλάδα ώστε πχ τα 800 να  μου γίνουν 650 με τον αντιλογισμό του ΦΠΑ.

Υπάρχει κάτι  ανάλογο? 

Στις ΗΠΑ δεν υπάρχει ΦΠΑ...

6 ώρες πριν, Sofia gkt είπε

Καλημέρα, εμπειρία από αμαζον.com

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. 

Για όλα υπάρχουν αποδείξεις μέιλ συζητήσεις τσατ κοκ. 

Παρήγγειλα από αμαζον. Com το γνωστό λαπτοπ Acer e15 i3 8130 με 329 δολάρια + φόρους 335 ευρώ. Ήμουν "τυχερή" επειδή άργησαν δύο μέρες να το στείλουν μου έκαναν δώρο τα μεταφορικά. Έρχεται το λαπτοπ σε 6 μέρες. Είχε πρόβλημα στον δίσκο. Μιλάω με αμαζον, κανένα πρόβλημα μου λένε, στέλνουμε άλλο και πληρώνουμε μετά τα έξοδα αποστολής όταν φτάσει το πρώτο που στείλατε. Οκ λέω γιατί όχι. Το λάθος ήταν ότι το έστειλα πριν έρθει το δεύτερο. 46 ευρώ από Ελλάδα για Αμερική με ΕΛΤΑ. Dhl είπε φιλική τιμή 80 ευρώ. Παρένθεση η συσκευασία ήταν τραγική. Δέμα από Αμερική σε ένα τεράστιο κουτί και το κουτί από το λαπτοπ να κάνει βόλτες. Το επισημαίνω πριν στείλουν το άλλο και λένε, ευχαριστούμε για την επισήμανση. Πάντα ευγενικοί. Όντως σε πέντε μέρες έρχεται το δεύτερο. Ίδια ακριβώς χάλια συσκευασία. Τέλος πάντων λέω. Βάζω μπρος το λαπτοπ, οθόνη μαύρη... Χα χα χα χα γελάω... λες είπα μέσα μου. Δύο στα δύο. Όντως το είδα με έναν φίλο ειδικό μου λέει οθόνη παπαλα ή έχει βγει κανένα βύσμα. Δοκιμάζω σε εξωτερική οθόνη και δουλεύει μια χαρά. Οπότε οθόνη λέω. Στέλνω αμαζον, μου λένε δεν στέλνουμε τρίτο. Αν θέλεις επιστροφή χρημάτων. Λέω κάνα σέρβις με εγγύηση; μην Μπλέκω πάλι ταχυδρομεία. Μιλάω με Acer Ελλάδα δεν αναγνωρίζουν εγγύηση από Αμερική, μιλάω με Αμερική Acer μου λένε εδώ γίνεται το σέρβις αλλά δεν πληρώνουμε διεθνή έξοδα αποστολής μόνο με δικά σου έξοδα μου λένε. Ξανά αμαζον. Ρωτάω αν το στείλω και πληρώσω πάλι 46 ευρώ μου γυρνάτε όλο το ποσό; μου λένε όχι. Έχει όριο 40 δολάρια... Χα χα χα χα που δεν φτάνουν ούτε για το πρώτο που έστειλα. Οπότε μου έμεινε ένα λαπτοπ χωρίς οθόνη και περιμένω πότε θα φτάσει το πρώτο που έστειλα να μου βάλουν μεταφορικά. Το οποίο έφυγε από Ελλάδα 4 του μήνα και πήγε usps από τότε αγνοείται. Μίλησα με ΕΛΤΑ μου λένε υπεύθυνοι είναι οι Αμερικανοί, με Αμερική δεν μπορείς να μιλήσεις πατάς μόνο τρακινγκ, το οποίο είναι από 4 του μηνός στο ίδιο στάτους. "περιμένουμε να σταλεί το δέμα" από ελτα μου είπαν μην ανησυχείς θα πάει αλλά αργούν εκεί. Έχουμε δέματα από Μάρτιο που δεν έχουν πάει ακόμα. Δεν θέλω να κουράζω άλλο. Γολγοθάς παιδιά. Αν στείλω και το άλλο λαπτοπ χάνω σίγουρα γύρω στα 55 ευρώ από τα μεταφορικά τα οποία θα πάρω όταν φτάσουν και τα δύο λαπτοπ δηλαδή καλό καλοκαίρι. Η Acer εδώ μου λέει στειλτο εδώ και αν είναι οθόνη την αλλάζουμε. Και πληρώνεις κανονικά οθόνη μεταφορικά κοκ.. Χα χα χα χα... Οπότε αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ας πει κάτι, αλλιώς διαβάστε την ιστορία για να δείτε τι παίζει με αμαζον. Com, acer κοκ.... Πάντως όλοι πολύ ευγενικοί.... Μέχρι και ένα παλληκάρι από το service της Acer στην Αμερική, σε συζήτηση τσατ που είχαμε με συμπονεσε... Είσαι άτυχη και τέτοια... 

Καλημέρα και να μην σας τύχει

Ατυχη, το έχουν αγοράσει ένα σωρό συμφορουμίτες χωρίς να παραπονεθούν ποτέ για κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το είπα ότι είμαι άτυχη, αλλά θέλω να προστατεψω όσους πιστεύουν ότι έχουν εγγύηση. Για να έχεις εγγύηση πρέπει να στείλεις το μηχάνημα με δικά σου λεφτά Αμερική. Εδώ δεν ισχύει τίποτα. Επίσης έξοδα αποστολής για επιστροφές το αμαζον δίνει μόνο 40 δολάρια ότι και αν έχεις δώσει εσύ. Γενικά την πάτησα... Θέλω να κάνω άλλη μια ερώτηση. Το λαπτοπ στο σκοτάδι η με φακό δείχνει να δουλεύει. Ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει η επισκευή. Δεν είναι οθόνη μάλλον έχει σχέση με το backlight. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Sofia gkt είπε

Το είπα ότι είμαι άτυχη, αλλά θέλω να προστατεψω όσους πιστεύουν ότι έχουν εγγύηση. Για να έχεις εγγύηση πρέπει να στείλεις το μηχάνημα με δικά σου λεφτά Αμερική. Εδώ δεν ισχύει τίποτα. Επίσης έξοδα αποστολής για επιστροφές το αμαζον δίνει μόνο 40 δολάρια ότι και αν έχεις δώσει εσύ. Γενικά την πάτησα... Θέλω να κάνω άλλη μια ερώτηση. Το λαπτοπ στο σκοτάδι η με φακό δείχνει να δουλεύει. Ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει η επισκευή. Δεν είναι οθόνη μάλλον έχει σχέση με το backlight. Ευχαριστώ

Για την επισκευή δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά ακόμα και να το επισκευάσεις εδώ, αφού η Acer σου είπε πως η εγγύηση έχει ισχύ μόνο στην Αμερική, ποιος ο λόγος να ασχοληθείς; Δεν είναι καλύτερα να επιστρέψεις και το δεύτερο πίσω στο Amazon και να πάρεις τα χρήματά σου; Αν κατάλαβα καλά, θα σου πληρώσουν τα έξοδα επιστροφής και για το 2ο, απλά δικαιολογούν μέχρι 40$;

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και για τα δύο 40 δολάρια. Ενώ εγώ θα έχω δώσει 46+46=92 ευρώ ωωωω... Άστα να πάνε. Όποιος ψωνίζει από Amazon. Com πρέπει να μαθαίνουν από τέτοια σκηνικά... Ολο σόρρυ σόρρυ σόρρυ είναι αλλά ανένδοτοι... Σκέφτομαι να το γυρίσω και αυτό και ας χάσω 55 ευρώ... Πάντως προσοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

 

Στις ΗΠΑ δεν υπάρχει ΦΠΑ...

Ακριβώς για αυτό προτιμώ αν μπορώ από Ελλάδα φτηνότερα ( -24%)

 

Has a great 1050ti video card in a nice little package for the price. The problem is...you cannot use the 1050ti graphics card thru the HDMI output source. Not being able to utilize the computer in every aspect possible, makes this a poor purchase.

 

Διάβασα το παραπάνω για το hp 

Αυτό Που είναι στο αμαζόν και στο ελεκτροχολικ

Ξέρετε τι σημαίνει. Αν σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίζεις παιχνίδια συνδέοντας την τηλεόραση καηκαμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβές διαδικτυακές αγορές από αμερική έχουν ρίσκο και μάλιστα αυξημένο. Σκέψου να αγοράσεις 1500 ευρώ μηχάνημα και να σου κάτσει η παραπάνω περίπτωση (που το έχουν κάνει πολλοί ). Από την  άλλη οι πολλές φορές εξωφρενικές τιμές των εδώ εμπόρων ,φτάνουν και σε επίπεδα αισχροκέρδειας . Μπρος γκρεμός και …..πίσω ρέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, καλησπέρα Ζαχαρία!

Θα ρωτήσω και εγώ αυτό που έχει ρωτήσει και ένας φίλος παραπάνω, ο Kaliakman:  Ανάμεσα στο 

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Lenovo-330s--15arr-Laptop-Ryzen-5-3500u4-Gb128-Gbradeon-Vega-8.htm     με Ryzen 5 2500U, IPS panel και 128gb  nvme ssd και στο 

https://www.unimax.gr/acer-aspire-3-a315-41-2500u-4gb-1tb-fhd-linux.html   επίσης με Ryzen 5 2500U,  χωρίς όμως IPS,  nvme

γιατί προτιμάς το δεύτερο;   Πώς είναι τα δύο από ποιότητα οθόνης, ποιότητα κατασκευής,   υλοποίηση ( trotthling ), διάρκεια μπαταρίας και ευκολία αναβάθμισης;;;;

Επίσης το δεύτερο παίρνει Μ2 nvme?

Ενδιαφέρεται φίλος μου, θα το πάρει με τιμολόγιο και επιστροφή ΦΠΑ  ( στα 330-340 και τα δύο ) και θέλει να του προτείνουμε το καλύτερο από τα δύο.

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Γιατί δεν φοράει τον Ryzen 5 3500U αλλά τον Ryzen 5 2500U!

Στις ΗΠΑ δεν υπάρχει ΦΠΑ...

Ατυχη, το έχουν αγοράσει ένα σωρό συμφορουμίτες χωρίς να παραπονεθούν ποτέ για κάτι...

Περίμενα μια απάντηση από αντίστοιχη εμπειρία... Έχεις κάτι κατά νου. Η εγγύηση δεν ισχύει εδώ μόνο Αμερική και μεταφορικά δικά σου. Προσοχή για μελλοντικές αγορές. 

Επεξ/σία από Sofia gkt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά, καλησπέρα Ζαχαρία!

Θα ρωτήσω και εγώ αυτό που έχει ρωτήσει και ένας φίλος παραπάνω, ο Kaliakman:  Ανάμεσα στο 

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Lenovo-330s--15arr-Laptop-Ryzen-5-3500u4-Gb128-Gbradeon-Vega-8.htm     με Ryzen 5 2500U, IPS panel και 128gb  nvme ssd και στο 

https://www.unimax.gr/acer-aspire-3-a315-41-2500u-4gb-1tb-fhd-linux.html   επίσης με Ryzen 5 2500U,  χωρίς όμως IPS,  nvme

γιατί προτιμάς το δεύτερο;   Πώς είναι τα δύο από ποιότητα οθόνης, ποιότητα κατασκευής,   υλοποίηση ( trotthling ), διάρκεια μπαταρίας και ευκολία αναβάθμισης;;;;

Επίσης το δεύτερο παίρνει Μ2 nvme?

Ενδιαφέρεται φίλος μου, θα το πάρει με τιμολόγιο και επιστροφή ΦΠΑ  ( στα 330-340 και τα δύο ) και θέλει να του προτείνουμε το καλύτερο από τα δύο.

Εγώ θ' αγόραζα το Acer, οι λόγοι έχουν σχολιασθεί πολλές φορές εδώ μέσα...

1 ώρα πριν, Sofia gkt είπε

Περίμενα μια απάντηση από αντίστοιχη εμπειρία... Έχεις κάτι κατά νου. Η εγγύηση δεν ισχύει εδώ μόνο Αμερική και μεταφορικά δικά σου. Προσοχή για μελλοντικές αγορές. 

Το στέλνεις πάλι πίσω πίσω σαν RMA και ζητάς refund ή πάλι αντικατάσταση, το Amazon είναι εγγύηση, έχω αγοράσει πάρα πολλά πράγματα από εκεί χωρίς να έχω ποτέ το παραμικρό πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Εγώ θ' αγόραζα το Acer, οι λόγοι έχουν σχολιασθεί πολλές φορές εδώ μέσα...

Το στέλνεις πάλι πίσω πίσω σαν RMA και ζητάς refund ή πάλι αντικατάσταση, το Amazon είναι εγγύηση, έχω αγοράσει πάρα πολλά πράγματα από εκεί χωρίς να έχω ποτέ το παραμικρό πρόβλημα...

Refund στέλνουν. Αλλά χάνεις στα μεταφορικά. Έχω μιλήσει μαζί τους εκατό φορές. Είναι ανένδοτοι. Αν το γυρίσω θα έχω ξοδέψει 479 δολάρια και αυτοί κάνουν refund 416 τι πιο ξεκάθαρο να σου πω. Ας παραδέχθουμε δεν είναι όλα ρόδινα. Τους πρότεινα τόσες λύσεις. Μου λένε σόρρυ. Δεν γίνεται. Η το γυρνάς και παίρνεις 40 δολάρια για μεταφορικά και την τιμή του λαπτοπ η κράτα το χαλασμένο και βρες τα με την Acer. Το τελειώνω γιατί βλέπω αγιοποίηση ενώ εγώ απλά είπα την εμπειρία μου. Σπάνια περίπτωση αλλά υπαρκτή... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sofia gkt είπε

Καλημέρα, εμπειρία από αμαζον.com

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. 

Για όλα υπάρχουν αποδείξεις μέιλ συζητήσεις τσατ κοκ. 

Παρήγγειλα από αμαζον. Com το γνωστό λαπτοπ Acer e15 i3 8130 με 329 δολάρια + φόρους 335 ευρώ. Ήμουν "τυχερή" επειδή άργησαν δύο μέρες να το στείλουν μου έκαναν δώρο τα μεταφορικά. Έρχεται το λαπτοπ σε 6 μέρες. Είχε πρόβλημα στον δίσκο. Μιλάω με αμαζον, κανένα πρόβλημα μου λένε, στέλνουμε άλλο και πληρώνουμε μετά τα έξοδα αποστολής όταν φτάσει το πρώτο που στείλατε. Οκ λέω γιατί όχι. Το λάθος ήταν ότι το έστειλα πριν έρθει το δεύτερο. 46 ευρώ από Ελλάδα για Αμερική με ΕΛΤΑ. Dhl είπε φιλική τιμή 80 ευρώ. Παρένθεση η συσκευασία ήταν τραγική. Δέμα από Αμερική σε ένα τεράστιο κουτί και το κουτί από το λαπτοπ να κάνει βόλτες. Το επισημαίνω πριν στείλουν το άλλο και λένε, ευχαριστούμε για την επισήμανση. Πάντα ευγενικοί. Όντως σε πέντε μέρες έρχεται το δεύτερο. Ίδια ακριβώς χάλια συσκευασία. Τέλος πάντων λέω. Βάζω μπρος το λαπτοπ, οθόνη μαύρη... Χα χα χα χα γελάω... λες είπα μέσα μου. Δύο στα δύο. Όντως το είδα με έναν φίλο ειδικό μου λέει οθόνη παπαλα ή έχει βγει κανένα βύσμα. Δοκιμάζω σε εξωτερική οθόνη και δουλεύει μια χαρά. Οπότε οθόνη λέω. Στέλνω αμαζον, μου λένε δεν στέλνουμε τρίτο. Αν θέλεις επιστροφή χρημάτων. Λέω κάνα σέρβις με εγγύηση; μην Μπλέκω πάλι ταχυδρομεία. Μιλάω με Acer Ελλάδα δεν αναγνωρίζουν εγγύηση από Αμερική, μιλάω με Αμερική Acer μου λένε εδώ γίνεται το σέρβις αλλά δεν πληρώνουμε διεθνή έξοδα αποστολής μόνο με δικά σου έξοδα μου λένε. Ξανά αμαζον. Ρωτάω αν το στείλω και πληρώσω πάλι 46 ευρώ μου γυρνάτε όλο το ποσό; μου λένε όχι. Έχει όριο 40 δολάρια... Χα χα χα χα που δεν φτάνουν ούτε για το πρώτο που έστειλα. Οπότε μου έμεινε ένα λαπτοπ χωρίς οθόνη και περιμένω πότε θα φτάσει το πρώτο που έστειλα να μου βάλουν μεταφορικά. Το οποίο έφυγε από Ελλάδα 4 του μήνα και πήγε usps από τότε αγνοείται. Μίλησα με ΕΛΤΑ μου λένε υπεύθυνοι είναι οι Αμερικανοί, με Αμερική δεν μπορείς να μιλήσεις πατάς μόνο τρακινγκ, το οποίο είναι από 4 του μηνός στο ίδιο στάτους. "περιμένουμε να σταλεί το δέμα" από ελτα μου είπαν μην ανησυχείς θα πάει αλλά αργούν εκεί. Έχουμε δέματα από Μάρτιο που δεν έχουν πάει ακόμα. Δεν θέλω να κουράζω άλλο. Γολγοθάς παιδιά. Αν στείλω και το άλλο λαπτοπ χάνω σίγουρα γύρω στα 55 ευρώ από τα μεταφορικά τα οποία θα πάρω όταν φτάσουν και τα δύο λαπτοπ δηλαδή καλό καλοκαίρι. Η Acer εδώ μου λέει στειλτο εδώ και αν είναι οθόνη την αλλάζουμε. Και πληρώνεις κανονικά οθόνη μεταφορικά κοκ.. Χα χα χα χα... Οπότε αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ας πει κάτι, αλλιώς διαβάστε την ιστορία για να δείτε τι παίζει με αμαζον. Com, acer κοκ.... Πάντως όλοι πολύ ευγενικοί.... Μέχρι και ένα παλληκάρι από το service της Acer στην Αμερική, σε συζήτηση τσατ που είχαμε με συμπονεσε... Είσαι άτυχη και τέτοια... 

Καλημέρα και να μην σας τύχει

Όταν πρόκειται για αγορά με αρκετά χρήματα καί ακόμα περισσότερο από Αμερική πρέπει να είμαστε και λίγο επιφυλακτικοί για τά όσα γράφονται εδώ για παγκόσμια εγγύηση κτλ. 2 στα 2 χαλασμενα πάντως εγώ δεν το λέω ατυχία.Ποτε δεν ήμουν φαν της Acer και τώρα μετά από όλα αυτά που διαβάζω όχι μόνο τά δικά σου, γενικά μιλάω δεν πρόκειται ούτε δεκάρα τσακίστη νά δώσω για νά πάρω οτιδήποτε σαβουροacer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, naimore είπε

https://www.mrcheap.gr/ipologistes/laptops/laptop/acer-nb-aspire-a515-52g-5206-15.6-tft-fhd-intel-cpu-8th-gen-i5-8265u-4gb-ram-256gb-ssd-nvidia-vga-gf-mx130-2gb-gddr5-linux-black-2yw-for-consumers-1yw-for-professionals.-nx.h14et.021.html + https://www.hrkgame.com/en/games/product/windows-10-professional-oem-pc-cd-key/

1 ώρα πριν, bill27 είπε

Όταν πρόκειται για αγορά με αρκετά χρήματα καί ακόμα περισσότερο από Αμερική πρέπει να είμαστε και λίγο επιφυλακτικοί για τά όσα γράφονται εδώ για παγκόσμια εγγύηση κτλ. 2 στα 2 χαλασμενα πάντως εγώ δεν το λέω ατυχία.Ποτε δεν ήμουν φαν της Acer και τώρα μετά από όλα αυτά που διαβάζω όχι μόνο τά δικά σου, γενικά μιλάω δεν πρόκειται ούτε δεκάρα τσακίστη νά δώσω για νά πάρω οτιδήποτε σαβουροacer. 

Tι -και που- έχεις διαβάσει ακριβώς?

Στις 11/4/2019 στις 9:07 ΜΜ, kwninank είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

αναζητάω laptop για τον πατέρα μου για την δουλειά του ,τα οποία να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

- 1-1.5kg   &  14 inch οθονη  (επειδή θα τον κουβαλάει αρκετά σε ταξίδια ) ,    ίσως SSD αν γινεται και 4+gb ram , μεχρι 400 ευρω.

επισης απο ελληνικο μαγαζι (οχι απο εξωτερικο ) , με δοσεις αν γινεται.
Η χρηση που θα κανει θα ειναι ολα τα προγραμμα του Office (word , excel κ.α. )  , περιήγηση σε browser , ίσως και καμια ταινια που κι που .
Aπλά δε θέλει να του κολλάει καθολου , και να του ανοιγεί γρήγορα και να εχει αποθηκευτικό χωρο (πανω απο 64 gb τουλαχιστον) και να εχει αυτονομια (λογω των ταξιδιων παλι  ).

είδα αυτό εδω .

https://ekolomvouni.gr/ipologistes/laptops-macbooks/laptop-lenovo-ideapad-120s-14iap-14-1920x1080-n3350-4gb-256gb-intel-hd-500-w10-blue.html

τι γνωμη εχετε ;

σας ευχαριστώ πολύ

Σαβούρα αυτό το Lenovo βρήκες!

https://www.drele.com/shop/υπολογιστές-αναβάθμιση/laptop-asus-zenbook-14-i3-7100u-4gb-1tb-hd-620-ux410uagv035t/

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2018 στις 2:12 ΜΜ, zacharis1955 είπε

Tι περιμένεις να σου απαντήσουν σε ερώτηση που αρχίζει με το "σκεύτομαι ν' αγοράσω laptop από ΗΠΑ"? Σε ψαρώνουν και τέλος...

Έχει ένα χρόνο παγκόσμια εγγύηση και την super εγγύηση Amazon (σου στέλνουν άλλο πριν στείλεις το χαλασμένο) σε περίπτωση π.χ. DOA κλπ με όλα τα έξοδα πήγαιν' έλα πληρωμένα...

https://www.google.gr/search?ei=PCyxXMnLGobMrgS-nqmADA&q=acer+laptop+βλαβη+forum&oq=acer+laptop+βλαβη+foru&gs_l=mobile-gws-wiz-serp.1.0.33i22i29i30l2.24539.27667..29102...0.0..0.198.894.0j5......0....1.........0i71.RmjWQdh_qEc

 

Στις 12/12/2018 στις 1:43 ΜΜ, Monochrome είπε

Για το Acer του Amazon τι γίνεται με την εγύηση; Επειδή πήρα τηλέφωνο την Acer μου είπαν ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα η εγγύηση και πρέπει να το στείλεις Αμερική;

Όντως είναι έτσι; Και αν ναι, τα έξοδα αποστολής (πήγαινε-έλα, σκέτο πήγαινε (;)) είναι δικά σου;

Στο θέμα DOA απ ότι έχω καταλάβει σε προστατεύει η Amazon με άμεση αντικατάσταση, σωστά; (Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με τα μεταφορικά του χαλασμένου λάπτοπ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας κι από μένα,

μιας και το laptop πεθαίνει το τελευταιο διάστημα  είμαι σε αναζήτηση νέου...  ωστόσο έχουν περασει χρόνια απο τοτε που αγόρασα το προηγουμενο με αποτελεσμα οσα διαβάζω εδώ να μου ακούγονται κινεζικα, άρα θέλω βοήθεια....τον χρειάζομαι για εξής χρήση: office,  ιντερνετ,  σερφαρισμα, αρκετές σελίδες ανοιχτές ταυτόχρονα ενώ παράλληλα το utorrent θα ... εργαζεται... ταινίες on line  ενώ περιστασιακά θα χρησιμοποιώ photoshop, άρα με ενδιαφέρει η ποιότητα οθόνης.   καταλαβαίνω ότι οι καινούργιοι δίσκοι είναι καλύτεροι, αλλά χρειάζομαι χωρητικότητα.  Αν μπορώ να βρώ με 2 δίσκους, θα είναι τέλειο αλλα  το πρόβλημα είναι το μπάτζετ....  με μεγάλο ζορι ως 500  ....αν δεν  είναι δυνατο αυτό,  θα ηθελα να μπορεί να προστεθεί στο μέλλον ένας  (αν όχι, οκ, το μόνο σίγουρο  είναι οτι χρειαζομαι laptop, αρα value fοr money)

θέλω να τον αγοράσω απο Ελλάδα, καθώς δεν έχω αγοράσει ποτέ απο εξωτερικό και το ψιλοφοβάμαι  για τετοια ποσά...  θέλω να είναι εχει εγκατεστημένο λειτουργικό, γιατί δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να το εγκαταστήσω εγώ  (είναι εύκολο;) και δεν θα μπορώ  να πληρωσω  επιπλέον για να μου το εγκαταστήσουν

επιπλέον... δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ windows 10... δεν υπάρχει πρόβλημα σε downloading ε;  κατι τέτοιο είχα ακούσει   οταν βγήκαν....

εχω ψιλοενθουσιαστεί  με το λινκ που είδα με τον acer των 432€  αλλά κάνει για την χρήση που τον θέλω;  άλλες προτάσεις;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...