Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

10-15% καλύτερος επεξ. από το αμαζονικό acer που προτείνεται με τον 8130υ, αλλά 2 γιγα λιγότερη μνήμη και ανάγκη αλλαγής σκληρού δίσκου, οπότε θα βγει ακριβότερο, περίπου στα 430-40.

Θα έλεγα ότι δεν είναι καν προσφορά, και αν είναι, δεν έχει πάνω από 5% όφελος.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bill27 είπε

Αστο φιλαρακο...οσοι εχουμε προσπαθησει να προτεινουμε λαπτοπ εδω εχουμε το Zacharis τον ειδικο και μας την λεει,μονο οι δικες του επιλογες ειναι καλες ,οι υπολοιπες ειναι σαβουρες....

Ti την λέω? Προτείνουμε αυτό: https://tinyurl.com/yy5qwq2d στα 850 όταν π.χ. αυτό: https://tinyurl.com/y6l83kxf έχει κάτω από 700 επειδή ας πούμε ο Κωτσόβολος ή το Mediamarkt ή δεν ξέρω ποιος άλλος το δίνουν σε...άτοκες δόσεις?

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

10-15% καλύτερος επεξ. από το αμαζονικό acer που προτείνεται με τον 8130υ, αλλά 2 γιγα λιγότερη μνήμη και ανάγκη αλλαγής σκληρού δίσκου, οπότε θα βγει ακριβότερο, περίπου στα 430-40.

Θα έλεγα ότι δεν είναι καν προσφορά, και αν είναι, δεν έχει πάνω από 5% όφελος.

Eπιπλέον το Dell Vostro του e-shop εν σχέσει με το αντίστοιχο Acer του Αmazon έχει χειρότερη οθόνη, χειρότερη σχεδίαση (αναβαθμίζεται δύσκολα), χειρότερη ποιότητα κατασκευής οπότε το προσπερνάμε...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Ti την λέω? Προτείνουμε αυτό: https://tinyurl.com/yy5qwq2d στα 850 όταν π.χ. αυτό:  https://tinyurl.com/y6l83kxf έχει κάτω από 700 επειδή ας πούμε το Πλαίσιο  ή το Public ή ο Κωτσόβολος ή το Mediamarkt το δίνουν σε...άτοκες δόσεις?

Φιλε τελευταια φορα θα το πω, γιατι κουραζει.

Αυτο που προτεινεις ειναι σταθερο laptop! 

Εχει TOP specs (καθαρη gaming οθονη, πολυ καλο CPU, αρκετα καλη GPU)  αλλα δεν εχει φορητοτητα (Συγκεκριμενα η μπαταρια του κραταει 193 λεπτα)!

Αν ο φιλος δεν τον πειραζει να το εχει 24/7 στη μπριζα, (και εχει ισως σκοπο να παιξει AAA τιτλους καποτε) τοτε ΑΞΙΖΕΙ ΦΟΥΛ και θα δωσει 700€!

Αν θελει ενα καθημερινο laptop, με τα αναγκαια all around (κανεις σχεδον τα παντα αλλα πληρωνεις κ το design) specs, ωραια, καθαρη οθονη και ικανοποιητικη μπαταρια (5 ωρες) τοτε θα δωσει  850€.

Τα 150€, ειναι ο i7, το design και το μαγαζι που επειδη ειναι αλυσιδα βγαζει κερδος.

Θα κλεισω, λεγοντας πως το gaming laptop, εχει πολυ καλυτερη οθονη απ το καθημερινο. Επειδη αυτο ειναι και το κυριως θεμα μας.

Καλες αγορες στον φιλο και ο,τι παρει να το ευχαριστηθει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, GrigM είπε

Φιλε τελευταια φορα θα το πω, γιατι κουραζει.

Αυτο που προτεινεις ειναι σταθερο laptop! 

Εχει TOP specs (καθαρη gaming οθονη, πολυ καλο CPU, αρκετα καλη GPU)  αλλα δεν εχει φορητοτητα (Συγκεκριμενα η μπαταρια του κραταει 193 λεπτα)!

Αν ο φιλος δεν τον πειραζει να το εχει 24/7 στη μπριζα, (και εχει ισως σκοπο να παιξει AAA τιτλους καποτε) τοτε ΑΞΙΖΕΙ ΦΟΥΛ και θα δωσει 700€!

Αν θελει ενα καθημερινο laptop, με τα αναγκαια all around (κανεις σχεδον τα παντα αλλα πληρωνεις κ το design) specs, ωραια, καθαρη οθονη και ικανοποιητικη μπαταρια (5 ωρες) τοτε θα δωσει  850€.

Τα 150€, ειναι ο i7, το design και το μαγαζι που επειδη ειναι αλυσιδα βγαζει κερδος.

Θα κλεισω, λεγοντας πως το gaming laptop, εχει πολυ καλυτερη οθονη απ το καθημερινο. Επειδη αυτο ειναι και το κυριως θεμα μας.

Καλες αγορες στον φιλο και ο,τι παρει να το ευχαριστηθει.

5 ώρες μπαταρία? Ούτε στα πιο τρελλά ονειρα μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, GrigM είπε

Φιλε τελευταια φορα θα το πω, γιατι κουραζει.

Αυτο που προτεινεις ειναι σταθερο laptop! 

Εχει TOP specs (καθαρη gaming οθονη, πολυ καλο CPU, αρκετα καλη GPU)  αλλα δεν εχει φορητοτητα (Συγκεκριμενα η μπαταρια του κραταει 193 λεπτα)!

Αν ο φιλος δεν τον πειραζει να το εχει 24/7 στη μπριζα, (και εχει ισως σκοπο να παιξει AAA τιτλους καποτε) τοτε ΑΞΙΖΕΙ ΦΟΥΛ και θα δωσει 700€!

Αν θελει ενα καθημερινο laptop, με τα αναγκαια all around (κανεις σχεδον τα παντα αλλα πληρωνεις κ το design) specs, ωραια, καθαρη οθονη και ικανοποιητικη μπαταρια (5 ωρες) τοτε θα δωσει  850€.

Τα 150€, ειναι ο i7, το design και το μαγαζι που επειδη ειναι αλυσιδα βγαζει κερδος.

Θα κλεισω, λεγοντας πως το gaming laptop, εχει πολυ καλυτερη οθονη απ το καθημερινο. Επειδη αυτο ειναι και το κυριως θεμα μας.

Καλες αγορες στον φιλο και ο,τι παρει να το ευχαριστηθει.

φιλε οταν λες gaming οθονη τι εννοεις? γιατι εχει 59% srgb που καθιστα αθλια την αναπαρασταση χρωματων

Επεξ/σία από Nero55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nero55 είπε

φιλε οταν λες gaming οθονη τι εννοεις? γιατι εχει 59% srgb που καθιστα αθλια την αναπαρασταση χρωματων

Ναι, sRGB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nero55 είπε

φιλε οταν λες gaming οθονη τι εννοεις? γιατι εχει 59% srgb που καθιστα αθλια την αναπαρασταση χρωματων

Conclusion

HP Pavilion Gaming 15 2018 has a Full HD display with comfortable viewing angles, high brightness, and good contrast. Additionally, it boasts high color gamut coverage, and it does not use PWM. As regards response time, the panel is one of the fastest out there – great for hardcore gamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλησπέρα,

Ψάχνω laptop για τον κουνιάδο μου που είναι στη φάση "άντρα θέλω, τώρα τον θέλω". Το ταβάνι χρημάτων είναι τα 400-420 ευρώ (με λειτουργικό), χρήση απλή: browsing, facebook, χαζοπαίχνιδα και τέτοιες βλακείες. Επειδή όμως δεν έχω καμία διάθεση να τσακώνομαι (δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να περιμένουμε για κάποια καλή περίπτωση), αλλά ούτε να ασχολούμαι με την πάρτη του μετά από 1 χρόνο αν το οποιοδήποτε μηχανάκι αγοράσουμε κλατάρει, ήρθα εδώ.

Η αρχική ιδέα ήταν το κλασικό του Αμαζον, αλλά το βρήκα εδώ: https://www.never-offline.gr/laptop-acer-aspire-e5-576-392h-15-6-1920x1080-i3-8130u-6gb-1tb-intel-hd-w10-black.html. Έχει και 10άρια.

Ξαφνικά όμως είδα αυτό: https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/196585-hp-15-db1002nv-r3-3200u/4gb/1tb. Χωρίς λογισμικό, αλλά νταξ, ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Κοιτάζω την σύγκριση των δύο επεξεργαστών, βλέπω ότι έχουν μικρές διαφορές. Δεν είμαι όμως επ' ουδενί ειδικός, γι' αυτό ζητάω τα φώτα σας. Στην σύγκριση μεταξύ αυτών των δύο, τι είναι καλύτερο; Και κυρίως Το HP αναβαθμίζεται εύκολα για να πάρει αργότερα εξτρά μνήμη και σκληρό;

@zacharis1955 και όποιος άλλος γνωρίζει, δώστε τα φώτα σας πλιζ.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το laptop απτό mediamarkt ξέρουμε τι hz έχει η οθόνη ;;; Είμαι έτοιμος να το τσιμπήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Παίδες καλησπέρα,

Ψάχνω laptop για τον κουνιάδο μου που είναι στη φάση "άντρα θέλω, τώρα τον θέλω". Το ταβάνι χρημάτων είναι τα 400-420 ευρώ (με λειτουργικό), χρήση απλή: browsing, facebook, χαζοπαίχνιδα και τέτοιες βλακείες. Επειδή όμως δεν έχω καμία διάθεση να τσακώνομαι (δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να περιμένουμε για κάποια καλή περίπτωση), αλλά ούτε να ασχολούμαι με την πάρτη του μετά από 1 χρόνο αν το οποιοδήποτε μηχανάκι αγοράσουμε κλατάρει, ήρθα εδώ.

Η αρχική ιδέα ήταν το κλασικό του Αμαζον, αλλά το βρήκα εδώ: https://www.never-offline.gr/laptop-acer-aspire-e5-576-392h-15-6-1920x1080-i3-8130u-6gb-1tb-intel-hd-w10-black.html. Έχει και 10άρια.

Ξαφνικά όμως είδα αυτό: https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/196585-hp-15-db1002nv-r3-3200u/4gb/1tb. Χωρίς λογισμικό, αλλά νταξ, ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Κοιτάζω την σύγκριση των δύο επεξεργαστών, βλέπω ότι έχουν μικρές διαφορές. Δεν είμαι όμως επ' ουδενί ειδικός, γι' αυτό ζητάω τα φώτα σας. Στην σύγκριση μεταξύ αυτών των δύο, τι είναι καλύτερο; Και κυρίως Το HP αναβαθμίζεται εύκολα για να πάρει αργότερα εξτρά μνήμη και σκληρό;

@zacharis1955 και όποιος άλλος γνωρίζει, δώστε τα φώτα σας πλιζ.

Αφου υπαρχει τετοια διαφορα στην τιμη εγω θα πηγαινα στο hp του κωτσου,ενα αλλο παιδι που το ειχε παρει ειχε πει πως απλα ξεβιδωνεις τις βιδες απο το κατω καπακι και περνας οτι θελεις (σκληρο-ραμ+ 2ο σκληρο νομιζω)αλλα καλυτερα περιμενε να απαντηση ο ιδιος η καποιος που το εχει,τωρα οι επεξεργαστες ειναι στα ιδια επιπεδα στα benchmarks 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GrigM είπε

Το αρχικο, εχει επομενης γενιας i5 (8265u) με υψηλοτερες αποδοσεις  εως 20% και χαμηλοτερη καταναλωση.

Επισης εχει 512GB SSD και γενικα αξιζει καθε 1 απο τα επιπλεον 140€ διαφορας.

Οπως σε καθε ultrabook (Dell XPS, HP Spectre, Macbook PRO) ετσι και εδω, για να κρατηθει σταθερη η αποδοση, λεπτο το design και αθορυβο το laptop, εχουν γινει καποιες ρυθμισεις στο συστημα.

Επειδη ομως η intel ειναι intel και το καλουπι του laptop ειναι πολυ μικρο, οταν χρειαστει αποδοση στο μεγιστο (photoshop, adobe premiere, heavy gaming και παρομοιες demanding περιπτωσεις) η θερμοκρασια ξεπερνα πιο γρηγορα τους 80 βαθμους Κελσιου και ο επεξεργαστης μπαινει σε mode που ριχνει την αποδοση του για να διατηρηθει.

Αυτο ειναι το throttling με απλα λογια και ειναι κατι που οπως προειπα συμβαινει σε ΟΛΑ τα ultrabooks.

Γι'αυτο οι επαγγελματιες που ψαχνουν laptop, πολλοι καταληγουν σε gaming που ειναι παχια, με ανεμιστηρες ελικοπτερου.

Σε καθημερινη χρηση ομως (browsing, multimedia, light gaming κλπ) κατα 99% δεν θα γινει ποτε αντιληπτο αυτο το φαινομενο. Και ιδιως αν υπαρχει βαση ψυκτρα, η οποια ποια ειναι κ στανταρ αξεσουαρ για ολους οσους εχουν φορητους υπολογιστες.

Οκ, ελήφθη. Ήξερα για το throttling, ήθελα απλά να καταλάβω τι εννοούμε "πολύ βαριές εργασίες"· μου τα εξήγησες όλα. Αν μπορεί να ανοίγει άνετα 10-20 tab στον browser και να πετάει το Office δεν του χρειάζεται κάτι  παραπάνω.

Φίλε GrigM σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Θα μεταβιβάσω ό,τι μου είπες. Αν κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει μία γνώμη για τα εξής 2 laptop :

https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-asus-14-zenbook-i5-8265u8gb512gb-ssduhd-graphics-620-ux433fa-a5142t/prod9982111pp/

και

https://www.e-shop.gr/laptop-asus-zenbook-ux410ua-gv298t-14-fhd-intel-core-i5-8250u-8gb-256gb-ssd-windows-10-p-PER.913928

όσο περισσότερες οι απόψεις τόσο καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Oxénos είπε

Οκ, ελήφθη. Ήξερα για το throttling, ήθελα απλά να καταλάβω τι εννοούμε "πολύ βαριές εργασίες"· μου τα εξήγησες όλα. Αν μπορεί να ανοίγει άνετα 10-20 tab στον browser και να πετάει το Office δεν του χρειάζεται κάτι  παραπάνω.

Φίλε GrigM σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Θα μεταβιβάσω ό,τι μου είπες. Αν κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει μία γνώμη για τα εξής 2 laptop :

https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-asus-14-zenbook-i5-8265u8gb512gb-ssduhd-graphics-620-ux433fa-a5142t/prod9982111pp/

και

https://www.e-shop.gr/laptop-asus-zenbook-ux410ua-gv298t-14-fhd-intel-core-i5-8250u-8gb-256gb-ssd-windows-10-p-PER.913928

όσο περισσότερες οι απόψεις τόσο καλύτερα.

Kαι τα δύο είναι εξαιρετικά ακριβές γι' αυτά που προσφέρουν επιλογές, καθώς δίνουν έμφαση στη φορητότητα. Αν αυτό είναι το κύριό σου μέλημα (είσαι συνέχεια σε αεροπλάνα / τρένα/ μμμ) και θες ταυτόχρονα να κάνεις απαιτητικές δουλειές γραφείου (και όχι κωλοβαρεματάκι), πάρε αυτό του e-shop, του public δεν αξίζει τα 150 ευρώ για 15% καλύτερο επεξ. και 250 γίγα σκληρό.

Αν δεν λιώνεις για φορητότητα, παίρνεις ίδια (ή και λίγο καλύτερα) συστήματα στα 300 ευρώ κάτω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...