Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Επειδή έχω δουλέψει αρκετά lenovo με amd ryzen επεξεργατές και έχω δει τη δομή τους, μου έκανε εντύπωση που είπες ότι δεν έχει υποδοχή M2.  Ψάχνοντας στο service manual του Lenovo υπάρχει θέση για Μ2 nvme ssd δίσκο....σελ. 45.

L340-15API.PNGΜάλιστα το ίδιο κατάστημα έχει το ίδιο laptop με άλλο configuration + 128 Μ2 ssd, αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς μα πάρεις το φθηνότερο και να προσθέσεις ένα δίσκο της αρεσκείας σου.

https://www.electroholic.gr/el/product/COMLEN01079

Ευχαριστώ πολύ φίλε, εννοείται πιάνουν τα χέρια μου γι αυτό και ψάχνω τέτοια λαπτοπ που με ένα φθηνό upgrade (ssd + ram) τα απογειώνεις. Δεν γνώριζα για την υποδοχή m2 το μόνο που έψαξα ήταν στα specs που δίνει το κατάστημα και λέω δεν θα έχει, αλλά έχεις απόλυτο δίκιο. Γενικά για να γνωρίζουμε και αν θέλετε βοηθήστε όσοι ξέρετε, χάνουν κάπου τα HP με ryzen επεξεργαστή; Εγώ το μόνο που βρήκα για ένα κοινό με αυτό που ανέβασα, στο notebookcheck που το κάνουν review, είναι ότι ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες και παρατηρείται συχνά το φαινόμενο του cpu throttling. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας δώσει τα φώτα του! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Αν ο συγγενής δεν κάνει σοβαρή δουλειά (κάτι το οποίο υπονόησα και υπέθεσα στο ανωτέρω μου μήνυμα 😛 ) με το λάπτοπ, και θέλει όφις και browsing, μπορείς να πάρεις και αρκετά χαμηλότερων δυνατοτήτων λάπτοπς με πολύ χαμηλότερη τιμή και μικρό βάρος, να κάνει τη δουλειά του απρόσκοπτα. Πλέον υπάρχουν και fanless μηχανήματα, που δεν εκπέμπουν καθόλου θερμότητα, δεν παράγουν καμία απολύτως φασαρία σε κανένα ενδεχόμενο και αρκούν (και περισσεύουν) για βασικές εργασίες.

Δες δύο ενδεικτικές επιλογές στο 1,5 κιλό με 14 ίντσες και στα 2 με 15,6.

http://www.e-experts.gr/asus-x540ma-gq221t-n5000-4gb-1tb-win10-p-9553.html

https://www.techstores.gr/catalog/product/view/id/408571/s/laptop-lenovo-ideapad-s130-14igm-14-pentium-n5000-4gb-ssd-128gb-windows-10-s-81j2007bpb/.html

Καλημέρα qwertyuiop2, ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που μου διαθέτεις.

Κάνει κάτι λογιστικά, παραπάνω δεν έχω καταλάβει κι εγώ για να τον βοηθήσω 😛 Ήθελε κάτι ελαφρύ μεν δυνατό δε και futureproof. Παλιά είχαμε και αυτός και εγώ αργά pc που μας βγάλανε την ψυχή, φοβάται παρόμοια εμπειρία. Αυτό το lenovo που προτείνεις θα σηκώνει τα Windows 10 χωρίς πρόβλημα; (Γίνεται upgrade από W10s σε W10 νομίζω, σωστά;) Θα φτάνουν 4gb ram και 128gb δίσκος; Ο επεξεργαστής μετά, πρώτη φορά μου τον προτείνουν... Θα μπορεί να ανοίγει 5 προγράμματα ταυτόχρονα ή θα βλαστημάει συνέχεια ο άνθρωπος;;

Πχ: 2-3 file office & 10 tab στον browser & Spotify ή YouTube & antivirus ταυτόχρονα;  Τα καταφέρνει αβίαστα;

Βοήθεια, χαχαχα!

4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

 

 

Επεξ/σία από Oxénos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Oxénos είπε

Καλημέρα qwertyuiop2, ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που μου διαθέτεις.

Κάνει κάτι λογιστικά, παραπάνω δεν έχω καταλάβει κι εγώ για να τον βοηθήσω 😛 Ήθελε κάτι ελαφρύ μεν δυνατό δε και futureproof. Παλιά είχαμε και αυτός και εγώ αργά pc που μας βγάλανε την ψυχή, φοβάται παρόμοια εμπειρία. Αυτό το lenovo που προτείνεις θα σηκώνει τα Windows 10 χωρίς πρόβλημα; (Γίνεται upgrade από W10s σε W10 νομίζω, σωστά;) Θα φτάνουν 4gb ram και 128gb δίσκος; Ο επεξεργαστής μετά, πρώτη φορά μου τον προτείνουν... Θα μπορεί να ανοίγει 5 προγράμματα ταυτόχρονα ή θα βλαστημάει συνέχεια ο άνθρωπος;;

Πχ: 2-3 file office & 10 tab στον browser & Spotify ή YouTube & antivirus ταυτόχρονα;  Τα καταφέρνει αβίαστα;

Βοήθεια, χαχαχα!

Αν θέλει futureproof και δεν έχει θέμα με το budget, να πάει σε αυτά που πόσταρες πριν, κι ας δώσει τα έξτρα χρήματα. Αν το budget και το vfm είναι ζητήματα, εγώ σκέφτομαι ως εξής:

Ο n4000 τα καταφέρνει αβίαστα με πάνω από 20-30 tabs και 2-3 αρχεία, ενίοτε και με τη συμμετοχή social media στο μείγμα. Τον έχει η μητέρα μου εδώ και 9 μήνες με ubuntu λειτουργικό (άρα δεν τρέχει antivirus) και όποτε το χειρίζομαι εγώ βγάζει ακριβώς το responsiveness και snappy-ness που απαιτώ για χαλαρό browsing, social media, youtube.

Ο n5000 σύμφωνα με το benchmarks είναι 5% πάνω σε Single core και... 110% πάνω σε multicore. Επομένως θεωρώ ότι δε θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με οποιαδήποτε εργασία έως το 2021. Από το 22 και έπειτα, πιστεύω θα αρχίσουν κάποιες μικροδυσκολίες, κι ανάλογα τη χρήση ως το 23-24 μπορεί να μην την παλεύει πλέον. Αλλά διάολε, μιλάμε για pcάκι του 350ρικου, όχι του 850ρικου, το οποίο ως το 2023-24, αν το μεταφέρεις συχνά, δεν ξέρεις τι συμβαίνει (φθορές, κλοπές, ατυχήματα).

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2019 στις 1:39 ΜΜ, vasalpa είπε

Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι για λαπτοπ με ryzen επεξεργαστή έως 450€ περίπου και έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο 

https://www.electroholic.gr/el/product/COMLEN01078

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/HP-15--Db1005nv-Laptop-Ryzen-5-3500u4-Gb256-Gbradeon-Vega-8.htm

Ξέρω φίλε @zacharis1955 ότι θα μου προτείνεις το πρώτο καθώς απορρίπτεις τα HP με RYZEN. Ωστόσο θα μου επιτρέψεις να ρωτήσω το γιατί; Εγώ σαν αρνητικο του HP βρίσκω τον 1 χρόνο εγγύηση έναντι των 2 του LENOVO αλλά στο θετικο βρίσκω ότι έχει m.2 ssd (δεν υπάρχει στο Lenovo m2 θύρα άρα θα χρειαστεί η πατέντα με την σιντιερα για 2 σκληρούς). Οποίο και εάν πάρω θα πάρω επιπρόσθετη ram για να έχω συνολική 8αρα και ssd ή hdd αντίστοιχα για να έχω δύο σκληρούς. Δεν το έχω ψάξει πραγματικά περισσότερο για να δω σε τι υστερεί το HP. 

To Lenovo έχει καλύτερη οθόνη, καλύτερη σχεδίαση (ευκολία αναβάθμισης κλπ), καλύτερη ποιότητα κατασκευής και φυσικά διαθέττει M.2 SSD θύρα: http://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/datasheet/ideapad_L340_15_17_Intel_datasheet_EN.pdf, στο ίδιο μαγαζί: https://www.electroholic.gr/el/product/COMLEN01079 ακριβώς το ίδιο σε version με δύο δίσκους 2.5" SATA HDD & M.2 NVMe SSD...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Αν θέλει futureproof και δεν έχει θέμα με το budget, να πάει σε αυτά που πόσταρες πριν, κι ας δώσει τα έξτρα χρήματα. Αν το budget και το vfm είναι ζητήματα, εγώ σκέφτομαι ως εξής:

Ο n4000 τα καταφέρνει αβίαστα με πάνω από 20-30 tabs και 2-3 αρχεία, ενίοτε και με τη συμμετοχή social media στο μείγμα. Τον έχει η μητέρα μου εδώ και 9 μήνες με ubuntu λειτουργικό (άρα δεν τρέχει antivirus) και όποτε το χειρίζομαι εγώ βγάζει ακριβώς το responsiveness και snappy-ness που απαιτώ για χαλαρό browsing, social media, youtube.

Ο n5000 σύμφωνα με το benchmarks είναι 5% πάνω σε Single core και... 110% πάνω σε multicore. Επομένως θεωρώ ότι δε θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με οποιαδήποτε εργασία έως το 2021. Από το 22 και έπειτα, πιστεύω θα αρχίσουν κάποιες μικροδυσκολίες, κι ανάλογα τη χρήση ως το 23-24 μπορεί να μην την παλεύει πλέον. Αλλά διάολε, μιλάμε για pcάκι του 350ρικου, όχι του 850ρικου, το οποίο ως το 2023-24, αν το μεταφέρεις συχνά, δεν ξέρεις τι συμβαίνει (φθορές, κλοπές, ατυχήματα).

Να πάρω κι εγώ ένα άμα τα καταφέρνει και με Office. Γιατί να πάρει τότε i5 κανείς; Παίρνει τώρα ένα πάμφθηνο και ξανά κάτι παρόμοιο σε 2-3 χρόνια.

Απορία: Η LCD οθόνη φαντάζομαι εννοείται μη-IPS;;;

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα συνεχίσω την έρευνα αγοράς αλλά άρχεται από αύριο η συνεδρίαση για την μεγάλη απόφαση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Oxénos είπε

Να πάρω κι εγώ ένα άμα τα καταφέρνει και με Office. Γιατί να πάρει τότε i5 κανείς; Παίρνει τώρα ένα πάμφθηνο και ξανά κάτι παρόμοιο σε 2-3 χρόνια.

Απορία: Η LCD οθόνη φαντάζομαι εννοείται μη-IPS;;;

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα συνεχίσω την έρευνα αγοράς αλλά άρχεται από αύριο η συνεδρίαση για την μεγάλη απόφαση :-)

Μια χαρά τα πάει με το libreoffice, δε βρίσκω το λόγο να μη σηκώσει τα ms.

i5 (και άνω) επιπέδου επεξεργαστή χρειάζεται κανείς για τα εξής :

α) ισχύ σε εφαρμογές απαιτητικές σε επεξεργαστική ισχύ. Multimedia, προγραμματισμός, ακαδημαϊκού επιπέδου εργαλεία κάθε είδους.

β) παιχνίδια στην περίπτωση συνδυασμού με αξιοπρεπή gpu

γ) ανθεκτικό στο χρόνο μηχάνημα

δ) τρομερά απαιτητική καθημερινή χρήση, δηλαδή εκατοντάδες καρτέλες + κειμενογράφο + κάποια υπηρεσία μουσικής

H λογική των casual χρηστών είναι τέτοια πάντως, φθηνά αξιοπρεπή μηχανήματα κάθε 2-3 χρόνια. Καλύπτεσαι συνεχώς από εγγύηση, δεν αποκτά ποτέ την κλασική γυφτέ εμφάνιση με σκόνες και γρατσουνιές ο υπολογιστής σου και όσο περνάει ο καιρός παίρνεις ίδιες επιδόσεις συγκριτικά με την προηγούμενη γενιά, αλλά σε μικρότερο βάρος, με περισσότερη αυτονομία-χαμηλότερες θερμοκρασίες και θόρυβο και ... πάντα καινούρια μπαταρία.

Νομίζω ότι η απουσία ips είναι δεδομένη στην κατηγορία τιμής αυτή, αν και είχα δει πιο πριν ένα (βαρύ) acer με καλούτσικο ι3 που διαθέτει και ips.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Μια χαρά τα πάει με το libreoffice, δε βρίσκω το λόγο να μη σηκώσει τα ms.

i5 (και άνω) επιπέδου επεξεργαστή χρειάζεται κανείς για τα εξής :

α) ισχύ σε εφαρμογές απαιτητικές σε επεξεργαστική ισχύ. Multimedia, προγραμματισμός, ακαδημαϊκού επιπέδου εργαλεία κάθε είδους.

β) παιχνίδια στην περίπτωση συνδυασμού με αξιοπρεπή gpu

γ) ανθεκτικό στο χρόνο μηχάνημα

δ) τρομερά απαιτητική καθημερινή χρήση, δηλαδή εκατοντάδες καρτέλες + κειμενογράφο + κάποια υπηρεσία μουσικής

H λογική των casual χρηστών είναι τέτοια πάντως, φθηνά αξιοπρεπή μηχανήματα κάθε 2-3 χρόνια. Καλύπτεσαι συνεχώς από εγγύηση, δεν αποκτά ποτέ την κλασική γυφτέ εμφάνιση με σκόνες και γρατσουνιές ο υπολογιστής σου και όσο περνάει ο καιρός παίρνεις ίδιες επιδόσεις συγκριτικά με την προηγούμενη γενιά, αλλά σε μικρότερο βάρος, με περισσότερη αυτονομία-χαμηλότερες θερμοκρασίες και θόρυβο και ... πάντα καινούρια μπαταρία.

Νομίζω ότι η απουσία ips είναι δεδομένη στην κατηγορία τιμής αυτή, αν και είχα δει πιο πριν ένα (βαρύ) acer με καλούτσικο ι3 που διαθέτει και ips.

Αγαπητέ φίλε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι προτείνεις στον άνθρωπο, κάθε 2 άντε 3 χρόνια να πετάει ένα μηχάνημα που θα έχει πληρώσει 362 ευρώ, για να πάρει ένα ανάλογο για τα επόμενα 2-3 χρόνια και πάλι πέταμα και πάμε για άλλα. Δεν έχω κανένα αντεπιχείρημα σε αυτή τη λογική.

Μιας όμως και πρότεινες να δώσει 362 ευρώ για να πάρει μηχάνημα με επεξεργαστή celeron.....θέλω να σου θυμίσω - και να του θυμίσω - ότι πριν ένα μήνα με 349 ευρώ έπαιρνες IPS οθόνη, ryzen 3 2200u, vega 3 και δίσκο Μ2 nvme  στην γνωστή προσφορά του Κωτσόβολου και με  24 άτοκες δόσεις....Και τέτοιες προσφορές βγαίνουν πολύ τακτικά...

Τι σημαίνει ryzen 3 σε σχέση με τους επεξεργαστές που προτείνεις;;;;       Δες εδώ: https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-3-2200U-vs-Intel-Celeron-N3060-vs-Intel-Celeron-N4000/3152vs2762vs3239

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Αγαπητέ φίλε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι προτείνεις στον άνθρωπο, κάθε 2 άντε 3 χρόνια να πετάει ένα μηχάνημα που θα έχει πληρώσει 362 ευρώ, για να πάρει ένα ανάλογο για τα επόμενα 2-3 χρόνια και πάλι πέταμα και πάμε για άλλα. Δεν έχω κανένα αντεπιχείρημα σε αυτή τη λογική.

Μιας όμως και πρότεινες να δώσει 362 ευρώ για να πάρει μηχάνημα με επεξεργαστή celeron.....θέλω να σου θυμίσω - και να του θυμίσω - ότι πριν ένα μήνα με 349 ευρώ έπαιρνες IPS οθόνη, ryzen 3 2200u, vega 3 και δίσκο Μ2 nvme  στην γνωστή προσφορά του Κωτσόβολου και με  24 άτοκες δόσεις....Και τέτοιες προσφορές βγαίνουν πολύ τακτικά...

Τι σημαίνει ryzen 3 σε σχέση με τους επεξεργαστές που προτείνεις;;;;       Δες εδώ: https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-3-2200U-vs-Intel-Celeron-N3060-vs-Intel-Celeron-N4000/3152vs2762vs3239

Από το να δώσει 900 για να πάρει κάτι που θα πετάξει σε 5-6, κερδισμένος είναι.

Επίσης, ζήτησε αγορά τώρα. Άμα είναι να περιμένουμε με το τουφέκι στο χέρι τις προσφορές μεγατόνων... δε θα παίρναμε ποτέ τίποτα.

Και το βασικότερο: Θέλει ο άνθρωπος κάτι ελαφρύ, έτοιμο και σεταρισμένο. Πρότεινα ένα λαπτοπ στα 1,46 κιλά, με ssd, win10, επί της ουσίας plugnplay.  Οι ryzen επιλογές που υπάρχουν αντί του n5000 (και όχι του n4000 που έβαλες στο συγκριτικό σου) αυτή τη στιγμή δεν έχουν λειτουργικό, δεν έχουν ssd και ζυγίζουν κοντά... ένα κιλό έξτρα. Άμα ο άνθρωπος ρωτούσε "τι ισχυρότερο παίρνω με ένα 350άρι, κι ας το μοντάρω λίγο, ξέρω από αυτά" θα του έλεγα ό,τι λες εσύ. Δε ρώτησε όμως αυτό, καμία σχέση κιόλας.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, paperpakis είπε

Καλησπέρα σε όλους,

ενδιαφέρομαι για αγορά νέου λάπτοπ 14''. Η χρήση που θα του κάνω αφορά excel (financial modeling), R-programming (ελαφρύ), emails. Πιστεύω πως 16 GB RAM και SSD 500 GB θα ήταν καλά.

Ενδιαφέρομαι για αγορά από εξωτερικό, καθώς μένω στο Λουξεμβούργο, οπότε η Amazon.de θα με βόλευε. Το διαθέσiμο ποσό που έχω είναι από 600 - 1,200€.

Σας ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας.

https://www.computeruniverse.net/en/lenovo-thinkpad-e495-20ne000bge-356-cm-140-notebook-notebook-black

https://www.computeruniverse.net/en/hp-probook-440-g6-5tk01ea-356-cm-140-notebook-notebook-silver

https://www.computeruniverse.net/en/lenovo-thinkpad-e490-20n80029ge-356-cm-140-notebook-notebook-black

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Μια χαρά τα πάει με το libreoffice, δε βρίσκω το λόγο να μη σηκώσει τα ms.

i5 (και άνω) επιπέδου επεξεργαστή χρειάζεται κανείς για τα εξής :

α) ισχύ σε εφαρμογές απαιτητικές σε επεξεργαστική ισχύ. Multimedia, προγραμματισμός, ακαδημαϊκού επιπέδου εργαλεία κάθε είδους.

β) παιχνίδια στην περίπτωση συνδυασμού με αξιοπρεπή gpu

γ) ανθεκτικό στο χρόνο μηχάνημα

δ) τρομερά απαιτητική καθημερινή χρήση, δηλαδή εκατοντάδες καρτέλες + κειμενογράφο + κάποια υπηρεσία μουσικής

H λογική των casual χρηστών είναι τέτοια πάντως, φθηνά αξιοπρεπή μηχανήματα κάθε 2-3 χρόνια. Καλύπτεσαι συνεχώς από εγγύηση, δεν αποκτά ποτέ την κλασική γυφτέ εμφάνιση με σκόνες και γρατσουνιές ο υπολογιστής σου και όσο περνάει ο καιρός παίρνεις ίδιες επιδόσεις συγκριτικά με την προηγούμενη γενιά, αλλά σε μικρότερο βάρος, με περισσότερη αυτονομία-χαμηλότερες θερμοκρασίες και θόρυβο και ... πάντα καινούρια μπαταρία.

Νομίζω ότι η απουσία ips είναι δεδομένη στην κατηγορία τιμής αυτή, αν και είχα δει πιο πριν ένα (βαρύ) acer με καλούτσικο ι3 που διαθέτει και ips.

 

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Αγαπητέ φίλε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι προτείνεις στον άνθρωπο, κάθε 2 άντε 3 χρόνια να πετάει ένα μηχάνημα που θα έχει πληρώσει 362 ευρώ, για να πάρει ένα ανάλογο για τα επόμενα 2-3 χρόνια και πάλι πέταμα και πάμε για άλλα. Δεν έχω κανένα αντεπιχείρημα σε αυτή τη λογική.

Μιας όμως και πρότεινες να δώσει 362 ευρώ για να πάρει μηχάνημα με επεξεργαστή celeron.....θέλω να σου θυμίσω - και να του θυμίσω - ότι πριν ένα μήνα με 349 ευρώ έπαιρνες IPS οθόνη, ryzen 3 2200u, vega 3 και δίσκο Μ2 nvme  στην γνωστή προσφορά του Κωτσόβολου και με  24 άτοκες δόσεις....Και τέτοιες προσφορές βγαίνουν πολύ τακτικά...

Τι σημαίνει ryzen 3 σε σχέση με τους επεξεργαστές που προτείνεις;;;;       Δες εδώ: https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-3-2200U-vs-Intel-Celeron-N3060-vs-Intel-Celeron-N4000/3152vs2762vs3239

 

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Από το να δώσει 900 για να πάρει κάτι που θα πετάξει σε 5-6, κερδισμένος είναι.

Επίσης, ζήτησε αγορά τώρα. Άμα είναι να περιμένουμε με το τουφέκι στο χέρι τις προσφορές μεγατόνων... δε θα παίρναμε ποτέ τίποτα.

Και το βασικότερο: Θέλει ο άνθρωπος κάτι ελαφρύ, έτοιμο και σεταρισμένο. Πρότεινα ένα λαπτοπ στα 1,46 κιλά, με ssd, win10, επί της ουσίας plugnplay.  Οι ryzen επιλογές που υπάρχουν αντί του n5000 (και όχι του n4000 που έβαλες στο συγκριτικό σου) αυτή τη στιγμή δεν έχουν λειτουργικό, δεν έχουν ssd και ζυγίζουν κοντά... ένα κιλό έξτρα. Άμα ο άνθρωπος ρωτούσε "τι ισχυρότερο παίρνω με ένα 350άρι, κι ας το μοντάρω λίγο, ξέρω από αυτά" θα του έλεγα ό,τι λες εσύ. Δε ρώτησε όμως αυτό, καμία σχέση κιόλας.

qwertyuiop2 & Green Dragon ευχαριστώ και τους δύο για τη συμβολή σας. Γράψατε πολλά και θα μου (μας) είναι όλα χρήσιμα για την τελική απόφαση.

Στην ουσία αυτός ο συγγενής μου θέλει κάτι μικρό, ελαφρύ και κατά προτίμηση δυνατό. Σημαίνει ότι, αν δεν αλλάξει γνώμη, θα πρέπει λίγο-πολύ να τα στάξει. Χονδρικά κάτι πιο δυνατό & πιο φθηνό θα ήταν πιο βαρύ, ενώ κάτι πιο φθηνό & πιο ελαφρύ θα ήταν πιο αδύναμο.

Άρα:

- Αν βιάζεται και μπορεί να πληρώσει ας πάρει το "πιο ακριβό" 

- Αν βιάζεται και δεν τα έχει πολλά ας πάρει το "πιο φθηνό"

-Αν δεν βιάζεται ας περιμένει μια καλή προσφορά σε σχέση με την τιμή εκκίνησης.

Εγώ έκανα και θα κάνω ό,τι μπορώ. Εσείς οι 2 και άλλοι σε αυτό το φόρουμ προσφέρατε χρόνο & γνώσεις. Αν μπορείς Green Dragon δώσε κι εσύ μια γνώμη για τα 2 ακριβά Asus, θα με ενδιέφερε. Αν όχι φίλοι όλοι όπως πριν :-)

Ευχαριστώ Insomnia!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι φοιτητής και ενδιαφέρομαι για ένα λάπτοπ γύρω στα 400-600 ευρώ καθώς το μπατζετ είναι περιορισμένο.

Το χρειάζομαι για χρηματοοικονομικά προγράμματα του Excel, χρήση office, προγραμματισμό σε Python, R και ενδεχομένως Matlab και τις λοιπές καθημερινές χρήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ τών προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Φάνης Παπανικολάου είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι φοιτητής και ενδιαφέρομαι για ένα λάπτοπ γύρω στα 400-600 ευρώ καθώς το μπατζετ είναι περιορισμένο.

Το χρειάζομαι για χρηματοοικονομικά προγράμματα του Excel, χρήση office, προγραμματισμό σε Python, R και ενδεχομένως Matlab και τις λοιπές καθημερινές χρήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ τών προτέρων.

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i5-8250U-GeForce-E5-576G-5762/dp/B075FLBJV7/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1544573887&sr=8-3&keywords=Acer+Aspire+E5-576G-5762 652.87 $ (~582 €) τελική τιμή για Ελλάδα με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα θα τα έχεις σπίτι σου... 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Oxénos είπε

qwertyuiop2 & Green Dragon ευχαριστώ και τους δύο για τη συμβολή σας. Γράψατε πολλά και θα μου (μας) είναι όλα χρήσιμα για την τελική απόφαση.

Στην ουσία αυτός ο συγγενής μου θέλει κάτι μικρό, ελαφρύ και κατά προτίμηση δυνατό. Σημαίνει ότι, αν δεν αλλάξει γνώμη, θα πρέπει λίγο-πολύ να τα στάξει. Χονδρικά κάτι πιο δυνατό & πιο φθηνό θα ήταν πιο βαρύ, ενώ κάτι πιο φθηνό & πιο ελαφρύ θα ήταν πιο αδύναμο.

Άρα:

- Αν βιάζεται και μπορεί να πληρώσει ας πάρει το "πιο ακριβό" 

- Αν βιάζεται και δεν τα έχει πολλά ας πάρει το "πιο φθηνό"

-Αν δεν βιάζεται ας περιμένει μια καλή προσφορά σε σχέση με την τιμή εκκίνησης.

Εγώ έκανα και θα κάνω ό,τι μπορώ. Εσείς οι 2 και άλλοι σε αυτό το φόρουμ προσφέρατε χρόνο & γνώσεις. Αν μπορείς Green Dragon δώσε κι εσύ μια γνώμη για τα 2 ακριβά Asus, θα με ενδιέφερε. Αν όχι φίλοι όλοι όπως πριν :-)

Ευχαριστώ Insomnia!

Το θέμα είναι το μπάτζετ για άλλη μια φορά. Γι' αυτό το πρώτο ερώτημα που τίθεται, είναι "πόσα διαθέτεις". Αν δεν υπάρχει αυτό το δεδομένο, χάνεται η μπάλα, γιατί πάντα υπάρχει ένα καλό vfm σε κάθε κατηγορία τιμής και ισχυρά επιχειρήματα υπέρ και κατά του.

Φίλοι ήμασταν έτσι κι αλλιώς, αλοίμονο αν μαλώναμε για τις προτάσεις μας σε... λάπτοπ, αφού ο καθένας έχει επιχειρήματα τα οποία θέτει. 😛

Μια χαρά είναι η λογική διαδικασία που έγραψες πάντως, ακολουθήστε αυτήν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Φάνης Παπανικολάου είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι φοιτητής και ενδιαφέρομαι για ένα λάπτοπ γύρω στα 400-600 ευρώ καθώς το μπατζετ είναι περιορισμένο.

Το χρειάζομαι για χρηματοοικονομικά προγράμματα του Excel, χρήση office, προγραμματισμό σε Python, R και ενδεχομένως Matlab και τις λοιπές καθημερινές χρήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ τών προτέρων.

9 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i5-8250U-GeForce-E5-576G-5762/dp/B075FLBJV7/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1544573887&sr=8-3&keywords=Acer+Aspire+E5-576G-5762 652.87 $ (~582 €) τελική τιμή για Ελλάδα με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα θα τα έχεις σπίτι σου... 

Πολύ ωραίο και το Acer, απλά αν μπορεις να φτάσεις ως 640 ευρω, δες και αυτό το Lenovo... πολύ δυνατότερο laptopακι 😉

https://www.skroutz.gr/s/16422784/Lenovo-IdeaPad-330-15ICH-i5-8300H-8GB-1TB-GeForce-GTX-1050-FHD-No-OS.html

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-8300H-vs-Intel-Core-i5-8250U/m425634vsm338266

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-MX150-0-vs-Nvidia-GTX-1050/m332822vs3650

 

Επεξ/σία από kostis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Φάνης Παπανικολάου είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι φοιτητής και ενδιαφέρομαι για ένα λάπτοπ γύρω στα 400-600 ευρώ καθώς το μπατζετ είναι περιορισμένο.

Το χρειάζομαι για χρηματοοικονομικά προγράμματα του Excel, χρήση office, προγραμματισμό σε Python, R και ενδεχομένως Matlab και τις λοιπές καθημερινές χρήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ τών προτέρων.

Παίζει προσφορά αυτό στα 606€ τελική: https://www.amazon.es/Lenovo-Legion-Y530-Ordenador-operativo/dp/B07J9VXYL3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...