Προς το περιεχόμενο

Καλωσόρισμα στο hackint0sh Club


MoviemakerGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

Στο μηχάνημα της υπογραφής με λίγο κόπο έβαλα High Sierra 10.3.4 .

Δείχνει να είναι οκ εκτός απο τον ήχο  , έβαλα το Realtek ALC887 kext αλλά συνεχίζει να μην έχει , υπάρχει καμια ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην βασανιζόσαστε χωρίς αποτέλεσμα και λόγο, αν δεν υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος για το patching στην Alc χρησιμοποιήστε Voodoo που είναι σοβαρά αναβαθμισμένο τα τελευταία χρόνια.

Μονο το kext δεν αρκεί πρέπει να γίνει μια σειρά πραγμάτων ώστε να γίνει σωστά inject η ALC και κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι όλα αυτά δεν θα αλλάξουν στο επόμενο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ , το update των windows μου έσκισε τον bootloader οπότε δεν ξέρω πότε θα βρώ τη διάθεση να φτιάξω πάλι το flashaki με ότι αλλαγές στα kexts χρειάζεται , και αρχίζω να σκέφτομαι αν τελικά αξίζει και τον κόπο απο τη στιγμή που έχω και το macbook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/6/2018 στις 2:33 ΜΜ, tsofras είπε

Ευχαριστώ , το update των windows μου έσκισε τον bootloader οπότε δεν ξέρω πότε θα βρώ τη διάθεση να φτιάξω πάλι το flashaki με ότι αλλαγές στα kexts χρειάζεται , και αρχίζω να σκέφτομαι αν τελικά αξίζει και τον κόπο απο τη στιγμή που έχω και το macbook

Άλλα πράγματα κάνεις στο macbook άλλα πράγματα μπορείς να κάνεις στο i5 με την 960.

Από το δικό σου ζητούμενο εξαρτάτε αν θέλεις να το ολοκληρώσεις η όχι.

Π.χ αν το έκανες απλά για την εμπειρία,οκ ίσως είσαι ικανοποιημένος μέχρι το σημείο που έφτασες, αν δουλεύεις καθημερινά για ώρες το desktop εκτός της περισσότερης δύναμης, είναι και καλύτερη θέση εργασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Πολύ καλή ιδέα το club. Ήθελα να προτείνω αν μπορεί να μπει ένα pinned thread με 3-4 builds (οικονομικό, μεσαίο, δυνατό, powerhouse) από τα πλέον συμβατά components με τις πλέον απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις.

Νομίζω θα βοηθήσει οποίους θέλουν να φτιάξουν σύστημα από την αρχή και δεν θα γίνεται χαμός από ερωτοαπαντήσεις και σκόρπιο hardware εδώ κι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Καλησπέρα κι από μένα. Πολύ καλή ιδέα το club. Ήθελα να προτείνω αν μπορεί να μπει ένα pinned thread με 3-4 builds (οικονομικό, μεσαίο, δυνατό, powerhouse) από τα πλέον συμβατά components με τις πλέον απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις.

Νομίζω θα βοηθήσει οποίους θέλουν να φτιάξουν σύστημα από την αρχή και δεν θα γίνεται χαμός από ερωτοαπαντήσεις και σκόρπιο hardware εδώ κι εκεί.

Σωστό αλλά αυτό μπορεί  να το βρει κανείς εύκολα και στο Tonymac,

επίσης υπάρχουν 1000δες συνδυασμοί,

γι'αυτο είναι προτιμότερο νομίζω να γράφει εδώ κάποιος ήδη τι έχει και σε τι ποσοστό το έχει καταφέρει να είναι λειτουργικό σύμφωνα με την χρήση που το προορίζει.

Εννοείται ότι δεν είμαι αρνητικός σε καμιά ιδέα που αν δείξει την δυναμική της,εγώ ευχαρίστως να την συνδράμω και να την καρφιτσώσω και να συμμετάσχω με δικά μου δοκιμασμένα build,που ήδη σε ένα βαθμό το εχω κάνει. keep going λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Άλλα πράγματα κάνεις στο macbook άλλα πράγματα μπορείς να κάνεις στο i5 με την 960.

Από το δικό σου ζητούμενο εξαρτάτε αν θέλεις να το ολοκληρώσεις η όχι.

Π.χ αν το έκανες απλά για την εμπειρία,οκ ίσως είσαι ικανοποιημένος μέχρι το σημείο που έφτασες, αν δουλεύεις καθημερινά για ώρες το desktop εκτός της περισσότερης δύναμης, είναι και καλύτερη θέση εργασίας. 

Συμφωνώ , για την θέση εργασίας βγάζω το MacBook στην οθόνη οπότε είναι κομπλέ , για την δύναμη έχεις δίκιο.

Διάβασα ότι σε κανα 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος σταματάει η apple συνεργασία με την Intel και θα φτιάχνει δικούς της επξεργαστες πάλι οπότε είπα να το αφήσω το άθλημα αφού δείχνει να έχει ημερομηνία λήξης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ , για την θέση εργασίας βγάζω το MacBook στην οθόνη οπότε είναι κομπλέ , για την δύναμη έχεις δίκιο.

Διάβασα ότι σε κανα 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος σταματάει η apple συνεργασία με την Intel και θα φτιάχνει δικούς της επξεργαστες πάλι οπότε είπα να το αφήσω το άθλημα αφού δείχνει να έχει ημερομηνία λήξης

Μονο στα φορητά θα συμβεί αυτό και αν.. μετά από τα 6πυρηνα που θα βγάλει τώρα ότι άλλο θα είναι υποβάθμιση.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια μητρική σε chipset Z370 mini ITX είναι η πιο συμβατή και αν η κάρτα γραφικών gigabyte 1050 low profile μπορεί να βγάλει εικόνα για δυο οθόνες ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gdresios είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια μητρική σε chipset Z370 mini ITX είναι η πιο συμβατή και αν η κάρτα γραφικών gigabyte 1050 low profile μπορεί να βγάλει εικόνα για δυο οθόνες ευχαριστώ.

Πιο συμβατή είναι η https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z370N-WIFI-rev-10#kf

πάντα με αλλαγή στην κάρτα Wi_Fi.

οι 1050 / 1050Ti όλες βγάζουν δυο οθονες απλά επειδή εσύ ψάχνεις σε low profile και μπορεί να έχουν περιορισμένες εξόδους θέλει προσοχή ή δοκιμασμένη από κάποιον κάρτα για να είσαι σίγουρος 100%.

π.χ αυτή η κάρτα είναι συμβατή > https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N1050OC-2GL#kf

και αυτή > https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N105TOC-4GL#kf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
8 ώρες πριν, WizeMan είπε

Πολλή ησυχία στο club παιδιά τι έγινε; :D 

Λίγο το Catalina που είναι το λειτουργικό με την χαμηλότερη βαθμολογία ever στο AppStore, λιγο οι επεξεργαστές που είναι πολύ κοντά κάθε σειρά με την προηγούμενη,

δεν έχει και κάτι συνταρακτικό να αξίζει την προσοχή μας..

Τώρα έχει διαβασματάκι με Opencore και ενδιαφέρων με AMD Αpu να δούμε πως θα εξελιχθεί και αυτή η φάση..  εγώ προσωπικά χθες ξαναπέρασα από πάνω την 10.15.3 και έφυγα και από το Dev_beta mode..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Λίγο το Catalina που είναι το λειτουργικό με την χαμηλότερη βαθμολογία ever στο AppStore, λιγο οι επεξεργαστές που είναι πολύ κοντά κάθε σειρά με την προηγούμενη,

δεν έχει και κάτι συνταρακτικό να αξίζει την προσοχή μας..

Τώρα έχει διαβασματάκι με Opencore και ενδιαφέρων με AMD Αpu να δούμε πως θα εξελιχθεί και αυτή η φάση..  εγώ προσωπικά χθες ξαναπέρασα από πάνω την 10.15.3 και έφυγα και από το Dev_beta mode..


Περιμένω πως και πως τη φάση με τα APU της AMD! Ελπίζω να μην είναι φούσκα. Παίζει να ρίχνει άδειο η Apple για να πετύχει καλύτερες συμφωνίες με την Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, WizeMan είπε


Περιμένω πως και πως τη φάση με τα APU της AMD! Ελπίζω να μην είναι φούσκα. Παίζει να ρίχνει άδειο η Apple για να πετύχει καλύτερες συμφωνίες με την Intel.

Είμαι 99% σίγουρος ότι δεν είναι φούσκα.. To βλεπω σε "ελαφριά" μηχανάκια δηλαδή.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...