Προς το περιεχόμενο

CarPlay


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Στη χθεσινή παρουσίαση ανακοίνωσαν ωραία πραγματάκια και για το CarPlay με το πιο σημαντικό (για μένα) την υποστήριξη και άλλων εφαρμογών με χάρτες κλπ. Οπότε αν το θέλει και η google, θα μπορούμε να έχουμε και Google Maps εκτός από το Default Apple Maps.

Εγώ έχω στο αμάξι ένα Kenwood DDX8016DABS με carPlay. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, kifinas said:

Και τέτοια εποχή επέλεξε η Garmin να αποσύρει το navigon...

Ασε και το είχα πληρώσει και το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς στο τουτού μου δε μπορώ να βάλω carplay, οπότε τα τελευταία 2 χρόνια ακολουθώ DIY λύση...(και με υποστήριξη google maps😀)IMG_1364.thumb.JPG.fc6f4acba8fea603c634299ff11ba4ab.JPG)

Επεξ/σία από flyer
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το έχεις ψάξει; Βγάζουν έτοιμες κεντρικές κονσόλες πλέον που αντικαθιστούν τις εργοστασιακές μαζί με την οθόνη και τυχόν χειριστήρια κλιματισμού κλπ. Κοστίζουν προφανώς αρκετά... 

Εγω πέταξα ολόκληρο το εργοστασιακό αλλά ήταν ακριβώς 2din και ταίριαξε χωρίς να πειραξω τα από κάτω. Έπαιξαν και τα χειριστήρια στο τιμόνι με έξτρα ανταπτορα που είχε η kenwood (άλλα 100 ευρώ...). 

34872EF2-6E6B-46BA-A748-B42570D3B530.jpeg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2018 στις 12:17 ΠΜ, billdanos είπε

Το έχεις ψάξει; Βγάζουν έτοιμες κεντρικές κονσόλες πλέον που αντικαθιστούν τις εργοστασιακές μαζί με την οθόνη και τυχόν χειριστήρια κλιματισμού κλπ. Κοστίζουν προφανώς αρκετά... 

Εγω πέταξα ολόκληρο το εργοστασιακό αλλά ήταν ακριβώς 2din και ταίριαξε χωρίς να πειραξω τα από κάτω. Έπαιξαν και τα χειριστήρια στο τιμόνι με έξτρα ανταπτορα που είχε η kenwood (άλλα 100 ευρώ...). 

34872EF2-6E6B-46BA-A748-B42570D3B530.jpeg

Πολύ καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, bill89 said:

Καμιά λύση μέχρι 100 ευρώ σε 1DIN παίζει;

Για 1din θα βρεις κάτι με carplay και αναδιπλούμενη οθόνη αλλα σιγουρα οχι με 100 ευρώ...

Αυτο που έβαλα κόστισε 800+ ευρώ και δεν ήταν και απο τα κορυφαία της σειράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, billdanos είπε

Για 1din θα βρεις κάτι με carplay και αναδιπλούμενη οθόνη αλλα σιγουρα οχι με 100 ευρώ...

Αυτο που έβαλα κόστισε 800+ ευρώ και δεν ήταν και απο τα κορυφαία της σειράς...

Χμ, κατάλαβα! Άκυρο δηλαδή! Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2018 στις 11:17 ΜΜ, flyer είπε

Δυστυχώς στο τουτού μου δε μπορώ να βάλω carplay, οπότε τα τελευταία 2 χρόνια ακολουθώ DIY λύση...(και με υποστήριξη google maps😀)IMG_1364.thumb.JPG.fc6f4acba8fea603c634299ff11ba4ab.JPG)

Η ιδέα σου είναι εκπληκτική. Την είδα εχθές και σκέπτομαι να την πάω ένα βήμα παρακάτω.

ipad με 

Navigation (χρησιμοποιώ sygic)

Apple music

App με ραδιοφωνικούς σταθμούς

Αpp για TV ( ακόμη ψάχνω ένα καλό)

Συνδεση του iphone για hands free κλήσεις.

Καλώδιο από το jack των ακουστικών στο σημερινό ηχοσύστημα, με χρήση του ηχοσυστήματος ως ενισχυτή και μόνο.Τα πάντα θα ακούγονται από τα ηχεία.

Λόγω ηλικίας  αυτοκινήτου έχω σύστημα 1 Din με αναδιπλούμενη οθόνη με navigation, bluetooth, DVD και δεκτή τηλεόρασης. Αλλά αυτό σύστημα είναι πλέον 10 ετών και ξεπερασμένο, παρ´ ότι επώνυμο.

Νομίζω λοιπόν ότι η ιδεά σου, μου  λύνει τα χέρια. Να δω που θα το στηρίζω και πως θα συνδέσω την κάμερα οπισθοπορείας που την έχω συνηθίσει πια και με βολεύει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Η ιδέα σου είναι εκπληκτική. Την είδα εχθές και σκέπτομαι να την πάω ένα βήμα παρακάτω.

ipad με 

Navigation (χρησιμοποιώ sygic)

Apple music

App με ραδιοφωνικούς σταθμούς

Αpp για TV ( ακόμη ψάχνω ένα καλό)

Συνδεση του iphone για hands free κλήσεις.

Καλώδιο από το jack των ακουστικών στο σημερινό ηχοσύστημα, με χρήση του ηχοσυστήματος ως ενισχυτή και μόνο.Τα πάντα θα ακούγονται από τα ηχεία.

Λόγω ηλικίας  αυτοκινήτου έχω σύστημα 1 Din με αναδιπλούμενη οθόνη με navigation, bluetooth, DVD και δεκτή τηλεόρασης. Αλλά αυτό σύστημα είναι πλέον 10 ετών και ξεπερασμένο, παρ´ ότι επώνυμο.

Νομίζω λοιπόν ότι η ιδεά σου, μου  λύνει τα χέρια. Να δω που θα το στηρίζω και πως θα συνδέσω την κάμερα οπισθοπορείας που την έχω συνηθίσει πια και με βολεύει πολύ.

Το χρησιμοποιώ ήδη για όλα αυτά που αναφέρεις εκτός από tv και κάμερα οπισθοπορείας, σε συνεργασία με  πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω μόνιμα εγκαταστημένου wifi hotspot.

Το συγκρατώ με 2 αυτοκόλλητους μαγνήτες της Scosche κολλημένους στο αυ/το και τα αντίστοιχα μεταλλάκια κολλημένα πάνω στη θήκη του ipad...

Επεξ/σία από flyer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2018 στις 11:17 ΜΜ, flyer είπε

Δυστυχώς στο τουτού μου δε μπορώ να βάλω carplay, οπότε τα τελευταία 2 χρόνια ακολουθώ DIY λύση...(και με υποστήριξη google maps😀)IMG_1364.thumb.JPG.fc6f4acba8fea603c634299ff11ba4ab.JPG)

Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ με το ipad mini παρόλο που έχω εργοστασιακό navigation! Το θεωρώ την καλύτερη λύση καθώς μπορούμε να κάνουμε οτι θέλουμε (το χρησιμοποιώ και με εφαρμογές obd).

Το έχω βάλει με κάτι τέτοιο και το θεωρώ άψογο:
https://www.amazon.co.uk/Infernal-Innovations-Magnetic-Universal-Samsung/dp/B0177KHDA0/ref=pd_sbs_147_18?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B0177KHDA0&pd_rd_r=8c5fc90e-7a06-11e8-bd00-dbcfcbc319b9&pd_rd_w=iS6wX&pd_rd_wg=lRPCq&pf_rd_i=desktop-dp-sims&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_p=5179604776422437276&pf_rd_r=35TFYC153ZJTPDSS4HJA&pf_rd_s=desktop-dp-sims&pf_rd_t=40701&psc=1&refRID=35TFYC153ZJTPDSS4HJA

Υπάρχουν πολλά και διάφορα αμα ψάξετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχουν παααρα πολλά τέτοια, πρέπει να σιγουρευτεί όποιος θέλει (και με βάση κριτικές ή ερωτήσεις που θα διαβάσει) οτι κάνει για τον λόγο που το θέλει και κυρίως οτι θα αντέχει απροβλημάτιστα το βάρος του tablet/κινητού για το οποίο προορίζεται.

Δυστυχώς πάει καιρός και δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο είχα πάρει συγκεκριμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής για iOS του Spotify (8.4.65) που υποστιρίζει και το CarPlay έχει προσθέσει ένα μεγάλο νέο χαρακτηριστικό  στην οθόνη του Now Playing, τη δυνατότητα να κάνεις 'Προσθήκη στη Βιβλιοθήκη'.
Χάρη σε αυτήν την τελευταία ενημέρωση, στο μέσο της κάτω μεριάς στην οθόνη "Now Playing", ανάμεσα στα πλήκτρα Shuffle και Loop, απλά αγγίζοντας το πλήκτρο [+] θα προσθέσετε το τραγούδι στη βιβλιοθήκη σας.

Spotify-Add-to-Library.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...