Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Peanut Butter Falcon

 

Tαινια που σε συνεπαιρνει  με τον τροπο που αναπτυσει και εμβαθυνει την σχεση που εχουν οι πρωταγωνιστες μεταξυ τους  .

Το κανει με εναν  οργανικο τροπο χωρις συναισθηματικες εξαρσεις και δραματουργικες κορυφωσεις  και εκει εγκειται η διαφορετικοτητα του .Με επικεντρο ενα ατομο  με συνδρομο Down   και με αφηγηματικο εργαλειο    την περιπλανηση ,ενα αφαιρετικο " road trip " που αποτελει το μεσο  για την εξελιξη της ιστοριας .

Πολυ  δυνατος ερμηνευτικα ο LaBeouf,πανεμορφη η johnson ,καθηλωτικος ο Gottsagen .

 

7,5/10

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Joker: Πολύ πολύ δυνατό.

Parasite: Καλογυρισμένο, μου άρεσε πολύ. Δεν διέκρινα όμως τα περι masterpiece που λέγονται.

Terminator Dark Fate: Το είδα σε 3 επεισόδια, όποτε έπλενα τα πιάτα. Για να περνάει η ώρα όταν πλένεις πιάτα ήταν καλό.

Αd Astra: Το ξεκίνησα και αυτό μαζί με το πλύσιμο των πιάτων, αλλά από τα πρώτα λεπτά κατάλαβα ότι είναι για μεγάλη οθόνη, οπότε την άφησα για μετά. Η ταινία είχε κάποιες πολύ καλές σκηνές, την βρήκα καλογυρισμένη, αλλά γενικά ήταν μία πολύ χαλαρή εμπειρία που την βλέπεις για να ψιλονανουριστείς για ύπνο. Μου άρεσε όμως αρκετά.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σενάριο κλασσικού ρομάντσου, αλλά να παίζετε από νεαρούς: A Rainy Day in New York (2019). 6.7/10 (imdb)

Προσδίδει ένα στοιχείο κομεντί, σατυρίζοντας τα κλισε ενος ερωτικου δραματος στη μεγαλη οθονη. 

Ενδιαφέρουσα και ανάλαφρη ταινία. Θα την πρότεινα άνετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ask είπε

Ενα σενάριο κλασσικού ρομάντσου, αλλά να παίζετε από νεαρούς: A Rainy Day in New York (2019). 6.7/10 (imdb)

Συνηθως τα ρομαντζα παιζονται απο γέρους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί teenagers προς young adults. 20άρηδες ας πούμε.

Νομίζω ο κανόνας είναι να βλέπουμε 40άρηδες να κάνουν τους 30άρηδες σε τέτοιου τύπου ταινίες.

Από όσο θυμάμαι δηλαδή, γιατί δεν ξέρω πότε είδα τελευταία φορά ρομάντζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The report https://www.imdb.com/title/tt8236336/?ref_=nm_flmg_act_7

Αλλη μια ταινία με τον Adam Driver .  Η 3η που βλεπω το τελευταιο 3μηνο με το συγκεκριμενο ηθοποιό . Τίμια η βαθμολογία που εχει στο IMDb , θα αρέσει σε οσους αρέσουν οι πραγματικές ιστορίες κ τα πολιτικά δράματα . Η ερμηνεία του Driver για αλλη μια φορα πολυ καλη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2020 στις 8:52 ΜΜ, Arkin είπε

Gemini Man

Τόσο χάλια; Το τρέιλερ καλά ξεκίνησε αλλά χμ δε ξέρω αν θα αξίζει προβολή καθώς ρίχνει πολλά του τι θα ακολουθήσει από το τρέιλερ.

Στις 28/1/2020 στις 10:35 ΜΜ, Ntinaras είπε

τιμιο.

αν και το πρωτο ηταν καλυτερο

Θα συμφωνήσω το 1ο 10 κλάσεις καλύτερο. Δεν έπρεπε να βγεί 2ο. Αν κ ξεκίνησε καλα κάπως, δεν μαρεσε. 

4/10 για το 2ο. Ο Χαρελσον λίγο το σώζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Uncut Gem

 

Ειχα πολυ καιρο να δω μια ταινια που να μου μεταδωσει τοσο εντονα το αγχος  και την πιεση  που αισθανοταν ο πρωταγωνιστης  εξαιτιας των επιλογων και του τροπου με τον οποιο λειτουργουσε την ημιπαρανομη επιχειρηση του .Αυτο ειναι  το δυνατο της σημειο  .Ο ξεφρενος ρυθμος   και   ολη η αφηγηματικη εξελιξη  ,που κινειται   ασταματητα στην κοψη του ξυραφιου βαζοντας  και τον θεατη  κατω απο αφορητη πιεση αγωνιοντας  μαζι  με τον  Howard.

Το φιναλε κρινεται εξαιρετικο  και περα απο τα καθιερωμενα .

Ερμηνευτικα ο Sandler  δειχνει πιο ωριμος απο ποτε .Απιστευτα sexy η Julia Fox .

 

 

7,6/10

 

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Uncut Gem

Ειχα πολυ καιρο να δω μια ταινια που να μου μεταδωσει τοσο εντονα το αγχος  και την πιεση  που αισθανοταν ο πρωταγωνιστης

Συμφωνω, στο σημείο που είχε κολλήσει η πόρτα στο μαγαζί και περίμενε έξω ο Garnet ένιωσα πραγματικά δυσφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2020 στις 12:13 ΜΜ, kgian είπε

Εγώ είδα το Ford vs Ferrari. Καλή ταινία, καλογυρισμένη και παρ'όλη τν μεγάλη διαρκεια δεν βαριέσαι. Δείτε την.

Μόλις την είδα και συμφωνώ οτι ήταν πολύ καλή και καλογυρισμένη ! Δεν βαρέθηκα λεπτο ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΤ 2 : Μου άρεσε. Χιούμορ, αγωνία, λίγο horror. Ένα ωραίο παραμύθι για ενήλικες. Σε αντίθεση με το πρώτο, εδώ δίνεται πολύ μεγάλη έμφαση στο να γνωρίσουμε τους χαρακτήρες, και αυτό τραβάει τη διάρκεια της ταινίας σημαντικά, και μπορεί να δοκιμάσει την υπομονή των θεατών. Επειδή την είδα σε 2 επεισόδια δεν κουράστηκα και την απόλαυσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και εγώ το Uncut Gems αλλά δε τρελάθηκα. Το άγχος που προσπαθούσε να μας μεταφέρει με την ακατάσχετη πολυλογία του πρωταγωνιστή, τις φωνές τριγύρω (μιλούσαν 4,5 ηθοποιοί μαζί) και τα κοντινά -κλειστοφοβικά πλάνα, εμένα σε σημεία με κούρασαν. Ο Σάντλερ μιλούσε συνέχεια, έχανε τα λόγια του, και ενώ έκανε μπαμ πως ήταν αερητζής, για κάποιο λόγο τον εμπιστεύονταν όλοι. Δε ξέρω, ίσως φταίει ότι με εκνευρίζει η φωνή του (αυτό το γρέζι που έχει και ο Βιν Ντίζελ) που σε συνδυασμό με αυτή τη πολυλογία του, με σκότωνε! :P

 Η εξέλιξη της ιστορίας ήταν ωραία πάντως και όλοι οι ηθοποιοί έπαιζαν καλά. Έκπληξη για εμένα ο Γκαρνέτ και η Τζούλια (αααχ Τζούλια).

Η μουσική στα πλην για μένα. Με αποσυντόνιζε με την ένταση και στα σημεία που έμπαινε.

6,5/10

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φέτος η χρονιά ήταν πάρα πάρα πολύ δυνατή. Οι ταινίες που είδα τελευταίο δίμηνο:

Uncut gems - 9 - Αν ο Sandler δεν ήταν ο βασιλιάς της πατάτας θα τον είχαν υποψήφιο για Osar. Ταινία σπάνιας ποιότητας. 

The Irishman - 8.5 . Αν η ταινία ήταν 3.5 ώρες Joe Pesci θα ήταν για 10. 

The lighthouse - 9 (ντροπή που δεν πήγε για Oscar o Willem Dafoe, imo ακόμα και o Pattison έπρεπε να είναι υποψήφιος)

Marriage story - 8  Εντυπωσιακές ερμηνείες και πολύ συναίσθημα.  

Parasite - 9 - Ένα κωμικό δράμα που τρομοκρατεί ηρεμώντας, μοιράζοντας αγωνιώδης γαλήνη, αποτυπώνοντας ρεαλιστικά τις δυσκολίες της ζωής των κροίσων αλλά και των αστέγων, εξετάζοντας λογικά τον παραλογισμό της τυπικής κανονικοποιημένης ψυχασθένειας.

Once upon a time in hollywood - 7 . Δεν πιστεύω ότι αυτή η ταινία έπρεπε να είναι με τόσες υποψηφιότητες, παρόλο που ο Ταραντίνο είναι από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες. 

Ad Astra - 7.5 . Στους περισσότερους δεν περιμένω να αρέσει, μάλλον θα βαρεθούνε. 

The two popes - 6.5 - Straight to DVD. Ψηφίσαν "με το σταυρό στο χέρι" αν δεν υπήρχε χριστιανικό θέμα δεν θα περνούσε ούτε απ έξω. 

Knives Out - 6.75 - H δεύτερη υπερεκτιμημένη ταινία. Έχει ωραίο στυλ, και πολύ καλό καστ, αλλά μέχρι εκεί. Νομίζω ότι απογοητεύει τους fans του συγκεκριμένου τύπου ταινιών και βιβλίων (murder mystery) ενώ είναι πιο βατή για όσους δεν προτιμούν το είδος. 

Πολύ σπάνια τόσο καλές ταινίες μαζεμένες. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...