Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα μου αρεσε το Power of the Dog. Δεν ηταν το αριστουργημα της χρονιας αλλα ηταν ρεσιταλ σκηνοθεσιας απο την Campion και της αξιζει το δευτερο Οσκαρ (τα πλανα και η φωτογραφια σε αντιδιαστολη με τον χαρακτηρα του κεντρικου ηρωα καταπληκτικα) και εξαιρετικοι ηθοποιοι (Cumberbatch, Dunst, Plemmons και ο μικρος).

Ηταν το πιο πρωτοτυπο στορυ? οχι αλλα ηταν ενδιαφερον. Και επισης δεν χρειαζεται ολες οι ταινιες να εχουν γρηγορο ρυθμο, δεν ειναι ολες οι ταινιες Fast and Furious

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, thermo-sifounas είπε

Εμενα μου αρεσε το Power of the Dog. Δεν ηταν το αριστουργημα της χρονιας αλλα ηταν ρεσιταλ σκηνοθεσιας απο την Campion και της αξιζει το δευτερο Οσκαρ (τα πλανα και η φωτογραφια σε αντιδιαστολη με τον χαρακτηρα του κεντρικου ηρωα καταπληκτικα) και εξαιρετικοι ηθοποιοι (Cumberbatch, Dunst, Plemmons και ο μικρος).

Ηταν το πιο πρωτοτυπο στορυ? οχι αλλα ηταν ενδιαφερον. Και επισης δεν χρειαζεται ολες οι ταινιες να εχουν γρηγορο ρυθμο, δεν ειναι ολες οι ταινιες Fast and Furious

Μα το πρόβλημα δεν είναι ότι είναι αργή η ταινία αλλά το αδύναμο έως ανύπαρκτο σενάριο . Κ το the piano της Καμπιον είναι αργό είναι αλλά έχει από πίσω μια ιστορία που σε αρπάζει από το πρωτο μέχρι το τελευταίο λεπτό . Κ πολλές άλλες λεγόμενες αργές ταινίες τις βλέπεις κ τις ξαναβλέπεις γιατί έχουν σενάριο . 
Το power of the dog εναι κλασικό παράδειγμα μιας εποχής που έχει ταινίες με από όλα αλλά με ελάχιστα καλά έστω σενάρια . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

È stata la mano di Dio

https://m.imdb.com/title/tt12680684/

Πολυ ιδιαιτερη ταινια, που για καποιον λογο δεν ειμαι σιγουρος αν μου αρεσε ή οχι.

Σκηνοθετικα ηταν αρτιοτατη, με φοβερες σκηνες, καποιες αστειες, καποιες δραματικες, καποιες πολυ δραματικες. Οι εικονες της Ναπολης των 80ς ειναι πανεμορφες για οσους τους αρεσει η πόλη και γενικα τα 80ς vibes. 

Οι ερμηνειες των ηθοποιων ειναι υπεροχες, νομίζω εδωσαν ολοι ρεσιταλ.

Αλλα η πλοκη... δεν ξέρω, σε καποια σημεια με εχασε, οχι επειδη ηταν αργη, που ηταν, αλλα επειδή ανα διαστηματα ηταν εστιασμενη σε περιεργα σημεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stormrain είπε

È stata la mano di Dio

https://m.imdb.com/title/tt12680684/

Πολυ ιδιαιτερη ταινια, που για καποιον λογο δεν ειμαι σιγουρος αν μου αρεσε ή οχι.

Σκηνοθετικα ηταν αρτιοτατη, με φοβερες σκηνες, καποιες αστειες, καποιες δραματικες, καποιες πολυ δραματικες. Οι εικονες της Ναπολης των 80ς ειναι πανεμορφες για οσους τους αρεσει η πόλη και γενικα τα 80ς vibes. 

Οι ερμηνειες των ηθοποιων ειναι υπεροχες, νομίζω εδωσαν ολοι ρεσιταλ.

Αλλα η πλοκη... δεν ξέρω, σε καποια σημεια με εχασε, οχι επειδη ηταν αργη, που ηταν, αλλα επειδή ανα διαστηματα ηταν εστιασμενη σε περιεργα σημεία. 

Και εγώ την είδα πρόσφατα και με το που τελείωσε δεν ήξερα αν μου άρεσε ή όχι.

΄Ομως μετά από κάποιες μέρες που "έκατσε" μέσα μου, κατάλαβα ότι ο δισταγμός μου ήταν λόγω της ιδιαιτερότητάς της και όχι λόγω της αξίας της.

Αν με ρωτήσει κάποιος τώρα, θα του πω ότι είναι πολύ καλή.

Θυμάμαι ακριβώς το ίδιο είχα αισθανθεί και όταν είδα το Roma.

Φαίνεται το έχουν αυτό το χαρακτηριστικό, οι ταινίες που διακρίνονται στο φεστιβάλ της Βενετίας.😃

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2022 στις 8:56 ΠΜ, stormrain είπε

È stata la mano di Dio

https://m.imdb.com/title/tt12680684/

Πολυ ιδιαιτερη ταινια, που για καποιον λογο δεν ειμαι σιγουρος αν μου αρεσε ή οχι.

Και εγώ στην ίδια φάση ήμουν όταν την είδα. Επειδή λατρεύω Νάπολη, απόλαυσα και με το παραπάνω το πρώτο μισό της ταινίας στην οποία έδειξε διάφορα προάστια. Σαν ιστορία όμως δεν ένιωσα ότι είχε να πεί κάτι, όπως ειπώθηκε και στον πρωταγωνιστή εντός της ταινίας.

Επίσης μου άρεσε η απεικόνιση της τότε ατμόσφαιρας με την έλευση του Μαραντόνα χωρίς να ξέρω αν ήταν έτσι γιατί είμαι πολύ νεότερος. Έχω ακούσει πάντως ότι λατρεύτηκε σαν θεός.

Νάπολη το πιο δυνατό κομμάτι της ταινίας για μένα,

Nightmare Alley

Σαν σενάριο μου φάνηκε απλά συμπαθητικό. Πήγα να τη δώ κυρίως επειδή είναι του Del Toro. Πανέμορφη ταινία. Πολύ ωραία σκηνικά με εικόνες που συχνά γίνονται αρκετά σκληρές. Χαρακτηριστικό του γοτθικού στύλ στο οποίο αρέσκεται ο Del Toro.

Από εκεί και πέρα, το τέλος μου ήταν ψιλοφανερό ενώ δεν συνηθίζω να μαντεύω σωστά την πλοκή των ταινιών. Δεν γνώριζα ότι ήταν remake. Ένα τίμιο 7/10 θεωρώ πως θα έδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Scream[2022]

MV5-BM2-E4-ZGFm-ZTgt-MDVk-YS00-ZTk0-LWIz

https://www.imdb.com/title/tt11245972

Ανεκαθεν τα scream ηταν καλες ταινιες εξυπνες με ωραια twist χωρις να κανουν κοιλιες και να πρωταγωνιστεις και εσυ μαζι στο ρολο του ντετεκτιβ στο να καταλαβεις ποιος ειναι ο δολοφονος. 11 χρονια μετα την τεταρτη ταινια εχουμε ενα requel οπως αναφερετε και μεσα στην ταινια με πρωταγωνιστες τους κλασικους που γνωρισαμε το 1996 αλλα και καποιους νεους απογονοι αυτων. Την ειδα πολυ ευχαριστα παρολο το κοντα 2ωρο ωμη στο splatter της με καποιες πολυ δυνατες σκηνες με τα παιχνιδια της και το lore που ακομα καλα κρατει. Η Sonia Ammar στην πρωτη ταινια που παιζει ειμαι σιγουρος θα κανει λαμπρη καριερα. Η Melissa Barrera η πρωταγωνιστρια και κορη του Λουμις στην ταινια παιζει επισης πολυ αξιολογα. Οι φαν θα την δειτε με ενα χαμογελο οι υπολοιποι που αρεσκεστε στο slasher genre δωστε της μια ευκαιρια. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2022 στις 11:01 ΜΜ, Arkin είπε

Scream[2022]

MV5-BM2-E4-ZGFm-ZTgt-MDVk-YS00-ZTk0-LWIz

https://www.imdb.com/title/tt11245972

Ανεκαθεν τα scream ηταν καλες ταινιες εξυπνες με ωραια twist χωρις να κανουν κοιλιες και να πρωταγωνιστεις και εσυ μαζι στο ρολο του ντετεκτιβ στο να καταλαβεις ποιος ειναι ο δολοφονος. 11 χρονια μετα την τεταρτη ταινια εχουμε ενα requel οπως αναφερετε και μεσα στην ταινια με πρωταγωνιστες τους κλασικους που γνωρισαμε το 1996 αλλα και καποιους νεους απογονοι αυτων. Την ειδα πολυ ευχαριστα παρολο το κοντα 2ωρο ωμη στο splatter της με καποιες πολυ δυνατες σκηνες με τα παιχνιδια της και το lore που ακομα καλα κρατει. Η Sonia Ammar στην πρωτη ταινια που παιζει ειμαι σιγουρος θα κανει λαμπρη καριερα. Η Melissa Barrera η πρωταγωνιστρια και κορη του Λουμις στην ταινια παιζει επισης πολυ αξιολογα. Οι φαν θα την δειτε με ενα χαμογελο οι υπολοιποι που αρεσκεστε στο slasher genre δωστε της μια ευκαιρια. 7/10

Λίγο χαμηλότερη βαθμολογία θα του έδινα...καθώς θυμίζει λίγο καρτουν....είναι όλα μα όλα τόσο ανάλαφρα που...δεν ξέρω...εντάξει βλέπεται ευχάριστα αλλά... 6/10

Στο έντονο κλίμα των Reboot...και ξανα reboot

Texas Chainsaw Massacre

https://www.imdb.com/title/tt11755740/

MV5BNjVhZTkxMzgtM2M1NS00NjJkLTllYjUtMzQ5Y2IxNmE4OTFlXkEyXkFqcGdeQXVyMTEyMjM2NDc2._V1_.jpg.7b304c7374ddae414552d09ae1b774a3.jpg

b9c3a2df2a.jpg.b23eab0aeb676d47631a677f9be753c4.jpg

Εντάξει λίγο γελοίο το 2o Poster αλλά

ΑΝ ξεκινήσουμε με το δεδομένο ότι δεν θα δούμε κανένα αριστούργημα της 7ης τέχνης και  δεν έχουμε τρελές απαιτήσεις τότε έχουμε μια μάλλον ενδιαφέρουσα σπλατεριά με καλό κρύψιμο σκηνών που θα βγάζαμε τα άντερα μας και εν κατακλείδι σε 80 λεπτά στα δίνει όλα....

Σενάριο ...επιπέδου Reboot

Αλλά έχουμε μπόλικη κλισε δράση...λιγότερες υπερβολές απο το Scream (αναλογικά) και εντάξει

7/10

Spoiler "μικρό" που συνδέει και τις 2 (!)

Spoiler

Στο  Scream γίνεται μια αναφορά ότι το Scream λόγω της "γήινης" φύσης του/των δολοφόνων έχει πρόβλημα στο σενάριο καθώς το λείπει ο υπερκακός τύπου Jason ή Myers....τωρα με το Chainsaw Massacre Μπορούμε να προσθέσουμε τον Leatherface στους απέθαντους υπερκακούς

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιδα χτες στο Star, The Island (2005). Καθησα να το δω γιατι εντυπωσιαστηκα απο την υποθεση που διαβασα (Στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον, οι πλούσιοι έχουν τη δυνατότητα να κλωνοποιούν τους εαυτούς τους. Έτσι καταφέρνουν να εξασφαλίσουν τον πλέον εγγυημένο τρόπο αντικατάστασης των οργάνων τους, όποτε αυτό είναι αναγκαίο. Οι κλώνοι είναι στην πραγματικότητα κανονικοί άνθρωποι με συνείδηση και συναισθήματα. Όμως κάποια στιγμή θα δολοφονηθούν για χάρη του «πρωτότυπου μοντέλου». Οι κλώνοι ζουν μέσα σε μια διαρκή πλάνη. Έγκλειστοι σε ένα ασφυκτικά ελεγχόμενο περιβάλλον, σωστό οχυρό, πιστεύουν πως ο υπόλοιπος πλανήτης έχει μολυνθεί ανεπανόρθωτα.......)  Και πραγματι ηταν εντυπωσιακο και ενδιαφερον απ το πρωτο λεπτο, αλλα μόνο μεχρι τη μεση περιπου. Μετα τα διαδραματιζομενα γινονται μη ρεαλιστικα, ο σεναριογραφος  μαλλον θα ειχε αδιαθεσια εκεινο το καιρο και το γυρισε στο παλαβο. Στα θετικα η παρουσια της νεαρας γλυκουλας Σκαρλετ Γιοχανσον😀

1.jpg

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2022 στις 1:11 ΠΜ, eri77 είπε

https://m.imdb.com/title/tt11389748/

Προσπάθησα να δω το mass μέχρι τέλος .. Τίποτα, δεν τα κατάφερα.. Πάρα πολύ βαρετή. Κυριολεκτικά πέταξα μία ώρα από την ζωή μου.. Όλη η ταινία με τέσσερα άτομα σε ένα τραπέζι.. (τουλάχιστον μέχρι το σημείο που είδα εγώ) 1/10

 

θα το τιμησω γιατι βλεπω εξαιρετικες κριτικες

Στις 17/2/2022 στις 8:56 ΠΜ, stormrain είπε

È stata la mano di Dio

https://m.imdb.com/title/tt12680684/

Πολυ ιδιαιτερη ταινια, που για καποιον λογο δεν ειμαι σιγουρος αν μου αρεσε ή οχι.

Σκηνοθετικα ηταν αρτιοτατη, με φοβερες σκηνες, καποιες αστειες, καποιες δραματικες, καποιες πολυ δραματικες. Οι εικονες της Ναπολης των 80ς ειναι πανεμορφες για οσους τους αρεσει η πόλη και γενικα τα 80ς vibes. 

Οι ερμηνειες των ηθοποιων ειναι υπεροχες, νομίζω εδωσαν ολοι ρεσιταλ.

Αλλα η πλοκη... δεν ξέρω, σε καποια σημεια με εχασε, οχι επειδη ηταν αργη, που ηταν, αλλα επειδή ανα διαστηματα ηταν εστιασμενη σε περιεργα σημεία. 

ισπανικη ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2022 στις 11:17 ΜΜ, john_dr είπε

Power of the Dog (2021) - IMDb

....σκυλοβαρέθηκα. Ποιοτική; Ναι. Γνωστοί ηθοποιοί; Ναι. Ενδιαφέρον; Κανένα. Αργή, βαρετή και υποθέτω το plot twist στο τέλος να έκανε κάποιους να βρουν ένα κάποιο νόημα σε αυτήν. Κατά τα άλλα .... zzzzzzzzzzzzzzzz...........

 

Οριστε και το επισημο Soundtrack της ταινιας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 17/2/2022 στις 9:19 ΠΜ, Sibyl είπε

Και εγώ την είδα πρόσφατα και με το που τελείωσε δεν ήξερα αν μου άρεσε ή όχι.

΄Ομως μετά από κάποιες μέρες που "έκατσε" μέσα μου, κατάλαβα ότι ο δισταγμός μου ήταν λόγω της ιδιαιτερότητάς της και όχι λόγω της αξίας της.

Αν με ρωτήσει κάποιος τώρα, θα του πω ότι είναι πολύ καλή.

Θυμάμαι ακριβώς το ίδιο είχα αισθανθεί και όταν είδα το Roma.

Φαίνεται το έχουν αυτό το χαρακτηριστικό, οι ταινίες που διακρίνονται στο φεστιβάλ της Βενετίας.😃

 

Στις 19/2/2022 στις 6:21 ΜΜ, Iasonas Pav είπε

Και εγώ στην ίδια φάση ήμουν όταν την είδα. Επειδή λατρεύω Νάπολη, απόλαυσα και με το παραπάνω το πρώτο μισό της ταινίας στην οποία έδειξε διάφορα προάστια. Σαν ιστορία όμως δεν ένιωσα ότι είχε να πεί κάτι, όπως ειπώθηκε και στον πρωταγωνιστή εντός της ταινίας.

Επίσης μου άρεσε η απεικόνιση της τότε ατμόσφαιρας με την έλευση του Μαραντόνα χωρίς να ξέρω αν ήταν έτσι γιατί είμαι πολύ νεότερος. Έχω ακούσει πάντως ότι λατρεύτηκε σαν θεός.

Νάπολη το πιο δυνατό κομμάτι της ταινίας για μένα,

Nightmare Alley

Σαν σενάριο μου φάνηκε απλά συμπαθητικό. Πήγα να τη δώ κυρίως επειδή είναι του Del Toro. Πανέμορφη ταινία. Πολύ ωραία σκηνικά με εικόνες που συχνά γίνονται αρκετά σκληρές. Χαρακτηριστικό του γοτθικού στύλ στο οποίο αρέσκεται ο Del Toro.

Από εκεί και πέρα, το τέλος μου ήταν ψιλοφανερό ενώ δεν συνηθίζω να μαντεύω σωστά την πλοκή των ταινιών. Δεν γνώριζα ότι ήταν remake. Ένα τίμιο 7/10 θεωρώ πως θα έδινα.

Λοιπον τελικα ισχυει. Περασαν οι μερες και οσο την σκεφτομαι την ταινια μου εχει αφησει μια γλυκια νοσταλγια κατα καποιον τροπο και καταληγω κι εγω πως ειναι μια πραγματικα καλη ταινια. Η πλακα ειναι πως μιλουσα με μια Ιταλιδα φιλη, η οποια μου ειπε ακριβως το ιδιο κι εκεινη, πως στην αρχη δεν μπορουσε να ξεκαθαρισει αν της αρεσε ή οχι, ομως οσο περασαν οι μερες της αρεσε. 

 

Χθες ειδα το Texas Chainsaw Massacre στο Netflix. 

Eνταξει, ουτε κρυο ουτε ζεστη, συμπαθητικη ταινια που δειχνει να μην παιρνει τον εαυτο της σοβαρα. Θα ηθελα να ειχα δεθει λιγο περισσοτερο με τους ηρωες ομως.

5,5/10

3 ώρες πριν, roginsky12 είπε

θα το τιμησω γιατι βλεπω εξαιρετικες κριτικες

ισπανικη ειναι?

Ιταλικη, αναφερεται στην Ναπολη των 80ς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ειδα την χειροτερη ταινια EVER! Απο την γνωστη χωματερη της MARVEL! 

ETERNALS! 

Πρεπει να το δειτε, ξεπερναει καθε προσδοκια η σκουπιδιλα. 

Οτι εκαναν τον ΘΕΟ ΗΦΑΙΣΤΟ, εγχρωμο, σε gay couple και με παιδι ειναι το λιγοτερο στη τελικη...

Τι ζουμε ρε παιδια, τι ζουμε....

Βαθμολογια 0/10 

Επεξ/σία από SeriesX
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, SeriesX είπε

Παιδια ειδα την χειροτερη ταινια EVER! Απο την γνωστη χωματερη της MARVEL! 

ETERNALS! 

Πρεπει να το δειτε, ξεπερναει καθε προσδοκια η σκουπιδιλα. 

Οτι εκαναν τον ΘΕΟ ΗΦΑΙΣΤΟ, εγχρωμο, σε gay couple και με παιδι ειναι το λιγοτερο στη τελικη...

Τι ζουμε ρε παιδια, τι ζουμε....

Βαθμολογια 0/10 

Εεε....ειπαμε υπαρχουνε πολλα θεματα με τα diversity, woke κλπ  αλλα αυτο δεν ειναι.Ο Phastos δεν ειναι ο Ηφαιστος.Ειναι comic χαρακτηρας απο τα 80ς και απο οσο θυμαμαι παντα μαυρος ηταν.

Ο θεος Ηφαιστος υπαρχει στην Marvel λεγεται Hephaestus Aetnaeus και ειναι εντελώς αλλος χαρακτήρας.

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...