Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι παιρνουν εκει στο Hollywood το τελευταιο καιρο. Δε δικαιολογειται πως ειναι δυνατο να παιρνουν μια ταινια που εχει 8/10 με το καλημερα και καταφερνουν και χαλανε τοσα χρηματα για να τη φερουν στο 4/10. Και δε μιλαω μονο για το eternals............. δες matrix και λοιπες ταινιες και γνωστα sequel της χρονιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

King Richard https://www.imdb.com/title/tt9620288/?ref_=fn_al_tt_1

Η ιστορία του πατέρα Williams που απο το πουθενά έβαλε στοχο να κανει τις κόρες του κορυφαίες τενίστριες βασιζόμενος στη τρέλα του κ το πλάνο του . Ωραία ιστορία που θα σας αρεσει ανεξάρτητα αν σας αρεσει το τένις 

The Rescue https://www.imdb.com/title/tt9098872/

Ντοκιμαντέρ για τα τη διάσωση των παιδιων που εγκλωβίστηκαν σε σπηλιά στη Ταϊλάνδη το 2018 . Βλέπεται με κομμένη την ανάσα απο την αρχη εως το τελος .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"O Πανίσχυρος Μεγιστάνας των Νίντζα"

Απλά έπος! Ποιος Bruce Lee κι αηδίες! Μετά από τόσα χρόνια έπρεπε να το ξαναδώ απλά 😛

Στα πιο σοβαρά τώρα, έιδα τις τέσσερις Δανέζικες ταινίες Department Q. https://en.wikipedia.org/wiki/Department_Q_(film_series) 

Αρκετά καλές, αν και δύσκολα θα μπορούσαν να φτάσουν επίπεδα του πρώτου κύκλου του True Detectives. Πολύ καλός ο Nikolaj Lie Kaas σε όσες ταινίες τον έχω δει. Την πέμπτη ταινία της σειράς δεν την έχω δει επειδή πρώτον άλλαξαν τους ηθοποιούς αλλά κι επειδή δεν βρήκα υπότιτλους.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Nightmare Alley....και ψιλοβαρέθηκα. 2.5 ώρες ταινία ήταν υπέρ αρκετές για τέτοιο σενάριο. 

Πέρασε κάποιο μήνυμα φυσικά και γενικά ωραία ιδέα γενικά αλλά η υλοποίηση ήταν λίγο βιαστική. Δεν μπόρεσα να δεθω ή να καταλάβω κάποιο χαρακτήρα σε κανένα σημείο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να δω το Spider-Man: No Way Home 2021

Όχι άλλα 15χρονα μικρομέγαλα που σώζουν τον πλανήτη και που οι γονείς τους τα έχουν ασύδοτα ρε παιδιά... 

Έλεος δηλαδή... 

Για να μην μιλήσω για το σενάριο που μπέρδεψαν τα μπούτια τους, εεε τα σύμπαντα τους ήθελα να γράψω... 

Το 8.7 στο imdb μόνο γέλια προκαλεί. 

1.2 στα 10  και πολύ τους είναι... 

 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περασμενο καιρο παρα τη πανδημια πηγα και ειδα καμποσες ταινιες (καινουργιες & παλιες) σε σινεμα, και τωρα που εχει λιγο κοσμο ειναι μεγαλη απολαυση.

Nightmare Alley (2021)1494618675_MV5BOTI4NDhhNGEtZjQxZC00ZTRmLThmZTctOGJmY2ZlOTc0ZGY0XkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.cb128828039035f4b452cade124cbec4.jpg

Πηγαινω σε καθε ταινια του Ντελ Τορο με την ελπιδα να ξαναδω κατι σε επιπεδο "Λαβυρινθος του Πανα". Δυστυχως, για αλλη μια φορα απογοητευτηκα. Δεν ειναι κακη ταινια, εχει φανταστικη ατμοσφαιρα και καλους διαλογους (οχι στο επιπεδο των παλιων θριλλερ νοιρ που εμπνευστηκε), ok ερμηνειες, αλλα ειναι προχειροκομμενη και το τελος πολυ βιαστικο και αναμενομενο. Ισως αυτος ηταν και ο σκοπος βεβαια επειδη εμπλεκεται μεσα η μαντεια, οι καρτες ταρω κλπ....    7/10

The French Dispatch (2021)227962699_MV5BNmQxZTNiODYtNzBhYy00MzVlLWJlN2UtNTc4YWZjMDIwMmEzXkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.a70f12d858abda9c874e6ec3883f9db3.jpg

Οι ταινιες του Αντερσον για εμενα εχουν ενα κοινο προβλημα. Δεν δενεσαι με κανενα χαρακτηρα και συνεπως παρα τους απιστευτα εξυπνους διαλογους, τα ονειρικα σκηνικα και το μοναδικο σκηνοθετικο οραμα, ξεχνας (η μαλλον μπερδευεις) τις ταινιες του μεσα σε μερες. Ετσι και στη ταινια αυτη. Την ειδα δυο εβδομαδες πριν και ηδη εχω ξεχασει τα παντα. Επισης μεγαλη απατη του στουντιο να εχει τον Bill Murray πρωτο ονομα φατσα φορα και στη ταινια να τον βλεπουμε κανα 5λεπτο.  7,5/10

Parallel Mothers (2021)1954557795_MV5BM2Y2MWIzY2YtZDJiYi00ODM3LWE5NGYtNjlkYWE5ZmMxNTdmXkEyXkFqcGdeQXVyOTgxNDIzMTY@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.477f00f9dbb47e4be34fc9bb7a84e594.jpg

Αλλο ενα μεγαλο ονομα του παγκοσμιου σινεμα και αλλη μια μινι απογοητευση για εμενα. Μια ταινια που μου φανηκε υπερβολικα παρομοια με την αμεσως προηγουμενη του Αλμοδοβαρ "Pain & Glory". Οι ερμηνειες ειναι οπως παντα απιστευτες με τη Πενελοπε στο επικεντρο να λαμπει. Αλλα η ταινια ειχε λιγα να πει, μετρια σκηνοθεσια και η συνδεση της κεντρικης πλοκης με τον ισπανικο εμφυλιο, δεν εβγαζε νοημα στο μυαλο μου.  7/10

The Hand of God (2021)498111631_MV5BZmE4NzM4YmItOTRkYS00NTEyLThlNDItNzJjMTNlMTgwMzEyXkEyXkFqcGdeQXVyODA0MjgyNzM@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.419f89edac0c4f906450516f29d50c1c.jpg

Απο τις κριτικες περιμενα μια ιταλικη βερσιον του "Roma", για τη ζωη του νεαρου Σορεντινο. Δυστυχως πολυ κατωτερο του Roma, απο καθε αποψη. Μεγαλο κριμα επειδη ηταν μια ιστορια με πολυ ζουμι και ομορφο υποβαθρο τη Ναπολι επι ερχομου Μαραντονα. Αλλα δε πηγε πουθενα.  6,5/10

What do we See when we Look at the Sky? (2021)359513383_MV5BNjRmYTAyZWItMmQ1NS00MmJlLWEwODgtMzc5NzkwMjJmYWNiXkEyXkFqcGdeQXVyNjgxODk1MTM@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.b4953ffbc972584e992ca29cc4d202dc.jpg

Αλλη μια απο αυτες τις υπερβολικα αργες κουλτουροταινιες με "βαθυ" νοημα που παντα τεινουν να διχαζουν το κοσμο. Ειχε ενα πολυ σημαντικο προσον, ενα γλυκο και ομορφο τελος. Αλλα μεχρι να φτασεις εκει....Παναγια μου μιλαμε για 2μισι ωρες σιωπης. Μεγαλο κριμα επειδη ηταν μια πολυ ομορφη και απλη ιστορια απο ενα γεωργιανο μυθο, μια ασυνηθιστη οπτικη για τα δυτικα στανταρ και αν της εκοβαν 80-90 λεπτα θα της εδινα πολυ μεγαλο βαθμο. 4/10

An American Werewolf in London (1981)374666169_MV5BZGNmYWQzMGEtNDlhMS00NzEwLTkzMDItMDQ4MjkyMzRkNjFiXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_UX140_CR00140209_AL_.jpg.0b68bf566dc6a2e5aaae1c55b24acef9.jpg

Ενα διασκεδαστικο καλτ κλασσικ θριλερακι με εντυπωσιακα εφε για την εποχη του. Φανταστικη ατμοσφαιρα και φωτογραφια. Ολα τα αλλα ειναι μετρια. 6,5/10

The Lighthouse (2019)1297712646_MV5BZmE0MGJhNmYtOWNjYi00Njc5LWE2YjEtMWMxZTVmODUwMmMxXkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.62838a714834bb90ef244c2aa8ac8998.jpg

Δυσκολοχωνευτη ταινια, απιστευτα κλειστοφοβικη, καταθλιπτικη, παρανοικη. Δεν ξερω αν θα ξαναντεχα να τη δω. Και ουτε ο συμβολισμος μου αρεσε ιδιαιτερα με το Προμηθεα και το Ποσειδωνα...Δλδ τι ηθελε να πει?? Τεσπα μεγαλα μπραβο στον Εγκερς για αλλο ενα μοναδικο εργο αν και οχι τοσο συμπαθες οσο το The Witch που λατρεψα. 7,5/10

New York, New York (1977)1566324221_MV5BYzZjM2RlZWMtZjVhNC00ODAyLTg0MDEtZDNmNjU4ODg2YjY3XkEyXkFqcGdeQXVyNjc1NTYyMjg@._V1_UX140_CR00140209_AL_.jpg.1418a506b16bc22a59221b6cfd6f0fc1.jpg

Η ταινια "αφιερωμα στη Νεα Υορκη του '50" που εζησε και αγαπησε ο Σκορσεζε. Για πολλους η χειροτερη του ταινια, δε τις εχω δει ολες για να κρινω. Εμενα μου αρεσε, εχω και μια συμπαθεια στη γλυκυτητα της Λιζα Μινελι, εχει μεσα εναν ικανοτατο Ντενιρο, ωραια (αν και χιλιοειπωμενη) ιστορια, ομορφο τελος, αυτα. 7/10

Dune, Part 1 (2021)540212325_MV5BN2FjNmEyNWMtYzM0ZS00NjIyLTg5YzYtYThlMGVjNzE1OGViXkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.87619bf3315aa5d32810174a48361b83.jpg

Ποσο χαρηκα που τη προλαβα στο σινεμα (τελευταια προβολη στην Ελλαδα) τη συγκεκριμενη!! Ειναι μια ταινια φτιαγμενη για μεγαλη οθονη, μεγαλα ηχεια, οπως ολες του Villenueve. Ειχα μεγαλες προσδοκιες και τις ικανοποιησε. Δε τις υπερεβη επειδη μιλαμε για μια ανολοκληρωτη ιστορια χωρις τελος, αλλα απο τα τρελα σκηνικα, τις διακριτικες ερμηνειες, τους ωραιους διαλογους, το φανταστικο μονταζ, εξαιρετικες σκηνες μαχης... τι αλλο να ζητησω.  9/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Non-Stop[2014]

MV5-BOTI3-Nzcx-Mjkz-Ml5-BMl5-Ban-Bn-Xk-F

https://www.imdb.com/title/tt2024469

Αρκετα καλο ταινιακι με εναν Neeson που μετα το Taken εχει παιξει αρκετες φορες αυτο τον συγκεκριμενο ρολο του παει να πω την αληθεια και δεν απογοητευει καθολου. Μετρημενη κραταει την αγωνια μεχρι το τελος στο ποιος ειναι ο κακος και εξυπνη σκηνοθεσια σε αρκετα σημεια. Δεν βγαινουν πολλες ταινιες που να εχουν σχεση με αεροπειρατεια και η συγκεκριμενη ειναι απο τις τελευταιες που εχουν βγει και αξιζουν αρκετα. Πιαστε ποπ κορν βαλτε δυνατα τον ηχο και απολαυστε την. 7/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xτες σε ενα καναλι επιχειρησα να δω τους Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl. Δεν ειχα δει κατι απο τη σειρα αυτη, μονο ακουστα ειχα. Περιμενα οτι δε θα μου αρεσε και επιβεβαιωθηκα, καθησα ειδα την πρωτη μια ωρα. Μεγαλο μπατζετ και cast  αλλα κακο αποτελεσμα, ουτε σαν κωμωδια δε μπορεις να το δεις. Κι ομως η βαθμολογια του imdb ειναι 8. Ενω οι Pirates του Ρομαν Πολανσκι παιρνουν μονο 6! Δε συγκρινονται τα δυο εργα, η μερα με τη νυχτα.

Μετα απο λιγο ειδα σε αλλο καναλι το Blade Runner 2049, σηκουελ υποτιθεται του πρωτου Blade Runner. Αποτελεσμα ηταν να χασω αλλες 3 ωρες απ τη ζωη μου. Βαθμολογια imdb, παλι 8... Βασισμενο ως επι το πλειστον στη virtual reality με αδιαφορο σεναριο και συχνα δυσνοητο, ειχε καποιες σκηνες τοσο αργες που μου θυμιζαν Αγγελοπουλο 😀

Οπoτε σημερα στο Star, αμεσως μετα το μαστερ σεφ, βλεπω το Upgrade που ακολουθησε. Μια ταινια του 2018, επιστημονικης φαντασιας κι αυτη, με ασημους ηθοποιους, μικρο μπατζετ και διαρκεια. Και αυτη μαλιστα, ηταν αξιολογη και ενδιαφερουσα. Εχει να κανει με ενα τυπο που μενει παραπληγικος μετα απο μια επιθεση κακοποιων, του βαζουν ομως ενα και τσιπακι επανερχεται. Επικαιρο θεμα δηλαδη, αφου συμφωνα με τους αντιεμβολιαστες εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωποι ειναι ηδη τσιπαρισμενοι 😁

images.jpg  images2.jpg

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιμημένη για το είδος & το budget της το Upgrade θα συμφωνήσω σε αυτό. Πολύ ενδιαφέρουσα ως εκτέλεση η σεναριακή της ιδέα. Αξιόλογη ερμηνεία από τον Logan Marsall Green επίσης.

Την είχα δει όταν βγήκε, μαρεσει το είδος αυτό, την έχω προτείνει & σε δύο τρεις φίλους με εξίσου κοινά γούστα στις ταινίες, ωραία έκπληξη θα την χαρακτήριζα καθώς κρατούσα ιδιαίτερα μικρό καλάθι πριν την προβολή μην εν τέλει ήταν καμιά περίπτωση "κάλτσας".

Στις 24/1/2022 στις 12:35 ΠΜ, Arkin είπε

Non-Stop[2014]

MV5-BOTI3-Nzcx-Mjkz-Ml5-BMl5-Ban-Bn-Xk-F

https://www.imdb.com/title/tt2024469

Αρκετα καλο ταινιακι με εναν Neeson που μετα το Taken εχει παιξει αρκετες φορες αυτο τον συγκεκριμενο ρολο του παει να πω την αληθεια και δεν απογοητευει καθολου. Μετρημενη κραταει την αγωνια μεχρι το τελος στο ποιος ειναι ο κακος και εξυπνη σκηνοθεσια σε αρκετα σημεια. Δεν βγαινουν πολλες ταινιες που να εχουν σχεση με αεροπειρατεια και η συγκεκριμενη ειναι απο τις τελευταιες που εχουν βγει και αξιζουν αρκετα. Πιαστε ποπ κορν βαλτε δυνατα τον ηχο και απολαυστε την. 7/10

Αρκετά καλή. Τσεκαρε κ το " The Commuter " (2018), του Neeson, πάλι σχεδόν ίδιο μοτίβο αλλά βλέπεται ανετοτατα και έχει κ την αγωνία του σαν φιλμ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το upgrade ειναι εξαιρετικη ταινια και ανετα σηκωνει και συνεχεια μου αρεσε παρα πολυ underrated οσο δεν παει.

 

Δεν την εχω δει φιλε μου να σε καλα που την προτεινες δεν την ηξερα καθολου να πω την αληθεια.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

 

 

Δεν την εχω δει φιλε μου να σε καλα που την προτεινες δεν την ηξερα καθολου να πω την αληθεια.

Την έχει την Πέμπτη το Σταρ στις 9 😛

Επεξ/σία από ASFE
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως προκυπτει το υποτιμημενη ταινια το upgrade? Δεν εχω ακουσει κανενα να λεει κατι αρνητικο. Και καλη βαθμολογια στο Imdb εχει και τα reviews ηταν καλα.

Και το Blade runner 2049 ειναι φοβερη ταινια. Ιδανική για σινεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Juniper 

https://m.imdb.com/title/tt11599576/

Ταινιαρα. Μαυρη κι αραχνη, αλλα ταινιαρα. Σε ριχνει σε κατάθλιψη για παραπανω απο εναν λόγους, αλλα ηταν ταινιαρα.

Το σεναριο ειναι ψιλοκλασικο, το εχουμε ξαναδει, αλλα το ταλεντο της Rampling (παντα ανυπέρβλητο) στη συγκεκριμένη ταινια ειναι τρομερο. Ο σκηνοθέτης εχει κανει πολυ καλη δουλειά στο να αποδώσει την δυναμικη της στριτζως γιαγιας και του καταθλιπτικου εγγονου και το τελος.... well το τελος για μενα ηταν σοκαριστικο.

8/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...