Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Scream VI[2023]

scream-vi-Scream6-Online-Payoff-FM2-rgb.

https://www.imdb.com/title/tt17663992

Ακομα ενα scream ακομα ενα ποιοτικο splatter ακομα ενα συννοθυλευμα μυστηριου στο ποιος ειναι ο πραγματικος δολοφονος στην ταινια. Μπορω να πω οτι το ευχαριστηθηκα και ηταν ενα κλικ καλυτερο απο αυτο που βγηκε το 2022 που ξεκινησε το νεο λουτρο αιματος 11 χρονια μετα αλλα και αυτο οπως οι περισσοτερες ταινιες του ειδους εχουν την μεγαλη αδυναμια οτι παντα μα παντα εκτος απο το τελος οταν βαρανε τον ghostface με τηγανια και οτι αλλο βρισκουν το βαζουν στα ποδια ενω θα μπορουσαν να τον αρχισουν στα κλοτσιδια εφοσον ειναι ηδη κατω και ζαλισμενος αλλα ΟΧΙ πρεπει να το βαλουν στα ποδια να ξανα σηκωθει και να σφαξει καποιον η το αλλο αν δεν ειμαστε στο τελος της ταινιας η σφαιρες πανε οπου να ναι αλλα στο τελος το κεφαλι ειναι σιγουρο ξαφνικα βρισκουν στοχο. Ειναι ενα αρκετα μελανο σημειο των ταινιων scream που λες μα γιατι αλλα το γιατι παει οτι η καθε ταινια θα ηταν μισαωρη αντι για 2ωρη. Οπως και να εχει ηθελα να το πω γιατι ειναι αστεια αυτα τα σημεια και μου την δινουν κατι τετοια. Στα υπολοιπα της ταινιας οι 2 πρωταγωνιστριες ειδικα η Ortega ειναι εξαιρετικη αλλα και η μεγαλυτερη αδερφη Barrera το προσπαθει και οι 2 εχουν χημεια και αξιες απογονοι του Billy Loomis που 27 χρονια μετα ζει μεσα απο τις κορες του την Sam συγκεκριμενα. Στα υπολοιπα εχουμε ενα μεγαλο budget με δυνατο splatter δεν απογοητευει καθολου και γενικα ενα ωραιο 2ωρακι. Το τελος θελει μια αναδρομη της ολης ταινιας απο την αρχη τι ειδαμε γιατι μπλεκετε αρκετα και σιγουρα ετσι προχειρα βρηκα 2-3 τρυπουλες. Οπως και να εχει αξιζει μια θεαση εχει τις αδυναμιες της οπως καθε scream αλλα ειναι πιστο στο lore δινει δυνατο splatter προσπαθει να κρατησει και μυστηριο μεχρι το τελος με τις οποιες τρυπες οποτε δεν λες οτι εχασα το χρονο μου. 7.2/10

 

Decibel[Desibel][2022]

MV5-BNDg5-NTE0-OGMt-NDBl-MC00-YTRl-LTgz-

https://www.imdb.com/title/tt17494686

Κορεατικη ταινια εκδικησης η οποια ομως δεν καταφερνει να βγαλει την ενταση και την αγωνια αλλων αντιστοιχων Κορεατικων ταινιων οι οποιοι ειναι μετρ στο ειδος και μενει αρκετα στασιμη και υποτονικη στις περισσοτερες σκηνες δρασης της. Αυτο δεν την κανει κακη ταινια γιατι εχει το ενδιαφερον της και καταφευγει αρκετα και στο δραματικο στοιχειο πως θα μπορουσε αλλωστε για Κορεα μιλαμε και στην τελικη σου αφηνει μια επιγευση ολοκληρωμενης ταινιας η οποια ομως θα μπορουσε να ειναι τοσο καλυτερη με λιγο μεγαλυτερο budget. Underrated παντως μιας και δεν εχει ακουστει αρκετα. 7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 25/4/2023 στις 2:42 ΜΜ, john_dr είπε

Σοβαρά τώρα, διαβάζω ανάλυση για το "65" και υπάρχει και φαγωμάρα για το τι έγινε;

Δεν έχει κακό μια συζήτηση για την ταινία αλλά εγώ που την είδα, λέω ότι ναι μεν έχει ελαττώματα αλλά ποτέ δεν έχει τίποτα ασυγχώρητο. Έτσι νομίζω εγώ, τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, achileesxi είπε

Δεν έχει κακό μια συζήτηση για την ταινία αλλά εγώ που την είδα, λέω ότι ναι μεν έχει ελαττώματα αλλά ποτέ δεν έχει τίποτα ασυγχώρητο. Έτσι νομίζω εγώ, τέλος πάντων...

Απλά εννοούσα ότι το "65" δεν προσπαθεί να στήσει κάποιο universe, ούτε καν μια ιστορία. Για αυτό και είναι fast forward στην πτώση στην προϊστορική Γη και "άντε γεια" στο τέλος. Ούτε καν η ίδια η ταινία δεν ενδιαφέρεται για το όλο σκηνικό. Απλά "πάρτε κάποιον με προηγμένη τεχνολογία απέναντι σε δεινόσαυρους και απολαύστε ένα δίωρο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Scream VI

https://m.imdb.com/title/tt17663992/

Φοβερή ταινια, οπως μας εχει συνηθίσει το αγαπημένο μου slasher franchise 😁

Δεν βαρεθηκα ουτε στιγμη, ειχε το κλασικο σασπενς του δολοφόνου και ενα twist που δεν θα μπορουσε να προβλεφθεί. Το οποιο για μενα ισως είναι και το μονο μελανο σημείο και plot hole. Από την άλλη, who cares, it was fun!

7/10

Ant man 3

https://m.imdb.com/title/tt10954600/

Περίμενα κατι περισσότερο απο το συγκεκριμένο. Δεν θα πω πως δεν ηταν διασκεδαστικό, αλλα πολυ CGI ρε παιδι μου. Θα μου πεις, ταινια με υπερηρωες ειναι, αλλα νισαφι λιγο, μεχρι και μπρόκολο ειχε😅

That said,  ενδιαφέρουσα ιστορία, μεγαλη διάρκεια ομως,  ισως ηθελε κατι λιγότερο. 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι γράφετε διθυραμβικά σχόλια για το Scream 6 (και σίγουρα για το 5) κόψτε λίγο..

Σίγουρα το 6 κάπως κάθισε καλύτερα απο το 5 αλλά δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω πως είναι ανεκτό το γεγονός ότι όλοι οι πρωταγωνιστές είναι κατηγορίας φτερού με μέση δαχτυλίδι αλλά παρόλαταυτα έχουμε βαρβάτα μαχαιρώματα με κάτι πελώρια τραπεζομάχαιρα τα οποία έχουν πάρει παραμάζωμα στομάχια,εντερα,σπλήνες,νεφρά,χολές και ότι άλλο κυκλοφορεί στην κοιλιακή χώρα και παρόλαταυτα  συνεχίζουν κανονικά λες και απλώς τους γρατζούνισαν με την λίμα νυχιών.

Για να δέσει και λίγο πιο πολύ το γλυκό και να γίνει πιο αληθοφανές ( ήμαρτον :) ) το απλό μαχαίρωμα δεν αρκεί.....το μαχαίρωμα συνοδεύεται απο έξτρα στρίψιμο του μαχαιριού ή εξτρα κόψιμο προς το πάνω για να πάρουμε το σπληνάντερο στο χέρι αλλά ....λεπτομέρειες...όλα κυλάνε ομαλά.

Δηλαδή τέτοια υπερφυσική αντοχή δεν την έχουν ούτε ο Mike Myers, Jason ,Freddie Kruger και πάει λέγοντας.

Σίγουρα ήταν καλύτερο απο το 5 αλλά το έχουν παραξηλώσει με τις σκηνές......ας κόψουν λίγο για να μην μας γυρίζει ο εγκέφαλος απο την αναληθοφάνεια....ή ας το κάνουν κομικ να τελειώνουμε.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος να πάρει άριστη βαθμολογία το scream είναι ο Tweety στην σκηνή 3:49 😁 😍 κατά τα άλλα 5/10 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε καλα ρε γκαηζ τι αληθοφάνεια περιμενετε σε μια slasher ταινια τέτοιου τυπου? Να μου πει κανεις για τις ηλιθιες αποφασεις, ναι, να συμφωνησω, αλλα στις σφαγες σιγα :lol:

Είδα επισης το 

Une jeunesse dorée

https://m.imdb.com/title/tt7893416/

Πραγματικά δεν μπορω να καταλαβω την τοσο χαμηλή βαθμολογία. Ή μαλλον την καταλαβαίνω εν μέρει, αλλα δεν συμφωνώ. Ειναι μια ταινια που περιεχει ναρκωτικά, σεξ, μπουρζουαζια, swinging και τρομερο decadence στο Παρισι στα τελη του 1970 και αρχες 1980. Η δυναμικη των χρηματων και της σεξουαλικοτητας κυριαρχουν, κανει βεβαια κάποιες λουπες σε κανα δυο σημεια στο κομματι αυτο, αλλα συγχωρείται.

Τρελη εξτραβαγκανζα κοστουμιων και μουσικής και τσιγαριλας που σε κάνουν οριακα να μαστουρωνεις βλέποντας την. Η Huppert οκ δινει μια κλασικη υπέροχη ερμηνεία, αν και για κάποιον λογο διακρίνω έναν "κοφτη" παρολο που ο ρολος της ειναι κομμενος και ραμμένος για εκεινη. Η Bellugi επισης ειναι απολυτα πειστικη στον ρολο της, νομιζω ειναι απόλυτα εναρμονισμενη με το παρουσιαστικο της. Οι αλλοι δυο ομως το χανουν, ειδικα απο τον Poupaud περιμενα πολλά περισσότερα, ισως να μην εξυπηρέτησε το σεναριο και βγηκε μέτριος στον ρολο.

Τον αλλον τον Ionesco δεν τον ήξερα αλλα πιστευω πως ενας παπαγαλος θα εβγαζε περισσότερο συναίσθημα, στην αρχη νομιζα πως ειναι μερος του ρολου, αλλα οχι, απλα ηταν αγγούρι ο τυπος. Εν τω μεταξυ εχει ιδιο επώνυμο με την σκηνοθέτιδα, αν συνδέονται θα εξηγηθούν πολλα πράγματα για το πως πηρε τον ρολο😅

6,5/10 γιατι θεωρω πως σεναριακα είχε καποιες χαμενες ευκαιρίες να απογειωθεί. Και φυσικα για τον υποκριτικα ασχετο πρωταγωνιστή. 

Εντιτ: το εψαξα μολις. Ειναι γιος της σκηνοθετιδος. Έγινε οκ.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

url.webp.c24f1e2c1b315f8efb3631d1cc324186.webp

Άσπρος Πάτος / Druk (2020)

Από τις λίγες φορές που μια ταινία δέχεται δικαιωμένο έπαινο. Τέρμα απολαυστική με τον τεράστιο Μαντς Μικελσεν θα δίνει ένα ρεσιτάλ θρίαμβος στην ανθρωπιά και την λαχτάρα και όχι μόνο αυτός, όλα έρχονται μαζί σε ένα τέλειο συγχρονισμό.

(Κακά τα ψέματα, είναι απαραίτητο λίγες μπιριτσες και ένα πιτόγυρο για να μπεις και στο θέμα χαχα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Σάββατο πήγα και είδα το John Wick 4, αν η ταινία τελείωνε στο πρώτο μισάωρο θα έβαζα 0, ήταν πολύ κουραστική, οι πρώτες δεν θυμάμαι να ήταν έτσι. 

Στα θετικά, τα σκηνικά για άλλη μια φορά ήταν πάαααααρα πολύ καλά, δεν χόρταινα ορισμένες σκηνές

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα και εγώ, συμφωνώ 7.5 /10 ήταν πάρα πολύ καλή, με κράτησε και δεν βαρέθηκα καθόλου, θα ήθελα "κάτι ακόμα" αλλά και έτσι ήταν καλή, το στυλ θυμίζει το The Man from Earth του 2007 αλλά και το The Sunset Limited 2011 χωρίς όμως να έχουν καμία σχέση θεματικά.

Anyway μέσα στο όχλο των ταινιών και των super hero σκουπιδιών σίγουρα αξίζει μια θέαση.

Μου θύμισε και το Chobits το οποίο είχα ξεχάσει τελείως.

 

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Havik είπε

Την είδα και εγώ, συμφωνώ 7.5 /10 ήταν πάρα πολύ καλή, με κράτησε και δεν βαρέθηκα καθόλου, θα ήθελα "κάτι ακόμα" αλλά και έτσι ήταν καλή, το στυλ θυμίζει το The Man from Earth του 2007 αλλά και το The Sunset Limited 2011 χωρίς όμως να έχουν καμία σχέση θεματικά.

Anyway μέσα στο όχλο των ταινιών και των super hero σκουπιδιών σίγουρα αξίζει μια θέαση.

Μου θύμισε και το Chobits το οποίο είχα ξεχάσει τελείως.

 

που το ειδατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves[2023]

official-poster-for-dungeons-dragons-hon

https://www.imdb.com/title/tt2906216

Ο ορισμος της διασκεδαστικης ταινιας σε ενα κοσμο βγαλμενο απο το επιτραπεζιο Dungeons & Dragons που βγηκε το 1974 που μετα την αποτυχημενη προσπαθεια να βγει στη μεγαλη οθονη το 2000 αλλα και με μερικες ακομα πολυ κακες προσπαθειες επιτελους 49 χρονια μετα καταφερνουν να πετυχουν την ατμοσφαιρα και το lore απο οσο μπορεσα να διαβασω καποια πραγματα μιας και δεν εχω ασχοληθει εκτενως. Μπορουμε να πουμε οτι βλεπουμε ενα μεγαλο παραμυθι σε ενα quest μια περιπετεια των κεντρικων χαρακτηρων μας και μαζι με αυτους ταξιδευει και ο θεατης. Εξαιρετικος οπως παντα ο Chris Pine ειναι μανουλα σε τετοιους ρολους αλλα και η πιο σοβαρη Michelle Rodriguez σε αρκετα δυνατο ρολο. Hugh Grant σε ρολο που του παει και τον εχουμε δει αρκετες φορες τα τελευταια χρονια και γενικα ωραια χημεια κανενας κεντρικος ρολος δεν φανηκε out of place σε ολη την ταινια. Μεγαλο budget και φαινεται παντου πολυ ευχαριστες οι κωμικες σκηνες θα πεσετε κατω απο τα γελια σε καποιες φασεις και ομορφα δοσμενο το backstory με το lore ωστε να μαθουμε καποια πραγματα για τον κοσμο του Dungeons & Dragons. Γενικως μην την χασετε ξανα βλεπετε ανετοτατα σιγουρα απο τις πιο ευχαριστες εκπληξεις του 2023. 7.6/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...