Προς το περιεχόμενο

Αutocad βιβλίο για ηλεκτρολόγους στα ελληνικά


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα κατά τύχη βρήκα ένα κατάστημα με βιβλία για μηχανικούς, καιρό ήθελα να βρω ένα βιβλίο για ηλεκτρολόγους να μαθω autocad οπότε μπήκα καί έριξα μία ματιά.

Καί βρήκα αυτό το βιβλίο , έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ?

 

IMG_20180605_130032_HDR~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε βλέπω ιδιαίτερη χρησιμότητα να μάθει Autocad (όχι κάτι πιο ειδικό που "πατά" πάνω σε Autocad) ένας ηλεκτρολόγος.

Θα σου πρότεινα κάτι πιο κοντά στην ειδικότητά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DrLo είπε

Προσωπικά δε βλέπω ιδιαίτερη χρησιμότητα να μάθει Autocad (όχι κάτι πιο ειδικό που "πατά" πάνω σε Autocad) ένας ηλεκτρολόγος.

Θα σου πρότεινα κάτι πιο κοντά στην ειδικότητά σου.

ρε εσυ εχω ενα γνωστο που λογο autocad βρηκε δουλεια σε τεχνικη εταιρεια και λεω μπας και να το εχω στα συν, κοιταζω και plc ξερω τα βασικα αλλα σιγουρα θελω κατι παραπανω

3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Προσωπική ενασχόληση και youtube tutorial είναι αρκετά..

λες οτι φτανουν αυτα , δεν θα ηταν καλη "επενδηση" αυτο το βιβλιο πιστευεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DrLo είπε

Προσωπικά δε βλέπω ιδιαίτερη χρησιμότητα να μάθει Autocad (όχι κάτι πιο ειδικό που "πατά" πάνω σε Autocad) ένας ηλεκτρολόγος.

Θα σου πρότεινα κάτι πιο κοντά στην ειδικότητά σου.

και τα σχέδια κατόψεων και διαγραμμάτων που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι με τι θα τα κάνουν; με ραπιδογράφο στο σχεδιαστήριο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Anorymous είπε

λες οτι φτανουν αυτα , δεν θα ηταν καλη "επενδηση" αυτο το βιβλιο πιστευεις ?

Απολύτως! Μην δώσεις λεφτά για βιβλίο :P

Γιατί όμως να θες να κάνεις ηλεκτρολογική εγκατάσταση με το autocad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα βιβλία κάνεις λίγα πράματα...

Προσωπικά έμαθα autocad μόνο όταν το χρειάστηκα πραγματικά στη δουλειά 

 

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Γιατί όμως να θες να κάνεις ηλεκτρολογική εγκατάσταση με το autocad?

Ε οι μελέτες στο autocad γίνονται (εννοώ κατόψεις, μονογραμμικά κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nvel είπε

και τα σχέδια κατόψεων και διαγραμμάτων που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι με τι θα τα κάνουν; με ραπιδογράφο στο σχεδιαστήριο;

Α, ΟΚ ... αν εννοείς αυτό.

Είχα στο μυαλό μου βιομηχανικές εφαρμογές.

Αν είναι για καμιά κάτοψη για κανα πιστοποιητικό και έτσι τα κάνεις και μέ κάποιο freeware utility ή κάτι πολύ απλούστερο 

δε χρειάζεται Autocad

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Με τα βιβλία κάνεις λίγα πράματα...

Προσωπικά έμαθα autocad μόνο όταν το χρειάστηκα πραγματικά στη δουλειά 

Ε οι μελέτες στο autocad γίνονται (εννοώ κατόψεις, μονογραμμικά κλπ)

Να δεχθώ την κάτοψη. Γιατί να μην τα περάσεις στο microsoft visio ύστερα; Πιο εύκολο, πιο ευκολόχρηστο..

Ετοιμάζεις και τις βιβλιοθήκες σου ή τις κάνεις import από κανά γνωστό/φοιτητή/καθηγητή.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Anorymous είπε

ρε εσυ εχω ενα γνωστο που λογο autocad βρηκε δουλεια σε τεχνικη εταιρεια και λεω μπας και να το εχω στα συν, κοιταζω και plc ξερω τα βασικα αλλα σιγουρα θελω κατι παραπανω

Δε βρήκε "λόγω autocad" κανένας μηχανικός, εκτός αν μιλάμε για εκειδικευμένο σχεδιαστή (όχι "μηχανικό") οπού εκεί μιλάμε για ανώτερο επίπεδο 

για οποιονδήποτε ξενικά σε μια τεχνική εταιρεία αρκούν τα εξαιρετικά βασικά του Autocad (το 1% του τι μπορεί να κάνει) ... δεν απαιτεί κανείς κανα τρελλό επίπεδο.

(προμηθευτής,  παγκόσμια φίρμα στο χώρο της πχ μας στέλνει P&ID σε .... excel !!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Να δεχθώ την κάτοψη. Γιατί να μην τα περάσεις στο microsoft visio ύστερα; Πιο εύκολο, πιο ευκολόχρηστο..

 

Δε το ξέρω καν πως δουλεύει

Βιβλιοθήκες εξάλλου έχεις και στο autocad, ακόμα και με google search βρίσκεις πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε βρήκε "λόγω autocad" κανένας μηχανικός, εκτός αν μιλάμε για εκειδικευμένο σχεδιαστή (όχι "μηχανικό") οπού εκεί μιλάμε για ανώτερο επίπεδο 

για οποιονδήποτε ξενικά σε μια τεχνική εταιρεία αρκούν τα εξαιρετικά βασικά του Autocad (το 1% του τι μπορεί να κάνει) ... δεν απαιτεί κανείς κανα τρελλό επίπεδο.

(προμηθευτής,  παγκόσμια φίρμα στο χώρο της πχ μας στέλνει P&ID σε .... excel !!!!)

ειναι στα συν ομως ρε εσυ sto βιογραφικο σου, δυστηχως εγω δεν εμαθα να κανω σχεδιαση με υ/η μονο κατι λιγα στο autofine, εγω δεν ξερω ουτε τα βασικα μονο σχεδιο με χεριο εχω μαθει

Επεξ/σία από Anorymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Anorymous είπε

ειναι στα συν ομως ρε εσυ sto βιογραφικο σου, δυστηχως εγω δεν εμαθα να κανω σχεδιαση με υ/η μονο κατι λιγα στο autofine, εγω δεν ξερω ουτε τα βασικα μονο σχεδιο με χεριο εχω μαθει

Υπολεπτόμέρεια.

Τα 99 στα 100 cv νέων μηχανικών (ίσως όχι τόσο ηλεκτρολόγων) γράφουν Autocad .... το τι πραγματικά μπορεί να κάνει κάποιος είναι ουσιασιτκά άγνωστο + ότι καμία εταιρεία δε χάθηκε αν αργήσει κάποιος να μάθει όσο θα ήθελε το Autocad.

Το ότι δε μπορείς να διαβάσεις βιβλίο autocad στα αγγλικά είναι πολύ χειρότερο από το ότι δε ξέρεις autocad.

"Πάρε" οποιοδήποτε βιβλίο, "βρες" και το autocad και παίξε ... δεν είναι καμιά επιστήμη.

Όταν ξεκίνησα στη 1η μου δουλειά (οκ, άλλα χρόνια εκείνα) ζήτημα ήταν αν είχα τραβήξει ποτέ 2-3 γραμμές σε autocad

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DrLo είπε

Υπολεπτόμέρεια.

Τα 99 στα 100 cv νέων μηχανικών (ίσως όχι τόσο ηλεκτρολόγων) γράφουν Autocad .... το τι πραγματικά μπορεί να κάνει κάποιος είναι ουσιασιτκά άγνωστο + ότι καμία εταιρεία δε χάθηκε αν αργήσει κάποιος να μάθει όσο θα ήθελε το Autocad.

Το ότι δε μπορείς να διαβάσεις βιβλίο autocad στα αγγλικά είναι πολύ χειρότερο από το ότι δε ξέρεις autocad.

"Πάρε" οποιοδήποτε βιβλίο, "βρες" και το autocad και παίξε ... δεν είναι καμιά επιστήμη.

Όταν ξεκίνησα στη 1η μου δουλειά (οκ, άλλα χρόνια εκείνα) ζήτημα ήταν αν είχα τραβήξει ποτέ 2-3 γραμμές σε autocad

μπορω να διαβασω αγγλικο βιβλιο αλλα θα προτιμουσα το ελληνικο για ευκολια, οποτε λες δεν χρειαζετε να παρω το βιβλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις ξεκίνα με το αγγλικό , όχι μόνο βιβλίο, ταυτόχρονη εξάσκηση ξεκινόντας από τα πολύ βασικά

βήμα βήμα

αν μάθεις λίγο, μαζί με ότι ασκήσεις μπορεί να έχει το βιβλίο, βάλε κάτι στο μυαλό σου ... πχ

1. θέλω να σχεδιάσω την κάτοψη του σπιτιού μου

2. οκ, τώρα το ίδιο με layers

3. blocks για επιμετήσεις κλπ κλπ

...

κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...