Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Όσον αφορά τα αιμοπετάλια από το site του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης:

"Κάθε πότε μπορούν να δίνουν αιμοπετάλια οι εθελοντές.

Οι εθελοντές μπορούν να δίνουν χωρίς κανένα φόβο αιμοπετάλια όποτε και όσες φορές θέλουν, επειδή ο οργανισμός αναπληρώνει αμέσως τα αιμοπετάλια που αφαιρούνται.
Ωστόσο, η λήψη αιμοπεταλίων δεν επαναλαμβάνεται σε διάστημα μικρότερο από δύο εβδομάδες."

Εγώ είχα ακούσει ότι μπορείς να δίνεις κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, prototypegr said:

Καλημέρα. Όσον αφορά τα αιμοπετάλια από το site του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης:

"Κάθε πότε μπορούν να δίνουν αιμοπετάλια οι εθελοντές.

Οι εθελοντές μπορούν να δίνουν χωρίς κανένα φόβο αιμοπετάλια όποτε και όσες φορές θέλουν, επειδή ο οργανισμός αναπληρώνει αμέσως τα αιμοπετάλια που αφαιρούνται.
Ωστόσο, η λήψη αιμοπεταλίων δεν επαναλαμβάνεται σε διάστημα μικρότερο από δύο εβδομάδες."

Εγώ είχα ακούσει ότι μπορείς να δίνεις κάθε μήνα.

πολυ συχνα .κουμπωτρυπες τα χερια απο τις βελονες μετα :P.

παντα εδινα με το δεξι χερι.πλεον οταν παω λεω παρτε και αποτο αριστερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, poulinos είπε

πολυ συχνα .κουμπωτρυπες τα χερια απο τις βελονες μετα :P.

παντα εδινα με το δεξι χερι.πλεον οταν παω λεω παρτε και αποτο αριστερο

Πάντα από το αριστερό και συγκεκριμένη φλέβα. Έχει αποδειχτεί duracell 😂. Μια φορά ένας νοσοκόμος με πήρε από άλλη και την έσπασε, οπότε ξανά δεν τους άφησα.

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, prototypegr said:

Πάντα από το αριστερό και συγκεκριμένη φλέβα. Έχει αποδειχτεί duracell 😂. Μια φορά ένας νοσοκόμος με πήρε από άλλη και την έσπασε, οπότε ξανά δεν τους άφησα.

Μου εχουν σπασει απο ορο οχι απο αιμοδοσια. ευτυχως σε αιμοδοσια λειτουργουν και τα 2 χερια κανονικα.προς ωρας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

γιατρος: παλι εδω εισαι? επισης δεν το εχω ψαξει ποσες φορες μπορεις να δωσεις αιμοπεταλια.αιμα το μεγιστο ειναι 4 φορες το χρονο δηλαδη ανα 3 μηνες.ακομα και αν δωσεις για καποιο λογο παραπανω σου λενε οτι δεν θα περαστει.

Έτυχε το άτομο που χρειαζόταν να έχει ανάγκες και ενώ η συμβουλή του ιατρού ήταν μια φορά το μήνα και μόνο σε μεγάλη ανάγκη σε 15 μέρες, εγώ νεαρός τότε και με όρεξη πήγα στις 15, εξάντλησα το κάτω όριο που μου είπε ο γιατρός μέχρι που έπεσα στον ίδιο. 

Η κουβέντα που μου είπε "εδώ θέλουμε να φτιάξουμε άνθρωπο, όχι να χαλάσουμε, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο κι να μην ρισκάρεις εσύ δε χρειάζεται να δίνεις τόσο συχνά". Ιντερνέτια και πληροφορίες δεν είχαμε και δεν έβρισκες εύκολα τότε 😁 οπότε πήγαινα κάθε μήνα ή κάθε 2 ανάλογα το πως βόλευαν οι καταστάσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, andreasomagiras said:

Έτυχε το άτομο που χρειαζόταν να έχει ανάγκες και ενώ η συμβουλή του ιατρού ήταν μια φορά το μήνα και μόνο σε μεγάλη ανάγκη σε 15 μέρες, εγώ νεαρός τότε και με όρεξη πήγα στις 15, εξάντλησα το κάτω όριο που μου είπε ο γιατρός μέχρι που έπεσα στον ίδιο. 

Η κουβέντα που μου είπε "εδώ θέλουμε να φτιάξουμε άνθρωπο, όχι να χαλάσουμε, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο κι να μην ρισκάρεις εσύ δε χρειάζεται να δίνεις τόσο συχνά". Ιντερνέτια και πληροφορίες δεν είχαμε και δεν έβρισκες εύκολα τότε 😁 οπότε πήγαινα κάθε μήνα ή κάθε 2 ανάλογα το πως βόλευαν οι καταστάσεις. 

ισχυει οτι δεν εχει νοημα να παθεις εσυ κατι γιατι μετα θα τρεχουν και για εσενα αλλα και για τον αλλον που δεν θα μπορεις να τον βοηθησεις.

On 26/06/2023 at 00:13, Πέτρος said:

Όλες οι "μονάδες", ανεξάρτητα από την καταγραφή τοπικά στο κάθε Νοσοκομείο/Σύλλογο/οτιδήποτε, περνάνε έτσι κι αλλιώς από το ΕΚΕΑ και όποιον φορέα κατά περιόδους αναλαμβάνει τον έλεγχο των δειγμάτων.

Υπάρχει έτσι κι αλλιώς κεντρική καταγραφή, για να μπορεί να γίνεται παρακολούθηση (σε περίπτωση που κάτι βρεθεί στις αναλύσεις) της διαδρομής. Ε, σιγά-σιγά είναι εύκολο να γίνονται και οι αντίστοιχες ενημερώσεις "κεντρικά".

λογικο ειναι να πρεπει να περνιουνται καπου.ετσι τουλαχιστον μου φαινεται εμενα.θα ηταν παραλογο το καθε νοσοκομειο να μην ξερει τι γινεται στα αλλα και ποιος εχει δωσει. τωρα βεβαια που εγινε online ειναι ολα πολυ καλυτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

θα σου κανουν για οτι μπορει να κολησεις τον αλλον. μην περιμενεις πχ να σου κανουν χοληστερινη κτλ.αυτα δεν τα γλυτωνεις να πας να τα κανεις.ναι αμα βρουν κατι θα σε ειδοποιησουν γιατι πρεπει να το ξερεις.

για αυτο σταματησα να δινω σε εκκλησιες, στην εργασια σε σχολεια κτλ. ειναι αλλη φαση αυτο.εχει βεβαια καποιο συν.ναι μεν δεν μπορεις να δωσεις παντου αλλα αν χρειαστεις εσυ 5 φιαλες θα στις δωσουν απο τον συλλογο ασχετα που εσυ μπορει να εχεις δωσει μονο 2.

γενικως υπαρχει η λογικη (δεν θα πω νοοτροπια) οτι πρωτα εσυ να εισαι καλα και μετα δινεις αιμα.οτι δεν εχει νοημα να δωσεις αιμα αν ειναι να παθεις κατι.οποτε για αυτο μερικοι ειναι σε στυλ οκ αστο δωσε αλλη φορα.τωρα καλο κακο δεν θατο αναλυσω διοτι θα φυγουμε Off topic.

καποια πραγματα μπορεις να μην ταπεις. πχ μια φορα πηγα στο νοσοκομειο να δωσω.μου λεει εχεις χαμηλη πιεση φυγε,ουτε καν πιες κατι φαε κατι .απλα δεν ασχοληθηκε.τωρα το εκανε απο βαρεμαρα ή απλα σου λεει θα ξαναρθει δεν ξερω.παροτι εχω δωσει πανω απο 30 φορες εκει και ποτε μα ποτε δεν καταλαβαινω τιποτα.

Μια χαρα.λιγο απο ολα :D

οχι την τελευταια φορα αλλα την προηγουμενη ημουν και εγω λιγο χαμηλα σε αιματοκριτη αλλα εδωσα κανονικα.δεν ημουν πατο απλα πιο χαμηλα συγκριτικα με τα 48 αρια που εχω συνηθως οσο θυμαμαι.

στο ναυτικο που πηγαινα για να δωσω αιμα παλια ειχαν και σαββατο που βολευε απιστευτα.δυστυχως μετα το εβγαλαν.ειναι λιγο σπαστικο διοτι καλως ή κακως δεν μπορει ο κοσμος παντα τις καθημερινες λογω εργασιας.

καλα ναι οτι δεν ειναι δεκα λεπτα το ηξερα.

Δεν είναι σίγουρο οτι θα σου τις δώσουν από τον σύλλογο. Είναι στην διακριτική τους ευχέρεια, και αμφιβάλλω αν τους υποχρεώνει ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, infini said:

Δεν είναι σίγουρο οτι θα σου τις δώσουν από τον σύλλογο. Είναι στην διακριτική τους ευχέρεια, και αμφιβάλλω αν τους υποχρεώνει ο νόμος.

εννοειται δεν τους υποχρεωνει κανενας.και αντε να βγαλεις ακρη αν χρειαστει.αλλα ναι στην θεωρια αυτο ειναι το καλο.στην θεωρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, άδικος said:

Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι όλες οι βασικές πληροφορίες για την δωρεά αιμοπεταλίων:

https://bloode.org/aimopetalia/

15 ημέρες είναι το τυπικό ελάχιστο.

Δε σημαίνει ότι χρειάζεται να τηρείται ευλαβικά, αλλά κυρίως να μην εξαντλείται οριακά (πχ 4 φορές το δίμηνο).

Μπορείς να δώσεις κατά περίπτωση και ανάγκη.

Εγώ πχ. έχω δώσει αιμοπετάλια 4 μέρες μετά από αιμοδοσία, λόγω ανάγκης, ενώ θα έπρεπε να περάσει τουλάχιστον 1 μήνας, αλλά αφού είχα ικανό αιματοκρίτη, δεχτήκανε.

Παρεμπιπτόντως, θα πρότεινα να μπαίνανε sticky 2 links για την ενημέρωση όσων σκέφτονται να γίνουν ή είναι ήδη αιμοδότες, μιας και έχουν απαντήσεις για τις βασικές ερωτήσεις που γίνονται συχνά στο νήμα.

https://bloode.org/faq-aimodosia/

https://bloode.org/aimopetalia/

εγινε Recommended post για να φαινεται σε καθε σελιδα πανω πανω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/6/2023 στις 3:36 ΜΜ, mihanikos1 είπε

τα αιμοπεταλια εχουν διαρκεια ζωης 3 μερες. απο ολα τα νοσοκομεια στελνονται σε ενα κεντρο για ελεγχο και ακτινοβοληση, αν θυμαμε καλα στην βαρυμπομπη, και πρεπει να πανε μεχρι το μεσημερι για να επιστεψουν την επομενη μερα στο νοσοκομειο. [...]

Αυτό δεν ισχύει για όλα τα νοσοκομεία.

Στο Ρίο γίνεται ιολογικός έλεγχος επί τόπου, μέχρι το επόμενο πρωί, και κατόπιν τα αιμοπετάλια είναι έτοιμα για διάθεση.

Πιστεύω ούτε και από άλλες μονάδες μακριά από την Αθήνα γίνεται, καθώς η μεταφορά και συντήρησή τους είναι πολύ ευαίσθητη διαδικασία και το χρονικό περιθώριο μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ακομα αποκλείονται από αιμοδότες άτομα με τατουάζ η ανήκει στο παρελθόν;

εντιτ:

Παλαιοτερα είχα μείνει με αυτή την πεποίθηση , ότι άτομα με τατουάζ αποκλείονται από αιμοδότες, δεν ξέρω για ποιο λόγο. Με γρήγορη αναζητηση ειδα ότι αγορά περιορισμό κάποιων μηνών από την στιγμή που γίνεται το τατουάζ.

Επεξ/σία από Adon1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Adon1s είπε

Καλησπέρα.

Ακομα αποκλείονται από αιμοδότες άτομα με τατουάζ η ανήκει στο παρελθόν;

εντιτ:

Παλαιοτερα είχα μείνει με αυτή την πεποίθηση , ότι άτομα με τατουάζ αποκλείονται από αιμοδότες, δεν ξέρω για ποιο λόγο. Με γρήγορη αναζητηση ειδα ότι αγορά περιορισμό κάποιων μηνών από την στιγμή που γίνεται το τατουάζ.

Καλημέρα. Εμένα μου είχαν πει ότι μετά από 6 μήνες μπορώ να δώσω κανονικά, όπως κι έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τατουάζ αποκλείεσαι για 4 με 6 μήνες περίπου .
Όταν είχα ρωτήσει στο Αχεπα παλιότερα τον λογο, μου είχαν πει επειδή η ηπατίτιδα β και HIV δεν είναι ανιχνεύσιμοι τους πρώτους 3 μήνες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...