Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, txcellas said:

Γενικα εκτος απο τη χαρτινη καρτα μπορουν να βρουν το ποτε και που εδωσα; πχ Αγιος Σαββας 2013, Ιπποκρατειο 2014 κλπ;

δεν ξερω αν υπαρχει καποιο online συστημα.λογικα πρεπει να υπαρχει αλλα το βασικο ειναι αν θα ασχοληθει καποιος να το κανει.

γιατι αμα δεν υπηρχε θα μπορουσα και εγω να πω οτι εχω δωσει 100 φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, txcellas είπε

Γενικα εκτος απο τη χαρτινη καρτα μπορουν να βρουν το ποτε και που εδωσα; πχ Αγιος Σαββας 2013, Ιπποκρατειο 2014 κλπ;

Κάθε νοσοκομείο κρατάει αρχείο, οπότε πρέπει να ρωτήσεις ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, άδικος said:

Κάθε νοσοκομείο κρατάει αρχείο, οπότε πρέπει να ρωτήσεις ξεχωριστά.

καλα που εγινε 200 χρονια μετα  online συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2023 στις 1:14 ΜΜ, poulinos είπε

αν θυμαμαι σωστα και δεν κανω λαθος στις 15 φορες πηρα ενα τιμητικο χαρτι και ενα χαλκινο μεταλλιο ενω στις 25 πηρα ενα αργυρο μεταλλιο.δεν υπαρχει χρυσο.

μπορεις να μην το διαβασεις. δεν σε υποχρεωσε κανεις :D

απλα να προσθεσω οτι οι παλιες αιμοδοσιες δεν θα περαστουν στο ιδιο σημειο που ειναι οι καινουριες.Πλεον αλλαξαν και το site και οι παλιες αιμοδοτησεις φαινονται αλλου.πριν το εγραψε παλια καρτα αιμοδοτη ενω πλεον ανα νοσοκομειο στις βγαζει τις παλιες.το αναφερει ως παλιο ιστορικο

Μα είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με μετάλλια και χαρτιά και όχι με την ίδια την πράξη της αιμοδοσίας; Αν θες να δώσεις αίμα για το χαρτί (ακόμα και για να πάρεις άδεια) ποιο το νόημα του εθελοντισμού; 

Στο θέμα σας, έχω πάνω από τριάντα καταγεγραμμένες εθελοντικές αιμοδοσίες τώρα που με κάνατε να το κοιτάξω στο EMA, ποτέ δεν ζήτησα ούτε παρέλαβα χαρτιά, μετάλλια ή οτιδήποτε άλλο, πλην του χυμού και τα κρακεράκια που δίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, japetus said:

Μα είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με μετάλλια και χαρτιά και όχι με την ίδια την πράξη της αιμοδοσίας; Αν θες να δώσεις αίμα για το χαρτί (ακόμα και για να πάρεις άδεια) ποιο το νόημα του εθελοντισμού; 

Στο θέμα σας, έχω πάνω από τριάντα καταγεγραμμένες εθελοντικές αιμοδοσίες τώρα που με κάνατε να το κοιτάξω στο EMA, ποτέ δεν ζήτησα ούτε παρέλαβα χαρτιά, μετάλλια ή οτιδήποτε άλλο, πλην του χυμού και τα κρακεράκια που δίνουν...

a. δινει ηδη αιμα αρα το κανει εθελοντικα.β.οπως αναφεραμε δινουν χαρτι και μεταλλιο ασχετα που κανεις δεν ασχολειται.ακομα και το μεταλλιο ειναι μια ανταμοιβη και ειναι το λιγοτερο.σε αλλες χωρες επειδη ακριβως ξερουν  οτι  ο εθελοντισμος εχει  πεθανει λιγακι για αυτο και δινουν μεχρι και χρηματα.εδω δεν κανουν τπτ και μετα απορουν γιατι αγοραζουμε φιαλες απο το εξωτερικο.καλη φαση ο εθελοντισμος αλλα οταν δεν πετυχαινει  πρεπει να κανεις επιπλεον κινησεις.απο εξτρα μερες αδεια που ναι μεν ισχυει αλλα στον ιδιωτικο .... μεχρι να υπηρχε πχ καποια εκπτωση κτλ. αλλιως θα κλαιγομαστε οτι κανεις δεν δινει αιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To λιγοτερο που θα μπορουσαν να κάνουν στους εθελοντες θα ηταν να εδιναν μια δωρεαν εξεταση αιματος το χρονο.Το μονο + που εχει να εισαι εθελοντης στην Ελλαδα ειναι οτι δεν περιμενεις στην σειρα και εχεις προτεραιοτητα 😅

Επεξ/σία από raid_av
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, raid_av είπε

To λιγοτερο που θα μπορουσαν να κανου στους εθελοντες θα ηταν να εδιναν μια δωρεαν εξεταση αιματος το χρονο.Το μονο + που εχει να εισαι εθελοντης στην Ελλαδα ειναι οτι δεν περιμενεις στην σειρα και εχεις προτεραιοτητα 😅

Εγω οταν παω παιζει να περιμενω και μιση ωρα στη σειρα ερχονται λιγες μερες το χρονο και πλακωνουν ολοι μαζι απο τις 8 μεχρι 1 που ειναι. Πριν κανα μηνα περιμενα πανω απο μιση ωρα 10 ατομα στη σειρα μην ειχε παραπανω. Δεν με πειραζει γιατι μου αρεσει να δινω αλλα δεν ειναι το 5λεπτο που λενε παντου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, raid_av said:

Το μονο + που εχει να εισαι εθελοντης στην Ελλαδα ειναι οτι δεν περιμενεις στην σειρα και εχεις προτεραιοτητα

Δίνουν μια δωρεάν εξέταση αίματος το χρόνο και (τουλάχιστον) για εκπαιδευτικούς 1+2 μέρες άδεια (1 για την ημέρα αιμοδοσίας και 2 επιπλέον για όποτε θέλουμε). Έχω χρησιμοποιήσει αυτό το extra διήμερο τόσο για προγραμματισμένη επέμβαση καταρράκτη (οι αναρωτικές είναι προβληματική ιστορία για τους αναπληρωτές), όσο και για να μαζέψω ελιές (οι κανονικές άδειες είναι περίπτωση "αν θέλουμε").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tedybear είπε

Δίνουν μια δωρεάν εξέταση αίματος το χρόνο και (τουλάχιστον) για εκπαιδευτικούς 1+2 μέρες άδεια (1 για την ημέρα αιμοδοσίας και 2 επιπλέον για όποτε θέλουμε). Έχω χρησιμοποιήσει αυτό το extra διήμερο τόσο για προγραμματισμένη επέμβαση καταρράκτη (οι αναρωτικές είναι προβληματική ιστορία για τους αναπληρωτές), όσο και για να μαζέψω ελιές (οι κανονικές άδειες είναι περίπτωση "αν θέλουμε").

Είχα ρωτήσει για την εξέταση αίματος στο Γεννηματας και μου είχαν πει ότι δεν κάνουν δωρεάν εξέταση αίματος. Τώρα για την άδεια στο ιδιωτικό τομέα που είμαι εγώ αστα να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/05/2023 at 23:31, raid_av said:

Είχα ρωτήσει για την εξέταση αίματος στο Γεννηματας και μου είχαν πει ότι δεν κάνουν δωρεάν εξέταση αίματος

Εξαρτάται απ'το νοσοκομείο δηλαδή; Περίεργο μου φαίνεται να μη θέλουν να ελέγχουν τους τακτικούς αιμοδότες τους έστω μια φορά το χρόνο π.χ. για σίδηρο, σάκχαρο, χοληστερίνη... Στης Κορίνθου το νοσοκομείο που δίνω, το αναφέρει ξεκάθαρα "Δωρεάν ετήσιος έλεγχος Εθελοντών Αιμοδοτών: Καθημερινές από 8:30-10:30".  Αλλά εδώ δεν δίνουν κρακεράκια... (μόνο πορτοκαλαδίτσα έχει το μενού 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/05/2023 at 07:58, raid_av said:

To λιγοτερο που θα μπορουσαν να κάνουν στους εθελοντες θα ηταν να εδιναν μια δωρεαν εξεταση αιματος το χρονο.Το μονο + που εχει να εισαι εθελοντης στην Ελλαδα ειναι οτι δεν περιμενεις στην σειρα και εχεις προτεραιοτητα 😅

μα δινουν μια φορα το χρονο.δεν το εχω χρησιμοποιησει βεβαια ακομα.

On 08/05/2023 at 16:10, Arkin said:

Εγω οταν παω παιζει να περιμενω και μιση ωρα στη σειρα ερχονται λιγες μερες το χρονο και πλακωνουν ολοι μαζι απο τις 8 μεχρι 1 που ειναι. Πριν κανα μηνα περιμενα πανω απο μιση ωρα 10 ατομα στη σειρα μην ειχε παραπανω. Δεν με πειραζει γιατι μου αρεσει να δινω αλλα δεν ειναι το 5λεπτο που λενε παντου. 

τις μισες φορες δεν πρεπει να περιμενω πανω απο 10 .μπαινω γραφω χαρτι μου δινουν φιαλιδια,ασκο κτλ και μπαινω μεσα .μου παιρνουν πιεση και σπανια αιματοκριτη και ξεκιναω.μονο επι εποχη covid ισως να περιμενα λιγο παραπανω δηλαδη κανα 15.

On 08/05/2023 at 23:31, raid_av said:

Είχα ρωτήσει για την εξέταση αίματος στο Γεννηματας και μου είχαν πει ότι δεν κάνουν δωρεάν εξέταση αίματος. Τώρα για την άδεια στο ιδιωτικό τομέα που είμαι εγώ αστα να πάνε.

μαλλον το συγκεκριμενο δεν το κανει.μπορειςνα δοκιμασεις να δωσεις αλλου ή εφοσον οι αιμοδοσιες σου φαινονται να πεις οτι δινεις αιμα και να κανεις εξετασεις αλλου

On 10/05/2023 at 23:02, tedybear said:

Εξαρτάται απ'το νοσοκομείο δηλαδή; Περίεργο μου φαίνεται να μη θέλουν να ελέγχουν τους τακτικούς αιμοδότες τους έστω μια φορά το χρόνο π.χ. για σίδηρο, σάκχαρο, χοληστερίνη... Στης Κορίνθου το νοσοκομείο που δίνω, το αναφέρει ξεκάθαρα "Δωρεάν ετήσιος έλεγχος Εθελοντών Αιμοδοτών: Καθημερινές από 8:30-10:30".  Αλλά εδώ δεν δίνουν κρακεράκια... (μόνο πορτοκαλαδίτσα έχει το μενού 🙂

τσιπηδες.μα ουτε κρακερακια. το ννα ειναι οι Large με σαντουιτσακι και χυμο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 11:02 ΜΜ, tedybear είπε

Εξαρτάται απ'το νοσοκομείο δηλαδή; Περίεργο μου φαίνεται να μη θέλουν να ελέγχουν τους τακτικούς αιμοδότες τους έστω μια φορά το χρόνο π.χ. για σίδηρο, σάκχαρο, χοληστερίνη... Στης Κορίνθου το νοσοκομείο που δίνω, το αναφέρει ξεκάθαρα "Δωρεάν ετήσιος έλεγχος Εθελοντών Αιμοδοτών: Καθημερινές από 8:30-10:30".  Αλλά εδώ δεν δίνουν κρακεράκια... (μόνο πορτοκαλαδίτσα έχει το μενού 🙂

Καλημέρα. Διαβάζοντας το σχετικό νήμα αναφέρει : "Συλλέγει περίπου 7.000 μονάδες αίματος ετησίως με το 80 % εξ αυτών να προέρχεται από εθελοντές μη αμειβόμενους αιμοδότες γεγονός καθοριστικό για την ασφάλεια του συλλεγόμενου αίματος." Δηλαδή, έχουν και αμειβόμενους αιμοδότες? Μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Εντωμεταξύ βλέπω ωράρια που έχουν άλλα νοσοκομεία και του δικού μας και σκέφτομαι ότι είτε δεν έχουμε τόσους πολλούς εθελοντές είτε δεν έχουν προσωπικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, prototypegr said:

Καλημέρα. Διαβάζοντας το σχετικό νήμα αναφέρει : "Συλλέγει περίπου 7.000 μονάδες αίματος ετησίως με το 80 % εξ αυτών να προέρχεται από εθελοντές μη αμειβόμενους αιμοδότες γεγονός καθοριστικό για την ασφάλεια του συλλεγόμενου αίματος." Δηλαδή, έχουν και αμειβόμενους αιμοδότες? Μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Εντωμεταξύ βλέπω ωράρια που έχουν άλλα νοσοκομεία και του δικού μας και σκέφτομαι ότι είτε δεν έχουμε τόσους πολλούς εθελοντές είτε δεν έχουν προσωπικό. 

δεν εχω ακουσει καποιον να πληρωθει.μαλλον το αναφερει για να δειξει οτι ειναι το 80 % εθελοντικα και το αλλο 20% αγορασμενες απο το εξωτερικο. ή οτι δεν πληρωνεσαι  και το κανεις εθελοντικα ενω αμα πληρωνοσουν ισως νσ πηγαινες ακομα και αν δεν επρεπε νσ δωσεις προκειμενου να παρεις τα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν εχω ακουσει καποιον να πληρωθει.μαλλον το αναφερει για να δειξει οτι ειναι το 80 % εθελοντικα και το αλλο 20% αγορασμενες απο το εξωτερικο. ή οτι δεν πληρωνεσαι  και το κανεις εθελοντικα ενω αμα πληρωνοσουν ισως νσ πηγαινες ακομα και αν δεν επρεπε νσ δωσεις προκειμενου να παρεις τα χρηματα

Πολύ πιθανό αυτό που λες. Επειδή ούτε εγώ είχα ακούσει ποτέ για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...