Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, archimidis said:

Και εγώ έχω κάψει τον ευαγγελισμό εδώ και χρόνια για παρόμοιους λόγους. Πλέων ΝΝΑ που είναι 5+ άτομα για έναν αιμοδότη ...

και δινουν και σαντουιτσακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ, όπως και άλλοι πολλοί, έχω πρόβλημα με την «υποτιθέμενη» αιμοδοτικη άδεια που βρίσκουν 1002 φανταστικές προφάσεις για να αποφύγουν και για να το πετύχουν επικαλούνται φανταστικούς νόμους…

Όταν ρωτάς σε ποιους νόμους αναφέρονται, πετάνε χαρταετό…

Οπότε από τέλος Αυγούστου δεν ξανά έδωσα αίμα, γιατί «ελπίζω» να αλλάξω εργασία τις επόμενες ημέρες…

Υπάρχει και η λύση του να τσακωθείς, αλλά μετά το περιβάλλον θα είναι πολύ πιο τοξικό…

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/09/2023 at 19:07, Πέτρος said:

Όχι, με "χωσέ" έμοιαζε η κατάσταση. Δεν ξέρω αν είχε γενική εφημερία ο Ευαγγελισμός σήμερα και έτρεχαν οι πάντες οπουδήποτε, γιατί ειδικευμένος γιατρός στο χώρο εκεί δεν υπήρχε (ποτέ δεν το έχω συναντήσει και απαγορεύεται δια ροπάλου να γίνεται η διαδικασία με τέτοιες συνθήκες).

Κάτι ακόμα που δεν ανέφερα και έχει να κάνει με τον αριθμό και των νοσηλευτών στο χώρο:

  Hide contents

Την ώρα που έμπαινα τέλειωνε τη διαδικασία ένας κύριος σχετικά ηλικιωμένος και λίγο δυσφόρησε. Κάπως ζαλίστηκε, κάπως χλώμιασε και ίδρωσε.

Τίποτα βαρύ ή ανησυχητικό εκείνη τη στιγμή, αλλά αυτόματα θέλει άνθρωπο από πάνω του μέχρι να συνέλθει εντελώς. Ε, ο μοναδικός διαθέσιμος άνθρωπος ήταν η νοσηλεύτρια που ανά πάσα στιγμή έπρεπε να προσέχει και άλλους 2 τουλάχιστον που έδιναν, να τρέχει και όλη τη διαδικασία με τους ασκούς, τις φλέβες, τα δείγματα κλπ.

Ήταν ξεκάθαρη η άνεσή της, δεν της ξέφευγε κάτι, αλλά δεν ήταν 100% πάνω στον άνθρωπο που είχε το όποιο θέμα.

Γιατρός, η υπεύθυνη του χώρου για σήμερα, εμφανίστηκε τελικά κοντά μια ώρα μετά, την ώρα που έφευγα (με τα τρύπα ξανατρύπα κλπ, τόσο πήρε), ρώτησε για τον άνθρωπο, πήρε τις διαβεβαιώσεις ότι το θέμα είχε λήξει.

Μετά, δεν ξέρω τι έγινε.

 

δυστυχως σε πολλες υπηρεσιες υπαρχουν παρα πολλα ατομα που δεν κανουν τιποτα ενω σε αλλες υπηρεσιες το προσωπικο ειναι λιγοτερο. κλασσικα πραγματα δηλαδη. και μετα τρεχει ενας υπαλληλος για 100 ατομα. μπορει ο/η γιατρος να τον ειχαν βαλει να κανει και αλλα πραγματα για αυτο και να μην την ηταν εκει.

6 hours ago, andreas1gr said:

Εγώ, όπως και άλλοι πολλοί, έχω πρόβλημα με την «υποτιθέμενη» αιμοδοτικη άδεια που βρίσκουν 1002 φανταστικές προφάσεις για να αποφύγουν και για να το πετύχουν επικαλούνται φανταστικούς νόμους…

Όταν ρωτάς σε ποιους νόμους αναφέρονται, πετάνε χαρταετό…

Οπότε από τέλος Αυγούστου δεν ξανά έδωσα αίμα, γιατί «ελπίζω» να αλλάξω εργασία τις επόμενες ημέρες…

Υπάρχει και η λύση του να τσακωθείς, αλλά μετά το περιβάλλον θα είναι πολύ πιο τοξικό…

 

ουτε καν ασχοληθηκα ποτε με αυτο το θεμα στον ιδιωτικο τομεα που ειμαι. οπως ειχα πει ερχοταν το ικα για αιμοδοσια στην δουλεια.και επειδη δεν μαζευονταν ατομα ελεγαν να μιλησουν με το Hr για να δινουν μια ημερα αδεια. δεν εγινε ποτε. Αυτο πριν θεωρητικα βγει νομος ή οτι βγηκε τελος παντων οτι δικαιουσαι αδεια οπως στο δημοσιο. το να τσακωθεις ειναι μια λυση αλλα οπως ειπες δεν θα σε ωφελησει μακροπροθεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μία "υπενθύμιση" σε όσους δίνεται αίμα τακτικά να κάνετε εξετάσεις αίματος συχνά και να ΜΗΝ δίνεται αίμα συχνά. (2 φορές το χρόνο)

Εγώ δίνω από το 2017 κάθε 4-5 μήνες σχεδόν και πήγα έκανα εξατασεις αίματος πριν κάνα μήνα. Έχω πολύ κατεβασμένο σίδηρο και τώρα παίρνω σίδηρο για 3 μήνες και για 1 χρόνο δε πρέπει να πάω να δώσω.

Ίσως να υπάρχει και κάποιος που δε το παρακολουθεί οπως εγώ γιαυτό και αυτό το ποστ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, Kag1ante είπε

Πρώτη φορα σήμερα έδωσα αίμα στην εταιρεία που κάνω πρακτική (στα 23 μου κιολας)

Καλώς σας βρήκα!

Καλώς όρισες και καλές αιμοδοσίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε νέα σχετικά με την καρτούλα αιμοδότη;

Μου είχαν στείλει ένα email ότι δεν θα εκτυπώνουν πλέον κάρτες και κάποια χρονική στιγμή θα είχαμε την "κάρτα" μέσω gov.gr αλλά μετά......σιωπή.

Εγώ είχα αιτηθεί αλλαγή της κάρτας που είχα λόγω αλλαγής στοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2023 στις 9:37 ΜΜ, Aristidis_Halkidis είπε

Μία "υπενθύμιση" σε όσους δίνεται αίμα τακτικά να κάνετε εξετάσεις αίματος συχνά και να ΜΗΝ δίνεται αίμα συχνά. (2 φορές το χρόνο)

Εγώ δίνω από το 2017 κάθε 4-5 μήνες σχεδόν και πήγα έκανα εξατασεις αίματος πριν κάνα μήνα. Έχω πολύ κατεβασμένο σίδηρο και τώρα παίρνω σίδηρο για 3 μήνες και για 1 χρόνο δε πρέπει να πάω να δώσω.

Ίσως να υπάρχει και κάποιος που δε το παρακολουθεί οπως εγώ γιαυτό και αυτό το ποστ.

Έκανες γενική αίματος;
Επίπεδα σιδήρου, τρανσφερίνης και φερριτίνης;
Ποιο συμπλήρωμα παίρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tempo είπε

έχουμε νέα σχετικά με την καρτούλα αιμοδότη;

Μου είχαν στείλει ένα email ότι δεν θα εκτυπώνουν πλέον κάρτες και κάποια χρονική στιγμή θα είχαμε την "κάρτα" μέσω gov.gr αλλά μετά......σιωπή.

Εγώ είχα αιτηθεί αλλαγή της κάρτας που είχα λόγω αλλαγής στοιχείων.

Θα σταλεί σε αρχείο pdf.

Το να την βάλουν στο κρατικό πορτοφόλι μου το έλεγαν από το καλοκαίρι και όταν τους έλεγα ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, έλεγαν για το pdf...

Οργάνωση, όχι αστεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Έκανες γενική αίματος;
Επίπεδα σιδήρου, τρανσφερίνης και φερριτίνης;
Ποιο συμπλήρωμα παίρνεις;

Ναι όλα. Ειδικά φερριτινη είμαι στο 2.6.

 

Ferosac φακελάκι. Έχει πολυ σίδηρο και κάνει καλή αποροφφηση αλλά θα πάω να μου το αλλάξει. Είναι πολύ βαρύ και με ανακατεύει πολύ. Μόνο με γεμάτο στομάχι το παίρνω πλέον και πάλι μου έχει αφήσει μια άσχημη γεύση και δε παλεύεται 😂

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Aristidis_Halkidis είπε

Ναι όλα. Ειδικά φερριτινη είμαι στο 2.6.

 

Ferosac φακελάκι. Έχει πολυ σίδηρο και κάνει καλή αποροφφηση αλλά θα πάω να μου το αλλάξει. Είναι πολύ βαρύ και με ανακατεύει πολύ. Μόνο με γεμάτο στομάχι το παίρνω πλέον και πάλι μου έχει αφήσει μια άσχημη γεύση και δε παλεύεται 😂

 

 

Ελπίζω να στην έχει ανεβάσει τη φερριτίνη, είναι πάρα πολύ χαμηλή.

Και εγώ σταμάτησα να δίνω αίμα για τον ίδιο λόγο με εσένα, παρότι αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτης μου είναι πολύ ψηλά.
Θα πρέπει να ψάξεις πάντως για ποιο λόγο είναι σε αυτό το επίπεδο, ίσως να μην φταίει (και) η αιμοδοσία.

Επεξ/σία από Gatoskylo8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...