Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 minutes ago, prototypegr said:

Πολύ πιθανό αυτό που λες. Επειδή ούτε εγώ είχα ακούσει ποτέ για κάτι τέτοιο.

τοσα χρονια αυτο λενε.οτι αγοραζουμε αιμα απο το εξωτερικο επειδη οι αναγκες δεν καλυπτονται απο την εγχωρια αγορα.

οποτε αυτο μπορω να σκεφτω να εννοουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι υπόλοιποι είναι όσοι δίνουν για συγκεκριμένο ασθενή, λογικά, οι οποίοι δεν λογίζονται στους εθελοντές.

Το "εθελοντές μη αμοιβόμενοι" είναι μάλλον για λόγους απόλυτης σαφήνειας (ή απλά κακή παρουσίαση, κάποιος το έγραψε στο κάτω-κάτω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Πέτρος said:

Οι υπόλοιποι είναι όσοι δίνουν για συγκεκριμένο ασθενή, λογικά, οι οποίοι δεν λογίζονται στους εθελοντές.

Το "εθελοντές μη αμοιβόμενοι" είναι μάλλον για λόγους απόλυτης σαφήνειας (ή απλά κακή παρουσίαση, κάποιος το έγραψε στο κάτω-κάτω).

πολλες φορες γινεται αυτο που λες

Το "εθελοντές μη αμοιβόμενοι" είναι μάλλον για λόγους απόλυτης σαφήνειας

 

βρισκεις σε πολλες συμβασεις να αναγραφεται μεχρι και η τελευταια λεπτομερεια ακριβως για να μην μπορει κανεις να επικαλεστει κατι και να το αμφισβητήσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έδωσα σήμερα για 2η φορά αίμα!

Λιγότερο το άγχος  και από την πρώτη φορά!

Μπόνους χυμός και τοστ.

Επόμενο ραντεβού σε 3 μήνες...

 

Screenshot_20230523_140831_Gallery.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, andreas1gr said:

Έδωσα σήμερα για 2η φορά αίμα!

Λιγότερο το άγχος  και από την πρώτη φορά!

Μπόνους χυμός και τοστ.

Επόμενο ραντεβού σε 3 μήνες...

 

Screenshot_20230523_140831_Gallery.jpg

μετα απο 2-3 φορες ακομα θα πηγαινεις εκει σαν να μην εχει γινει τιποτα.μονο υπνο δεν θα ριχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2023 στις 4:28 ΜΜ, poulinos είπε

μετα απο 2-3 φορες ακομα θα πηγαινεις εκει σαν να μην εχει γινει τιποτα.μονο υπνο δεν θα ριχνεις.

Αυτή την φορά δεν είχα και τρύπημα στο δάκτυλο για μέτρηση της αιμοσφαιρίνης…

Έφεραν το σύστημα (σαν το οξύμετρο) όπου σου κάνει μέτρηση στον αντίχειρα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Αυτή την φορά δεν είχα και τρύπημα στο δάκτυλο για μέτρηση της αιμοσφαιρίνης…

Έφεραν το σύστημα (σαν το οξύμετρο) όπου σου κάνει μέτρηση στον αντίχειρα…

Ναι οσο σε δειξει πολλαπλασιαζεις με το 3 και βρισκεις τον αιματοκριτη. Καλο ειναι να ειναι πανω απο 42 για τους ανδρες και 37 για τις γυναικες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι οσο σε δειξει πολλαπλασιαζεις με το 3 και βρισκεις τον αιματοκριτη. Καλο ειναι να ειναι πανω απο 42 για τους ανδρες και 37 για τις γυναικες. 

Λοιπόν το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει πολύ καλή ακρίβεια…

Μου έβγαλε Αιμοσφαιρίνη 15,8

2 ώρες πριν είχα δώσει αίμα για ανάλυση…

Το μεσημέρι που μου έστειλαν τα αποτελέσματα είδα ότι είχα Αιμοσφαιρίνη 15,5 gr/dl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, andreas1gr said:

Αυτή την φορά δεν είχα και τρύπημα στο δάκτυλο για μέτρηση της αιμοσφαιρίνης…

Έφεραν το σύστημα (σαν το οξύμετρο) όπου σου κάνει μέτρηση στον αντίχειρα…

εμενα παλι με τρυπησαν.λιγο με νοιαζει βεβαια.μαλλον δεν εχουν το μηχανημα

22 minutes ago, Arkin said:

Ναι οσο σε δειξει πολλαπλασιαζεις με το 3 και βρισκεις τον αιματοκριτη. Καλο ειναι να ειναι πανω απο 42 για τους ανδρες και 37 για τις γυναικες. 

15,8 ή 15,3 ειχα. και ειχα δωσει πριν 4,5 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, έδωσα σήμερα 2η φορά στην ζωή μου αίμα εθελοντικά (η πρώτη ήταν στο στρατό πριν 1 χρόνο, απροβλημάτιστα). Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία και κατά την διάρκεια του δεσίματος του χεριού, ένιωσα έντονη αδιαθεσία, οριακά λιποθύμησα. Αμέσως μόλις το ανέφερα, μου ρύθμισαν το κρεβάτι και ανέβασα τα πόδια και συνήλθα. Στην διαδρομή μέχρι το σπίτι πάλι δεν ένιωθα καλά (μέτρησα αρτηριακή πίεση και είχα υποταση), μέχρι που κοιμήθηκα 2 ώρες και συνήλθα κάπως.

Γενικά δεν περίμενα να με ταλαιπωρήσει τόσο και καταλαβαίνω ότι μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες ακόμη και μη σχετικούς με την υγεία (σωματική καταπόνηση το προηγούμενο βράδυ, έλλειψη πολύ βαριάς τροφής από το προηγούμενο μεσημέρι κτλ). Εξετάσεις είχα κάνει τον περασμένο Νοέμβριο και είχαν βγει όλες καθαρές. Έχω σκοπό να μην με επηρεάσει και να ξαναδώσω.

Ακούγεται φυσιολογικό όλο αυτό και στην επόμενη να είμαι πιο προληπτικός ή δεν είναι καλός οιωνός και να το σκεφτώ καλά αν είναι να ξαναδώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stavros750 είπε

Γενικά δεν περίμενα να με ταλαιπωρήσει τόσο και καταλαβαίνω ότι μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες ακόμη και μη σχετικούς με την υγεία (σωματική καταπόνηση το προηγούμενο βράδυ, έλλειψη πολύ βαριάς τροφής από το προηγούμενο μεσημέρι κτλ).

Mε αυτά ακριβώς που περιγράφεις παραπάνω, δεν έπρεπε ενδεχομένως να έχεις δώσει αίμα. Εννοείται πως συστήνεται να έχεις κοιμηθεί καλά το προηγούμενο βράδυ, εννοείται πως πρέπει να έχεις φάει σωστά και την ίδια μέρα το πρωί ακόμα.

Ρεαλιστικά, δύσκολο να υπάρχει κάποιο πραγματικό πρόβλημα που να σου απαγορεύει να ξαναδώσεις, απλά την επόμενη φορά (αν το αποφασίσεις τελικά) καλό θα είναι να πας σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση για να είναι για εσένα πρώτα από όλα ασφαλής η διαδικασία (η αδυναμία που αναφέρεις στο γυρισμό, ας πούμε, είναι ότι χειρότερο ειδικά αν οδήγησες ή έπρεπε να κινηθείς σε δρόμους με κυκλοφορία κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Mε αυτά ακριβώς που περιγράφεις παραπάνω, δεν έπρεπε ενδεχομένως να έχεις δώσει αίμα. Εννοείται πως συστήνεται να έχεις κοιμηθεί καλά το προηγούμενο βράδυ, εννοείται πως πρέπει να έχεις φάει σωστά και την ίδια μέρα το πρωί ακόμα.

Ρεαλιστικά, δύσκολο να υπάρχει κάποιο πραγματικό πρόβλημα που να σου απαγορεύει να ξαναδώσεις, απλά την επόμενη φορά (αν το αποφασίσεις τελικά) καλό θα είναι να πας σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση για να είναι για εσένα πρώτα από όλα ασφαλής η διαδικασία (η αδυναμία που αναφέρεις στο γυρισμό, ας πούμε, είναι ότι χειρότερο ειδικά αν οδήγησες ή έπρεπε να κινηθείς σε δρόμους με κυκλοφορία κλπ).

Ο ύπνος μου ήταν επαρκής θεωρώ (7:30 ώρες) και αφού ξύπνησα μέχρι να πάρω το χάπι του θυροειδή και να φάω ενα τοστ και ένα χυμό, πέρασα στο κρεβάτι άλλη 1:30 ώρα. Είχα περπατήσει αρκετά όμως την προηγούμενη μέρα και είχα κάνει γυμναστική. Επίσης κυκλοφόρησα με λεωφορείο και στο πήγαινε και στο έλα.

Γενικώς έκανα τα μισά σωστά και τα μισά λάθος. Θα δω και την επόμενη με το καλό, αν θα υπάρξει κάποια αντίδραση. Επιπλέον αιματοκρίτη δεν μου μέτρησαν, αλλά Νοέμβριο που είχα κάνει εξετάσεις ήταν στο 46%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 31/05/2023 at 00:53, stavros750 said:

Καλησπέρα σας, έδωσα σήμερα 2η φορά στην ζωή μου αίμα εθελοντικά (η πρώτη ήταν στο στρατό πριν 1 χρόνο, απροβλημάτιστα). Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία και κατά την διάρκεια του δεσίματος του χεριού, ένιωσα έντονη αδιαθεσία, οριακά λιποθύμησα. Αμέσως μόλις το ανέφερα, μου ρύθμισαν το κρεβάτι και ανέβασα τα πόδια και συνήλθα. Στην διαδρομή μέχρι το σπίτι πάλι δεν ένιωθα καλά (μέτρησα αρτηριακή πίεση και είχα υποταση), μέχρι που κοιμήθηκα 2 ώρες και συνήλθα κάπως.

Γενικά δεν περίμενα να με ταλαιπωρήσει τόσο και καταλαβαίνω ότι μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες ακόμη και μη σχετικούς με την υγεία (σωματική καταπόνηση το προηγούμενο βράδυ, έλλειψη πολύ βαριάς τροφής από το προηγούμενο μεσημέρι κτλ). Εξετάσεις είχα κάνει τον περασμένο Νοέμβριο και είχαν βγει όλες καθαρές. Έχω σκοπό να μην με επηρεάσει και να ξαναδώσω.

Ακούγεται φυσιολογικό όλο αυτό και στην επόμενη να είμαι πιο προληπτικός ή δεν είναι καλός οιωνός και να το σκεφτώ καλά αν είναι να ξαναδώσω;

δεν υπαρχει οπως λες λογος να μην ξαναδωσεις.απλα παρτο πιο ηρεμα.ξεκουρασου περισσοτερο. οταν τελειωσει η αιμοδοσια κατσε λιγο παραπανω ξαπλα και φαε πιες κατι.πχ ενα καφεδακι ή κατι. ή πηγαινε σπιτι και ξεκουρασου.μπορει και απλα να ετυχε δεν ειναι παραξενο. εγω πχ ειμαι ακριβως το αναποδο.εχω δωσει 37 φορες.ειτε παω με μια ωρα υπνο ειτε παω με 10 ειτε παω νηστικος ειτε εχω φαει ενα μοσχαρι δεν αλλαζει τιποτα.δεν νιωθω καμια απολυτως διαφορα. ειναι και το ψυχολογικο μερικες φορες.οσο θα περναει ο καιρος και θα εχεις δωσει και παραπανω φορες θα εισαι πιο ανετος.τωρα ειναι λογικο να εισαι λιγο ασχημα προιδεασμενος οτι μην μου κατσει αυτο και αμα κατσει το αλλο. αλλωστε και να μην νιωθεις καλα σημερα μην πας.πηγαινε αυριο.δεν θα αλλαξει κατι για μια ημερα ή για μια εβδομαδα.

On 31/05/2023 at 22:00, stavros750 said:

Ο ύπνος μου ήταν επαρκής θεωρώ (7:30 ώρες) και αφού ξύπνησα μέχρι να πάρω το χάπι του θυροειδή και να φάω ενα τοστ και ένα χυμό, πέρασα στο κρεβάτι άλλη 1:30 ώρα. Είχα περπατήσει αρκετά όμως την προηγούμενη μέρα και είχα κάνει γυμναστική. Επίσης κυκλοφόρησα με λεωφορείο και στο πήγαινε και στο έλα.

Γενικώς έκανα τα μισά σωστά και τα μισά λάθος. Θα δω και την επόμενη με το καλό, αν θα υπάρξει κάποια αντίδραση. Επιπλέον αιματοκρίτη δεν μου μέτρησαν, αλλά Νοέμβριο που είχα κάνει εξετάσεις ήταν στο 46%.

επισης μπορει να σε ταλαιπωρησε το λεωφορειο. κανονισε πχ την επομενη φορα να πας πιο νωρις να χαλαρωσεις και μετα να δωσεις.και μετα αφου δωσεις αραξε την για ενα καφε πχ στο κυλικειο του νοσοκομειου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...