Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Φίλε μου νομίζω οτι σε έχω ξαναπετύχει να προτείνεις αυτόν τον δίσκο εδώ μέσα, και καλά θα έκανες να ενημερώνεις τον κόσμο για ποιό λόγο θα ξοδέψουν κάποια λεφτά παραπάνω για να αποφασίσουν αν το θέλουν.Ο συγκεκριμένος λοιπόν δίσκος, για να τρέξει πιο γρήγορα ένα παιχνίδι, θα πρέπει να το bootάρεις 4 με 5 φορές, Ειδάλλως, στην αρχική εκκίνηση του παιχνιδιού, θα πάρεις τους ίδιους χρόνους.

Άποψη μου είναι οτι αν κάποιος θέλει ποσότητα, πήγαινε σε εναν μεγάλο μηχανικό σκληρό δίσκο να κάνεις την δουλειά σου. Εαν όμως θέλει ταχύτητα, ο SSD είναι μονόδρομος.

Θα συμφωνησω μεχρι κεραιας με τον DarthGRE. Εχω εναν ssd samsung 860 500αρη εσωτερικο  στο ps4 pro μου, και ενα 860 250αρη εξωτερικο  στο xbox Χ.

Την ιδια στιγμη κολλητός εχει υβριδικό στο δικο του ps4 pro. Οι διαφορες ειναι χαωδεις. Στο ps4 που παίζουμε μαζι στα multiplayer παντα μπαινω πρώτος στο λομπυ! Παντα όμως και με διαφορα.

Γενικα αμα googlarete τον υβριδικο (τι ειναι) θα καταλάβετε. Προσωπικα δεν τον προτεινω καθόλου τον υβριδικο. Ssd μονοδρομος τωρα ειδικα που εχουν πεσει οι τιμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Αυτό που λες δεν είναι απόλυτο.

Εμένα επειδή τον χρησιμοποιώ σαν εσωτερικό δίσκο στο ps4pro που έχω και από την 2-3η φορά που θα τρέξει ένα παιχνίδι βλέπω διαφορά στα loading times.

Κι εσύ καλά θα έκανες από τη στιγμή που δεν έχεις έναν τέτοιο δίσκο να μην κρίνεις/κατακρίνεις κάποιον από ότι έχεις σε στο youtube και σε κάθε youtube.

"Opening commonly used programs and files will probably be quicker an a hybrid drive than a traditional drive, but opening uncommon files and programs will take longer than a traditional drive. How is that possible?

The flash memory part of the drive works very fast, so it can load files and programs quickly. But if the file is on the traditional part of the drive, the traditional part needs to be spun up (remember, the computer puts it to sleep to save power). Spinning up the drive takes several seconds, so sometimes you’ll be in a weird situation where opening or saving a file seems to take forever."

Δεν έχω κάποιο θέμα μαζί σου, πόσο μάλλον για κάτι σε ένα φόρουμ στο ίντερνετ. Αλλά ξαναλέω, όταν προτείνω σε κάποιον να πάρει κάτι, καλύτερα να το ψάχνω λίγο περισσότερο. Κάτι που δεν ενοχλεί εσένα, δεν σημαίνει και ότι είναι το ιδεατό για κάποιον άλλον. Εντελώς φιλικά απαντάω επειδή πρόσφατα με απασχόλησε η περίπτωση εξωτερικού σκληρού δίσκου στο Χbox και στο research που έκανα δεν περιορίστηκα σε ένα βίντεο του YouTube. 

Επεξ/σία από DarthGRE
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

"Opening commonly used programs and files will probably be quicker an a hybrid drive than a traditional drive, but opening uncommon files and programs will take longer than a traditional drive. How is that possible?

The flash memory part of the drive works very fast, so it can load files and programs quickly. But if the file is on the traditional part of the drive, the traditional part needs to be spun up (remember, the computer puts it to sleep to save power). Spinning up the drive takes several seconds, so sometimes you’ll be in a weird situation where opening or saving a file seems to take forever."

Δεν έχω κάποιο θέμα μαζί σου, πόσο μάλλον για κάτι σε ένα φόρουμ στο ίντερνετ. Αλλά ξαναλέω, όταν προτείνω σε κάποιον να πάρει κάτι, καλύτερα να το ψάχνω λίγο καλύτερα. Κάτι που δεν ενοχλεί εσένα, δεν σημαίνει και ότι είναι το ιδεατό για κάποιον άλλον. Εντελώς φιλικά απαντάω επειδή πρόσφατα με απασχόλησε η περίπτωση εξωτερικού σκληρού δίσκου στο Χbox και στο research που έκανα δεν περιορίστηκα σε ένα βίντεο του YouTube. 

Και εγώ σου λέω τι έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια από προσωπική πείρα γιατί τον έχω αυτόν τον δίσκο και δεν είναι απόλυτο να πρέπει να τρέξουν 5 φορές κάτι για να δεις διαφορά στην ταχύτητα φορτώματος.

Μπορεί να το δεις και από την 2 φορά.

 

Και σου ξαναλέω εντελώς φιλικά από τη στιγμή που δεν έχεις κάτι προσωπικά μην προτείνεις στον άλλον κάτι με βάση απλά ότι έχεις δει στο youtube ή έχεις διαβάσει σε κάποιο άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Και εγώ σου λέω τι έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια από προσωπική πείρα γιατί τον έχω αυτόν τον δίσκο και δεν είναι απόλυτο να πρέπει να τρέξουν 5 φορές κάτι για να δεις διαφορά στην ταχύτητα φορτώματος.

Μπορεί να το δεις και από την 2 φορά.

Και σου ξαναλέω εντελώς φιλικά από τη στιγμή που δεν έχεις κάτι προσωπικά μην προτείνεις στον άλλον κάτι με βάση απλά ότι έχεις δει στο youtube ή έχεις διαβάσει σε κάποιο άρθρο.

Εντάξει ρε φίλε, δεν θα πιστέψω τα reviews αλλά εσένα σε ένα φόρουμ. Τέλος πάντων, τέλος κουβέντας τουλάχιστον από εμένα, αυτές οι συζητήσεις συνήθως στο ίντερνετ αργούν πολύ να τελειώσουν και δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την διάθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη σας χαλάσω το φάγωμα αλλά δε θα κούμπωνα firecuda σε usb . Άλλο να τον βάλω μέσα στο pro σε sata3 .

Στη τελική μπορείς να βάλεις ένα οπουδήποτε φτηνό  7200 με κουτι και τροφοδοσία για κατι πιο γρήγορο στο Χ .

Οι στοκ δίσκοι που έχουν μέσα είναι σαπακια και στα 2 :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Παιδιά κατέληξα σε αυτές τις επιλογές

Samsung Portable SSD T5 500GB

Seagate Expansion Portable 4TB

Εγώ με Samsung EVO 860 είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Να πω την αλήθεια τον Τ5 δεν τον ξέρω, αλλα αυτό δεν σημαίνει κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά  οι Samsung evo ssd είναι από τις κορυφαίες επιλογές τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται λίγο καλύτερη ταχύτητα ssd αν έχει πολλά παιχνίδια τότε από εμένα hdd εγώ επειδή έχω πολλά παιχνίδια θα πήγαινα σε 4 όπου και θα πάω αργότερα μιας και 4 ssd είναι πανάκριβοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πήρα ένα controller Και είχε μέσα κωδικούς για game pass (14d) και gold . Δεν ισχύουν για ηδη συνδρομητές. Αν θέλει κάποιος ας στείλει να του τους δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Παιδιά κατέληξα σε αυτές τις επιλογές

Samsung Portable SSD T5 500GB

Seagate Expansion Portable 4TB

Για μένα δεν αξίζει SSD για το One - πόσο μάλλον το One-X. Προσωπικά πήγα στον μεγαλύτερο - φθηνό 2.5" που μπορούσα να βρω τότε δηλαδή ένα Intenso 4ΤΒ.

Οι λόγοι? 

- Κανένας SSD δεν θα πιάσει τις ταχύτητες του λόγω USB 3.0

- Κανένας SSD δεν θα πιάσει τις ταχύτητες του λόγω CPU και τις τραγικές της επιδόσεις στο decompression - move στην μνήμη (ειδικά στο απλό λόγω χαμηλού mem bandwidth που είναι και shared με την GPU - το 1X τουλάχιστον έχει πιο πολλά κανάλια επικοινωνίας).

- Το One-X χρησιμοποιεί ήδη την RAM - ως cache για loading για αυτό φορτώνει και πιο γρήγορα με ίδιο δίσκο με το -S (και λόγω CPU).

- Με το Gamepass και τόσα παιχνίδια περισσότερο χρόνο θα χάσει κάποιος στο κατέβασε/σβήνε/κατέβασε με SSD παρά με ένα τυπικό σκληρό 4TB+ 

- Δεν ξέρουμε αν το λειτουργικό του Xbox καίτοι Win10 υποστηρίζει TRIM και σχετικά.

Ναι υπάρχουν βελτιώσεις αλλά ασήμαντες για το trade off και την τιμή.

 

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά !

Στο one X όταν είναι σε idle κατάσταση (στο menu χωρίς να τρέχει κάποιο παιχνίδι ) ακούγεται ένας θόρυβος τον οποίο δεν τον βρίσκω φυσιολογικό σαν να ακουμπάει κάτι πάνω στον ανεμιστήρα? Δεν ξέρω , έχετε καμία ιδέα ?

Ο ανεμιστήρας σε idle δουλεύει σε χαμηλές στροφές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Εγω αυτό που αναφέρεις το παρατηρω όταν απενεργοποιήσω την συσκευή ...περίπου 30" και λιγότερο αφού την κλείσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου το X είναι αθόρυβο εν λειτουργία.

Στα 30 δευτερόλεπτα του κλεισίματος ισα που ακούγεται ο σκληρός του, τίποτα άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δίσκο τον ακούω και ξεχωρίζει ο ήχος του αυτό που λέω πρέπει να είναι κάτι άλλο. Το θέμα είναι αν είναι φυσιολογικό γιατί μόλις την πήρα και ήδη έχω θέμα με τους κωδικούς που είχε μέσα ήταν όλα ληγμένα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...