Προς το περιεχόμενο

Ιntel: “Ξεχάσαμε” να αναφέρουμε ότι το 5GHz demo unit με τους 28 πυρήνες ήταν υπερχρονισμένο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, atheatos said:

Ενώ αυτά που γράφει αυτος για κλάματα σε 4790k είναι γιατί τον είχε με την ίδιa size ψήκτρα του  fx και ξέρει.... 

Θα έπρεπε να γράφει θερμότητα .Εγινε...

Εσύ τον επεξεργαστή δεν το έχεις σε κουτί ? Στο δωμάτιο χυμα? 

Καλά σε πίστεψαμε είχες 4790k αλλά δεν σου εκανε...

ΥΓ. Εχουμε εμπειρία και από τα δύο συστήματα και με intel  και amd αλλά δεν γράφουμε ότι μάς αρέσει 

Ναι, τα ειχα με την ιδια size ψυκτρα και ξερω. Και με την noctua C14 και με την corsair h100 που εχω τωρα.

Τωρα που ακριβως εγραψα οτι δεν μου εκανε ο 4790k δεν ξερω, αυτα ειναι δικα σου λογια μπας και νικησεις κανα e-επιχειρημα. Εσυ πασα μου ειχες κατι απο τα 2 για να συγκρινεις ή οτι διαβαζεις δεξια αριστερα?

Για του λογου το αληθες, ο 4790k ειναι του αδερφου μου, ο οποιος τις παλιες ψυκτρες μου τις εδινε και τις εβαζα στον FX που ειχα. Ετσι λοιπον εγινε η συγκριση, και με την C14 ημουνα 25 βαθμους κατω απο οτι αυτος. Με την H100 ακομα παραπανω. Αμα θες να στον φωναξω να μπει με το account του να στα πει. Εχει κανει και delid πλεον, επειδη ηταν πολυ κρυος ο 4790k :)

ΥΓ. Oπως βλεπεις απο την υπογραφη μου, και εγω εχω εμπειρια απο Intel και AMD. 8700k εχω τωρα. Αστα, και αυτος παγωμενος ειναι, μολις 40 βαθμους πανω απο τον fx σε stress test.

 

1 hour ago, NEKROMA said:

Παιδιά εγώ καμία προκατάληψη δεν έχω ,απλά με τον phenom x2 555 σε χ4 στα 4ghz ειδα ελάχιστες διαφορές με τον 9370 σε στοκ 4.4 στα 5 ναι πήγαινε καλά με πολύ ρεύμα γιατί είχε αστάθεια αλλά να έκαιγε και 250-300watt? Μαζί με την ρ9 290 να έφτανα τα 1000watt? Τα πούλησα όλα και πήγα σε mobile 4720 που είμαι 3 χρόνια εκεί ,σε όλα ο 4720 είναι καλύτερος από τον 9370

Επίσης δεν είδα και πολλούς fx σε mobile συστήματα αυτό λέει πολλά ,τώρα οι rizen αρχίζουν να κάνουν κάτι στα mobile...

Είτε δεν αρέσει σε κάποιους είτε όχι οι fx ήταν αποτυχημένη σειρά

Aν δεν ειδες διαφορα τοτε κατι εκανες λαθος. Χοντρικα χοντρικα τα games που θυμαμαι να δινουν απο 50 εως και 100% performance increase ηταν dota 2 / doom / crysis 3 / deus ex / witcher 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, strawman είπε

Ναι, τα ειχα με την ιδια size ψυκτρα και ξερω. Και με την noctua C14 και με την corsair h100 που εχω τωρα.

Τωρα που ακριβως εγραψα οτι δεν μου εκανε ο 4790k δεν ξερω, αυτα ειναι δικα σου λογια μπας και νικησεις κανα e-επιχειρημα. Εσυ πασα μου ειχες κατι απο τα 2 για να συγκρινεις ή οτι διαβαζεις δεξια αριστερα?

Για του λογου το αληθες, ο 4790k ειναι του αδερφου μου, ο οποιος τις παλιες ψυκτρες μου τις εδινε και τις εβαζα στον FX που ειχα. Ετσι λοιπον εγινε η συγκριση, και με την C14 ημουνα 25 βαθμους κατω απο οτι αυτος. Με την H100 ακομα παραπανω. Αμα θες να στον φωναξω να μπει με το account του να στα πει. Εχει κανει και delid πλεον, επειδη ηταν πολυ κρυος ο 4790k :)

ΥΓ. Oπως βλεπεις απο την υπογραφη μου, και εγω εχω εμπειρια απο Intel και AMD. 8700k εχω τωρα. Αστα, και αυτος παγωμενος ειναι, μολις 40 βαθμους πανω απο τον fx σε stress test.

Aν δεν ειδες διαφορα τοτε κατι εκανες λαθος. Χοντρικα χοντρικα τα games που θυμαμαι να δινουν απο 50 εως και 100% performance increase ηταν dota 2 / doom / crysis 3 / deus ex / witcher 3. 

Τι θες και απαντας και εσυ; Αφου τον ειχε σε μητρικη που ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ και σε απαντηση πηρα "ε και? " τι θελεις λογικες απαντησεις;

Υπαρχει και το αντιστοιχο θεμα αλλωστε στο Insomnia που γραφουν τις "ψυχρες" εμπιρειες τους 🤣 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τις θερμοκρασίες του 4790κ λογικά αφού το λέτε τόσα άτομα εδώ ο fx είχε καλύτερες θερμοκρασίες από τον 4790κ , εμένα μου θύμισε εποχές thunderbird που είχα ένα μέτρο ψυχτρα για να λειτουργήσει.

Ίσως να έφτεγε κ το motherboard μου,στο αρχικό της συζήτησης ο κόσμος σιγά σιγά με τους rizen πάει προς amd αλλά ακόμη σε servers-mobile κτλπ θέλει αρκετό κόπο για να βγάλει την intel  από εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, ~Palpatin~ said:

Τι θες και απαντας και εσυ; Αφου τον ειχε σε μητρικη που ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ και σε απαντηση πηρα "ε και? " τι θελεις λογικες απαντησεις;

Υπαρχει και το αντιστοιχο θεμα αλλωστε στο Insomnia που γραφουν τις "ψυχρες" εμπιρειες τους 🤣 

Μα εχει καταντησει τραγικο να συζηταμε για τις θερμοκρασιες του FX που ηταν απο τους πιο παγωμενους επεξεργαστες που ειχα ποτε...Δεν παιζει τετοια ατομα να ειχαν ποτε high end Intel. Την πρωτη φορα που εβαλα μπρος τον 8700k ολα σε stock επαθα ΣΟΚ απο τις θερμοκρασιες. Και συζηταμε για τον FX!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, strawman είπε

Μα εχει καταντησει τραγικο να συζηταμε για τις θερμοκρασιες του FX που ηταν απο τους πιο παγωμενους επεξεργαστες που ειχα ποτε...Δεν παιζει τετοια ατομα να ειχαν ποτε high end Intel. Την πρωτη φορα που εβαλα μπρος τον 8700k ολα σε stock επαθα ΣΟΚ απο τις θερμοκρασιες. Και συζηταμε για τον FX!!

Που να δεις τους celeron νεοπα έχεις να μάθεις πολλά ακομη

Ούτε ποσοστά από την amd να έπαιρνες κάναμε ένα λάθος με την θερμοκρασία του fx που είναι χαμηλότερη όπως λες από τον 4790κ σε όλα τα άλλα τι είναι ο fx? Εδώ σου λέω ο 4720hq που έχω ρίχνει ξύλο στον 9370 στα 5ghz και ο άλλος είναι 3.6 φορητός και εσύ κόλλησες στην θερμοκρασία? Είπαμε έκανα λάθος ίσος επειδή δεν είχα 100% mobo που να υποστηρίζει 9370 και γι'αυτό να είχα υψηλά τεμπ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, strawman είπε

Ναι, τα ειχα με την ιδια size ψυκτρα και ξερω. Και με την noctua C14 και με την corsair h100 που εχω τωρα.

Τωρα που ακριβως εγραψα οτι δεν μου εκανε ο 4790k δεν ξερω, αυτα ειναι δικα σου λογια μπας και νικησεις κανα e-επιχειρημα. Εσυ πασα μου ειχες κατι απο τα 2 για να συγκρινεις ή οτι διαβαζεις δεξια αριστερα?

Για του λογου το αληθες, ο 4790k ειναι του αδερφου μου, ο οποιος τις παλιες ψυκτρες μου τις εδινε και τις εβαζα στον FX που ειχα. Ετσι λοιπον εγινε η συγκριση, και με την C14 ημουνα 25 βαθμους κατω απο οτι αυτος. Με την H100 ακομα παραπανω. Αμα θες να στον φωναξω να μπει με το account του να στα πει. Εχει κανει και delid πλεον, επειδη ηταν πολυ κρυος ο 4790k :)

ΥΓ. Oπως βλεπεις απο την υπογραφη μου, και εγω εχω εμπειρια απο Intel και AMD. 8700k εχω τωρα. Αστα, και αυτος παγωμενος ειναι, μολις 40 βαθμους πανω απο τον fx σε stress test.

Aν δεν ειδες διαφορα τοτε κατι εκανες λαθος. Χοντρικα χοντρικα τα games που θυμαμαι να δινουν απο 50 εως και 100% performance increase ηταν dota 2 / doom / crysis 3 / deus ex / witcher 3. 

Αφού το πρόβλημα σου είναι η θερμοκρασία και όχι η θερμότητα ,όποιον επεξεργαστή και να πάρεις χαμένος θα πάει....απλά .

Οσο για το θέμα ,είναι τι κάνει η Intel . Και το συμπέρασμα είναι ότι o fx είναι πιο παγωμένος...

Αυτα τα ολιγα και περαστικά.

Επεξ/σία από atheatos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, atheatos said:

Αφού το πρόβλημα σου είναι η θερμοκρασία και όχι η θερμότητα ,όποιον επεξεργαστή και να πάρεις χαμένος θα πάει....απλά .

Οσο για το θέμα ,είναι τι κάνει η Intel . Και το συμπέρασμα είναι ότι o fx είναι πιο παγωμένος...

Αυτα τα ολιγα και περαστικά.

Με ποια εννοια θα παει χαμενος?

Επισης πουθενα δεν ειπα οτι το προβλημα μου ειναι ειτε η θερμοκρασια ειτε η θερμοτητα. Το προβλημα μου ειναι οι ανακριβειες, εγραψε λοιπον ο φιλος μια ανακριβεια για την θερμοκρασια του FX και τον διορθωσα. Εσυ χωρις λογο και αιτια (και γνωση θα ελεγα) πεταγεσαι να μας πεις τι ακριβως? Οτι δεν εχω Intel και δεν ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

Σε θεμα με τιτλο "Ιntel: “Ξεχάσαμε” να αναφέρουμε ότι το 5GHz demo unit με τους 28 πυρήνες ήταν υπερχρονισμένο" διαβαζω τον πονο του καθενος για FX και γιατι δεν ειχε FX σε mobile.

Go figure...

Τέτοιο PR ούτε η ίδια η Intel ;)

AMD sucks λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...