Προς το περιεχόμενο

Dying Light 2 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάφερε να με συγκινήσει ποτέ το πρώτο, και τις 2 φορές που το επιχείρησα. Αυτονόητα δεν πλησίασα ποτέ το δεύτερο. 

Πολύ busywork στο στυλ των Farcry χωρίς ουσία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 615
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, seithan είπε

Δεν κατάφερε να με συγκινήσει ποτέ το πρώτο, και τις 2 φορές που το επιχείρησα. Αυτονόητα δεν πλησίασα ποτέ το δεύτερο. 

Πολύ busywork στο στυλ των Farcry χωρίς ουσία. 

και ναι και όχι. Τα sides είναι όντως καλά και δεν χρειάζεται και άπειρο grinding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δε σχολιάζει ότι στο παιχνίδι έβαλαν γκάνια? Αυτό το παιχνίδι υποτίθεται ότι είχε παρκούρ και Melee δράση.

Σα παιχνίδι το 2 το βρήκα σούπερ βαρετό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Κανείς δε σχολιάζει ότι στο παιχνίδι έβαλαν γκάνια? Αυτό το παιχνίδι υποτίθεται ότι είχε παρκούρ και Melee δράση.

Σα παιχνίδι το 2 το βρήκα σούπερ βαρετό.

κάνω πως δεν τα είδα, χαχαχ. μακακίες όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρχαν και στο 1 τα γκανια. Εγω παντως περα του Doom για τα memes δε χρησιμοποιησα οπλα σε καμια απ τις 4-5 φορες που το τερματισα. Στη μια βεβαια επαιζα crossbow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mikeasdf είπε

Υπηρχαν και στο 1 τα γκανια. 

Τώρα που το λες, όντως! Δε το θυμόμουν καν, ίσως γιατί δε τα χρησιμοποίησα ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Τώρα που το λες, όντως! Δε το θυμόμουν καν, ίσως γιατί δε τα χρησιμοποίησα ποτέ.

υπήρχαν όπλα κανονικά στο 1... στο 2 δεν υπήρχαν (κάτι που δε βγάζει νόημα) και τα έβαλαν τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω το πρωτο προσωπικα το ελιωσα, βεβαια και σε εκεινο δεν μου αρεσε το dlc στα χωραφια...

Το δευτερο δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω εχασε πολυ απο την ατμοσφαιρα του...

Επρεπε να το αφησουν το παιχνιδι στην πισσα σκοταδι...Τωρα περι οπλων τι να σας πω και στο πρωτο ειχε αλλα δεν εκαναν τρελο damage ενω αν ειχες φτιαξει τα οπλα σου με upgrades κτλ θεριζαν.Πχ εβλεπες να φευγουν κεφαλια με 1 hit.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω με Ice.

Αν βαλουμε στην εξισωση και τα 7 χρονια που χωριζουν τις 2 κυκλοφοριες, θα ελεγα πως αναλογικα το πρωτο ειναι πολυ καλυτερο. Ατμοσφαιρα, μουσικη μου αρεσαν περισσοτερο, το ιδιο και η αφηγηση, η οποια ηταν μεν σχηματικη, αλλά πολυ πιο υποφερτη και λειτουργικη εν τελει, σε αντιθεση με του 2 που το cringe δινει και παιρνει.. Το δε παρκουρ πρωτοποριακο για τοτε, σου εδινε απιστευτη αισθηση και ελευθερια κινησεων, το βελτιωσαν σε καποιο βαθμο στο 2ο βεβαια.

Προς το τελος εδιναν οπλα και ηταν και απαραιτητα στα ψηλα επιπεδα δυσκολιας, προσωπικα προτιμουσα να υπαρχουν και στο 2ο, πριν τα δωσουν τωρα με το τελευταιο patch , οσο ωραια κι αν ειναι η αισθηση των melee οπλων.

Το 2ο αν δεν το επαιζα με ενα ξαδερφο δεν θα το παλευα τοσο, μου φανηκε πολυ πιο βαρετο και στημενο, παροτι ειχε και καποια καλα στοιχεια, βλεπε διαχειριση πορων και μαζικων οπλικων συστηματων και παγιδων κλπ..

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έπαιξα το 2ο τον προηγούμενο μήνα, μια χαρά μου φάνηκε η νύχτα. Σκοτάδι τελείως και στην τέρμα δυσκολία έχει παντού volatiles. Ίσως στην αρχή ήταν αλλιώς και το έφτιαξαν μετά ή ίσως είναι το HDR, γιατί κανονικά για κάποιο λόγο το game δεν έχει (!) και παίζεις με autoHDR. Έχω βάλει αυτό το προφίλ (credits @chrisde) και το μαύρο είναι πολύ καλύτερο.

Το 1ο πέρυσι που το δοκίμασα μου φάνηκε παλιό και γενικά ο κόσμος κάπως περιορισμένος και μικρός και δεν ένιωθα immersion. Ε και λογικό αφού όντως είναι παλιό. Αν το έπαιζα όταν βγήκε ίσως μου είχε κάτσει πιο καλά, αλλά πλέον έχω συνηθίσει τον σχεδιασμό των νέων games και αν πας να παίξεις ένα από 10 χρόνια πριν σου φαίνονται όλα παλιά, εκτός από μερικές εξαιρέσεις.

Στο 2ο εντάξει η ιστορία δεν είναι και για όσκαρ (όπως στο 99.9% των games) αλλά σε κράτησε, ήθελα να δω τι θα γίνει στην συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σενάριο-στόρυ του 2 είναι πολύ καλύτερο του 1ου που ήταν σχετικά απλό. Τώρα όσον αφορά την ατμόσφαιρα στο 2 που παίζω τώρα, δεν ξέρω αν νυχτώνει πιο γρήγορα σε σχέση με το 1 (αν έχουν αλλάξει το ρολόι δηλαδή) ή είναι πιο μεγάλες οι αποστολές σε σχέση με το 1, το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι παιζω περισσότερο νύχτα (ξεκινάω την αποστολή μέρα και με πιάνει νύχτα δηλαδή χωρίς να χαζεύω ή να σκοτώνω ζομπι όλη την ωρα στη πορεία) σε σχέση με το 1. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που κάποιοι το βρίσκετε βαρετό. Εγώ δε θέλω να τελειώσει πάντως, ευτυχώς που έχει μπόλικα side quests.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τη νύχτα που λέτε, εγώ στην αρχή μέχρι να πάρω καλύτερα όπλα, δεν έβγαινα έξω ήταν δύσκολο. Υπολόγιζα ώστε 7 η ώρα το απόγευμα να πάω σε safehouse. Αργότερα που ανέβηκα level άρχισα να κάνω τις νυχτερινές αποστολές. Ένα πράγμα που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα βέβαια, είναι που τα safehouses είναι πολύ πυκνά μέσα στην πόλη, οπότε και στην τέρμα δυσκολία μπορείς εύκολα να ξεφύγεις από chase αφού κάθε 100-150 μέτρα έχει safehouse.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Εγώ που έπαιξα το 2ο τον προηγούμενο μήνα, μια χαρά μου φάνηκε η νύχτα. Σκοτάδι τελείως και στην τέρμα δυσκολία έχει παντού volatiles. Ίσως στην αρχή ήταν αλλιώς και το έφτιαξαν μετά ή ίσως είναι το HDR, γιατί κανονικά για κάποιο λόγο το game δεν έχει (!) και παίζεις με autoHDR. Έχω βάλει αυτό το προφίλ (credits @chrisde) και το μαύρο είναι πολύ καλύτερο.

Αν δεν βαριέσαι δοκίμασε και reshade: AutoHDR + lilium__inverse_tone_mapping για ακόμα καλύτερα (κατά την άποψη μου) αποτελέσματα. Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, seithan είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.cceaaeb0f684390f538b0a566b6cd551.png

Rly. Σε όσα παιχνίδια το δοκίμασα είναι καλύτερο από το hdr των windows. Στο συγκεκριμένο δεν ισχυρίστηκα ότι είναι, αφού δεν το έχω και για αυτό ανέφερα στο φίλο αν δεν βαριέται να το δοκιμάσει. Btw για να το βάλεις σε spoiler πρεπει πρώτα να το επιλέξεις. Rly.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...