Προς το περιεχόμενο

Ghost of Tsushima [PS4][PS5]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα να ρωτήσω 

1)Αυτα που πουλάνε οι merchants ειναι απλα αισθητικά? Για να αλλάζει η εμφάνιση των πανοπλιων? 

2)πόσο μεγαλύτερο η μικρότερο είναι το δεύτερο και το τρίτο κομμάτι του χάρτη από το πρώτο. Παλεύω παλεύω αλλά ακόμα ούτο το μισό δεν άνοιξα 

 

3)αυτα τα καπέλα και οι κορδέλες έχουν απλά όνομα και κάποια χαρακτηριστική πρόταση. Πως μπορώ να βλέπω αν πχ κάποιο δίνει καλύτερο stealth η καλύτερο για damage η οτιδήποτε.? Βασικά τό κάνουν αυτό έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 685
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω 

1)Αυτα που πουλάνε οι merchants ειναι απλα αισθητικά? Για να αλλάζει η εμφάνιση των πανοπλιων? 

2)πόσο μεγαλύτερο η μικρότερο είναι το δεύτερο και το τρίτο κομμάτι του χάρτη από το πρώτο. Παλεύω παλεύω αλλά ακόμα ούτο το μισό δεν άνοιξα 

3)αυτα τα καπέλα και οι κορδέλες έχουν απλά όνομα και κάποια χαρακτηριστική πρόταση. Πως μπορώ να βλέπω αν πχ κάποιο δίνει καλύτερο stealth η καλύτερο για damage η οτιδήποτε.? Βασικά τό κάνουν αυτό έτσι 

Απλα αισθητικο.

Και το δευτερο το ιδιο μεγαλο ειναι, το 3ο δεν ξερω.

Τα καπελα και οι κορδελες ειναι μονο αισθητικες. Οι πανοπλιες σου δινουν τα εξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω 

1)Αυτα που πουλάνε οι merchants ειναι απλα αισθητικά? Για να αλλάζει η εμφάνιση των πανοπλιων? 

2)πόσο μεγαλύτερο η μικρότερο είναι το δεύτερο και το τρίτο κομμάτι του χάρτη από το πρώτο. Παλεύω παλεύω αλλά ακόμα ούτο το μισό δεν άνοιξα 

3)αυτα τα καπέλα και οι κορδέλες έχουν απλά όνομα και κάποια χαρακτηριστική πρόταση. Πως μπορώ να βλέπω αν πχ κάποιο δίνει καλύτερο stealth η καλύτερο για damage η οτιδήποτε.? 1)Βασικά τό κάνουν αυτό έτσι 

1) Ναι μόνο armor skins και καπέλα και κάποια kits για τόξα/όπλα.

2) Το ίδιο μεγάλα και τα 3 είναι. Απλά στο 3ο Act δεν έχει και τόσα πολά sidequests, το νιώθεις λίγο πιο άδειο.

3) Δε δίνουν stats. Καθαρά fashion είναι. Stats δίνουν μόνο τα armor και τα charms.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Τα πόδια του Jin γιατί τρέμουν συνεχεια για κάποια δευτερόλεπτα μετά που αφήνω το μοχλό της κίνησης ?

Είμαι στην αρχή μετά το πρόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Imperia είπε

Καλησπέρα.
Τα πόδια του Jin γιατί τρέμουν συνεχεια για κάποια δευτερόλεπτα μετά που αφήνω το μοχλό της κίνησης ?

Είμαι στην αρχή μετά το πρόλογο.

Μπορεί να τον έπιασαν κρυάδες με την υγρασία μέσα στα δάση.😁

Τέσπα επειδή δεν έχω γράψει την συνολική γνώμη μου  για το game αν και το είχα τελειώσει καιρό τώρα, ας τη γράψω μιας και για πρώτη φορά αξιώθηκα και έχω ανεβάσει σχεδόν ολόκληρο walkthrough στο yt.😁

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι είμαι κάργα biased. Το game είναι ένα tribute στις samurai movies των 60s (Kurosawa κλπ - υπάρχει και αντίστοιχο mode), και παίζει να μην υπάρχει αξιόλογη ταινία που να μην έχω δει από εκείνη τη περίοδο και αρκετές και από τις πιο σύγχρονες/μεταγενέστερες. Κατά τα άλλα θα έλεγα είναι ένα κλασικό assassins creed clone open world game με τα καλά και τα κακά του genre. Μπορείτε να φάτε άπειρες ώρες εξερευνώντας κάθε πιθαμή του πανέμορφου νησιού, κάνοντας το ίδιο μονότονο busy work όπως σκοτώνοντας random bandits/mongols/straw hats για xp ή ψάχνοντας σπιτάκια,  ερείπια, ξύλα, λουλούδια, wild life για resources, που θα χρειαστείτε αρκετά αλλά ευτυχώς όχι στο βαθμό των AC.

Δυστυχώς είμαι από αυτούς που τους χαλάει αυτή η "αγγαρεία", παρόλα αυτά μέχρι το τέλος του act 2 θα έλεγα ότι θα έχετε ικανό αριθμό και δε θα χρειαστείτε να "φαρμάρετε" άλλο για τα upgrades ειδικά αν εξοπλίσετε και γρήγορα το charm που δίνει περισσότερα ξύλα,δέρματα και supplies. Γενικά από την αρχή του παιχνιδιού κάντε μόνο τα quests (ειδικά τα mythic και τα duels που είναι και το καλύτερο part του game) και εξερευνήστε ότι ερωτηματικό είναι στον δρόμο σας (μέχρι ένα βαθμό) και μη χαζολογάτε σαν sandbox game γιατί παίζει να το βαρεθείτε γρήγορα. Αν αξιολογούσα τα point of interest και σε πιο βαθμό είναι τα πιο σημαντικά για το character progression θα έλεγα πρώτα τα inari shrines (αλεπούδες) τουλάχιστον μέχρι να ξεκλειδώσετε όλα τα charm slots, μετά τα sido shrines (γιατί θα χρειαστείτε κάποια από τα major charms ανάλογα το build) και μετά τις θερμές πηγές που απλά ανεβάζουν απειροελάχιστα τα max hp. Τα υπόλοιπα δεν είναι και τόσο σημαντικά ή δίνουν μόνο cosmetics.

Πάμε τώρα στο ζουμί, το gameplay. Το game έχει 2 δρόμους το stealth κομμάτι και το action/combat system και θα πρέπει να βρείτε από μόνοι σας τη φόρμουλα ανάμεσα στα 2. Αυτό είναι και το γενικότερο concept, θα επιλέξετε τον δρόμο του samurai αντιμετωπίζοντας τους εχθρούς σας στα ίσια και κινδυνεύοντας περισσότερο, ή θα κρύβεστε και θα χρησιμοποιείτε διάφορα gadgets/tools για να τους τρομοκρατήσετε και να τους ξεπαστρεύετε έναν έναν αθόρυβα χωρίς καμία τιμή. Και τα 2 κομμάτια είναι αρκετά polished, αν και θα έλεγα στο stealth οι εχθροί αρκετές φορές πάσχουν από τη κλασική στραβωμάρα όπως και σε άλλα games για να μη γίνει tedious η όλη φάση.

Το combat system είναι κάπως περίεργο θα έλεγα στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις. Και ίσως τα βρείτε λίγο σκούρα αρχές act i από hard και πάνω (lethal δεν έχω παίξει γιατί βγήκε αργότερα). Παρόλα αυτά είναι ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΤΑΤΟ για 2 λόγους θα έλεγα. Πρώτον και σημαντικότερο που τους βγάζω το καπέλο, το power level που θα αποκτήσετε κατά τη διάρκεια του game μέχρι και τα τέλη act 2 είναι off the charts! Δεν έχει καμία σχέση ο endgame χαρακτήρας με τον Jin στην αρχή. Κάντε οπωσδήποτε όλα τα mythic quests και τα npc main/side stories γιατί αρκετά δυνατά abilities/equipment έρχονται από αυτά. Δεύτερον η φιλοσοφία στις μάχες είναι μεν στο στυλ batman ac/god of war/ shadow of mordor αλλά οι εχθροί δεν είναι καθόλου tanky (ειδικά gow μεγιστό difficulty level είναι αηδία 😁) αλλά μπορούν να κάνουν τρελό damage και μπορείς να χάσεις μέχρι και 3/4 ζωή πολλές φορές από κάποια χτυπήματα. Έτσι αναγκάζεσαι να παίζεις πιο προσεκτικά και να μη κάνεις facetank ειδικά με κάποια offensive builds/armors (όπως ronin,kenshi,ghost) που μπορεί να μην έχουν και resolve generation/extra heal charms στο build. Αν βρεθείς ανάμεσα σε μεγάλο gang και ειδικά αν δεν έχεις resolve η πιο συνετή λύση είναι ή να κάνεις disengage (πχ smoke bomb) και να ξανακρυφτείς ή να προσπαθήσεις τρέχοντας γύρω γύρω να τρως έναν έναν μακριά από το μπούγιο όσο σου δίνεται η ευκαιρία. Τα gadgets είναι vital στα 1vmany (ειδικά τα kunai που είναι broken af).

Και πάμε τώρα στον elephant in the room. Η sucker punch αποφάσισε να μη βάλει lock on system όπως υπάρχει πχ στα souls, το god of war και άλλα παρόμοια games. Για να δουλέψει αυτό άψογα θα πρέπει ή να είναι μικρό το scale (όπως στα batman Arkham series) ή η κάμερα να είναι relaxed και πιο πίσω (όπως στα shadow of mordor/war) για να μπορείς να είσαι σε θέση να βλέπεις τα attacks από όλα τα directions και να μην μπαίνουν ανάμεσα δέντρα, σκηνές, θάμνοι κλπ και να μη βλέπεις καθόλου τι σου γίνεται και προς τα που πρέπει να βαρέσεις ή να υπολογίσεις perfect parry/dodge timing. Θα υπάρξουν φορές που η κάμερα θα σας σπάσει το autotarget system και θα βαράτε αέρα με αποτέλεσμα να μείνετε ολίγον τι vulnerable σε άλλα attacks. Αυτό συμβαίνει πολλές φορές και όταν τρομοκρατείτε μογγόλους και πέφτουν κάτω την ώρα του swing αλλά εκεί τουλάχιστον δεν είναι τόσο επικίνδυνο. Γενικά όποτε την έπεφτα σε gangs είχα πολλές φορές και την έννοια που να κάνω position myself για να μην τον πιω από κανένα δέντρο/θάμνο/σκηνή/wagon etc.

Γραφικά. Το game πχ δεν είναι τεχνικά καλύτερο από το TLOU2, δεν έχει ούτε to detail στον κόσμο του, ούτε τα character/facial animations, lipsyncing κλπ. Παρόλα αυτά είναι το πιο όμορφο παιχνίδι που έχω παίξει ever. Έχουν κάνει απίστευτη δουλειά στην χρωματική παλέτα, τα τοπία, το vegitation και τα particle systems. Χαζεύεις πραγματικά ειδικά αν ασχοληθείς και με το πολύ καλό photo mode. Κανένα παράπονο από μένα 10/10.

Ήχος. Τρομερή δουλειά με το positional audio με ακουστικά που έπαιξα imo. Ακόμα και να μη βλέπεις τους τοξότες μπορείς να υπολογίσεις και να κάνεις dodge τα πάντα και να καταλάβεις από που βάρεσαν. Προσοχή μόνο όσοι παίξετε σε kurosawa mode εκτός από το black and white και τα Japan VO, κάνει downscale τον ήχο και βάζει ένα noise effect με αποτέλεσμα να χάνετε το όποιο positioning και να γίνετε αρκετά πιο δύσκολο το game.

Story. Well είναι μια κλασική ιστορία της Kamakura era με την άνοδο των samurai και την εισβολή των Μογγόλων. Προσπαθεί πολύ όμορφα να κρατήσει τα πράγματα σε ιστορική βάση, παρόλα αυτά υπάρχουν και οι μύθοι και το "fantasy" element κάπως αλλά δε θα το ξεσκίσει όπως το nioh/sekiro. Ήταν όντως δαίμονας αυτό που πολεμήσατε ή κάποια παραίσθηση ή κάποιος butthurt που τον υποδύεται? Μην περιμένετε να γίνεται buddy buddy στο τέλος με τον Khan, ή να αρχίσετε να τον παίζετε στα μισά δηλαδή αφού σκοτώσει κανένα πατέρα του jin πρώτα.😁 Υπάρχουν 1-2 gay references κλασικά καθώς επιβάλλεται στην νέα τάξη πραγμάτων, αλλά ευτυχώς παιρνάνε στο ντούκου και δεν ασχολήσαι παραπάνω. Αν ήταν να διαλέξω κάτι που μου έμεινε στο game εκτός από τα θεϊκά mythic tales είναι η Yuriko questline που ήταν πολύ συγκινητική και πάρα μα πάρα πολύ καλά γραμμένη - επίπεδο witcher 3 θα έλεγα. Όποιος θέλει μπορεί να την δει όπως και το περισσότερο game από το walk μου αν πάει στο playlist μου.

https://www.youtube.com/user/MrREALilos/playlists

Σε γενικές γραμμές τελική βαθμολογία 9/10 από μένα και GOTY candidate, αλλά αντικειμενικά λόγω των flaws που προανέφερα το game είναι ένα 8 με 8.5 για τον περισσότερο κόσμο. Περιμένουμε να δούμε κατα πόσο καλό θα είναι και το coop mode που ανακοινώθηκε και μπορεί να πάμε ακόμα παραπάνω σε rating.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Imperia είπε

Καλησπέρα.
Τα πόδια του Jin γιατί τρέμουν συνεχεια για κάποια δευτερόλεπτα μετά που αφήνω το μοχλό της κίνησης ?

Είμαι στην αρχή μετά το πρόλογο.

Ακόμη ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Damn κανονικό parkinson. Μοιάζει σαν να έχει θέμα ο controller με τα deadzones και να παίρνει συνέχεια μικρά inputs. Έχεις δοκιμάσει άλλα games? Ή μπορεί και να σου bugαρέ για κάποιο λόγο. Σβήσε το save και ξεκίνα new game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ilos είπε

Damn κανονικό parkinson. Μοιάζει σαν να έχει θέμα ο controller με τα deadzones και να παίρνει συνέχεια μικρά inputs. Έχεις δοκιμάσει άλλα games? Ή μπορεί και να σου bugαρέ για κάποιο λόγο. Σβήσε το save και ξεκίνα new game.

Με κανένα άλλο game δεν έχω θέμα.

Θα τα σβήσω όλα και όπως είπες νέο game.

Σε περίπτωση που συνεχίσει delete τα πάντα και ξανά download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2020 στις 8:51 ΠΜ, Imperia είπε

Εχεις πρόβλημα με το dualshock drifting. Αύξησε το  deadzone ενα κλικ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nekrik είπε

Εχεις πρόβλημα με το dualshock drifting. Αύξησε το  deadzone ενα κλικ!

 

Τώρα το είδα καλύτερα, ευχαριστώ πολύ και τους δυο,είχε επιλογή στα settings αλλα δεν ήξερα για πιο λόγο είναι.

Επεξ/σία από Imperia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Imperia είπε

Στα settings του PS4/ controller δεν υπάρχουν dead zone settings (στο x box x υπάρχουν) και ούτε στα settings του game όπως σε αλλα games.

Έκανα ένα googlarisma και είναι γνωστό το πρόβλημα

Στην 1.07 έκδοση λέει οτι πρόσθεσαν επιλογή για αύξηση του dead zone!

https://www.vg247.com/2020/08/21/ghost-tsushima-update-fixes-drift-deadzone-issues/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nekrik είπε

Στην 1.07 έκδοση λέει οτι πρόσθεσαν επιλογή για αύξηση του dead zone!

https://www.vg247.com/2020/08/21/ghost-tsushima-update-fixes-drift-deadzone-issues/

Όλα καλά,έκανα επεξεργασία 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελειωσα χτες , επος !

Για μενα συγκαταλεγεται μεσα στο τοπ 5   της γενιας .Εκπληκτικη κινηματογραφικη αποδοση και εικαστικο .

Μπραβο SP ,μπραβο   Sony  τετοια κανεις και στα σταζω day one  με κλειστα ματια  ,ετσι κερδιζεις την εμπιστοσυνη  με τετοιου επιπεδου  παιχνιδια μονο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άφησα στη μεση, καθώς ένιωσα να με κουράζει κ το δανείσα (βέβαια είχα κανει τα πάντα όλα στο πρώτο νησί κ το μισο δεύτερο), καθώς μου φαινότανε επαναλαμβανόμενο αλλά όχι αδιάφορο σε ιστορία. Σαν να έκανε κοιλιά εκεί κάπου στα μισά οπότε είπα να το ξαναπιάσω στο ps5 να μην ακούω  κ το ελικόπτερο του ps4 ανάμεσα στα γιαπωνέζικα.

το παιχνίδι το αναπόλησα χθες , έπιασα στα χερια μου κ παιζω το jedi the last order, κάθε φορα που χάνω (και είναι συχνά)  περιμένω κανα λεπτο να φορτώσει, περα απο τα κινηματογραφικά κ τα εικαστικά αυτό το loading time που (δεν) είχε ghost of tsushima ήταν μαγικο. 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...