Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικό βάρος


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε ένα μέλος ΔΕΠ στη σχολή ο οποίος είναι πραγματικά από τα πιο παχύσαρκα άτομα που έχω γνωρίσει. Κατά καιρούς έχω δει κόσμο να κάνει πλάκα-μπούλινγκ σε υπέρβαρα άτομα, να λένε κοροϊδευτικά πράγματα για εύσωμες κοπέλες που φοράνε στενά ρούχα κτλ. Κάποιες φορές ίσως να χω γελάσει και εγώ με αυτά. Όμως για αυτόν τον άνθρωπο βασικά τον βλέπω και λυπάμαι. Σκέφτομαι, πόσο μπορεί να έχει καταστραφεί η ζωή κάποιου από την παχυσαρκία; Και το κράτος και η πολιτεία κατά πόσο βοηθάνε στην πρόληψη τέτοιων καταστάσεων; Επίσης σκέφτομαι ότι ίσως να βιώνει έναν φαύλο κύκλο. Δηλαδή επειδή πάχυνε δεν μπορεί ούτε παραλίες να πάει, ούτε εύκολα να βγει για ένα χαλαρό ποτάκι που λέμε. ενδεχομένως και για φαγητό να ντρέπεται να βγει έξω.. οπότε κάθεται σπίτι και τρώει για να περάσει κάπως καλα. Σεξουαλικά επίσης θεωρώ αδύνατον να έχει βρει κάποια σύντροφο δοθέισας της κατάστασής του.. και επαγγελματικά όσο καλός και να ναι ίσως το βάρος του να αποτελεί πρόβλημα. Δεν έχω να πω κάτι συγκεκριμένο, πιο πολύ να μοιραστώ αυτές τις σκέψεις. Ένα τέτοιο άτομο πως μπορεί να βοηθηθεί; Να κάνει χειρουργείο και να αδυνατήσει; Ξαναλέω δεν τα λέω με καμία διάθεση ειρωνείας, ίσα ίσα νιώθω λύπη και αυτό θεωρώ ότι είναι πολύ άσχημο συναίσθημα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλιστα - δλδ για τι κιλα μιλαμε?

η παχυσαρκια ειναι συνθετο θεμα

μπορει να παιζουν προβληματα υγειας , ειδικα σε περιπτωση υπερβολικης παχυσαρκιας

καλο ειναι το ατομο αυτο να εχει θετικη συμπαρασταση

ιατρικη αντιμετωπιση αρχικα με μια διατροφη που θα τον κανει να χασει με σωστο τροπο καποια κιλα ( οχι τα κοβω ολα μαχαιρι, εκει παιζουν αλλα προβληματα υγειας μετα )

να ξεκινησει λιγη ασκηση , το περπατημα παντα  κανει δουλεια, κανα ποδηλατο

και μετα υπαρχουν και χειρουργικες λυσεις ( δακτυλιδι στομαχου κτλ)

η ψυχολογια παιζει σημαντικο ρολο στην ολη προσπαθεια

 

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nipoa είπε

μαλιστα - δλδ για τι κιλα μιλαμε?

η παχυσαρκια ειναι συνθετο θεμα

μπορει να παιζουν προβληματα υγειας , ειδικα σε περιπτωση υπερβολικης παχυσαρκιας

καλο ειναι το ατομο αυτο να εχει θετικη συμπαρασταση

ιατρικη αντιμετωπιση αρχικα με μια διατροφη που θα τον κανει να χασει με σωστο τροπο καποια κιλα ( οχι τα κοβω ολα μαχαιρι, εκει παιζουν αλλα προβληματα υγειας μετα )

να ξεκινησει λιγη ασκηση , το περπατημα παντα  κανει δουλεια, κανα ποδηλατο

και μετα υπαρχουν και χειρουργικες λυσεις ( δακτυλιδι στομαχου κτλ)

η ψυχολογια παιζει σημαντικο ρολο στην ολη προσπαθεια

Κοίτα κιλά δεν ξέρω.. τον κόβω κάπου στο 1.90 σε ύψος.. αλλά μου φαίνεται τεράστιος.. όταν τον βλέπω νομίζω ότι έρχεται βουνό.. και ενώ είναι ολόκληρος με πολλά κιλά θεωρώ ότι τα περισσότερα τα έχει γλουτούς και κοιλιά.. σαν μπάλα δηλαδή σε αυτό το σημείο. Και τον βλέπω που λαχανιάζει, που είναι συνέχεια ιδρωμένος.. και γενικά ενώ είναι μια χαρά ο τύπος δε σε προδιαθέτει να πας να τον ρωτήσεις κάτι όλοι πάνε στους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον μιλαμε για νοσογονο παχυσαρκια και οχι καποιον με ~30 κιλα παραπανω,τοτε ουσιαστικα μονο χειρουργειο,καλυπτεται και απο τα δημοσια ταμεια.

Δεν ειναι πανακεια,καποιος πολυ χυμα μπορει μετα να ξαναπαρει το 75% του βαρους που εχασε, με γλυκα και μιλκσεϊκ

Συνηθως οι γιατροι σου ζητανε να χασεις και καποια κιλα πριν το χειρουργειο

Μετα το χειρουργειο χρειαζεται αλλαγη τροπου ζωης,και μια παρακολουθηση σχεδον δια βιου.

Τελος,κανεις και εγχειρηση για να φυγει το περιττο δερμα υστερα απο καποιο καιρο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα περιτριγυρίζεται ο TS.

Κάθε του post αναφέρεται σε κάποιο γνωστό του που κάτι τον απασχολεί.

Από τα δυνατά troll του forum.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Από άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα περιτριγυρίζεται ο TS.

Κάθε του post αναφέρεται σε κάποιο γνωστό του που κάτι τον απασχολεί.

Από τα δυνατά troll του forum.

Δεν είμαι τρολλ, ούτε έχω πει κάτι εξωγήινο που δεν έχει δει κανείς στην πραγματικότητά του. Απλά μου αρέσει να συζητάω και να παίρνω γνώμες. Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους ύπαρξης των φόρουμ. Αν δεν μπορούμε να γράψουμε μια σκέψη και να τη συζητήσουμε, αν σε κάθε απορία που έχουμε απαντάει ο άλλος γκουγκλαρε το, τότε το ινσόμνια δε θα μπορούσε να υπάρξει και όλοι εσείς που αρέσκεστε στο να κρίνετε από το πληκτρολόγιο σας τι θα κάνατε αλήθεια;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 30-40 κιλά και πάνω

https://en.wikipedia.org/wiki/Sleeve_gastrectomy

Εγώ έχασα 40 αλλά χάνεις εγγυημένα 10 κιλά το μήνα περίπου όσα κιλά και να χρειαζετε να χάσεις.

Γίνετε και σε Δημόσια νοσοκομεία αλλά περιμένεις τη σειρά σου (δεν ξέρω αν παίζει φακελάκι κλπ ) και με όποιον γιατρό ορίσει ο Διευθυντής της κλινικός.

Παρ'οτι είναι αναίμακτη (γίνετε λαπαροσκοπικα ) και εγώ τουλάχιστον δεν είχα πόνους θεωρείτε απο τα βαριά χειρουργεία.

Σε ιδιωτικά νοσοκομείο ( δεν λέω που και με ποιον το έκανα εγώ μη θεωρηθεί διαφήμιση) στοιχίζει γυρω στις 15.000 εκτός αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια -εγώ είχα-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα: Θα σε συμβούλευα αν δεν εχετε πιασει παρέες ή δεν ειστε φιλαράκια να μην του πεις τιποτα. Αν δεν θελει ο ιδιος να βοηθήσει τον εαυτο του δεν εχεις κανενα δικαίωμα να του το πεις εσυ. Μπορεί αθελα σου, να τον προσβάλλεις 😕

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τον καθέναν με τα προβλήματά του, όταν καταλάβει οτι πρέπει να χάσει βάρος θα το χάσει, μόνη εξαίρεση αν έχουμε νοσογόνο παχυσαρκία. Βάση ΔΜΣ το 1.90 ύψος δίνει περιθώρια για να πάρει κιλά και να είσαι ασφαλής, μιλάω πάντα σε σύγκριση με έναν με χαμηλότερο ύψος, το να παίρνεις κιλά βέβαια δεν είναι καλό, μόνο στο φυσιολογικό βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, phanispal είπε

Από άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα περιτριγυρίζεται ο TS.

Κάθε του post αναφέρεται σε κάποιο γνωστό του που κάτι τον απασχολεί.

Από τα δυνατά troll του forum.

Και με 2-3 account.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, talibanakos είπε

Και με 2-3 account.

 

18 ώρες πριν, phanispal είπε

Από άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα περιτριγυρίζεται ο TS.

Κάθε του post αναφέρεται σε κάποιο γνωστό του που κάτι τον απασχολεί.

Από τα δυνατά troll του forum.

Και με νέες ιδέες κάθε φορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...