Προς το περιεχόμενο

Φτηνό web hosting.


steliosss94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά.

 

Έχω ένα domain από το papaki και ψάχνω για web hosting.

Δεν θέλω κάτι το ιδιαίτερο, με πολλές databases κλπ, απλά να έχει τα βασικά (1 βάση, email, ssl κλπ καλοδεχούμενα). Ένα site θα ανέβει πάνω.

Ψάχνω κάτι πιο φτηνό από το papaki, εκτός αν θεωρείται καλύτερο, οπότε να πάω εκεί.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, steliosss94 είπε

Καλημέρα παιδιά.

 

Έχω ένα domain από το papaki και ψάχνω για web hosting.

Δεν θέλω κάτι το ιδιαίτερο, με πολλές databases κλπ, απλά να έχει τα βασικά (1 βάση, email, ssl κλπ καλοδεχούμενα). Ένα site θα ανέβει πάνω.

Ψάχνω κάτι πιο φτηνό από το papaki, εκτός αν θεωρείται καλύτερο, οπότε να πάω εκεί.

 

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από kormos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, steliosss94 είπε

Ψάχνω κάτι πιο φτηνό από το papaki, εκτός αν θεωρείται καλύτερο, οπότε να πάω εκεί.

https://www.papaki.com/el/free-web-hosting.htm

Δηλαδή πόσο πιο φθηνό; Να σε πληρώνουν κιόλας;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, The King είπε

https://www.papaki.com/el/free-web-hosting.htm

Δηλαδή πόσο πιο φθηνό; Να σε πληρώνουν κιόλας;

Έγραψε ότι χρειάζεται βάση. Η μόνη βάση που μπορείς να έχεις σε αυτό είναι SQLite, αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, The King είπε

https://www.papaki.com/el/free-web-hosting.htm

Δηλαδή πόσο πιο φθηνό; Να σε πληρώνουν κιόλας;

 

Sorry βασιλιά αν σε θίξαμε.

Ψάχνω να έχει database, όπως είπα (MySQL), ώστε να διαχειρίζομαι εικόνες που θα ανεβαίνουν στο site.

 

Ενδεικτικά να αναφέρω το webhost00, το οποίο παρόλο που είχε subdomain, είχες κανονικά βάση (free, MySQL) και έχεις ακόμα, απλά έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω.

Προφανώς, και δεν ψάχνω κάτι free, όπως φαίνεται και από το τίτλο, απλά ΑΝ υπάρχει κάτι πιο φτηνό από 60 ευρώ, που όπως λέω παρακάτω, κοστίζει στο papaki.

 

11 ώρες πριν, Haldol είπε

Και πάλι, το φτηνό πακέτο στο Papaki (το οποίο έχει MySQL) κοστίζει <50€ / έτος. Ένας freddo cappuccino το μήνα.

Πόσο πιο φτηνό;

 

Μάλλον δεν το έχεις βάλει στο "καλάθι" για να δεις ότι η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ. Κλασσική απατεωνιά του papaki.

60 ευρώ βγαίνει το χρόνο και άνοιξα το θέμα για να ρωτήσω αν παίζει κάτι πιο φτηνό.

 

Στο black friday είχε παίξει πακετάκι με 2 ευρώ το μήνα, αν θυμάμαι καλά, και ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κανένα site με παραπλήσια τιμή (γενικά κάτω από το "ψυχολογικό όριο" των 50 ευρώ) .

 

Υ.Γ. Kormos θα κοιτάξω τώρα αυτά που παρέθεσες.

 

Υ.Γ.2. Δεν καταλαβαίνω αυτή την επίθεση λες και σας έθιξα την "επιχείρηση"...

 

Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από steliosss94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, steliosss94 είπε
14 ώρες πριν, The King είπε

https://www.papaki.com/el/free-web-hosting.htm

Δηλαδή πόσο πιο φθηνό; Να σε πληρώνουν κιόλας;

Sorry βασιλιά αν σε θίξαμε.

Παρακαλώ δε φταις σε τίποτα, εγώ θα έπρεπε να σου ζητήσω συγγνώμη αν σε έθιξα πάνω στο σχήμα του λόγου, δε συνειδητοποίησα ούτε εγώ ούτε ο @Haldolότι όντως ζητάς κάτι λιγότερο από 1μιση φραπουτσίνο (ή ό,τι πίνεις και δε μας δίνεις) το μήνα, κανονικά ως Βασιλιάς θα έπρεπε να στο χορηγήσω.

.

17 ώρες πριν, steliosss94 είπε

απλά να έχει τα βασικά (1 βάση, email, ssl κλπ καλοδεχούμενα)

Προφανώς παρερμήνευσα τη λέξη "καλοδεχούμενα" μετά το βάση, email, ssl .. φάνηκε λίγο optional και για αυτό σου έστειλα το δωρεάν χωρίς βάση. Αντίστοιχο έχω δει και στην Pointer.gr

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρωνω 51 ευρω το χρονο στη dnhost, εχει ολα αυτα που γραφεις, να συμπεριλαβεις ομως οτι εχω αξιοπιστο σερβερ 

χωρις να εχει πεσει ποτε, συνεπως δεν φτανει να ειναι μονο φτηνο οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tornado είπε

πληρωνω 51 ευρω το χρονο στη dnhost, εχει ολα αυτα που γραφεις, να συμπεριλαβεις ομως οτι εχω αξιοπιστο σερβερ 

χωρις να εχει πεσει ποτε, συνεπως δεν φτανει να ειναι μονο φτηνο οκ?

Να είναι κάτω από 50 ευρώ λέμε! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tornado είπε

πληρωνω 51 ευρω το χρονο στη dnhost, εχει ολα αυτα που γραφεις, να συμπεριλαβεις ομως οτι εχω αξιοπιστο σερβερ 

χωρις να εχει πεσει ποτε, συνεπως δεν φτανει να ειναι μονο φτηνο οκ?

 

Καλή φάση.

Δεν την ήξερα.

Ευχαριστώ.

 

 

2 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

οικονομικη ειναι η mediahost για απλα sites ειναι οκ, αλλιως βρες συγκάτοικο με ιδιες απαιτησεις για τετοια πακετα

 

Δεν σκέφτηκα το cloud hosting. Είναι αρκετά οικονομική, όντως.

Ευχαριστώ!

 

 

Προς το παρόν αγόρασα από το inmotion (λίγο κάτω από 50 ευρώ), που έχει 3 μήνες εγγύηση επιστροφής (+λίγο καλύτερο πακέτο από Ελλάδα) και μετά θα κοιτάξω την εναλλακτική που μου έδωσε ο Βασιλιάς χαχαχα.

Από ότι είδα, δεν αξίζει να αγοράσεις κάποιο πακέτο μόνος σου, οπότε ναι, όπως είπες Χρήστο θα αγοράσω με κάποιο φίλο μου στο μέλλον.

 

 

Ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς (βλ. randomcat) και συνεισφέρετε τη βοήθειά σας στα μέλη του forum με ωραίο και ουσιώδη τρόπο!

 

 

Υ.Γ. Ξαναλέω το site θα είναι κάτι απλό (ούτε e-shop, ούτε στην άλλη κατηγορία blog, όμως) οπότε τα χρήματα που θέλω να διαθέσω ήταν εκεί κοντά στα 50 ευρώ.

Αν σας περισσεύουν εσάς χρήματα, να σας δώσω το paypal μου, να μου στείλετε μερικά.

 

 

Ευχαριστώ και πάλι για όσους βοήθησαν.

 

 

Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από steliosss94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπλέκεσαι επειδή λέει cloud

το φτηνοτερο τους πακετο με 3x12 που νομιζω δεν βαζει φπα αν πληρωσεις με paypal ... μπορεις να εχεις 2 πολυ απλα sites οποτε βγαινει πολυ φτηνα στο /2

απο εκει και περα μια χαρα σου απαντανε ολοι αλλα εσυ εξ αρχης πηρες αρνητικη σταση σε αυτα που σου ειπαν

γενικα ισχυει οτι ξερεις και οτι πληρωνεις παίρνεις και δεν είναι εξαίρεση το hosting

και επειδή βιάστηκες και δεν φιλτραρισες αυτα που σου εγραφαν ... έδειξες οτι καίγεσαι και για το 1 ευρώ ... και εδωσες σχεδον 50 ...

τοτε απλα θα μπορουσες να παρεις και με 50 απο cretaforce και θα ησουν ακομα πιο κομπλε και οχι σε εταιριες που κανουν sharing με υπερφορτωμενους σερβερς

οπως και να εχει καλη συνεχεια στο εγχείρημα σου ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, steliosss94 είπε

Από ότι είδα, δεν αξίζει να αγοράσεις κάποιο πακέτο μόνος σου, οπότε ναι, όπως είπες Χρήστο θα αγοράσω με κάποιο φίλο μου στο μέλλον.

Ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς (βλ. randomcat) και συνεισφέρετε τη βοήθειά σας στα μέλη του forum με ωραίο και ουσιώδη τρόπο!

Υ.Γ. Ξαναλέω το site θα είναι κάτι απλό (ούτε e-shop, ούτε στην άλλη κατηγορία blog, όμως) οπότε τα χρήματα που θέλω να διαθέσω ήταν εκεί κοντά στα 50 ευρώ.

Αν σας περισσεύουν εσάς χρήματα, να σας δώσω το paypal μου, να μου στείλετε μερικά.

Θα αγοράσεις shared hosting μαζί με φίλο; Καλή φάση!

Να προτείνω και εγώ κάτι πάνω σε αυτό.

Ένα οικονομικό shared-hosting πακέτο όπως εκείνα στο Papaki, δίνει τουλάχιστον 5GB χώρο. Οπότε αν το σάιτ σου θα είναι απλό και ούτε καν blog, το πιθανότερο είναι να μείνεις με αρκετό ανεκμετάλλευτο χώρο!

Προτείνω σαν ιδέα λοιπόν να φτιάξεις ένα thread (π.χ. εδώ στο Ινσόμνια) και να ρωτήσεις όσους θα θέλανε μια σελίδα για πάρτη τους στο σάιτ σου (π.χ. ένα about) και να τους χρεώνεις από 1 ευρώ ετησίως. Σκέψου ότι αν μαζευτείτε καμιά πενηνταριά μαζί με εσένα και τον φίλο σου, μετά θα χρειάζεται να πληρώνεις μόνο 1 ευρώ το χρόνο hosting και αν μαζέψεις και περισσότερους θα μπορείς να ρίξεις την τιμή για να βολευτείτε καλύτερα όλοι!

Επίσης, σου προτείνω να δοκιμάσεις και τις διάφορες crowdfunding πλατφόρμες ώστε να βγαίνει πιο εύκολα η ετήσια συνδρομή σου:

https://www.kickstarter.com/

https://www.indiegogo.com/

https://www.patreon.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, randomcat είπε

[...] μετά θα χρειάζεται να πληρώνεις μόνο 1 ευρώ το χρόνο hosting και αν μαζέψεις και περισσότερους θα μπορείς να ρίξεις την τιμή για να βολευτείτε καλύτερα όλοι!

Επίσης, σου προτείνω να δοκιμάσεις και τις διάφορες crowdfunding πλατφόρμες ώστε να βγαίνει πιο εύκολα η ετήσια συνδρομή σου:

Εκτός από το ρεφενέ hosting γιατί να μη βγει και ένα μικρό κέρδος για το χρόνο που έχει σπαταλήσει στην έρευνα που κάνει;

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xrhstosiak είπε

μην μπλέκεσαι επειδή λέει cloud

το φτηνοτερο τους πακετο με 3x12 που νομιζω δεν βαζει φπα αν πληρωσεις με paypal ... μπορεις να εχεις 2 πολυ απλα sites οποτε βγαινει πολυ φτηνα στο /2

απο εκει και περα μια χαρα σου απαντανε ολοι αλλα εσυ εξ αρχης πηρες αρνητικη σταση σε αυτα που σου ειπαν

γενικα ισχυει οτι ξερεις και οτι πληρωνεις παίρνεις και δεν είναι εξαίρεση το hosting

και επειδή βιάστηκες και δεν φιλτραρισες αυτα που σου εγραφαν ... έδειξες οτι καίγεσαι και για το 1 ευρώ ... και εδωσες σχεδον 50 ...

τοτε απλα θα μπορουσες να παρεις και με 50 απο cretaforce και θα ησουν ακομα πιο κομπλε και οχι σε εταιριες που κανουν sharing με υπερφορτωμενους σερβερς

οπως και να εχει καλη συνεχεια στο εγχείρημα σου ...

 

Ούτε το cretaforce, ήξερα.

Όπως, θα δεις από το πρώτο μήνυμα μου, γράφω το παρακάτω, το οποίο ξεκαθαρίζω το λόγο που άνοιξα το θέμα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Ψάχνω κάτι πιο φτηνό από το papaki.........

 

 

Το να παίρνω απαντήσεις σε αυτό που ήδη έχω ψάξει και ξέρω τιμή, νομίζω δεν απαντάει στο θέμα.

Εκτός και αν δεν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική, όπως λέω στη συνέχεια της παραπάνω πρότασης.

 

Και δεν καταλαβαίνω που έδειξα ότι καίγομαι για το 1 ευρώ...

 

19 ώρες πριν, steliosss94 είπε

απλά ΑΝ υπάρχει κάτι πιο φτηνό από 60 ευρώ, που όπως λέω παρακάτω, κοστίζει στο papaki.

Στο black friday είχε παίξει πακετάκι με 2 ευρώ το μήνα, αν θυμάμαι καλά, και ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κανένα site με παραπλήσια τιμή (γενικά κάτω από το "ψυχολογικό όριο" των 50 ευρώ) .

 

"Ψυχολογικό όριο" 50 ευρώ δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να διαθέσω 1 ευρώ. Έλεος δηλαδή.

Άλλο πώς μπορεί να το παρερμηνεύσει μετά κάποιος άλλος, για το χαβαλέ του.

Λες και θέλει κάποιος να αγοράσει gpu με όριο 50 ευρώ και να του προτείνουν μια από το e-shop, η οποία κάνει 51 ευρώ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ΔΕΝ θα χαλαστεί για το 1 ευρώ.

(Τα 60 ευρώ από τα 50, είναι ένα ποσοστό της τάξης του 20%. Περιμένω από τον ίδιο να το σχολιάσει και αυτό, παρόλο που το έβαλα σε παρένθεση επίτηδες.)

 

Το point μου ήταν "ΑΝ υπάρχει κάτι πιο φτηνό από 60 ευρώ".

Για το σκοπό που το θέλω, πρώτο μου κανονικό domain (όχι με sub που έπαιζα τόσο καιρό, free) με web hosting, έθεσα αυτό ως όριο.

 

Υπάρχουν επιλογές, δεν υπάρχουν;

Αυτό θέλω να μάθω. That's the point.

Όχι, να έχω τον καθένα να μου την λέει, χωρίς λόγο.

Μερικοί δώσατε απαντήσεις και σας ευχαριστώ.

 

Άλλοι απλά έχετε κάποια νεύρα-ψυχολογικά, που αντί να πάτε να τα λύσετε, τα βγάζετε στο forum, προκαλώντας και μηδενίζοντας τον topic starter.

 

Υ.Γ.Από το inmotion αγόρασα μόνο και μόνο για δοκιμή να πω την αλήθεια. Στο δίμηνο λογικά, θα πάω κάπου αλλού.

Στο papaki πχ, αφού από ότι κατάλαβα it's the best.

 

Υ.Γ.2. Πακέτο με φίλο => μεγαλύτερο project από αυτό που κάνω τώρα.

 

Φιλικά πάντα, επειδή ο γραπτός λόγος είναι "περίεργος" και μπορεί να τον αντιληφθεί ο καθένας, όπως θέλει.

 

Anyway, το θέμα μπορεί να κλείσει, αφού έχει παρεκτραπεί τελείως και εγώ πήρα από κάποιους τις απαντήσεις που ήθελα.

 

Σας ευχαριστώ.

 

Buggara και το forum. Ορίστε. :P

Επεξ/σία από steliosss94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...