Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με αναβαθμιση cpu


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμασε μηπως βρεις καποια αποδειξη: η Ιντελ δινει 3 χρονια, και αρκετοι ειναι εντος εγγυησης, ακομη.
Οχι απαραιτητως ο συγκεκριμενος αλλα -αν δεν εχει γινει εμφανως delid- δεν θα το ψαξουν παραπανω!
👾
[εννοω εγγυηση αμεσα απο ιντελ, οχι απο καταστημα γιατι αν ειχες +απο μαγαζι θα το ανεφερες λογικα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την έβλεπα καιρό την αγγελία σου, είχα σκεφτεί να σου στείλω αν σε ενδιέφερε ο 4770k μου αλλά τέσπα. :)

 

Έχω μια υποψία οτι έχει γίνει ηδη delid ο επεξεργαστής που πήρες και ίσως έχει πάει liquid metal πάνω στα smds και βραχυκυκλώνει. Ή έχει φύγει τελείως κανένα capacitor. Μπορείς να καταλάβεις αν έχει ανοιχτεί; Βλέπεις γύρω γύρω την σιλικόνη κάτω απο το IHS (με μια γωνία μονο κενό) or what; Ο πωλητής τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, spocky είπε

Και στις 2 ο 4570 παιζει κανονικα.Ο 4770k κανει το ιδιο και στις 2. Πρωτη φορα βλεπω cpu να εχει προβλημα. Τωρα η μονη ελπιδα ειναι να εχει θεμα εσωτερικα με θερμοκρασια κτλ δεν μπορω να σκεφτώ κατι αλλο.

Γι αυτο ρωταω αν το delid υπαρχει πιθανοτητα να τον σωσει

Πρόβλημα 100% στον cpu.....κανένα delid δεν θα τον σώσει....και δεν είναι σίγουρα θέμα θερμοκρασίας.......Μίλα ξανά με τον πωλητή.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πωλητης μου διαβεβαιωσε οτι δουλευε οταν τον εβγαλε απο την μητρικη.Μαλιστα αυτος μου εφερε και την δευτερη μητρικη για να τον δοκιμαδουμε κι εκει.Τωρα δεν ξερω πως μπορει να τον χαλασε η δικια μου μητρικη.

Επισης οπτικα δεν μπορψ να δω κατι περιεργο πανω στη cpu.

Ποσο παιρνουν περιπου για delid μπας και γινει τπτ?

Αν βρεθει το κουτι με το χαρτι εγγυησης απο intel υπαρχει περιπτωση να το δεχτουν?

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

41 λεπτά πριν, spocky είπε

Ο πωλητης μου διαβεβαιωσε οτι δουλευε οταν τον εβγαλε απο την μητρικη.Μαλιστα αυτος μου εφερε και την δευτερη μητρικη για να τον δοκιμαδουμε κι εκει.Τωρα δεν ξερω πως μπορει να τον χαλασε η δικια μου μητρικη.

Τον είχες δει να είναι σε λειτουργία πρίν τον αγοράσεις?

42 λεπτά πριν, spocky είπε

Ποσο παιρνουν περιπου για delid μπας και γινει τπτ?

 

Αυτό με το delid πως σου έχει μπεί σαν ιδέα?

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δυστυχως την πατησα λογω του οτι ηταν cpu και ο πωλητης ειχε πολλες θετικες οποτε εμπιστευτηκα.

Σαν ιδεα ειναι η μονη που σκεφτηκα μπας και....δεν το χω κανει δεν το χω δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάνει αρκετά delid σε cpus ....... υπεύθυνα σου λέω ότι δεν θα σε βοηθήσει καθόλου το delid......άλλη είναι η αιτία του προβλήματος........Έπρεπε να ζητήσεις ένα τωρινό scrennshot από ένα stress test όπου το πέρασε με επιτυχία stockadoura ο υπολογιστής όπου λειτουργούσε ο 4770Κ.......Τώρα μόνο με εγγύηση μπορείς να κάνει κάτι (αν έχει ακόμα βέβαια)......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα και εγγυηση αλλα δυστυχως γιοκ απο περσι.

29 θετικες αλλα πραγματικα ο ανθρωπος δεν φανηκε για απατεωνας κτλ με πηρε 10 τηλεφωνα να δει τι μπορει να φταει κτλ.

Τι να πω ισως επιασα τζοκερ γκαντεμιας 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο κάτω είναι εντάξει; Μήπως έχει πάει πάστα αγώγιμη και βραχυκυκλωνει; Ρίξε ενα χαλαρό καθάρισμα απαλά με μπατονετα και ισοπροπυλική (όχι lotion).

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Απο κάτω είναι εντάξει; Μήπως έχει πάει πάστα αγώγιμη και βραχυκυκλωνει; Ρίξε ενα χαλαρό καθάρισμα απαλά με μπατονετα και ισοπροπυλική (όχι lotion).

Ενταξει φαινεται.Τον καθαρισα και λιγο με καθαρο οινόπνευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει καθήσει κέντα από ότι φαίνεται.....Έπρεπε να τον τεστάρεις πρώτα (έστω ένα screen όπως ανάφερα)......να είσαι και εσύ σίγουρος για τον πωλητή και τον cpu.......ο cpu ήταν πρώτο χέρι στον προηγούμενο ή τον είχε αγοράσει και αυτός από άλλον?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, spocky είπε

Ενταξει φαινεται.Τον καθαρισα και λιγο με καθαρο οινόπνευμα

Αν θες ανέβασέ μας φωτό από τον cpu. Κοντινές και καθαρές μήπως και δούμε αν είναι από delid.

Προσωπικά κλίνω προς την εκδοχή ότι ο cpu ήταν χαλασμένος κι ο τύπος βασίστηκε στην ευπιστία σου.

Δηλαδή πως να χάλασες το cpu? Έπαιζες με το κεχριμπαρένιο κομπολόι του Καντάφι φορώντας μάλλινα όταν πήγες να τον βάλεις πάνω στο m/b?

Επεξ/σία από DiaperCh@nger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...