Προς το περιεχόμενο

αξιζει να μαθω γλωσσα προγραματισμου (C++)?


ραφa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ειμαι 16 πηγενω γενικο λυκειο και σκευτομαι να μαθω C++ αλλα οχι για να βρω δουλεια απλος επειδη μου αρεσει και παντα μου αρεσαν τα πραγματα που μπορεις να κανεις με τον προγραματισμο υπαρεχει ασπουμε καπιο φροντιστιριο Θεσσαλονικη που να διδασκει? Ξανα λεω οχι για δουλια απλος για τις γνωσεις και αν ναι σε τι ηλυκια μπορω να ξεκινισω?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ραφa είπε

Γεια σας ειμαι 16 πηγενω γενικο λυκειο και σκευτομαι να μαθω C++ αλλα οχι για να βρω δουλεια απλος επειδη μου αρεσει και παντα μου αρεσαν τα πραγματα που μπορεις να κανεις με τον προγραματισμο υπαρεχει ασπουμε καπιο φροντιστιριο Θεσσαλονικη που να διδασκει? Ξανα λεω οχι για δουλια απλος για τις γνωσεις και αν ναι σε τι ηλυκια μπορω να ξεκινισω?

Ευχαριστω!

Απαντώ στο topic σου.

.

 

Από τη στιγμή που θα ζορίσεις το μυαλό σου, ναι αξίζει ακόμα και από τα 13.

Μην σκέφτεσαι ακόμα επαγγελματικά ή πρακτικά για το αν πρέπει ή όχι να τη μάθεις, είσαι μικρός ακόμα και το προσόν της ηλικίας σου είναι ότι μπορείς να μάθεις πως να μαθαίνεις δύσκολα πράγματα για να αναπτύξεις σωστή δομή σκέψης στην επίλυση προβλημάτων.

Η επίλυση προβλημάτων στον προγραμματισμό δεν έχει να κάνει με τις γλώσσες προγραμματισμού, έχει να κάνει με τη δυνατότητα να αναπτύσσεις σωστές μεθόδους, κάτι που σε βοηθάει και στη ζωή σου γενικότερα.

Απλά ως hint για να θυμάσαι αργότερα, η εκμάθηση σύνταξης μιας γλώσσας προγραμματισμού δεν είναι προγραμματισμός.

.

Επεξ/σία από The King
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ραφa είπε

Ευχαριστω για την γνωμη και μια ερωτιση ακομη τι ειναι το hint?

Hint = ένδειξη, νύξη

Φυσικά θα χρειαστείς και καλά Αγγλικά, δε θα σου πρότεινα να μάθεις προγραμματισμό μέσω της -πολλών φορών- (παρ-)ερμηνευμένης Ελληνικής προσέγγισης.

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγγλικα ξερω αρκετα καλα και του χρονου θα κανω φροντιστιρια και για το proficiency  και παλυ ευχαριστω για τις απαντησεις σου

Επιδης το game development ειναι ασπουμε γνικα μεσα σε αυτα που θα διδαχτω (αν παω) η ειναι ξεχωριστο? Για παραδιγμα εγω τωρα θελω να κανω ενα aimbot για ενα παιχνιδι τελος παντον και μεσα απο tutorials sto yt σιγα σιγα το κανω απλα δεν νιωθω οτι μαθενω κατι απο αυτα ελαχιστα πιστευεω αυτο ειναι επιδη ειναι πιο πολυ copy paste αλλα και επιδη λογικα αυτο ειναι σε μεγαλο επιπεδο C++?  ασπουμε εγω βλεπω τωρα αυτους και που τα κανουν ολα ρομποτικα τα ξερουν απεξω ολα. Εγω θα μπορεσω να φτασω σε τετοιο επιπεδο με τα ελληνικα φροντιστιρια προγραματισμου?

Επεξ/σία από ραφa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα να μάθεις ελληνικά πρώτα (όχι δε το λέω για κακό), άσε τα aimbot και yt videos, και άρχισε να διαβάζεις τα βασικά πρώτα για την ίδια τη γλώσσα, όχι copy-paste (ψάξου ποιον IDE ή editor σε βολεύει κιόλας). Στο internet υπάρχουν χιλιάδες tutorials "for beginners" και ό,τι ερώτηση μπορεί να έχεις έχει απαντηθεί 100% στο stackoverflow ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να ξεχάσεις τη C++ προς το παρόν και αν είναι δυνατόν να εστιάσεις στο σχολείο σου (με τα πολλά αρνητικά). Αν θες να πάρεις μια καλή ιδέα για προγραμματισμό ψάξε στο Google ή στο youtube τον όρο: Scratch.

Η γνώμη μου είναι -αν είναι δυνατόν-, να ακολουθήσεις αυτό που σου προτείνει το εκπαιδευτικό σύστημα, δηλαδή να προσπαθήσεις να περάσεις σε ένα τμήμα πληροφορικής. Καλύτερα να διαλέξεις το μακρύ δρόμο στην αρχή. Όσο πιο μακρύς είναι ό δρόμος στην αρχή τόσο πιο σύντομα θα αποκτάς μελλοντικά την απαραίτητη γνώση και θα είσαι σε θέση να συνδυάζεις σχετικά εύκολα τα διαφορετικά χιλιάδες κομμάτια του ατελείωτου παζλ. Διαφορετικά αν είναι σύντομη η αρχή, η απόκτηση μελλοντικής γνώσης θα σου φαίνεται βουνό και μάλλον απελπισία (κυρίως) η ένωση των σκόρπιων κομματιών. Αυτό δεν ισχύει μόνο για την πληροφορική, αλλά (νομίζω) για όλες τις επιστήμες.

Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις (ανθρώπων), αλλά είναι ελάχιστες περιπτώσεις. Αν ανήκεις στις εξαιρέσεις, τότε θα μπορείς να κόψεις αρκετό δρόμο. Θα το καταλάβεις αν όντως ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά δυο πράγματα που έχω στο μυαλό μου: 

1. Δεν χρειάζεσαι φροντιστήρια. Πάρε ένα βιβλίο και ξεκίνα να διαβάζεις απο αύριο κιόλας αν θες και

2. Αν σε ενδιαφέρει το game development να προσπαθείς στο σχολείο να είσαι καλός στα μαθηματικά (βέβαια εδώ που τα λέμε τα μαθηματικά θα σε βοηθήσουν και γενικά και όχι μόνο στο game development).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xristos97 είπε

Συνοπτικά δυο πράγματα που έχω στο μυαλό μου: 

1. Δεν χρειάζεσαι φροντιστήρια. Πάρε ένα βιβλίο και ξεκίνα να διαβάζεις απο αύριο κιόλας αν θες και

2. Αν σε ενδιαφέρει το game development να προσπαθείς στο σχολείο να είσαι καλός στα μαθηματικά (βέβαια εδώ που τα λέμε τα μαθηματικά θα σε βοηθήσουν και γενικά και όχι μόνο στο game development).

Οταν λες Μαθηματικα?Εννοεις Διαφορικο?Γραμμικη Αλγεβρα?Γεωμετρια?Κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα Ραφαηλ,

Θα προσπαθήσω να είμαι οσο το δυνατον συντομότερος γινεται, για να μην σε κουρασω.

Προσωπικα θα σου προτεινα να ΜΗΝ ξεκινήσεις από C++. Δεν εχω τιποτα εναντιον της, αντιθέτως ανηκει στις αγαπημενες μου γλωσσες, ΑΛΛΑ απαιτει πολύ καλη γνωση αλγοριθμικου σχεδιασμου (και κατ'επεκταση εμπειρια), διαφορετικα θα γραφεις κακους κωδικες και θα bottleneckαρεις τα προγραμματα.

Θα σου ελεγα να διαβασεις αυτά τα 2 βιβλια για αρχη: Introduction to Algorithms· το οποιο ουσιαστικα είναι η βιβλος των αλγοριθμων-εγκυκλοπαίδεια-. Περιεχει σχεδόν ο,τι χρειαστείς και είναι απιθανο reference book. Ξεκινα από αυτό, συλλεξε γνωση κι αργοτερα αγορασε/κρακαρε/δανεισου το Algorithm Design, ούτως ώστε να μαθεις ουσιαστικα να σχεδιάζεις κωδικες με σωστη συνταξη.

Αν θες να μπεις στον χωρο του game development, θα χρειαστεί να γνωρίζεις καλα μαθηματικα (συνηθως απειροστικο και διανυσματικο λογισμο κλπ.).

Αν θες να δημιουργησεις ένα 2D παιχνιδι, η C++ ισως να είναι κακη επιλογή, διοτι τα engines που την υποστηριζουν δεν προσφερουν αρκετη υποστηριξη (Unreal, CryEngine). Οι ευκολες επιλογες είναι οι JavaScript, C# (αν και ξεκιναει να γινεται κι αυτή πολυπλοκη, σταδιακα) και GML (η οποια είναι αρκετα απλη και ευκολη). Προτου αναρωτηθείς αν αυτές οι γλωσσες μπορουν να δημιουργησουν ένα καλο end-product, ριξε μια ματια στα Hollow Knight, Cuphead, Hyperlight Drifter και κρινε μονος. Το ιδιο μπορει να ειπωθεί και για τα 3D AA παιχνίδια, αλλα αν θες να δημιουργησεις ένα AAA τιτλο, τοτε ευτυχως/δυστυχως η C++ είναι μονόδρομος.

ΥΓ1. Κρατα αποσταση από video tutorials. Στην τελικη δεν προσφερουν αρκετη βοηθεια.

ΥΓ2. Ξεκινα από ψευδογλωσσα για να εχεις μια σφαιρικοτερη εικονα. Άλλες ευκολες και καλες επιλογες για την γνωση προγραμματισμου είναι οι JavaScript και Python.

ΥΓ3. Μην επιτρεψεις στον προγραμματισμο να σε αποσπασει από τις σχολικες σου υποχρεώσεις.

EDIT: Το κειμενο γραφτηκε σχετικα συντομα, συνεπως αν βρισκεται κατι κατανοητο ενημερώστε με.

EDIT: Μολις αντιληφθηκα πως δεν απαντησα στο αρχικο ερωτημα σου, καθως με απεσπασε η φλυαρια μου. Περιληπτικα: Ναι, αξιζει να μαθεις C++.

 

Επεξ/σία από SuperiorSpidey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Οταν λες Μαθηματικα?Εννοεις Διαφορικο?Γραμμικη Αλγεβρα?Γεωμετρια?Κατι αλλο?

Γενικά το λέω. Αν κάποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο λογικά θα το γνωρίζει. Δεν εννοώ οτι για να γράψει κανείς ένα πρόγραμμα πρέπει να είναι math wizard.

Πάντως αποψή μου είναι πως αν κάποιος τα πάει καλά με τα μαθηματικά μπορεί πιο έυκολα να προσαρμοστεί σε διάφορα πράγματα (πχ game development) γιατί όταν θα συναντήσει κάτι που προϋποθέτει γνώση μαθηματικών θα μπορεί να προχωρήσει παρακάτω ανενόχλητος.

2 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Οταν λες Μαθηματικα?Εννοεις Διαφορικο?Γραμμικη Αλγεβρα?Γεωμετρια?Κατι αλλο?

Γενικά το λέω. Αν κάποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο λογικά θα το γνωρίζει. Δεν εννοώ οτι για να γράψει κανείς ένα πρόγραμμα πρέπει να είναι math wizard.

Πάντως αποψή μου είναι πως αν κάποιος τα πάει καλά με τα μαθηματικά μπορεί πιο έυκολα να προσαρμοστεί σε διάφορα πράγματα (πχ game development) γιατί όταν θα συναντήσει κάτι που προϋποθέτει γνώση μαθηματικών θα μπορεί να προχωρήσει παρακάτω ανενόχλητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση κάποιων που ακούστηκαν παραπάνω

Να μάθω αλγορίθμους πριν την γλώσσα ; Εγώ θα έλεγα ότι πρέπει να μάθεις και αλγορίθμους αλλά κάνε το παράλληλα. Η αλγοριθμική σκέψη είναι σημαντική στον προγραμματιστή και σίγουρα δεν πιστεύω ότι πρέπει να την αγνοήσεις. Θεωρώ όμως ότι ένα στάδιο κατανόησης ενός αλγορίθμου είναι να τον υλοποιήσεις σε μια γλώσσα που ήδη ξέρεις.

Να αποφύγω τα tutorials στο Internet? : Πρώτα πρώτα πρέπει να βάλέις στόχους τι πρέπει να ξέρεις απ την γλώσσα για να γίνει game developer. Εγώ στο Internet θα έψαχνα και βεβαίως εδώ. Τα Internet tutorials επίσης δεν θα τα απέφευγα. Είναι επικίνδυνο να βρεις ένα κακό tutorial όπως είναι και επικίνδυνο να βρεις ένα κακό βιβλίο και να σου μάθουν απαρχαιωμένα πράγματα ή να στα μάθουν λάθος. Το tutorial απ την άλλη όμως έχει από κάτω κριτικές likes - dislikes και μπορείς να δεις με μια ματιά τι ύλη θα καλύψει. Τα καλά tutorials είτε το γράφουν επίσης στην περιγραφή ή έχουν δικό τους site με την ύλη αλλά και με κομμάτια κώδικα του απ το video είτε το λένε στο πρώτο video. Δεν έχω μάθει έτσι c++ από ένα βιβλίο ξεκίνησα και γω, όμως ούτε αυτό μπορώ να στο προτείνω μιας και θέλει γνώσεις έστω και C. Έχω μάθει όμως αρκετές γλώσσες μέσω Internet. Κάποια στιγμή όταν ξεκινήσω πάλι C++ να συνεχίσω από κει

Ας το αφήσω και θα μου μάθουν στο πανεπιστήμιο.  Όχι. Είσαι αρκετά τυχερός που σου έχει μπει στο μυαλό κάτι τέτοιο από τώρα ! Γενικά στο πανεπιστήμιο δύσκολο να μάθεις αυτά που θες και αυτά που θα σε βοηθήσουν και αργότερα επαγγελματικά. Είναι γεμάτο με καθηγητές. Ανθρώπου που δεν χρειάζεται να εξελιχθούν να μάθουν καινούργια πράγματα γιατί και με αυτά που έμαθαν πριν 20 χρόνια βγάζουν το "ψωμί" τους. Λίγες θα είναι αυτές οι εξαιρέσεις που θα βρεις εκεί μέσα και θα πάρεις κάτι πραγματικά χρήσιμο.

Εγώ την  C++ την λάτρεψα γενικά. Την έχω σταματήσει λόγο της πτυχιακής μου που απαιτεί να μάθω ένα σωρό άλλα πράγματα και δεν βρίσκω χρόνο να ασχοληθώ μαζί της. Θεωρώ ότι είναι μα πολύ καλή γλώσσα για αρχάριο μιας και μπορεί να την μάθεις για αρχή διαδικάστικό και μετά να πας στο αντικειμενοστραφές κομμάτι( δεν χρειάζεται να σου εξηγήσω τώρα τις διαφορές ;) ) . Επίσης έχει πολλές έτοιμες βιβλιοθήκες όπου θα κάνουν την ζωή σου εύκολη άμα τις χρησιμοποιήσεις, όμως όσο είσαι αρχάριος μπορείς να τις αφήσεις στην άκρη και να γράψεις δικούς σου αλγορίθμους όπου θα  σε βοηθήσει στην κατανόηση. Αν για παράδειγμα ξεκινήσεις από Java θα σε ρωτάνε την διαφορά του πίνακα και τις λίστας, θα λες << ε μωρέ και τα δύο δεδομένα αποθηκεύουν αλλά εγώ χρησιμοποιώ πάντα πίνακα είναι πιο εύκολος >> ( Ούτε εδώ χρειάζεται να καταλάβεις ακόμη την διαφορά, με την C++ θα έχεις την ευκαιρία να την καταλάβεις αργότερα ;) )

Για μένα ξεκίνα και C++ και αλγορίθμους. Πήγαινε σε μια βιβλιοθήκη και άνοιξε τα βιβλία που προτάθηκαν στα άλλα posts, δες αν σ αρέσουν. Ψάξου στο Internet μιας και ξέρεις αγγλικά και εδώ είμαστε και εμείς ;)
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...