Προς το περιεχόμενο

αξιζει να μαθω γλωσσα προγραματισμου (C++)?


ραφa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το κουράσαμε το θέμα και φοβάμαι οτι θα σε μπερδέψουμε περισσότερο. 

Μπες στο λινκ που έβαλα και ξεκινά με τα βασικά, δλδ με τις playlist που έχει στην πρώτη σειρά.

1) Εισαγωγή στους Η/Υ τα 1.1, 1.2 και 1.4

2) Ψευδογλώσσα 'Ολα

3) Γλώσσα C Όλα

4) Αλγόριθμοι σε C (Παράλληλα με το 3 αρκεί να έχεις τελείωση το πρώτο μάθημα από το 3)

5) Δομές Δεδομένων σε C 'Ολα

6) Όταν τελειώσεις με αυτά και έχεις κάνει άσκησεις κτλπ πας σε ι) Θεωρία Γράφων (Διακριτά Μαθηματικά) ιι)Αλγόριθμοι και Πολυπλοκότητα ιιι)Θεωρία Υπολογισμού

https://www.youtube.com/user/psounis/channels

Αν μέχρι τέλος του 18 έχεις ολοκληρώσει τα 3 η ακόμα καλύτερα τα 5, τότε θα έχεις τρομακτικό προβάδισμα! Μέτα από αυτά το να μάθεις c++ θα σου φανεί εύκολο.

Σε περίπτωση που δυσκολευτής μην σε πάρει απο κάτω πλ από αυτά ειναι πανεπιστημιακου επίπεδου, επίσης πλ βασικό να διαβάζεις μαθηματικά !

Στο κανάλι που έβαλα έχει και  πάρα πλ βιντεο που δεν ανήκουν σε κάποιο channel, και ειναι χύμα στα videos και playlist.

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Στην περίπτωση που δεν είσαι τρολλ και επειδή μου έστειλες και μήνυμα, να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου. Αυτή τη στιγμή, καλώς ή κακώς, προτεραιότητα έχει το σχολείο σου γιατί από το σχολείο σου θα μπεις σε κάποια σχολή πληροφορικής αν το θελήσεις. Από κει και πέρα δώσε βάση στα μαθηματικά και φυσική του σχολείου, το να μην τα ξέρεις περιορίζει τις δυνατότητες εξέλιξής σου ως game dev.

Αν τώρα θες να μάθεις προγραμματισμό, πιάσε την Python. Είναι μια απλή και beginner-friendly γλώσσα που μπορεί να σε βάλει στον προγραμματισμό. Υπάρχει και το PyGame αν θες να κάνεις και μια εισαγωγή στα παιχνίδια. ΜΑΚΡΙΑ από C, C++. Αυτή τη στιγμή θα σου κάνουν μεγαλύτερο κακό παρά καλό.

Μπορείς επίσης να κατεβάσεις το Unity και ν' αρχίσεις ν' ασχολείσαι μ' αυτό για να πάρεις την πρώτη δόση της πραγματικότητας. Συνήθως ο κόσμος που δεν έχει ασχοληθεί πιστεύει ότι τα παιχνίδια φτιάχνονται μόνα τους κι αυτός που τα φτιάχνει απλώς σκέφτεται πώς θα ήθελε να είναι και γίνονται αυτόματα με κάποιο μαγικό τρόπο. Κατέβασε λοιπόν το Unity, δες τα πολύ ωραία tutorials που έχει, μάθε λίγο C# και ξεκίνα να φτιάχνεις το δικό σου παιχνίδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τη γνωμη μου.

Λόγω του νεαρού της ηλικιας, νομίζεις ότι μια γλώσσα επειδή ειναι δυσκολοτερη ειναι καλύτερη από μια άλλη. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Κάποιος προφανώς σου ειπε ότι για να μαθεις προγραμματισμο πρέπει να μάθεις C++ (ούτε καν C). Προφανώς και αυτός που σου το είπε έχει άγρια μεσάνυχτα και εφόσον το ξεκαθαρίσαμε αυτό παμε παρακάτω.

Να σε ενδιαφέρει να μαθεις προγραμματισμό ως τρόπο σκέψης και υλοποίησης και κατά δεύτερον γλώσσα προγραμματισμού. Αν είδες και τα προηγούμενα link τα παιδιά σου παρέθεσαν ένα σωρό λινκ που έχουν να κάνουν με την θεωρία του προγραμματισμού και των αλγορίθμων. Με λίγα λόγια τον τρόπο με τον οποίο δομείται η σκέψη ενος προγραμματιστή. Μόλις ξεκαθαρίσουν αυτά στο μυαλό σου, βρες τι θες να προγραμματίσεις. Παιχνίδι; Τι παιχνίδι; Αν ειναι ένα απλό side scroller μια χαρά μπορείς και με την python να το κάνεις. 

Εγώ θα σου πρότεινα πριν πας να φτιάξεις το επόμενο Call Of Duty να προσπαθήσεις να φτιάξεις κανένα κομπιουτεράκι ή γενικά κάτι απλό ώστε να δεις πως συνδέονται τα γεγονότα (events δηλαδή αλλήλεπίδραση του χρήστη με το πρόγραμμα) και προοδευτικά να ανεβάζεις τον πύχη. 

Αλλιώς αν ασχοληθείς κατευθείαν με τη C++ το μόνο που θα μάθεις θα ειναι να τυπώνεις ένα "καλημέρα κόζμε".

 

Καλή αρχή και καλή δύναμη.

 

ΥΓ. Είσαι μικρός και για αυτό το λόγο μη βιαστείς να τα μάθεις. Πάρε όσο χρόνο χρειαστείς. Η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλύτερα ξεκινά με μια 'δύσκολη' γλώσσα C/C++. Aν το παλέψεις αλλά τελικά δεν σ αρέσει τότε δεν το έχεις. Aστο τελείως και μην ασχοληθείς καθόλου με προγραμματισμό.  
Aν 'δεν το έχεις' το μόνο που θα κάνει η 'εύκολη' γλώσσα είναι να σε ταλαιπωρεί πιο πολυ καιρό μέχρι να αποφασίσεις να την εγκαταλείψεις.

Γενικά σε ολους τους αναποφάσιστους ('να ξεκινήσω προγραμματισμό η όχι') θα πρότεινα να δοκιμάσουν την C/C++ και ανάλογα το αποτέλεσμα (να πορωθούν η να τη συχαθούν) να πάρουν την απόφαση. 

Επεξ/σία από albNik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκο, κοιτα.... Ο προγραμματισμος ειναι λίγο ζόρι γενικα, αλλα εαν εχεις τη θεληση & το παλεψεις, ολα γινονται.
Γνωμη μου: Ξεκινα απο C. Ειναι καλυτερο για αρχάριους, και θα σε βοηθησει να πιασεις το νοημα του προγραμματισμου πιο απλα. Αλλη μια εναλλακτικη, θα ελεγα οτι ειναι η Python, αρκετα beginner-friendly επισης.
Αποφυγε να ξεκινησεις κατευθειαν με C++ γιατι θα δυσκολευτεις εφοσον δεν τα γνωριζεις ακομη.
Επισης, φροντισε να διαβασεις διάφορα σχετικα με αλγοριθμους και την ολη ιδεα πισω απο τον προγραμματισμο, θα σε βοηθησουν αφανταστα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, Steel_Inferno είπε

Φιλαράκο, κοιτα.... Ο προγραμματισμος ειναι λίγο ζόρι γενικα, αλλα εαν εχεις τη θεληση & το παλεψεις, ολα γινονται.
Γνωμη μου: Ξεκινα απο C. Ειναι καλυτερο για αρχάριους, και θα σε βοηθησει να πιασεις το νοημα του προγραμματισμου πιο απλα. Αλλη μια εναλλακτικη, θα ελεγα οτι ειναι η Python, αρκετα beginner-friendly επισης.
Αποφυγε να ξεκινησεις κατευθειαν με C++ γιατι θα δυσκολευτεις εφοσον δεν τα γνωριζεις ακομη.
Επισης, φροντισε να διαβασεις διάφορα σχετικα με αλγοριθμους και την ολη ιδεα πισω απο τον προγραμματισμο, θα σε βοηθησουν αφανταστα.
 

Ε όχι και beginner-friendly η C, μην τρελαθούμε τελείως!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να μη γνώριζες ότι κάνεις ορθογραφικά θα μπορούσα να το δικαιολογήσω! Το να το γνωρίζεις όμως και να συνεχίζεις χωρίς να κανεις κάτι γι’αυτό, έστω να χρησιμοποιήσεις ένα spell checker το θεωρώ απαράδεκτο! 

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περίπτωση που μπερδεύτηκες, ας συνοψίσουμε:  :)

 

* "Αξίζει η C++ ?" 2 Ψήφοι The_King, SuperiorSpidey

* "Άσε τη C++ (και άλλες) και δώσε έμφαση στο σχολείο" 3 Ψήφοι marios28, SuperiorSpidey, Kercyn

------

* "Αξίζει αλλά μην ξεκινήσεις με C++" 4 Ψήφοι  SuperiorSpidey Kercyn becoming_l Steel_Inferno

* Ξεκίνα με C++ 2 Ψήφοι manolis940 albNik

------

* Είναι καλά τα tutorials ? 2 Ψήφοι  dim_mnia, manolis940

* Δεν είναι καλά τα tutorials ? 1 Ψήφος SuperiorSpidey

------

* Ξεκίνα με C 3 Ψήφοι VaggD albNik Steel_Inferno

* Μην ξεκινάς με C 1 Ψήφος Kercyn

 

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, imitheos είπε

Σε περίπτωση που μπερδεύτηκες, ας συνοψίσουμε:  :)

* "Αξίζει η C++ ?" 2 Ψήφοι The_King, SuperiorSpidey

Μπερδεύτηκες κι εσύ, η ψήφος μου ήταν στο να μάθει την οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού και ακόμα καλύτερα να μάθει προγραμματισμό :)

Οπότε σημείωσε ψήφο αλά ΣΥ.ΡΙΖ.Α , δηλαδή ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ !

.

15 ώρες πριν, SuperiorSpidey είπε

Καλησπέρα Ραφαηλ,

Θα προσπαθήσω να είμαι οσο το δυνατον συντομότερος γινεται, για να μην σε κουρασω.

Προσωπικα θα σου προτεινα να ΜΗΝ ξεκινήσεις από C++. Δεν εχω τιποτα εναντιον της, αντιθέτως ανηκει στις αγαπημενες μου γλωσσες, ΑΛΛΑ απαιτει πολύ καλη γνωση αλγοριθμικου σχεδιασμου (και κατ'επεκταση εμπειρια), διαφορετικα θα γραφεις κακους κωδικες και θα bottleneckαρεις τα προγραμματα.

Θα σου ελεγα να διαβασεις αυτά τα 2 βιβλια για αρχη: Introduction to Algorithms· το οποιο ουσιαστικα είναι η βιβλος των αλγοριθμων-εγκυκλοπαίδεια-. Περιεχει σχεδόν ο,τι χρειαστείς και είναι απιθανο reference book. Ξεκινα από αυτό, συλλεξε γνωση κι αργοτερα αγορασε/κρακαρε/δανεισου το Algorithm Design, ούτως ώστε να μαθεις ουσιαστικα να σχεδιάζεις κωδικες με σωστη συνταξη.

Αν θες να μπεις στον χωρο του game development, θα χρειαστεί να γνωρίζεις καλα μαθηματικα (συνηθως απειροστικο και διανυσματικο λογισμο κλπ.).

Αν θες να δημιουργησεις ένα 2D παιχνιδι, η C++ ισως να είναι κακη επιλογή, διοτι τα engines που την υποστηριζουν δεν προσφερουν αρκετη υποστηριξη (Unreal, CryEngine). Οι ευκολες επιλογες είναι οι JavaScript, C# (αν και ξεκιναει να γινεται κι αυτή πολυπλοκη, σταδιακα) και GML (η οποια είναι αρκετα απλη και ευκολη). Προτου αναρωτηθείς αν αυτές οι γλωσσες μπορουν να δημιουργησουν ένα καλο end-product, ριξε μια ματια στα Hollow Knight, Cuphead, Hyperlight Drifter και κρινε μονος. Το ιδιο μπορει να ειπωθεί και για τα 3D AA παιχνίδια, αλλα αν θες να δημιουργησεις ένα AAA τιτλο, τοτε ευτυχως/δυστυχως η C++ είναι μονόδρομος.

ΥΓ1. Κρατα αποσταση από video tutorials. Στην τελικη δεν προσφερουν αρκετη βοηθεια.

ΥΓ2. Ξεκινα από ψευδογλωσσα για να εχεις μια σφαιρικοτερη εικονα. Άλλες ευκολες και καλες επιλογες για την γνωση προγραμματισμου είναι οι JavaScript και Python.

ΥΓ3. Μην επιτρεψεις στον προγραμματισμο να σε αποσπασει από τις σχολικες σου υποχρεώσεις.

EDIT: Το κειμενο γραφτηκε σχετικα συντομα, συνεπως αν βρισκεται κατι κατανοητο ενημερώστε με.

EDIT: Μολις αντιληφθηκα πως δεν απαντησα στο αρχικο ερωτημα σου, καθως με απεσπασε η φλυαρια μου. Περιληπτικα: Ναι, αξιζει να μαθεις C++.

.

Τώρα αυτό ήταν απάντηση σε παιδί 16 χρονών (δηλαδή 15) που ρωτάει πως να αποκτήσει την 1η του επαφή με τον προγραμματισμό ;

Το έχω απορία πως θα απαντούσες δηλαδή αν δεν ήθελες να είσαι σύντομος... με αποσπάσματα του Dennis Ritchie ή θα του παρέθετες κώδικα μηχανής από τον Donald Knuth ;

Δεν απορώ γιατί δώσανε 2 αρνητικούς ψήφους στην απάντηση σου. 

Επεξ/σία από The King
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, The King είπε

Μπερδεύτηκες κι εσύ, η ψήφος μου ήταν στο να μάθει την οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού και ακόμα καλύτερα να μάθει προγραμματισμό :)

Οπότε σημείωσε ψήφο αλά ΣΥ.ΡΙΖ.Α , δηλαδή ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ !

.

Τώρα αυτό ήταν απάντηση σε παιδί 16 χρονών (δηλαδή 15) που ρωτάει πως να αποκτήσει την 1η του επαφή με τον προγραμματισμό ;

Δεν απορώ γιατί δώσανε 2 αρνητικούς ψήφους στην απάντηση σου. 

Οντως, δεν εχεις αδικο. Πιστευα ότι βοηθουσα, αλλα βαζοντας τον 15-χρονο εαυτο μου στην θεση του νεαρου, μια τετοια απαντηση θα με αποθαρρυνε.

Συντομως, θα προτεινα στο παλικαρι να κατσει να αποκτησει γνωση για αλγοριθμους και να υλοποιησει την γνωση αυτη, ενδεχομένως, με την Python ή με ψευδογλωσσα. Σε περιπτωση που ενδιαφέρεται βεβαια για τα βιβλια που προτεινα, υπαρχουν και τα δυο μεταφρασμένα στα Ελληνικα.

Θεωρω πως υπαρχουν καλυτερες επιλογες για πρωτη γλωσσα/επαφη με προγραμματισμο και η C++ δεν ανηκει εκει (καθαρα υποκειμενικα, καποιος ισως να διαφωνει μαζι μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Ε όχι και beginner-friendly η C, μην τρελαθούμε τελείως!

Η αληθεια ειναι οτι προτιμησα να του πω ξεκινα με C, παρα με C++, για προφανεις λογους.
Python παντως προτεινω επισης σε οποιονδηποτε που ξεκινα προγραμματισμο (το ανεφερα ηδη), για τον εξης λογο: Χρησιμοποιειται μεχρι κ σημερα & ειναι μακραν καλυτερο να αρχισει καποιος πλεον με Python παρα με Pascal.
Αποψεις διίστανται βεβαια...

Επεξ/σία από Steel_Inferno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα κάνα framework που να μπορεί να δει κάτι χειροπιαστό γρήγορα. 

ΠΧ  calculator σε .net windows forms (C#).

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα τώρα να ρωτάς αν αξίζει να μάθεις την Χ γλώσσα προγραμματισμού. Αυτή είναι ερώτηση που έχει νόημα να κάνεις αν δουλεύεις ήδη στο χώρο και θες να βελτιώσεις τις ικανότητές σου ή να κυνηγήσεις κάποιες δουλειές.

Ρωτάς αν αξίζει να μάθεις προγραμματισμό; Η απάντηση εξαρτάται από εσένα. Σου αρέσουν τα παζλ; Έχεις ικανότητα συγκέντρωσης; Είσαι περίεργος για το πως δουλεύουν τα προγράμματα, θες να μάθεις και να φτιάξεις δικά σου;

Αν έχεις εσωτερικό κίνητρο για να επιμείνεις παρά τις αρχικές δυσκολίες, ξεκίνα από μια γλώσσα που είναι πιο φιλική και ευανάγνωστη. Με την τρέχουσα κατάσταση θα σου πρότεινα την python. Υπάρχουν καλά και εύκολα περιβάλλοντα (π.χ. το thonny) που έχουν τα πάντα έτοιμα με μια απλή εγκατάσταση και το μόνο που χρειάζεται έπειτα είναι κάποιος οδηγός για να ξεκινήσεις.

Αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις, μην αγχώνεσαι από τώρα για τα μαθηματικά. Βάσει εμπειρίας ο προγραμματισμός είναι πρώτα λογική. Τα μαθηματικά τα βρίσκεις (ή σε βρίσκουν!) ή όχι, ανάλογα την σχολή που θα πας ή/και τον κλάδο που θα εργαστείς.

Σε προσωπικό επίπεδο ξεκίνησα να προγραμματίζω σε gwbasic στα 15 και δεν έχω σταματήσει να προγραμματίζω από τότε (εδώ και πολλά χρόνια επαγγελματικά). Επειδή έχω ζήσει το κάψιμο του πιτσιρικάς και πωρωμένος με τον προγραμματισμό, θέλει προσοχή μην πάρει μπάλα το σχολείο και χάσεις ακαδημαϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ραφa

Θα πρότεινα να ξεκινήσει κανείς με assembly. Μαθαίνει τα βασικά με τον πιο απλό προγραμματισμό (το οποίο όμως για να κάνεις πολλά πράγματα είναι κουραστικό...), αλλά για να μάθει κανείς δεν είναι τίποτα!

Μετά ας διαβάσεις αυτό εδώ: http://gameprogrammingpatterns.com/

(το έχει και online τζάμπα). Θέλει αγγλικά να καταλαβαίνεις, και να έχεις όρεξη να διαβάζεις τις πολλές παραπομπές. Μην σε πειράζει αν δεν καταλαβαίνεις καλά, ή αν κάνεις λάθος υποθέσεις, με το καιρό θα δεις τι σκέφθηκες ορθά και τι όχι.

Η γλώσσα είναι εργαλείο, το βασικό είναι να ξέρεις πως δουλεύει ο προγραμματισμός, τουλάχιστον ο διαδικαστικός και ο αντικειμενοστραφείς (ας αφήσουμε τον συναρτησιακό για το πανεπιστήμιο). Το ότι μαθαίνεις ας πούμε βασικά πράγματα δεν σημαίνει ότι έμαθες το αντικείμενο, γιατί είναι μεγάλο και θέλει εμπειρία, ασκήσεις, στόχους, που δεν θα έχεις εύκολα και χωρίς θυσίες. Είναι κρίμα όμως να θυσιάσεις τα μαθήματα του σχολείου, αντικαθιστώντας τα με "έρευνα" γενική και απροσδιόριστη!

Όσο για την ορθογραφία, είναι φυσικό επόμενο όταν κάποιος βιάζεται να ξεχνάει κανόνες γραμματικής. Δεν λύνεται μόνο με spell checker το πρόβλημά σου, αν έχεις firefox βάλε αυτό https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/greek-spellchecking-dictionary/  απλά χρειάζεται να δείξεις μια προσοχή, κύρια να αρχίσεις να απεχθάνεσαι τον εαυτό σου όταν κάνει γραμματικά λάθη, με συνέπεια να διαβάζεις δεύτερη φορά αυτά που γράφεις.

Κατά ταπεινή μου γνώμη, εφόσον δεν χάνεις έναν οκτάωρο ύπνο την ημέρα, τον υπόλοιπο χρόνο σου να τον αξιοποιείς μαθαίνοντας, με ασκήσεις, και να δοκιμάζεις ιδέες, να διαβάζεις ιδέες άλλων (δες το Github), να μάθεις τα βασικά εργαλεία (editor, IDE, debugger).

H C++ είναι καλή γλώσσα για να δώσεις άνετα δέκα χρόνια από τη ζωή σου, και ταυτόχρονα σε βγάζει εκτός από άλλες γλώσσες που θα τις μάθαινες πιο γρήγορα και θα έβρισκες και δουλειά πιο γρήγορα (αν σε ενδιαφέρει αυτό). Δική σιου απόφαση είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δέχτηκα κριτική για το μήνυμά μου, να διευκρινίσω λίγο το σκεπτικό μου.

Καταρχάς προς τον OP να πω ότι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ότι είσαι troll για αυτό και αντέδρασα θετικά στο μήνυμα του Kercyn. Δεν μπορούμε φυσικά να ξέρουμε τις προθέσεις κάποιου (ειδικά σε γραπτό λόγο) και ίσως σε κρίναμε βιαστικά. Αν το δεις όμως από την πλευρά μας, βλέπεις κάποιον να έρχεται και:

* Σαν πρώτο του μήνυμα γράφει κάτι πολύ γενικό για το οποίο δεν υπάρχει μία απόλυτη απάντηση  και επίσης θα μπορούσε ψάχνοντας στο φόρουμ να βρει 100 παλαιότερα νήματα για το ίδιο θέμα.

* Κάνει πάρα πολλά ορθογραφικά

* Λέει ότι γνωρίζει πολύ καλά αγγλικά και θα δώσει για proficiency και παρόλα αυτά δεν γνωρίζει τι σημαίνει η λέξη hint (και δεν κάνει καν τον κόπο να το ψάξει).

Μπορεί φυσικά τα Ελληνικά να μην είναι η μητρική σου γλώσσα και να σε κρίναμε βιαστικά αλλά όλες οι ενδείξεις λένε troll (το οποίο ενισχύεται λίγο και από το γεγονός ότι δεν ξαναεμφανίστηκες). Αν κάναμε λάθος, τότε προσωπικά ζητώ συγγνώμη.

Από εκεί και πέρα, το μήνυμά μου δεν το έγραψα με ειρωνεία του στυλ "κοίταξε τι γράφουν. ο καθένας λέει και το δικό του" για να μειώσω την προσπάθεια των παιδιών που απήντησαν αλλά πιο πολύ με αστείο σκεπτικό για να δείξω ότι η ερώτησή σου είναι τόσο γενική που αναγκαστικά θα πάρεις 15 αντικρουόμενες απαντήσεις και οι οποίες είναι όλες σωστές από την οπτική τους. Αυτό γιατί δεν γνωρίζουμε τίποτα για εσένα που να μας βοηθήσει να σου δώσουμε μια πιο "σωστή" άποψη.

Εμένα για παράδειγμα μου φαίνεται πολύ πιο αυτονόητος ο procedural τρόπος από τον αντικειμενοστραφή και θα με δυσκόλευε πολύ να αρχίσω με C++ / Java / Whatever. Για κάποιον άλλον μπορεί να ισχύει το ακριβώς αντίθετο.

Αν πρέπει να σου δώσω μία απάντηση (με τα μειονεκτήματα που συνεπάγεται αυτό), τότε η γλώσσα που προτείνεται περισσότερο ως εύκολη αλλά ταυτόχρονα δυνατή είναι η python (όπως ήδη σου έχουν προτείνει κάποια παιδιά).

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...