Προς το περιεχόμενο

Φασαρία από γείτονες αντιμετώπιση


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Το βλέπω αλλιώς. Προσωπικά με ενοχλεί η ανεξέλεγκτη πιτσιρικαρία να ουρλιάζει συνεχόμενες ώρες όχι επειδή δεν έχω παιδιά ή έχω ξεχάσει πώς ήταν να είμαι κι εγώ παιδί, αλλά επειδή οι γονείς μου το πρώτο πράγμα που μου έμαθαν ήταν να σέβομαι τους γύρω μου και να μην ενοχλώ με την συμπεριφορά μου. Και σκέφτομαι ότι αφού αυτά τα βασικά πραματάκια τα έμαθα εγώ, η λογική μου λέει ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να τα έχουν μάθει και τα παιδάκια που ουρλιάζουν σαν να μην υπάρχει αύριο. Οπότε αυτό που μ'ενοχλεί περισσότερο είναι οι γονείς τους, από εκεί πηγάζει η συμπεριφορά των παιδιών. [Πραγματικά το πιστεύω τελικά αυτό που λένε ότι 'το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις'.]

Aυτό έχει αρκετά μεγάλες επεκτάσεις ως συζήτηση.

Γενικά ο κόσμος δείχνει μια χαρακτηριστική ασέβεια προς τα πάντα. Κάποτε πχ ο δάσκαλος ηταν το Α και το Ω, τώρα ο δάσκαλος τρωει ξυλο επειδη δεν έβαλε Α στον κανακάρι του τάδε. 

Πλέον, έχουμε προσβαση στο ιντερνετ και τα ξέρουμε όλα, παλιότερα ότι έλεγε ο γιατρός, ο δάσκαλος, ο πρεσβύτερος, ηταν εγγύηση.

Η πληροφόριση απ τη μια πλευρά άνοιξε τα μάτια σε πολλούς, απ την άλλη όλοι έγιναν πανεπιστήμονες και αυτά που μπορει να λέει ενας πραγματικος επιστήμονας ειναι "χαζομάρες".

Ποιος ο λόγος λοιπόν να σεβαστεις έναν γειτονα που δε σέβεται ο ίδιος τον εαυτό του? Γενικά γιατι να δειξεις σεβασμο σε μια κοινωνία που οι εκπρόσωποι της κρατικής μηχανης θεωρουν οτι ο πολιτης φταίει που τους ψηφισε και τα σκάτωσαν?

Οπως καταλαβαίνεις τα πάντα ειναι αλληλένδετα και ο σεβασμός έχει να κάνει με την καλοσύνη με τη ρητορικη μισους που βγάζουν καθημερινά τα ΜΜΕ, με πολιτικές που κάνουν τη ρητορική μισους μόδα κτλ κτλ. 

Θυμάσαι τι ειχα γράψει σε κάποια φάση. Πολλά νευρα στο δρομο. Πολύ κακία, πολύ μίσος. Ολοι ψάχνονται να τσακοθουν Δεν ηταν έτσι ο κόσμος παλιότερα. Και δεν φταιει η ανεργία για αυτο, διοτι ανεργια υπηρχε και τη δεκαετία του 80. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, el_greco1993 είπε

Ειχα το ιδιο προβλημα. Του ειχα ζητησει 2 φορες ευγενικα να κανει λιγο ησυχια αλλα με εγραφε. Την 3η φορα του εσπασα την πορτα με τσεκουρι και και μπηκα μεσα. Αλλαξε σπιτι την επομενη μερα..

η αχρηστη πληροφορια της ημερας! εκτος και αν εισαι συγγραφεας ε τοτε αλλαζει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χειρότερο είναι όταν είναι δικό σου το σπίτι οπότε δεν έχεις επιλογή να φύγεις και σου τύχουν να ανοίξει απέναντι καφενείο, να ρθει και άστα να πάνε γείτονας με φωνές όλη μέρα και σκυλιά στα μπαλκόνια όλο το βράδυ να γαυγίζουν ακατάπαυστα.. εκεί να δεις γλέντι. Είμαι υπομονετικός άνθρωπος ευτυχώς αλλά φυσικά πάντα κάποιος φτάνει στα όρια του. Ευτυχώς τώρα έχουν χαλαρώσει τα πράγματα γιατί το καφενείο έμεινε αλλά ο γείτονας έφυγε και αυτοί που ήρθαν στην θέση του είναι νορμαλ άνθρωποι και μόνο όταν πιάνουν τα σερμπέτια τον καφενετζή και τους φίλους του κάνα βράδυ, υπάρχει θέμα. Φυσικά πρωί τα παππούδια του καφενείου σου κάνουν εγερτήριο ξημερώματα φωνάζοντας για τα πολιτικά (τόσο άγριο μπινελίκι απο 70ριδες πάντως ουτε στην φαντασία μου δεν το είχα μικρός).

Δυστυχώς στην πόλη έτσι είναι τα πράγματα.. θα τραβήξει έπιπλα η άλλη στις 7 το πρωί κάθε μέρα θα πεταχτείς, θα βρίζονται έξω παππούδες επειδή θα σου κάτσει καφενείο? θα πεταχτείς.. θα σου τύχει ένας γείτονας αναίσθητος που δεν θα βάζει το σκυλί ποτέ μέσα στο σπίτι και αυτό θα γαυγίζει (και καλά κάνει η φύση του είναι, πάντα με τους ανθρώπους τα βάζω) 24/7? την πάτησες... θέλει ανοχή δυστυχώς μέχρι κάποιο σημείο και όταν αυτό γίνεται υπερβολή τότε θέλει να ψαχτείς.

Είμαι και εγώ ενάντια στα αντίποινα.. πάνω στην τρέλα της στιγμής όταν απ την μια κοιμόμουν 4 το πρωί με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του καφενείου (έβαζε μουσικές στα εξωτερικά ηχεία και τα έπινε μόνος του) και ταυτόχρονα εγερτήριο στις 7:30 απ τους παππούδες, τα είχα σκεφτεί, αλλά πέρα απ το πάτημα που θα βρει ο άλλος, δεν φταίει και τίποτα ο ήσυχος γείτονας που θα έχει και εσένα μετά.

Ωτοασπίδες η γυναίκα μου τις αντέχει μια χαρά εγώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..

Η λύση τότε (αλλά και τώρα καμιά δύσκολη μέρα) ήταν βιντεάκια στο youtube με μαύρη οθόνη (dark screen) 8ωρα, 10ωρα κτλ με βροχή, καταιγίδα, κάποιο τζάκι (σε ποιο light περιπτώσεις και αν θες λίγο φως) κτλ σε μια σχετικά δυνατή ένταση στην τηλεόραση. Αν σου αρέσει να κοιμάσαι με τον ήχο της βροχής ή μια καταιγίδα, δοκίμασε το... μπορείς να τα κατεβάσεις κιόλας για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα κοπούν για κάποιο λόγο (πχ σφάλμα δικτύου) μέσα στην νύχτα. Ψάξε με rain dark screen στο youtube. Αν θες την παραμικρή ησυχία και σε ενοχλεί πχ και ο ήχος της βροχής δυνατά τότε δυστυχώς εφόσον δεν είναι δικό σου το σπίτι και εφόσον ούτε άκρη βγάζεις ούτε άνθρωπος που θέλει να μπλέξει σε καυγάδες είσαι, η λύση είναι μάλλον η μετακόμιση όσο και άσχημο αν ακούγεται...

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Θυμάσαι τι ειχα γράψει σε κάποια φάση. Πολλά νευρα στο δρομο. Πολύ κακία, πολύ μίσος. Ολοι ψάχνονται να τσακοθουν Δεν ηταν έτσι ο κόσμος παλιότερα. Και δεν φταιει η ανεργία για αυτο, διοτι ανεργια υπηρχε και τη δεκαετία του 80. 

Αυτό είναι μεγαλη αλήθεια. Το βλέπω από εμενα που όταν εμενα επαρχία ήμουν αλλος ανθρωπος. Τα παντα ήταν κοντά, η ζωή πιο ήρεμη και η δουλεια κοντά. Τωρα θέλω 45 λεπτα να παω στην δουλεια. Αν παω με αυτόκίνητο η κίνηση δεν υποφερεται. Αν παω με μετρό η κατασταση το καλοκαίρι είναι αφόρητη. Γενικώς ο κόσμος εχει πιεστεί με ανεργεία, φόρους, ΕΜΦΙΑ, μειώσεις μισθών κλπ και εχει νευρα. Και φυσικά τα νεύρα ενός φέρνουν νευρα σε άλλους κλπ.

 

Προσωπικά είμαι τυχερός γιατί δεν εχω "γειτονια" (μία γιαγια απεναντι μόνο) και στην πολύκατοικία υπαρχει συνεννοηση. Εχω πχ ηχεία που μπορούν να σηκωσουν την πολυκατοικία στο πόδι, τα χρησιμοποιώ όμως ελαχιστες φορές σε μεγάλη ενταση (πχ γιορτες). Δεν χρειαζεται να κουφαθώ για να ακουσω την μουσική που μου αρέσει. Εχω παιδιά που μπορεί να κανουν φασαρία μία φορά στο τόσο ώρες που δεν πρεπει αλλα αυτό είναι η εξαιρεση. Όχι ο κανονας.

 

Προσωπικά είμαι υπερ του διαλόγου εφόσον μιλάς σε ανθρωπο και όχι στον τοίχο. Αν λοιπον γίνουν οι προσπάθειες επικοινωνίας και δεν εχουν αποτελεσμα, προσωπικά θα εφτανα στην αστυνομία. Αν πάλι συνεχιζαν κανονικά..... προσωπικά θα σκεφτόμούν και την λύση της μήνυσης αν το πρόβλημα ήταν τόσο μεγάλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Offtopic αλλά επειδή και εγώ 40 είμαι... ναι υπάρχει η αίσθηση πως δεν ήταν έτσι τα πράγματα παλιότερα αλλά αυτή η αίσθηση είναι στην ουσία ψευδαίσθηση και η ανθρώπινη ανάγκη να κρατάμε τις "ρομαντικές" αναμνήσεις.. έτσι ήταν πάντα τα πράγματα στον Έλληνα απλά εμείς ήμασταν μικρότεροι και δεν δίναμε σημασία ή ήμασταν αυτοί που κάναμε την φασαρία σαν πιτσιρικάδες χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Το 80 μια χαρά παίζαμε στους δρόμους όλα τα παιδιά, κυνηγητά, μπάλα, μπάσκετ με την μπάλα να πιστάει, τα μήλα, αμπάριζες ουρλιάζοντας.. δεν ενοχλούσαμε πιστεύετε όπως ενοχλούνται τώρα άνθρωποι απ τους πιτσιρικάδες που μπορεί να μην παίζουν αλλά πχ κάθονται και μιλάνε και γελάνε?

Μια χαρά δεν φορούσαν ποτέ ζώνη το 80 ούτε οι γονείς ουτε τα παιδιά και μια χαρά όλοι περνούσαν με κόκκινο, απο στοπ, βρίζονταν στους δρόμους κτλ κτλ.. και μάλιστα ΠΟΛΥ χειρότερα απο τώρα. Μια χαρά υπήρχαν σκυλιά να γαυγίζουν, καφενεία, περίεργοι γείτονες (θα ξεχάσω εγώ έναν που ήταν αστυνομικός και έκανε πάρτυ τότε 2-3 φορές την βδομάδα και έβγαινε μεθυσμένος και πυροβολούσε στον αέρα στο μπαλκόνι 10 μέτρα απ την μπαλκονόπορτα του δωματίου μου). Μια χαρά υπήρχαν κάφροι, αναίσθητοι, λαμόγια κτλ κτλ πάρτι γίνονταν ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πιο συχνά το 80 σε κάθε σπίτι (όλοι οι 20ριδες ξεσκίζονταν στα πάρτι με τέρμα μουσική αντί να είναι στο FB και όλοι οι μεγαλύτεροι γιόρταζαν πάντα γιορτές και γενέθλια με φίλους αντίθετα με τώρα στην κρίση), όλοι έπιναν καφέ στα μπαλκόνια τους φωνάζοντας και ο ένας πήγαινε στο σπίτι του άλλου, κάθε μέρα δηλαδή ένας χαμός γινόταν σε κάθε γειτονιά με λίγα λόγια!! Απλά εμείς δεν ήμασταν εκείνος ο "περίεργος 40ρης" που τον ενοχλούσαν όλα και ήθελε ησυχία, αλλά αυτός που ήταν 10 και 12 και 15 και τον ένοιαζε πως θα παίξει ή πως θα δει την κοπέλα του και τους φίλους του αργότερα...

Αν το καλοσκεφτεί κάποιος θα δει ότι το 80 δεν ήταν απλά το ίδιο.. αλλά χειρότερο σε τέτοια θέματα :)

Επεξ/σία από Craven
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Craven είπε

Το 80 μια χαρά παίζαμε στους δρόμους όλα τα παιδιά, κυνηγητά, μπάλα, μπάσκετ με την μπάλα να πιστάει, τα μήλα, αμπάριζες ουρλιάζοντας.. δεν ενοχλούσαμε πιστεύετε όπως ενοχλούνται τώρα άνθρωποι απ τους πιτσιρικάδες που μπορεί να μην παίζουν αλλά πχ κάθονται και μιλάνε και γελάνε?

Oπως έγραψα παραπάνω, οι μονοι που γκάριζαν τη δεκαετία του 80, ηταν άνθρωποι που δεν ειχαν παιδιά, δηλαδη η μειοψηφία (άντε και όσοι προετοιμάζονταν για πανελλήνιες.

Αυτοί που γκάριζαν για το πάρτυ σου, ήταν όσοι ΔΕΝ έκαναν πάρτυ, δηλαδη πάλι η μειοψηφία. Αυτος που τον ενοχλουσε που μιλαγες στο μπαλκόνι σου, ήταν αυτος που δεν το έκανε, επισης η μειοψηφία. Γενικά ο κόσμος που τον ενοχλουσαν τα πάντα, ηταν πάντα οι λιγότεροι.

Πλέον, δεν γινονται πάρτυ, δεν κάθεται ο κόσμος στα μπαλκόνια παρά σπάνια, δεν παιζουν τα παιδιά στις γειτονιές. Ειναι απόλυτα λογικό, έχοντας μεγαλωσει σε γειτονιές ερημιάς, το μοναδικο παιδι που θα πάει να σκάσει τη μπάλα του στην πυλωτή, να τους ενοχλεί όλους. Αν το έκανα ολα, θα ηταν μια φάση σα τα αυτοκινητα. Ενοχλουν αλλά το συνηθίζεις.

Το μόνο χειρότερο που υπήρχε το 80 ήταν η τεχνολογία. Σε ολα τα άλλα ειμαστε 1000 φορες χειρότεροι σαν πολίτες, σαν άνθρωποι, σαν γονείς, σαν ολα. 

Προσωπικά θεωρω οτι η γενιά μου (30-40 τωρα), ειναι οι βασικοι υπαίτιοι για την αλλαγή αυτη. Κατηγορουμε τις προηγουμενες γεννιές ως αμορφωτες, εμεις ομως φέραμε "εμα τεμε". Εμεις ειμαστε οι ξερόλες που αμφισβητουμε γιατρους διοτι τα βρισκουμε ολα στο ιντερνετ ανακαλυπτοντας οτι ο πονοκέφαλός μας ειναι καλαζάρ ( :P ), που θεωρουμε τους δάσκαλους τεμπέληδες δ.υ., που προτιμάμε να φτιάξουμε κάτι μονοι μας επειδη ο επαγγελματίας "θα μας κλέψει" (και μετά τον βριζουμε που δε θα έρθει στις 12 το βράδυ), που θεωρουμε οτι όλοι  μας χρωστάνε, που θεωρουμε οτι για όλα φταίνε ολοι οι άλλοι,

(εκτός απ τους πολιτικους, διοτι γιναμε τοσο ζωα που μας έπεισαν οτι εμεις φταιμε που τους ψηφισαμε, αυτοι δε φταινε σε τιποτα, που μας έπεισαν οτι τα φάγαμε ολοι μαζι, ενω εμεις ζουμε ο ένας πάνω στον άλλο και αυτοι στις βιλες τους)

Eτσι και στη φασαρία. Μας ενοχλουν τα βηματα του από πάνω, το παιδί του, το σκυλί του και για κάποιον λογο θεωρουμε τον εαυτο μας τέλειο, "επειδη κανεις δε μας ειπε τιποτα". Δε καταλαβαίνουμε οτι αν μας ενοχλει ο απο πάνω που μιλάει, που κατουράει, που περπατάει, το πιθανοτερο ειναι να ενοχλουμε και εμεις τον απο κάτω μας και οτι και να κάνουμε αυτο δε θα αλλάξει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Το βλέπω αλλιώς. Προσωπικά με ενοχλεί η ανεξέλεγκτη πιτσιρικαρία να ουρλιάζει συνεχόμενες ώρες όχι επειδή δεν έχω παιδιά ή έχω ξεχάσει πώς ήταν να είμαι κι εγώ παιδί, αλλά επειδή οι γονείς μου το πρώτο πράγμα που μου έμαθαν ήταν να σέβομαι τους γύρω μου και να μην ενοχλώ με την συμπεριφορά μου. Και σκέφτομαι ότι αφού αυτά τα βασικά πραματάκια τα έμαθα εγώ, η λογική μου λέει ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να τα έχουν μάθει και τα παιδάκια που ουρλιάζουν σαν να μην υπάρχει αύριο. Οπότε αυτό που μ'ενοχλεί περισσότερο είναι οι γονείς τους, από εκεί πηγάζει η συμπεριφορά των παιδιών. [Πραγματικά το πιστεύω τελικά αυτό που λένε ότι 'το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις'.]

Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι όταν ήσουν παιδί και ΕΙΧΕΣ παρέα ΚΑΛΗ που είχε ένταση, εσύ ήσουν ήσυχος και ήρεμος. Συγγνώμη, αλλά ΔΕΝ το πιστεύω. Έχουμε τάση να θυμόμαστε άλλα πράγματα για την παιδικότητα μας. Πάντα ήμασταν τα καλύτερα παιδιά, αλλά μάντεψε: Δεν ισχύει. Και εγώ με θυμάμαι ήρεμο αλλά ΔΕΝ ήμουν. Πάντα με λέγανε ευγενικό παιδί και ήσυχο, αλλά ξέρω πως έπαιζα και μεσημέρι μπάλα και φώναζα με τα υπόλοιπα παιδιά.

2 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

Ακριβώς- όταν κοιμόταν ο παππούς κάναμε ΟΛΟΙ ησυχία αλλιώς θα γινόταν τις καριόλας!

τώρα τα παιδάκια λένε τον παππου μαλακα, ναι το έχω ακούσει από γείτονα 

ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ!

Ωχου γκρίνια.

Βάζεις τα δυο άκρα. Το ένα είναι παππούς αδόλφος και το άλλο είναι παιδιά χωρίς σωστή ανατροφή.

Υπάρχει και η μέση ξέρεις.

2 ώρες πριν, Fortistis είπε

Δεν είναι ευθύνη ενός να μάθει στους άλλους κάτι. Πρώτον γιατί δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι αυτό το "κάτι" είναι σωστό και πρέπει να το μάθει ο άλλος και δεύτερον γιατί δεν είναι δουλειά του να μαθαίνει στους άλλους πολίτες "κάτι". Δεν έχω καταλάβει γιατί θα πρέπει ο πολίτης να κάνει την δουλειά του αστυνομικού ή του κράτους ή, εν γένει, οποιουδήποτε κρατικής υπηρεσίας. 

Ο κανονισμός υπάρχει. Κάθε πολίτης έχει υποχρέωση να τον γνωρίζει και όχι να λέει "συγνώμη που παρέβηκα τον κανονισμό" (π.χ. "πες μου εσύ εάν ενοχλώ" ). Δεν γίνεται σε καμία παράβαση αυτό, δηλαδή "συγνώμη που πέρασα με κόκκινο, πείτε μου εάν ενοχλώ να μην το ξανακάνω". Υπάρχει ο κανόνας, είναι υποχρέωση του πολίτη να το γνωρίζει. Τελεία. Όποιος δεν τον γνωρίζει τον κανόνα και τον παραβαίνει, είναι το ίδιο με αυτόν που τον γνώριζε και τον παρέβηκε. 

Από εκεί και πέρα, είναι υποχρέωση των αρμόδιων υπηρεσιών του κράτους να βρούνε άκρη και να εφαρμόσουν αυτά που πρέπει να εφαρμοστούν. Εάν δεν μπορούν να κάνουν καλά την δουλειά τους, υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί, π.χ. Σώμα Επιθεωρητών - Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης (Σ.Ε.Ε.Δ.Δ.), στους οποίους μπορεί και πρέπει να απευθυνθεί ο πολίτης. 

Βέβαια, όταν οι αρμόδιοι (π.χ. αστυνομία) πούνε ότι "μάγκα, είσαι υπερβολικός που σε ενοχλεί αυτό" σημαίνει ότι ο "μάγκας" θα πρέπει να το δεχθεί, όπως ακριβώς θα πρέπει να δεχθεί ο έταιρος "μάγκας" το "μάγκα, σταμάτα αυτό που κάνεις γιατί ενοχλείς". 

ΜΗΝ συγκρίνεις το κόκκινο φανάρι που μπορεί να σκοτώσει κόσμο, με τον κανονισμό της κοινής ησυχίας και της φασαρίας. Δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Παρόλα αυτά, ο ίδιος που θα ενοχληθεί για την παιδική οχλαγωγία, θα πατήσει λίγο αργότερα συνεχόμενα την κόρνα με την τρύπια εξάτμιση ο οποίος θα περάσει κόκκινο φανάρι. Αλλά εκεί δεν μας ενοχλεί... μας ενοχλούν τα παιδιά/σκυλιά/καρέκλες.

 

Συμφωνώ πως πρέπει να διατηρούμε κάποια επίπεδα γιατί μετά μιλάμε για όχλο και αναρχία, αλλά εντάξει, λίγη υπομονή δεν βλάπτει. Έχουμε την τάση να μαντρώνουμε τα παιδιά μας σε τέσσερις τοίχους και μετά γκρινιάζουμε ότι η νέα γενιά είναι ασεβής, αντικοινωνική και επιθετική. Ε, πως να μην είναι όταν δεν μπορούν να διοχετεύσουν αλλού την ενέργεια τους πέρα απ' τα τάμπλετ/κινητά (με ακουστικά πάντα);

Εντάξει, το μεσημέρι είναι περίεργη ιστορία και το καταλαβαίνω ότι αν γίνεται ΚΑΘΕ μέρα να υπάρξουν παράπονα. Αν υπήρχε σωστή οργάνωση, το κράτος θα έφτιαχνε πάρκα, γήπεδα και παιδικές χαρές για να παίζουν τα παιδιά. Γι' αυτό στο εξωτερικό δεν ακούς τίποτα. Γιατί τα παιδιά έχουν ευκαιρία να εκτονωθούν @APPLEGEEK

Το να μαντρώσεις τα παιδιά που θέλουν να παίξουν είναι κατ' εμέ λάθος. Δεν γέρασα τόσο ακόμα. Και συν τοις άλλοις μέρα χωρίς να ακούς παιδιά να γελάνε και να παίζουν είναι μια σιωπηλή μέρα. Και δεν είμαι φαν των παιδιών να φανταστείτε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Adanos

Ο πολίτης έχει υποχρέωση να γνωρίζει τους κανόνες και όχι να ζητάει να "του πούνε" ή να "τον ενημερώσουν". Εάν δεν το γνωρίζεις αυτό, τότε εσύ είσαι λάθος και όχι οι άλλοι. Δεν υπάρχει δεύτερη ερμηνεία σε αυτό. Είναι έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια περιοχή μένεις ; Δεν έχεις να κάνεις πολλά πράγματα , το αποδέχεσαι ή πας του μιλάς και αν δεν καταλάβει αντιδράς ανάλογα , εγώ παθών σε περιοχή του κέντρου της Αθήνας με τρελλή φασαρία ( ευτυχώς πήγα σε πολύ ήσυχη περιοχή τώρα ) , είχα πλακωθεί με έναν , οι φωνές δεν βγάζουν πουθενά , αυγά είχα πετάξει σε έναν ο οποίος άκουγε στις 3 το βράδυ Καζατζίδη στη διαπασών ( αλλά σταμάτησε ευτυχώς γιατί έπεσαν στο μπαλκόνι του και μύριζαν ) γενικά πρέπει να κάνεις υπομονή πολύ 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω μεγαλος σε ηλικια, θυμαμαι τοτε με την εξαρση του μπασκετ γενικως στην ελλαδα, το πιο κοντινο μας γηπεδο ηταν σε ενα λυκειο οπου η αυλη ηταν πραγματικα κολλημενη με τα διπλα σπιτια(χωρις δρομο ενδιαμεσα) και πηγαιναμε 2 φορες την εβδομαδα τουλαχιστον αμεσως μετα το σχολειο, δηλαδη απο 1h30 μεχρι 5/6 ωρα. ΔΕν θυμαμαι να μας εκαναν ποτε παρατηρηση. Τωρα απλα δεν μπορεις να το κανεις αυτο.(και εμενα θα με ενοχλουσε αφανταστα)

Αυτο που δεν εχουμε πλεον ολοι μας ειναι η υπομονη. Και δεν ειναι λογω των δυσκολων οικονομικων συνθηκων αλλα λογω του οτι η γενεια μας που ειναι αυτη που εχει τωρα μικρα παιδια, εινια κακομαθημενη. Οι περισσοτεροι 40αρηδες αν παρατηρησεις την συμπεριφορα τους εινααι σαν κακομαθημενα παιδια. Μηδεν προσπαθεια συζητησης ΄η κατανοησης. ΤΟ ΘΕΛΩ εεεεε ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένω σε μια περιοχή που έχει γηπεδακια μπάσκετ. Μέχρι πριν από δύο χρόνια ο σύλλογος που τα είχε αναλάβει έκανε μαθήματα με μαθητές σχολείων. Ώρες μη κοινής ησυχίας και φυσικά άκουγα φωνές παιδικές. Ποτέ δεν με ενόχλησαν.

Πλέον το γηπεδακι το έχει παρατήσει ο σύλλογος και έχει μαραζώσει. Μαραζώσε και η γειτονιά. Πώς μπορεί να σε ενοχλούν φωνές παιδικές που παίζουν;

Υποψιάζομαι κάποιος "καλός" άνθρωπος θα ενοχλήθηκε και σε συνδιασμό με τον ανυπόφορα ενοχλητικό ήχο του γρασιδιού καθώς μεγαλώνει ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.

Υγ πολύ γουστάρω την αυτόματη διόρθωση....

 

 

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...