Προς το περιεχόμενο

Φασαρία από γείτονες αντιμετώπιση


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειπωθηκε για κατοικιδια πλεον ειναι παρανομο να υπαρχουν κατοικιδια στα μπαλκονια και αμα καλεσουν αστυνομια για αυτο πεφτουν χοντρα προστιμα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλά κάνουν , τα κατοικίδια δε τα παίρνουν για να τα αφήνουν στα μπαλκόνια όσο λείπουν στη δουλειά και μετά αυτά να βγάζουν τα ψυχολογικά τους στη γειτονιά. Όχι πρόστιμο, να τους πάρουν το ζώο πρέπει και να το στείλουν κάπου που δε θα ξεχειμωνιάζει σε κάνα μπαλκόνι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, shadowlike είπε

καλά κάνουν , τα κατοικίδια δε τα παίρνουν για να τα αφήνουν στα μπαλκόνια όσο λείπουν στη δουλειά και μετά αυτά να βγάζουν τα ψυχολογικά τους στη γειτονιά. Όχι πρόστιμο, να τους πάρουν το ζώο πρέπει και να το στείλουν κάπου που δε θα ξεχειμωνιάζει σε κάνα μπαλκόνι.

Ο Ελληνας το παιρνει για πλακα το ζωω. 

Και μετα το βαριεται το παραταει και γιαυτο το ζωακι εχει θεματα. Δεν φταιω εγω να ακουω για κανενα λογο το ζωακι τελος. 

 

ΠΡοστιμματα χοντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Ο Ελληνας το παιρνει για πλακα το ζωω. 

Και μετα το βαριεται το παραταει και γιαυτο το ζωακι εχει θεματα. Δεν φταιω εγω να ακουω για κανενα λογο το ζωακι τελος. 

ΠΡοστιμματα χοντρα.

Ακριβως, αλλά μετα δεν είσαι φιλοζοος και δεν αγαπας τα κακομοιρα τα σκυλακια κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην ψάχνετε αφορμές για το γυρίσετε (και) πάλι στα ζώα. Συζητήστε για τα 2ποδα καλύτερα που είναι και το βασικό μας θέμα μιας και απο αυτά προέρχονται όλες οι προβληματικές συμπεριφορές.

Επίσης είχαμε και άλλο ανοιχτό αντίστοιχο θέμα και κακώς έμεινε αυτό ανοιχτό αλλά αφού συμπλήρωσε ήδη τόσα μηνύματα ...ας το αφήσουμε! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, kitharas είπε

Γιατι ο ένας μπορεί να ναι ευαίσθητος με τους θορύβους (ωτοασπιδες) και ο άλλος να θέλει τσίτα τη μουσική (ακουστικά). Αυτή είναι μια καλή μέση λύση. Απλά αναρωτιέμαι, όλοι μας λέμε είναι σπιτι μου και θα κυκλοφορώ όπως θέλω, θα μιλάω όταν θέλω κλπ. Όταν όμως ο θόρυβος ξεπερνάει το διαμέρισμά σου, πλέον εκεί τελειώνει η ελευθερία σου;

Το διαμέρισμα σου μπορεί να το περνάει ο θόρυβος της κλανιάς. Δεν θα κλάνεις δηλαδή; Είναι ανάλογα και το κτήριο και η (ηχο)μόνωση που υπάρχει.

35 λεπτά πριν, shadowlike είπε

το να βάλω ωτοασπίδες δεν είναι επιλογή γιατί δε θα ακούω τίποτα και με μωρά μέσα στο σπίτι είναι το τελεύταίο πράγμα που θα κάνω. Το να βάλω ακουστικά πάλι δε θα ακούω τίποτα αλλά δεν τα βάζω για να κάνω counter την ασυνειδησία του άλλου όπως τις ωτοασπίδες, τα βάζω για να κάνω το γούστο μου χωρίς να ενοχλώ τους γύρω μου.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχει διαφορά το ακουστικό με τον ήχο απ' τα ηχεία/τηλεόραση, ε; Και εγώ αν θέλω να δω ταινία και βάλω ακουστικά και γίνει κάτι, πως θα το ακούσω; Είναι πολλά τα θέματα και προφανώς δεν λύνονται εύκολα. Παίζουν πολλά ρόλο. Και τα μωρά κάνουν φασαρία. Πολύ μάλιστα. Να τα απαγορεύσουμε (αναφέρομαι για τα σκυλιά που λένε κάποιοι);

28 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Ο Ελληνας το παιρνει για πλακα το ζωω. 

Και μετα το βαριεται το παραταει και γιαυτο το ζωακι εχει θεματα. Δεν φταιω εγω να ακουω για κανενα λογο το ζωακι τελος. 

ΠΡοστιμματα χοντρα.

Ούτε το ζώο φταίει που το παρατάει ο άνθρωπος. Και επιπλέον μπορεί να το παρατάει στο μπαλκόνι γιατί τρώει έπιπλα ή επειδή του κάνουν παράπονα οι γείτονες εντός της πολυκατοικίας. Όπως και να έχει είναι δύσκολο πράγμα να έχεις ζώα στην πόλη και χωρίς εκπαίδευση (δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα). Δεν φταίει όμως το τετράποδο αλλά ο άνθρωπος που είναι ανεύθυνος ή άσχετος.

Επεξ/σία από Adanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε (ακάλεστος εννοείται) κάθε φορά που μαζεύονται και καλά φιλική - γειτονική επίσκεψη, έεεπ τι έχουμε εδώ ήρθα κι εγώ και τέτοια...χάλα την ατμόσφαιρα. Μετά θα ξενερώνουν και θα μαζεύονται αλλού... Χα χα χα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω να πω τη δικια μου Οδυσσεια. Εχουμε στο ισογειο της πολυκατοικιας 2 κυπριους που πανε Ευελπιδων και που ερχονται μονο ΣΚ. Ολα οκ μεχρι εδω. Το θεμα ειναι οτι πανε καθε ΣΚ με αλλους ουνους στην ταρατσα για barbeque και γινεται του μπαπ και μπουπ. Ωρες μη κοινης ησυχιας οποτε κανενα προβλημα. Η οδυσσεια ερχεται στο οτι αφηνουν τα σκουπιδια και τα αποφαγια τους μπροστα στην πορτα τους (και μπροστα στην πορτα του ασανσερ στην εισοδο) μεχρι να πανε πισω στο μαντρι απο Δευτερα που τα παιρνουν. Ο καδος απεχει κυριολεκτικα 10 μετρα απο την εισοδο (και 2 χιλιομετρα να ταν παλι δεν θα ειχαν δικαιολογια βεβαια). Εχουμε κανει παρατηρηση ευγενικα με τον διαχειριστη 100 φορες και ισαριθμες μας εγραψε. Φερνω την 13, ή προβλεπεται κατι να του τεντωσω το κορμακι? Για να χρησιμοποιησω και την ορολογια τους. :P

Επεξ/σία από cloud13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Εγω να πω τη δικια μου Οδυσσεια. Εχουμε στο ισογειο της πολυκατοικιας 2 κυπριους που πανε Ευελπιδων και που ερχονται μονο ΣΚ. Ολα οκ μεχρι εδω. Το θεμα ειναι οτι πανε καθε ΣΚ με αλλους ουνους στην ταρατσα για barbeque και γινεται του μπαπ και μπουπ. Ωρες μη κοινης ησυχιας οποτε κανενα προβλημα. Η οδυσσεια ερχεται στο οτι αφηνουν τα σκουπιδια και τα αποφαγια τους μπροστα στην πορτα τους (και μπροστα στην πορτα του ασανσερ στην εισοδο) μεχρι να πανε πισω στο μαντρι απο Δευτερα που τα παιρνουν. Ο καδος απεχει κυριολεκτικα 10 μετρα απο την εισοδο (και 2 χιλιομετρα να ταν παλι δεν θα ειχαν δικαιολογια βεβαια). Εχουμε κανει παρατηρηση ευγενικα με τον διαχειριστη 100 φορες και ισαριθμες μας εγραψε. Φερνω την 13, ή προβλεπεται κατι να του τεντωσω το κορμακι? Για να χρησιμοποιησω και την ορολογια τους. :P

Ελα Ευελπιδων πανε, δειξε κατανοηση. Μην εισαι τοσο σκληρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Εγω να πω τη δικια μου Οδυσσεια. Εχουμε στο ισογειο της πολυκατοικιας 2 κυπριους που πανε Ευελπιδων και που ερχονται μονο ΣΚ. Ολα οκ μεχρι εδω. Το θεμα ειναι οτι πανε καθε ΣΚ με αλλους ουνους στην ταρατσα για barbeque και γινεται του μπαπ και μπουπ. Ωρες μη κοινης ησυχιας οποτε κανενα προβλημα. Η οδυσσεια ερχεται στο οτι αφηνουν τα σκουπιδια και τα αποφαγια τους μπροστα στην πορτα τους (και μπροστα στην πορτα του ασανσερ στην εισοδο) μεχρι να πανε πισω στο μαντρι απο Δευτερα που τα παιρνουν. Ο καδος απεχει κυριολεκτικα 10 μετρα απο την εισοδο (και 2 χιλιομετρα να ταν παλι δεν θα ειχαν δικαιολογια βεβαια). Εχουμε κανει παρατηρηση ευγενικα με τον διαχειριστη 100 φορες και ισαριθμες μας εγραψε. Φερνω την 13, ή προβλεπεται κατι να του τεντωσω το κορμακι? Για να χρησιμοποιησω και την ορολογια τους. :P

Στείλτους και για γόπινγκ άμα λάχει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, orck είπε

Ελα Ευελπιδων πανε, δειξε κατανοηση. Μην εισαι τοσο σκληρος.

Επειδη δεν ξερανε να φτιαξουν το μηχανογραφικο τους θα βρωμαει ο κοσμος απο τα αποφαγια 2 ημερων? χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πάτε καλά? τι ωτοασπίδες και βλακείες.. ωρες κοινής ησυχίας απαγορευεται να ενοχλούν, και είμαι αντίθετος με τον φίλο πιο πάνω που λέει οτι και εμείς είμασταν νέοι και ενοχλούσαμε.. όχι δεν ενοχλούσαμε και άμα γινόταν αυτό θα γινόταν 1 φορά το εξάμηνο.. όχι κάθε μέρα που γράφει ο s.p.  δεν είναι θέμα νέος η γέρος το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος και να σέβεσαι τους γύρω σου... είναι θέμα ανατροφής και παιδείας, ότι σου έχουν δώσει απο το σπίτι δηλαδή,όποιος δεν μπορεί να να σεβαστεί τον διπλανό του δεν ανηκει στο ανθρώπινο είδος. και ναί υπάρχει λύση.. καλείς κάθε μέρα την αστυνομία και τους ενημερώνεις οτι θα χρειαστείς την καταγραφή του γεγονότος. πάς απο το τμήμα αφού μαζευτούν 5-6, και πάς νομικά. Μόλις τον έρθει το χαρτί θα δείς τι καλά αλλάζει χαρακτήρα. Έχουν πέσει μεγάλα πρόστημα για αυτό το θέμα, συμβουλέψου ένα δικηγόρο.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimse είπε

Ρε πάτε καλά? τι ωτοασπίδες και βλακείες.. ωρες κοινής ησυχίας απαγορευεται να ενοχλούν, και είμαι αντίθετος με τον φίλο πιο πάνω που λέει οτι και εμείς είμασταν νέοι και ενοχλούσαμε.. όχι δεν ενοχλούσαμε και άμα γινόταν αυτό θα γινόταν 1 φορά το εξάμηνο.. όχι κάθε μέρα που γράφει ο s.p.  δεν είναι θέμα νέος η γέρος το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος και να σέβεσαι τους γύρω σου... είναι θέμα ανατροφής και παιδείας, ότι σου έχουν δώσει απο το σπίτι δηλαδή,όποιος δεν μπορεί να να σεβαστεί τον διπλανό του δεν ανηκει στο ανθρώπινο είδος. και ναί υπάρχει λύση.. καλείς κάθε μέρα την αστυνομία και τους ενημερώνεις οτι θα χρειαστείς την καταγραφή του γεγονότος. πάς απο το τμήμα αφού μαζευτούν 5-6, και πάς νομικά. Μόλις τον έρθει το χαρτί θα δείς τι καλά αλλάζει χαρακτήρα. Έχουν πέσει μεγάλα πρόστημα για αυτό το θέμα, συμβουλέψου ένα δικηγόρο.

Προς TS. Ο Jimse είπε όλα όσα χρειάζονται παραπάνω ^. Τα υπόλοιπα είναι να έχουμε να ποστάρουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

αν ξεχαστούμε και κάνουμε φασαρίες να μου κάνει μια αναπάντητη ή να στέλνει ένα μήνυμα, και να μου υπενθυμίζει να σκάμε και να χαμηλώνω μουσική.

εχετε καποιο προβλημα κατανοησης?

τι θα πει "αν ξεχαστουμε"?

1 ώρα πριν, Adanos είπε

Έχει τύχει να έχω ένα τσίκ υψηλότερα την μουσική μέχρι τις 2 το πρωί. Δεν μου παραπονέθηκε κανείς. Αν όμως μου έλεγαν κάτι, θα έκανα υποχώρηση, προφανώς.

α πρεπει να σου παραπονεθουν πρωτα...

και μετα φταινε τα μνημονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα επαναλάβω κάτι που ειχες γράψει ένας σοφός insomniac κάποτε. "Η φασαρία είναι φασαρία απ΄ότι και αν προέρχεται".  

Θα προσθέσω πως αν τυχαίνει να μένεις πάνω στην Εγνατία, αλλα σε ενοχλεί το πάρτυ του απέναντι (απ την Εγνατία), έχεις σοβαρό θέμα 😛 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...