Προς το περιεχόμενο

Εμπειρία από εργασία στην ΕΡΤ κανείς;


kostasvix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απ'οτι κατάλαβα θα πας σαν ενοικιαζόμενος απο εξωτερική εταιρία όπως η ICAP π.χ.

Πήγαινε, δεν θα ασχοληθούν καθόλου μαζί σου τα κομματόσκυλα και ούτε πρόκεται να σε διώξουν. Ίσα ίσα θέλουν τέτοιους υπαλλήλους για να βγάζουν τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την ώρα που δεν γυρίζουν τσόντες εκεί στην ΕΡΤ,  δεν νομίζω να έχεις κάτι να φοβάσαι σε σχέση με τη δουλειά που θα σε βάλουν να κάνεις. 

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνηθως οι εταιρεις οπως mellon , teleperformance που "νοικιαζουν" υπαλληλους ειναι τυπικες σε πληρωμες κλπ .

Αν εννοεις κατι τετοιο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 hours ago, kostasvix said:

Αυτό με την ειδικότητα το παλεύουμε ακόμα. Εγώ είμαι γραφίστας και μου είπαν ότι θα προσπαθήσουν να εργαστώ εκεί, αλλιώς θα με τοποθετήσουν σε κάποια βοηθητική θέση στην παραγωγή. Αυτό το "βοηθητική" θέση είναι που με αγχώνει λίγο, δεν ξέρω που μπορεί να καταλήξω.

Τώρα για το βύσμα κλπ, είμαι ανίδεος από όλα αυτά και δεν ασχολούμαι με κόμματα καθόλου, ούτε ξέρω αν είμαι δικός τους ή από τους άλλους... χαχα! Μήπως μπερδευτεί το πράγμα εκεί και με διώξουν με τις κλωτσιές, δεν ξέρω. Δηλαδή αν δεν είμαι δικός τους, δεν θα θέλουν να τους κάνω τη δουλειά; 😂 Πραγματικά πάντως δεν θα σκεφτόμουν ούτε για μια στιγμή να μπλεχτώ με όλα αυτά αν δεν είχα ανάγκη τα χρήματα. Ελπίζω να μην το μετανιώσω αν τελικά το αποφασίσω.

Ηδη το οτι μπηκες σε δημοσιο φορουμ να ρωτησεις αν αξιζει η εργασια στην ΕΡΤ μαλοον δειχνει οτι εισαι ανιδεος και μαλλον θα εκπλαγεις εκει μεσα. Δεν εχω δουλεψει ουτε ξερω κανενα στην ΕΡΤ αλλα απο ανθρωπους που εφτιαξαν μνημειο πεσοντων της ΕΡΤ καταλαβαινεις οτι η λογικη εχει παει περιπατο εκει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συνδικαλιστές, αριστεροί αντικαπιταλιστές, κυβερνητικά φερέφωνα  της ΕΡΤ, δέχονται συνεργασία με εταιρείες τύπου Mellon; 😂

Επί της ουσίας, δεν έχει τίποτα να χάσεις. Θα αποκτήσεις και μια εμπειρία, μπορεί στον τομέα σου, μπορεί και όχι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, GenesisX said:

Οι συνδικαλιστές, αριστεροί αντικαπιταλιστές, κυβερνητικά φερέφωνα  της ΕΡΤ, δέχονται συνεργασία με εταιρείες τύπου Mellon; 😂

Επί της ουσίας, δεν έχει τίποτα να χάσεις. Θα αποκτήσεις και μια εμπειρία, μπορεί στον τομέα σου, μπορεί και όχι.

Λογικά όχι απλά το δέχονται αλλά το απαιτούν κιόλας... Ποιος θα βγάλει τη δουλειά ; εμείς οι μόνιμοι ; Φέρε εκεί τίποτα πιτσιρίκια με μηνιαία ανανεωμένη σύμβαση των 492 ευρώ... :D

Εγώ το μόνο που θα ανησυχούσα TS είναι ότι έχω ακούσει ότι είναι επικίνδυνα μέσα στην ΕΡΤ, είχαν πολλούς νεκρούς πρόσφατα, έφτιαξαν και μνημείο άρα θα είναι αλήθεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2018 στις 2:28 ΜΜ, MikeJ είπε

Το εκπληκτικό είναι ότι η ερτ που με εξαίρεση πχ το μουντιάλ τώρα, έχει ελάχιστο "φρέσκο" προϊόν (κυρίως τις ειδήσεις) αφού βασίζεται κυρίως σε παλιές εκπομπές,ταινίες και σειρές (ελληνικές και ξένες)  έχει ελάχιστη τηλεθέαση, έχει πάνω από 2000 μόνιμους υπαλλήλους (αρκετά περισσότερους από τα ιδιωτικά κανάλια) και παρόλα αυτά παίρνει και κόσμο μέσα από εργολαβίες γιατί για φαίνεται δε βγαίνει η δουλειά.... δλδ έλεος, πόσο πιο ξεκάθαρο ότι αρκετοί εργαζόμενοι είναι διακοσμητικοί εκεί μέσα.. (αν πατάνε καν)

Τώρα για τον TS...  πήγαινε να δεις τι παίζει... Προφανώς αφού θα είσαι μέσω τρίτης εταιρείας θα είσαι σε αυτούς που θα δουλεύουν πραγματικά και θα αμείβονται χαμηλά (και άρα δεν θα βιώσεις την ζωάρα του δημοσίου) αλλά δε νομίζω ότι έχεις κάτι να χάσεις. Εμπειρία είναι, γνωριμίες μπορείς να αποκτήσεις για το μέλλον κλπ ενδιαφέρον θεωρώ θα έχει.

Ενα τα αλλα καναλια εχουν καινουρια ποιοτητα :P

Γι αυτο ανοιγεις την τηλεοραση και τουλαχιστον τα μισα προγραμματα ειναι 4:3 στρετσαρισμενο σε 16:9, επειδη ειναι φρεσκα :P

Γενικα η τηλεοραση βουλιαζει. Μονο γεροι βλεπουνε και θειτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ntinaras said:

Ενα τα αλλα καναλια εχουν καινουρια ποιοτητα :P

Γι αυτο ανοιγεις την τηλεοραση και τουλαχιστον τα μισα προγραμματα ειναι 4:3 στρετσαρισμενο σε 16:9, επειδη ειναι φρεσκα :P

Γενικα η τηλεοραση βουλιαζει. Μονο γεροι βλεπουνε και θειτσες.

Τα άλλα κανάλια είναι ιδιωτικά οπότε ας κάνουν ότι γουστάρουν ως προς το πρόγραμμα τους και τον αριθμό των εργαζομένων τους. (Αρκεί τα χρέη τους να μην τα επιβαρύνεται ο φορολογούμενος αλλά οι ιδιοκτήτες μέτοχοι) 

Την ΕΡΤ τη πληρώνουμε υποχρεωτικά κάθε δίμηνο στο λογαριασμό ηλεκτρισμού μας βλέπουμε δε βλέπουμε και βάζει και διαφημίσεις από πάνω (Το BBC στην Αγγλία δε προβάλλει διαφημίσεις ακριβώς επειδή χρηματοδοτείται από τους πολίτες όπως η ΕΡΤ, δε γίνεται να κάνεις και τα δύο κι όμως εδώ γίνεται) 

Εξάλλου εγώ δε κρίνω τη ποιότητα/ ποσότητα των προγραμμάτων αλλά το ότι οι πάνω από 2 χιλιάδες μόνιμοι υπάλληλοι για κάποιο λόγο "δεν αρκούν "  και νοικιάζουν άλλους 600 περίπου από εξωτερικούς εργολάβους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Τα άλλα κανάλια είναι ιδιωτικά οπότε ας κάνουν ότι γουστάρουν ως προς το πρόγραμμα τους και τον αριθμό των εργαζομένων τους. (Αρκεί τα χρέη τους να μην τα επιβαρύνεται ο φορολογούμενος αλλά οι ιδιοκτήτες μέτοχοι) 

Την ΕΡΤ τη πληρώνουμε υποχρεωτικά κάθε δίμηνο στο λογαριασμό ηλεκτρισμού μας βλέπουμε δε βλέπουμε και βάζει και διαφημίσεις από πάνω (Το BBC στην Αγγλία δε προβάλλει διαφημίσεις ακριβώς επειδή χρηματοδοτείται από τους πολίτες όπως η ΕΡΤ, δε γίνεται να κάνεις και τα δύο κι όμως εδώ γίνεται) 

Εξάλλου εγώ δε κρίνω τη ποιότητα/ ποσότητα των προγραμμάτων αλλά το ότι οι πάνω από 2 χιλιάδες μόνιμοι υπάλληλοι για κάποιο λόγο "δεν αρκούν "  και νοικιάζουν άλλους 600 περίπου από εξωτερικούς εργολάβους. 

Δεν συγκρινω την ερτ με τα αλλα καναλια, αλλα σου λεω γενικα οτι η τηλεοραση πλεον δεν εχει μελλον. Συμφωνω οτι 3 κρατικα καναλια ειναι περιττα ειδικα στις μερες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν για τα ιδιωτικά κανάλια βάζουν όριο εργαζομένων για την άδεια τους,το ίδιο έπρεπε να ισχύει και για την ΕΡΤ.Από εκεί και πέρα κριτήρια όπως μια επιχείριση.Αν έχει κέρδη προχωρά ,αν έχει ζημιές απολύει και κόσμο.Και έλεγχος απο κάποια ανεξάρτητη αρχή.

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2018 στις 2:15 ΜΜ, billdanos είπε

Καλά χαλαρώστε λίγο! Δεν είναι όλοι συνδικαλιστές και βολεμένοι στην ΕΡΤ. Υπάρχουν και "φυσιολογικοί" εργαζόμενοι που απλά κάνουν τη δουλειά τους! 

Ειδικά σήμερα, μέχρι και ο τελευταίος των τελευταίων είναι κομματόσκυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινά δε σας καταλαβαίνω μερικούς. δεν ειναι η πρώτη φορά που ανοίγει παρόμοιο θέμα.

είναι ο άλλος άνεργος, εμφανίζεται το ενδεχόμενο μιας δουλειάς και ανοίγει θέμα αν αξίζει να πάει.

σα να έχω να φάω μια εβδομάδα και να ανοίγω θέμα: να φάω το πιτόγυρο ή μήπως έχει πολλά λιπαρά και δεν αξίζει;

αφού είσαι άνεργος ρε φίλε πήγαινε. αν δε σ αρέσει φεύγεις. θα σπαταλήσεις το χρόνο σου;  :wacko: δηλαδή τώρα τι κάνεις;

και μετά αν βγει κανείς και πει ότι ο έλληνας δεν έχει ανάγκη διότι έχει λίπος ακόμα, τον κράζετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσέχεις όμως γιατί συμβαίνουν πολλά εργατικά ατυχήματα στα γραφεία της ΕΡΤ.Θα έχεις ακούσει σίγουρα για τους ποταμούς αίματος  που έχουν χυθεί στην Μεσογείος από τους νεκρούς της ΕΡΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...