Προς το περιεχόμενο

Intel Arc (Discrete GPUs, Q1 2022)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έτσι το είχα και εγω στο μυαλό μου. Οποτε ίσως στην επόμενη γενιά. Battlemage δεν θα την λένε; Άντε να μας έρθει!!!

Πάντως δεν έχουν κάτι διαφορετικό απ' τις AMD και NVIDIA τιμολογιακά. Σκέψου η 6700ΧΤ έχει 90 ευρώ λιγότερο απ' την 770 και είναι και +20% καλύτερη σε raster. Ναι η 770 έχει +4GB τα οποία όμως δεν χρειάζονται για τα settings και την ανάλυση που προορίζεται η 770. Δεν έδωσε κάποιο τρελό value η intel και είσαι και first adopter. Οπότε don't hold your breath.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δυνατό αλλά Ελλάδα δεν βλέπω δεν είναι μέσα? Επερνες μια a380 στα 135 και σου έμεναν και 2 παιχνίδια αξίας 70 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθισαν και έφτιαξαν ολόκληρο βίντεο 22 λεπτών, σε αντίθεση με τα συνήθη 2λεπτα που βγάζουν οι εταιρείες που είναι σαν διαφήμιση. Μωρέ μπράβο. Εγώ πάντως βλέπω με ενδιαφέρον τις Intel GPU για το μέλλον, ότι τόσο από θέμα τιμής, καθώς εκεί δεν ελπίζω σε πολλά αφού πλέον όλοι τις ίδιες τιμές βαράνε, αλλά από power και features έχει προοπτικές. Ήδη το XeSS που τρέχει με τον intel kernel είναι καλύτερο του FSR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Battlemage λένε ότι ίσως φτάσει την 4080 σε επιδόσεις, προσωπικά το βλέπω χλωμό αλλά μια 4070Ti θα την πιάσει θεωρώ.

Θα είναι σε TSMC 4N σαν τις Ada και το τσιπ μεγαλούτσικο..Μακάρι να συνεχίσει να push-άρει η Intel και να γίνει πραγματικά ο τρίτος παίχτης στο παιχνίδι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Το Battlemage λένε ότι ίσως φτάσει την 4080 σε επιδόσεις, προσωπικά το βλέπω χλωμό αλλά μια 4070Ti θα την πιάσει θεωρώ.

Θα είναι σε TSMC 4N σαν τις Ada και το τσιπ μεγαλούτσικο..Μακάρι να συνεχίσει να push-άρει η Intel και να γίνει πραγματικά ο τρίτος παίχτης στο παιχνίδι.

κάτσε μην γίνει ο 2ος πλάκα πλάκα. Έχουν βελτιωθεί αρκετά. Η AMD τον πίνει λίγο γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

κάτσε μην γίνει ο 2ος πλάκα πλάκα. Έχουν βελτιωθεί αρκετά. Η AMD τον πίνει λίγο γενικά.

Η Amd είναι μπετόμυαλοι. Αυτοί εφόσον τον πίνουν τεχνολογικά θα έπρεπε να βγάλουν μπροστά την τιμολόγηση αλλά αυτοί θέλουν να το παίξουν nvidia στην θέση της nvidia!!! Πολύ καλά να πάθουν οι απαράδεχτοι. Στο μεταξύ μου κάνει εντύπωση γιατί κατά τη διάρκεια της ζωής του am4 υπήρχαν φορές που ήταν αρκετά πίσω από τα αντίστοιχα intel αλλά αντιδρούσαν άμεσα μειώνοντας τιμές και παρέμειναν εξαιρετικά relevant και σε νέα συστήματα όσων αφορά το μερίδιο αγοράς. Εδώ με τις κάρτες γραφικών είναι λες και είναι διαφορετική εταιρία ρε σείς. Έλεος!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε μια photo που έδειχνε ότι είναι συγγενής το λιζάκι και ο πέτσινος, τώρα αν είναι αλήθεια ή όχι δεν μπορώ να ξέρω, το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι έκαναν καρτέλ, η συμπεριφορά και των δυο εταιρειών είναι ακριβώς ίδια, επίσης κρατάνε την κατάσταση σε ισορροπία και στάσιμη.

Και οι δυο προσπαθούν να ξεστοκάρουν τα παλιά 3000 και 6000 series

Και οι 2 άργησαν να βγάλουν "νέα" μοντέλα.

Και οι δυο μετονόμασαν κατώτερα μοντέλα σε μεγαλύτερη σειρά (7600=7500 κτλ)

Και οι δυο φούσκωσαν τις τιμές, στην AMD δεν της πέρασε όμως και ρίχνει τιμές γρήγορα μετά το launch....

 

Γενικά τα καραγκιοζιλίκια τους έχουν επαναφέρει πολλές φορές την arc στο προσκήνιο αλλά δυστυχώς δεν είναι "επαρκής" , θέλει λίγο ακόμα για να γίνει, η όλη φάση θυμίζει το λαγό και την χελώνα, η intel αν συνεχίσει πιστεύω θα τους φτάσει, η σειρά battlemage αργεί αλλά νομίζω q4 βγαίνει η arc+ .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η Intel αυτην την στιγμη εχει καλο performance per dollar αλλα μεχρι εκει . Θελει πολυ δουλεια ακομα για να γινει ανταγωνιστικη . 

Η A750 εχει διπλασιο μεγεθος απο την 7600 και βρισκεται 20-25% πισω σε raster και κανα 15% πισω σε ray tracing παιχνιδια κατα μεσο ορο . Αν θελουν να βγαλουν κερδος θα πρεπει να βελτιωθουν πολυ σε αυτον τον τομεα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικο ειναι οτι φαινεται να το εχει παρει στα σοβαρα και κανει συχνα driver updates με φανερη βελτιωση στο performance. Μονο καλο θα κανει αυτο στον ανταγωνισμο.
Περιμενα ομως τοσο καιρο μηπως και υποστηριξουν επιτελους VR (SteamVR, OpenXR, κτλ), αλλα δεν φαινεται τιποτα στον οριζοντα. Δυστυχως μου ηταν απαραιτητη η VR υποστηριξη και αναγκαστικα πηρα μια 3060.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...