Προς το περιεχόμενο

to Quit or not to Quit


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες είμαι εξωτερικό και έχω καλή θέση σχετικά.

τα χρήματα είναι πολύ μέτρια για την θέση αυτή αλλα δέχτηκα για να δω πως θα είναι και πως θα τα πάει όλοι η φάση.

τώρα μετά από 6 μήνες θέλω να φύγω , το θέμα είναι το εξής
θα με ρωτήσουν γιατί φεύγω.

έχω είδη πει ότι τα χρήματα είναι λίγα αλλα σκέπτομαι να πω ότι είναι τα χρήματα και ότι δεν με εμπνεύει i δουλειά πλέον.

τι λέτε? να κάτσω εδώ που είμαι 1400 euro καθαρά i να πάω ελλάδα πίσω με χαμηλότερο μισθό η και σε άλλη χωρα αλλα θα κάνω auto που μου αρέσει λίγο παραπάνω.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη ρε φίλε αλλά το ποστ είναι ό,τι να ναι.

σα να ρωτάω, να φάω αυτό το φαγητό που είναι γλυκό  ή το άλλο που είναι ξινό.

αλλά και πάλι ο καθένας θα σου απαντούσε με βάση τα δικά του γούστα και ανάγκες.

που είσαι, τι κάνεις, τι γνώσεις έχεις, τι προοπτικές έχεις στην ελλάδα.................................

δηλαδή τι απάντηση περιμένεις τώρα. άντε εγώ σου λέω μείνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαούρτι είπε

συγνώμη ρε φίλε αλλά το ποστ είναι ό,τι να ναι.

σα να ρωτάω, να φάω αυτό το φαγητό που είναι γλυκό  ή το άλλο που είναι ξινό.

αλλά και πάλι ο καθένας θα σου απαντούσε με βάση τα δικά του γούστα και ανάγκες.

που είσαι, τι κάνεις, τι γνώσεις έχεις, τι προοπτικές έχεις στην ελλάδα.................................

δηλαδή τι απάντηση περιμένεις τώρα. άντε εγώ σου λέω μείνε

ΓΙΑ ΝΑ παιρνω 1400 εχω αρκετες γνωσεις απλα ελλαδα δεν πλερωνει κλασικα

 

αλλα δεν γουσταρω αυτο που κανω τελικα αυτο λεω. 

 

τελικα ειναι καλυτερα να δουλεουμε για τα χρηματα ? η να κανουμε κατι ενδιαμεσο με λιγοτερα χρηματα, αυτο ενοωω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, APPLEGEEK said:

ΓΙΑ ΝΑ παιρνω 1400 εχω αρκετες γνωσεις απλα ελλαδα δεν πλερωνει κλασικα

Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αν δεν μας πεις τι ακριβώς κάνεις και -το κυριότερο- που το κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προοπτικές ελλάδα? καμια όπως όλοι μας στην Ελλάδα

ζεις με ψωμί και τυρί αλλα περνάς ωραία την ζωή σου κατά κάποιον τρόπο 

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αν δεν μας πεις τι ακριβώς κάνεις και -το κυριότερο- που το κάνεις...

Call Center Quality Assurance Manager team lead 20 atoma Eastern Europe 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι να μην πεθάνεις της πείνας. Αν το έχεις εγγυημένο αυτό, τότε καλύτερο είναι να κάνεις αυτό που γουστάρεις έστω και με λιγότερα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει απάντηση, όπως είπα ο καθένας απαντάει με βάση τον εαυτό του τις ανάγκες του.

πχ. βλέπεις μερικούς που ανέχονται να δουλεύουν με 3 και 60 κάνοντας ζημιά και στους υπόλοιπους και γενικά να ανέχονται μισά ή καθόλου ένσημα, απλήρωτες υπερωρίες.......

έχει τύχει να μαλώσω με γνωστό γι αυτή τη συμπεριφορά του.

η απάντηση του ήταν: αν είχες κι εσύ οικογένεια, παιδιά, δάνειο δε θα τα έλεγες αυτά. (δηλαδή αν είχα 10 παιδιά θα με δικαιολογούσαν και αν σκότωνα)

αν ρωτήσεις κάποιον που τον χρηματοδοτεί ο μπαμπάς, θα σου πει.. μην ανέχεσαι να δουλέψεις για τόσα, ψάξε για κάτι καλύτερο

άντε βγάλε άκρη τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιαούρτι είπε

δεν υπάρχει απάντηση, όπως είπα ο καθένας απαντάει με βάση τον εαυτό του τις ανάγκες του.

πχ. βλέπεις μερικούς που ανέχονται να δουλεύουν με 3 και 60 κάνοντας ζημιά και στους υπόλοιπους και γενικά να ανέχονται μισά ή καθόλου ένσημα, απλήρωτες υπερωρίες.......

έχει τύχει να μαλώσω με γνωστό γι αυτή τη συμπεριφορά του.

η απάντηση του ήταν: αν είχες κι εσύ οικογένεια, παιδιά, δάνειο δε θα τα έλεγες αυτά. (δηλαδή αν είχα 10 παιδιά θα με δικαιολογούσαν και αν σκότωνα)

αν ρωτήσεις κάποιον που τον χρηματοδοτεί ο μπαμπάς, θα σου πει.. μην ανέχεσαι να δουλέψεις για τόσα, ψάξε για κάτι καλύτερο

άντε βγάλε άκρη τώρα.

hmm είναι δύσκολη απόφαση τελικά όντως.

και δεν γουστάρω το μέρος που είμαι , η χωρα είναι ψιλό μούφα.

Άλλο να μένεις Αθηνα ρε παιδιά axxx ποσο με λείπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αν δεν μας πεις τι ακριβώς κάνεις και -το κυριότερο- που το κάνεις...

Συμφωνώ. @APPLEGEEK κάπου είχες αναφέρει την χώρα που βρίσκεσαι σε άλλο thread αλλά δεν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ο μισθός σαν αριθμός δεν λέει κάτι. Εξαρτάται τι μπορείς να κάνεις με αυτό το μισθό δηλαδή. Πόσο ακριβά είναι να ζεις εκεί και τα γνωστά.
Το τι κάνεις είναι επίσης σχετικό. Άλλο πράγμα είναι να κάνεις αυτό ακριβώς που σου αρεσει, άλλο είναι να κάνεις κάτι που σιχαίνεσαι και σε κατατρώει και άλλο κάτι που απλά μπορεί να είναι αδιάφορο. Και πάντα παίζει ρόλο ο χαρακτήρας και η λογική του καθένα μας. 

Δεν είναι τόσο απλό. Εγώ για παράδειγμα... αν ήμουν ~28 και έπαιρνα χρήματα αρκετά και έκανα κάτι σχετικά αδιάφορο, έστω και με προοπτικές και κάποια σιγουριά, ίσως να ήμουν ok αλλά ίσως και να κοίταζα κάτι άλλο. Αν ήμουν όμως πάνω απο 30 με διάφορες υποχρεώσεις, το πιο πιθανό είναι να έμενα εκεί που είμαι. Όπως βλέπεις είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Αν εξηγούσες ακριβώς και τι κάνεις και το τι ακριβώς σε απασχολεί, ίσως να βοηθούσαμε περισσότερο.

Πάντως για να γύριζα Ελλάδα... δεν το βλέπω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stamer είπε

Κοίτα ο μισθός σαν αριθμός δεν λέει κάτι. Εξαρτάται τι μπορείς να κάνεις με αυτό το μισθό δηλαδή. Πόσο ακριβά είναι να ζεις εκεί και τα γνωστά.
Το τι κάνεις είναι επίσης σχετικό. Άλλο πράγμα είναι να κάνεις αυτό ακριβώς που σου αρεσει, άλλο είναι να κάνεις κάτι που σιχαίνεσαι και σε κατατρώει και άλλο κάτι που απλά μπορεί να είναι αδιάφορο. Και πάντα παίζει ρόλο ο χαρακτήρας και η λογική του καθένα μας. 

Δεν είναι τόσο απλό. Εγώ για παράδειγμα... αν ήμουν ~28 και έπαιρνα χρήματα αρκετά και έκανα κάτι σχετικά αδιάφορο, έστω και με προοπτικές και κάποια σιγουριά, ίσως να ήμουν ok αλλά ίσως και να κοίταζα κάτι άλλο. Αν ήμουν όμως πάνω απο 30 με διάφορες υποχρεώσεις, το πιο πιθανό είναι να έμενα εκεί που είμαι. Όπως βλέπεις είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Αν εξηγούσες ακριβώς και τι κάνεις και το τι ακριβώς σε απασχολεί, ίσως να βοηθούσαμε περισσότερο.

Πάντως για να γύριζα Ελλάδα... δεν το βλέπω :P

είμαι Manager Quality ολόκληρης τις εταιρίας

audit etc

έχω 20 άτομα από κάτω 

είμαι 40 +

εάν δεν σου αρέσει auto που κανεις όμως δεν γαμιόνται τα λεφτά

προτιμώ να πάω ελλαδάρα και να κάνω auto που γουστάρω και να είμαι ελλαδάρα και ψωμί τυρί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, APPLEGEEK είπε

είμαι Manager Quality ολόκληρης τις εταιρίας

audit etc

έχω 20 άτομα από κάτω 

είμαι 40 +

εάν δεν σου αρέσει auto που κανεις όμως δεν γαμιόνται τα λεφτά

προτιμώ να πάω ελλαδάρα και να κάνω auto που γουστάρω και να είμαι ελλαδάρα και ψωμί τυρί 

Τι ποιότητα ζωής έχεις εκεί με τα 1400?

Τι ποιότητα ζωής ενδέχεται να έχεις στην Ελλάδα με 600-700 και τη θέση που ενδεχομένως θες?

Γιατί να μην ψάξεις αυτό που θες στη Ρουμανία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QA Manager εννοείς. Ok, δεν ξέρω απο μισθούς τι παίζει στη Ρουμανία κι αν παίρνεις πολλά ή λίγα. Καταλαβαίνω όμως οτι μάλλον έχεις πήξει κιόλας. Ωστόσο έχω την αίσθηση οτι απάντησες μόνος σου στον εαυτό σου με το παρακάτω :) 

4 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

προτιμώ να πάω ελλαδάρα και να κάνω auto που γουστάρω και να είμαι ελλαδάρα και ψωμί τυρί 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Τι ποιότητα ζωής έχεις εκεί με τα 1400?

Τι ποιότητα ζωής ενδέχεται να έχεις στην Ελλάδα με 600-700 και τη θέση που ενδεχομένως θες?

Γιατί να μην ψάξεις αυτό που θες στη Ρουμανία?

συνολο εξοδα 700 ευρω σιγουρα . Ελλαδα 8α τρωω μανα αλλα ξεφτιλα οντος...

27 λεπτά πριν, Stamer είπε

QA Manager εννοείς. Ok, δεν ξέρω απο μισθούς τι παίζει στη Ρουμανία κι αν παίρνεις πολλά ή λίγα. Καταλαβαίνω όμως οτι μάλλον έχεις πήξει κιόλας. Ωστόσο έχω την αίσθηση οτι απάντησες μόνος σου στον εαυτό σου με το παρακάτω :) 

αυτο , Ελλαδα και ξερο ψωμι , κοιτα ελλαδα παιζει να φτασω και 900 ευρω καθαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...