Προς το περιεχόμενο

Speedport plus σε Passthrough mode ????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/6/2018 στις 10:23 ΜΜ, divo είπε

.

Καλησπέρα

Με τα IP addresses τι κάνω?  Τι πρέπει να βάλω στο speedport Plus και τι στο δικό μου router από πίσω?  Θέλω να δουλεύει το VOIP από το speedport.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 20/7/2018 στις 10:06 ΠΜ, otm είπε

Έχεις τα στοιχεία της σύνδεσης και στο Speedport και στο Draytek; Αν ναι, δεν έχει νόημα αυτό. Αφού το Speedport δεν είναι σε bridge, κάνει κανονικά αυτό την κλήση και ουσιαστικά αγνοεί το Draytek, το οποίο θα μπορούσε να μπει πολύ απλά να μπει σαν access point αφού ουσιαστικά αυτό κάνει και αυτό χρειάζεσαι. Γι' αυτό λέω για λάθος configuration. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Ένα access point μπορεί να έχει dhcp. Στην περίπτωση μας θα μπορούσε να το κάνει και το Speedport μόνο.

Οδηγίες για το bridge μπορείς να βρεις εδώ. Είναι για το 724 αλλά είναι ακριβώς ίδιες και για το Plus.

 

Στις 20/7/2018 στις 11:01 ΠΜ, nmamag είπε

Τα στοιχεια της συνδεσης μου τα εχω στο speedport γιατι αν δεν τα βαλω δεν εχω τηλ (πιθανα λογω του ότι παιρνω VDSL μεσω καφαο WIND και όχι απευθιας από ΟΤΕ) 

μολισ κανει κληση το speeport εχω και τηλ.

αν βαλω στο speedport τα [email protected]/otenet δεν εχω τηλ.

Τα εχω βαλει επίσης τα στοιχεια της συνδεσης και στο draytek το οποιο κανει και αυτό κληση PPPOE  ώστε να εχω routing +wifi 

Ετσι λειτουργει χωρις κανενα προβλημα

Ότι άλλο εχω δοκιμασει δεν λειτουργουσε

Καλησπέρα. 

Κάτοχος κ εγώ του speedport plus και θέλω να έχω την τηλεφωνία voip από το speedport και το pppoe από το router μου.

Και εμένα ο μόνος τρόπος να δουλεύουν όλα, είναι όπως του φίλου nmamag. 

Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον και οι 2 συσκευές κάνουν PPP 

Ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις για να έχω τηλ από του ΟΤΕ και Ιντερνετ από το δικό μου;

Thx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...