Προς το περιεχόμενο

Νέες ντουλάπες ΟΤΕ στην περιοχή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Δεν μετακινεί κανενα καλωδιο, το καλωδιο της πολυκατοικίας σου εκει ηταν εκει εμεινε, η καμπίνα άλλαξε μόνο, ...αυτο που εγινε στην νεα καμπινα ειναι αυτη να συνδεθεί με τι κτίριο του οτε με οπτικές ινες, χωρίς όμως να καταργηθεί το παλιό χάλκινο κεντρικό δίκτυο που συνδέει την καμπίνα με το κέντρο

Στις νεες καμπινες στην ουσία υπάρχουν δυο τεχνολογίες

Μπορεί καποτε στο ... μέλλον αυτός ο χαλκός κεντρο- καμπίνα να ξηλωθούν και ολοι να πανε στις οπτικές ινες

Αυτό όμως ισως παρει και καμια 10ετια+, μην ξεχνάς είσαι στην ελλαδα.

Πω πω... τα 'χω μπερδέψει. Είχα την εντύπωση ότι οι vdsl καμπίνες συνδέονται με ίνα στο κέντρο... Πουθενά δε συμβαίνει αυτό σήμερα;

Στη δική μου περίπτωση που την περιοχή την καλύπτει η Wind αλλά έχω Cosmote ίντερνετ, η διαδρομή δηλαδή είναι αυτή; Χάλκινο καλώδιο πολυκατοικίας - καφάο ΟΤΕ - ίνα(;) στη vdsl καμπίνα της Wind - χάλκινο καλώδιο μέχρι το κέντρο και βγαίνω με ΟΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, otm είπε

Πω πω... τα 'χω μπερδέψει. Είχα την εντύπωση ότι οι vdsl καμπίνες συνδέονται με ίνα στο κέντρο... Πουθενά δε συμβαίνει αυτό σήμερα;

Στη δική μου περίπτωση που την περιοχή την καλύπτει η Wind αλλά έχω Cosmote ίντερνετ, η διαδρομή δηλαδή είναι αυτή; Χάλκινο καλώδιο πολυκατοικίας - καφάο ΟΤΕ - ίνα(;) στη vdsl καμπίνα της Wind - χάλκινο καλώδιο μέχρι το κέντρο και βγαίνω με ΟΤΕ;

Ασχετο με το ποιος καλύπτει την περιοχη σου αυτή είναι η διαδρομή

.

Κατ εξαίρεση ο οτε βαζει καποια adsl στην οπτικη ινα συνδεσης κεντρου-καμπινας.

Αυτο δεν αποκλείει την περίπτωση που σε καποιες περιοχες που εχει πχ η wind το δικτυο vdsl να κανει κατι αντίστοιχο μονο για τους δικούς της πελάτες

Οπως και να εχει για να συμβεί αυτο(προς το παρον) πρεπει να εισαι συνδρομητης σε παροχο που εχει και την ανάπτυξη του δικτύου vdsl στην περιοχή σου

Μην σε παρω ομως στο λαιμο μου με την wind και πας εκει, γιατί η εταιρεία υπόσχεται παπάδες και προσφέρει φύκια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε... όχι, η Wind είναι η τελευταία εταιρία που θα πήγαινα...

Τώρα σκέφτομαι το άλλο όμως. Η Wind μου δίνει (εως) 200 Mbps. Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι στα 1400 καλωδιακά μέτρα από το κέντρο. (Είμαι στην ίδια ευθεία με το κέντρο που είναι περίπου 800 μέτρα μακριά). Τα 1400 μέτρα χάλκινου καλωδίου δεν είναι μεγάλη απόσταση ακόμα και για το vdsl για να φτάσω τα 200Mbps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι νέες καμπίνες έχουν ίνα με τα κέντρα. Από τις καμπίνες έχει παραμείνει το χάλκινο καλώδιο που ήδη υπάρχει. Σε δεύτερη φάση θα αντικατασταθεί και αυτό από ίνα.

Η απάντηση στην αρχική ερώτηση είναι ότι θέλει άλλες άδειες για ρεύμα. Θέλει άδεια από την ΕΕΤΤ για να επιτρέψει την χρήση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, orck said:

Πραγματικά δεν βλέπω κατι κακό με το voip. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ανησυχίας που έχουν μερικοί άνθρωποι.

Βασικά το voip έχει μόνο ένα  με ζόρι δυο καλά σχετικής χρησιμότητας και όλα τα υπόλοιπα είναι σοβαρά μειονεκτήματα για τον καταναλωτή.

Προσωπικά είμαι τυχερός που δεν είμαι στον ΟΤΕ και δεν έχω τηλεφωνία IP, κι αν ποτέ την ήθελα θα είχα το Skype και δε θα πλήρωνα τον πάροχό μου

1 hour ago, 41ex said:

μπορείς να δώσεις ινφο που τη βρήκες τη προσφορά, είναι πολύ δελεαστική!

κι εμένα μου έκανε ο ΟΤΕ προσφορά 23 ευρώ double play με διάφορα καλούδια, και δεν τη δέχτηκα φυσικά

.

Αλλά με ενδιαφέρει εκεί που λέτε ότι στο ΑΚ Πεντέλης ολοκληρώθηκε η μετάβαση σε100% IP τηλεφωνία, στην πράξη οι συνδρομητές άλλων πλην ΟΤΕ παρόχων αν επηρεάστηκαν σε τηλεφωνία-ίντερνετ. Αν κάποιος γνωρίζει δηλαδή στην πράξη.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 41ex είπε

μπορείς να δώσεις ινφο που τη βρήκες τη προσφορά, είναι πολύ δελεαστική!

Φυσικά. Είναι τα νούμερα του ότε που δίνουν προσφορές. έχω 2 νούμερα 21069295102, 2106295102 εγώ στο πρώτο πήρα. Μιας και το συζητούσαμε πολύ να σου πω πιο αναλυτικά τη έχει.

adsl 24 που τα πιάνω και τα 24 καρφί γιατί είναι σαν vdsl αλλα το πουλάει σε τιμή adsl με συγχρονισμό 24.5. απεριόριστα προς σταθερα, 2μιση ώρες προς κινητά, και σε 2 νούμερα σου cosmote διαλέγεις 200 λεπτα προς όλους 120 λεπτα προς όλους 600mb. εγώ διάλεξα τα 200" και 600μβ θα μπαινουν αυτόματα χωρίς να κάνω ανανέωση, εγώ απο αυτό γλίτωσα 10-15 ευρό τον μήνα σε κάρτες! και πρώτος 1μιση μήνα δώρο και 30€ δωρο επιταγή απο τον γερμανό. Αν δεν είχε τα λεπτά να σε βάζει τζάμπα κάθε μήνα στα κινητά  δεν θα άξιζε αλλά με αυτα είναι τέλειο! 23.63€/μηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Βασικά το voip έχει μόνο ένα  με ζόρι δυο καλά σχετικής χρησιμότητας και όλα τα υπόλοιπα είναι σοβαρά μειονεκτήματα για τον καταναλωτή.

Προσωπικά είμαι τυχερός που δεν είμαι στον ΟΤΕ και δεν έχω τηλεφωνία IP, κι αν ποτέ την ήθελα θα είχα το Skype και δε θα πλήρωνα τον πάροχό μου

κι εμένα μου έκανε ο ΟΤΕ προσφορά 23 ευρώ double play με διάφορα καλούδια, και δεν τη δέχτηκα φυσικά

.

Αλλά με ενδιαφέρει εκεί που λέτε ότι στο ΑΚ Πεντέλης ολοκληρώθηκε η μετάβαση σε100% IP τηλεφωνία, στην πράξη οι συνδρομητές άλλων πλην ΟΤΕ παρόχων αν επηρεάστηκαν σε τηλεφωνία-ίντερνετ. Αν κάποιος γνωρίζει δηλαδή στην πράξη.

Να καθησω να σου εξηγησω την διαφορα του skype/viber με το voip που δινουν οι εταιριες τηλεφωνιας, εχει νοημα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, orck said:

Να καθησω να σου εξηγησω την διαφορα του skype/viber με το voip που δινουν οι εταιριες τηλεφωνιας, εχει νοημα;

έχει νόημα να τσακώνομαι με ειρωνείες με τον οποιονδήποτε;  δε νομίζω

εγώ μιλάω ως καταναλωτής που είμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

έχει νόημα να τσακώνομαι με ειρωνείες με τον οποιονδήποτε;  δε νομίζω

εγώ μιλάω ως καταναλωτής που είμαι

Μιλας σαν ΕΝΑΣ καταναλωτης που εισαι, και καλα κανεις, δεν αμφισβητω τις δικες σου αναγκες.
Αμφισβητω ομως οτι το συνολο του κοσμου θα ασχοληθει με τo καθε τελειωμενο bugware της Microsoft και δεν θα βαλει ενα προγραμματακι απο μια εταιρια τηλεπικοινωνιων σαν και αυτο που απεριψες.
Εισαι μικρος και εχεις ορεξη, θα μεγαλωσεις και θα καταλαβεις οτι ετσι δεν κανεις οικονομια. Εγω εδω θα ειμαι και σε 10 χρονια, τα λεμε τοτε εαν ειχα δικιο η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, orck said:

Μιλας σαν ΕΝΑΣ καταναλωτης που εισαι, και καλα κανεις, δεν αμφισβητω τις δικες σου αναγκες.
Αμφισβητω ομως οτι το συνολο του κοσμου θα ασχοληθει με τo καθε τελειωμενο bugware της Microsoft και δεν θα βαλει ενα προγραμματακι απο μια εταιρια τηλεπικοινωνιων σαν και αυτο που απεριψες.
Εισαι μικρος και εχεις ορεξη, θα μεγαλωσεις και θα καταλαβεις οτι ετσι δεν κανεις οικονομια. Εγω εδω θα ειμαι και σε 10 χρονια, τα λεμε τοτε εαν ειχα δικιο η οχι.

εντάξει δέχομαι ότι είναι το στυλ σου να προσβάλλεις και να προκαλείς για τους δικούς σου λόγους

τα δικά μου οικονομικά μια φορά μια χαρά τα καταφέρνω, η ηλικία και η εμπερία μου επίσης μια χαρά είναι πολλά χρόνια πια

και επειδή θέλω να έχω άψογα και τα τηλεφωνήματά μου έχω επιλέξει να αποφεύγω το voip αφού έχω άμεση εμπειρία με το voip του ΟΤΕ και συγκεκριμένα, θα έλεγα ότι συναγωνίζεται επάξια σε bugs το κάθε «bugware της MS»

τα άλλα μπορείς να τα λες στις παρέες σου, ούτε καν στα παραμύθια πολύ περισσότερο σε τεχνολογικό φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KoreanW είπε

Μια ερώτηση: στην περιοχή του ΑΚ Πεντέλης, οι συνδρομητές των άλλων παρόχων έχουν καθόλου επηρεαστεί; Το 100% IP τηλεφωνία αφορά δηλαδή μόνο τους συνδρομητές ΟΤΕ στο συγκεκριμένο ΑΚ;

Γενικά υπάρχει πλάνο να υποχρεωθεί στο VOIP κάποιος συνδρομητής άλλου παρόχου πλην ΟΤΕ, με την ευκαιρία της πλήρους μετάβασης του ΑΚ του σε IP τηλεφωνία; Και αν τυχόν ναι, μετάβαση στο VOIP θα συνεπάγεται και VDSL προφίλ 24 όπως στους συνδρομητές ΟΤΕ;

Αφορά μόνο τον εξοπλισμό και την τηλεφωνία του ΟΤΕ στο συγκεκριμένο αστικό κέντρο. Δεν αλλάζει κάτι ως προς τους πελάτες των άλλων παρόχων.

Το τι είδους τηλεφωνία θα παρέχεται είναι θέμα καθαρά πολιτικής εκάστου παρόχου και δεν υπάρχει υποχρέωση από κανέναν φορέα ή υπηρεσία, εγχώρια ή Ευρωπαϊκή.

Ωστόσο υπάρχει υποχρέωση για παροχή μόνον ΙΡ υπηρεσιών (άρα και τηλεφωνίας) από καμπίνα που παρέχει vectoring. Και αυτό ισχύει για όλους τους παρόχους. Απλά μέχρι σήμερα, για άγνωστο λόγο, δεν ακολουθείται παντού. Όμως εκεί θα καταλήξουμε.

Όσον αφορά την ευρυζωνική τηλεφωνία των παραδοσιακών τηλεπικοινωνιακών παρόχων και την σύγκριση με Skype, Viber κλπ, είναι παντελώς άσχετες μεταξύ τους. Μόνο στο όνομα μοιάζουν, αλλά σαν πρωτόκολλο επικοινωνίας, δυνατότητες, χαρακτηριστικά κλπ είναι μέρα με την νύκτα.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jkoukos said:

Αφορά μόνο τον εξοπλισμό και την τηλεφωνία του ΟΤΕ στο συγκεκριμένο αστικό κέντρο. Δεν αλλάζει κάτι ως προς τους πελάτες των άλλων παρόχων.

Το τι είδους τηλεφωνία θα παρέχεται είναι θέμα καθαρά πολιτικής εκάστου παρόχου και δεν υπάρχει υποχρέωση από κανέναν φορέα ή υπηρεσία, εγχώρια ή Ευρωπαϊκή.

Ωστόσο υπάρχει υποχρέωση για παροχή μόνον ΙΡ υπηρεσιών (άρα και τηλεφωνίας) από καμπίνα που παρέχει vectoring. Και αυτό ισχύει για όλους τους παρόχους. Απλά μέχρι σήμερα, για άγνωστο λόγο, δεν ακολουθείται παντού. Όμως εκεί θα καταλήξουμε.

Όσον αφορά την ευρυζωνική τηλεφωνία των παραδοσιακών τηλεπικοινωνιακών παρόχων και την σύγκριση με Skype, Viber κλπ, είναι παντελώς άσχετες μεταξύ τους. Μόνο στο όνομα μοιάζουν, αλλά σαν πρωτόκολλο επικοινωνίας, δυνατότητες, χαρακτηριστικά κλπ είναι μέρα με την νύκτα.

εντάξει για το ΑΚ Πεντέλης, άρα το 100% IP τηλεφωνία δεν επηρέασε τους συνδρομητες άλλων παρόχων και αφορά μόνο τον ΟΤΕ

τώρα για το IP τηλεφωνία, ας μη χάνουμε το δάσος και μένουμε στο δέντρο γιατί κανείς δεν υποστήριξε ότι πρωτόκολλα επικοινωνίας-δυνατότητες-χαρακτηριστικά ταυτίζονται ανάμεσα στις υλοποιήσεις και δε θα γινόταν και να το υποστηρίξει κιόλας αφού πρώτα πρώτα και μόνο το διαφορετικό περιβάλλον της κάθε υλοποίησης είναι αμέσως αντιληπτό και στον αδαή και αρκεί

η ουσία είναι ότι όπως είπα προηγουμένως, η τηλεφωνία που με οποιοδήποτε τρόπο υλοποιείται μέσω ίντερνετ είναι άλλο πράγμα από την κλασική και ως τέτοια έχει κατ'εμέ μόνο ένα  με ζόρι δυο καλά σχετικής χρησιμότητας και όλα τα υπόλοιπα είναι σοβαρά μειονεκτήματα για τον καταναλωτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φίλε θα μας τρελάνεις; Αρχικά έκανες παράθεση σε σχετικό δικό μου μήνυμα (που μιλώ για ADSL) και σε επόμενο, υποστηρίζοντας ότι όλες οι συνδέσεις ADSL έχουν ξεκινήσει να μεταφέρονται σε κάποια κέντρα της Αττικής στις νέες καμπίνες. Κανείς μας δεν υποστήριξε ότι οι νέες συνδέσεις δεν πάνε κατευθείαν σε VoIP (που τώρα γράφεις) που είναι εντελώς διαφορετικό από το προηγούμενο και αυτή είναι όλη η διαφωνία. Το ξαναγράφω για άλλη μία φορά. Η μεταφορά των ADSL στις νέες καμπίνες, δεν γίνεται παντού και πάντα, ακόμη και στο ίδιο αστικό κέντρο.

Κανείς δεν έφερε αντίρρηση ότι οι συνδέσεις VDSL από αστικό κέντρο δεν μεταφέρονται στις νέες καμπίνες όταν αυτές ενεργοποιούνται. Αλίμονο, αν γινόταν διαφορετικά. Μάθε να διαβάζεις τι αναφέρει ο άλλος.

Όσον αφορά το μάθημα για τις καμπίνες, σε ποιο σημείο έχουμε διαφορά; Απλά το αναλύεις (αλλά με λίγα λάθη) περισσότερο. Υπόψη ότι είτε 3φυλλες είτε 2φυλλες, η χωρητικότητα είναι ακριβώς η ίδια, όση ήταν και στην παλιά καμπίνα που άλλαξαν. Μπορεί να είναι μεγαλύτερη η μία, αλλά αυτό έγινε σχεδιαστικά για συγκεκριμένους λόγους, που εξήγησα προηγουμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες εσύ αφορά τις συνδέσεις VDSL. Θα το ξαναγράψω για τελευταία φορά. Δεν είναι ειλημμένη απόφαση όλες οι συνδέσεις ADSL να μεταφερθούν στις καμπίνες. Οι πληροφορίες που έχεις ή σου έχουν πει ή υπονοείς (για ADSL) είναι λανθασμένες. Απόδειξη ότι στο πρώτο ΑΚ που πανελλαδικά είναι πλέον 100% ΙΡ, υπάρχει μεγάλο ποσοστό σε σύνδεση από το αστικό κέντρο αν κι έχουν ενεργοποιηθεί οι καμπίνες που συνδέονται. Το ίδιο θα γίνει και με το επόμενο λίαν συντόμως.

Η σκέψη (και όχι απόφαση) είναι αργότερα να μεταφερθούν όλες οι συνδέσεις στις καμπίνες, με πλήρη εξάλειψη του ADSL, όταν ισχύσουν κάποια οικονομοτεχνικά κριτήρια. Αλλά το ποια είναι αυτά μόνο λίγοι στο Μέγαρο τα γνωρίζουν, με τα στόματα να είναι ερμητικά κλειστά. Το σίγουρο είναι ότι θα αργήσει να γίνει τουλάχιστον τα επόμενα 2-3 χρόνια, με το σημερινό ποσοστό διείσδυσης σε συνδέσεις FTTC που είναι σε απογοητευτικά νούμερα. Ναι, υπάρχουν πάρα πολλοί που κάνουν το βήμα, αλλά η ισχυρή πλειοψηφία των απλών χρηστών καλύπτεται και με το ADSL από το αστικό κέντρο.

Γι' αυτό και η αναφορά μου στον φίλο "μην περιμένεις διαφορά σε ADSL", δηλαδή να μην περιμένει ότι σίγουρα θα τον βάλουν με πακέτο ADSL σε καμπίνα, την οποία παρέθεσες και ξεκίνησε η διαφωνία μας. Ναι, γίνεται όλο και συχνότερα αλλά όχι παντού και πάντα και ούτε είναι σίγουρο. Παραδείγματα εκατοντάδες χιλιάδες και όχι ένα και δύο.

Απλά επειδή έχει οριοθετηθεί χρονικός ορίζοντας για πλήρη μετάβαση σε VoIP, χρησιμοποιείται σαν "τυράκι" ώστε να κάμψει τις όποιες αντιρρήσεις κάποιων αυξάνοντας το ποσοστό της μετάβασης. Και το κόλπο αυτό δεν ξεκίνησε (αν γνωρίζεις) αρχικά για το VoIP αλλά πολύ νωρίτερα, τέλος του 2014 με το VoIP να είναι άγνωστο ως ορολογία στις οικιακές συνδέσεις. Τότε που άρχισε να χάνει πελάτες στις περιοχές που είχε βάλει τις πρώτες VDSL καμπίνες λόγω του οικονομικού ανταγωνισμού και έκλεινε πονηρά το μάτι στους πελάτες του δίνοντας πλεονέκτημα έναντι των άλλων σε μεγαλύτερες ταχύτητες στην ίδια τιμή, γνωρίζοντας ότι είναι εις βάρος του μικρού VDSL πακέτου. Αν ήθελε να το κάνει καθολικό, αρκούσε απλά να καταργήσει σήμερα το ADSL και να προσφέρει στη θέση του το 30άρι. Αλλά δεν το θέλει και γι' αυτό έχει αναλογικά υψηλή τιμή σε σχέση με τις προσφορές στο 50άρι. Υπάρχει λόγος που γίνεται όλο αυτό, αλλά δεν θα το δεις πουθενά γραμμένο ούτε και από επίσημα χείλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...