Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ενα δισκακι που θελω 1Τ μηχανικό για λειτουργικό linux, έχετε κατι να προτείνετε;

Ευχαριστω

https://www.skroutz.gr/s/10218932/Seagate-Firecuda-1TB-2-5.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2020 στις 11:18 ΠΜ, greg4 είπε

Καλησπέρα, ψάχνω έναν εσωτερικό με τα παρακάτω:

1.Διαθέσιμο ποσό: έως 200? το συζητάμε

2. Επιθυμητή χωρητικότητα: Μεγάλη 6-10tb

3. Eίδος χρήσης  (gaming,επαγγελαματικη χρήση, nas συστήματα, κτλπ): Επαγγελματική

4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης ( στην περίπτωση που θα παίξει κάποιο ρόλο με το λειτουργικό): backup εσωτερικός δίσκος θα είναι για μεγάλα αρχεία video

μήπως να κοιτούσαμε για κάποιο nas με δίκτυο?

Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα του δίσκου τότε ο HC310 που σου πρότεινε ο Kostas.karras είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή. Αν πάλι θέλεις να κάνεις μόνο backup οπότε δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα και θέλεις να είναι αθόρυβος, πιο προχωρημένος τεχνολογικά και με καλύτερο quality control τότε ο WD Red.

Τους έχω και τους δύο και είχα κάνει αρκετή έρευνα πριν τους πάρω, είναι δύσκολη η επιλογή ανάμεσα τους. O HC310 είναι αρκετά γρήγορος και έχει μία λειτουργία για καλύτερη λίπανση που θεωρητικά του δίνει την δυνατότητα να ζήσει περισσότερα χρόνια όμως σύμφωνα με ανακοίνωση της ίδιας της WD υπάρχουν παρτίδες που με συγκεκριμένη χρήση χαλάνε γρήγορα, επίσης είναι αρκετά θορυβώδης και είναι με την παλιά σχεδίαση της HSGT με standard ACS-2. Ο RED από την άλλη είναι ο πιο αθόρυβος και energy efficient δίσκος που υπάρχει, είναι σύγχρονος (ακόμα και οι παλιοί με την λίγη cache έχουν standard ACS-3 rev5) και αν και είναι αργός αντιγράφει με πάνω από 160MB/s μεγάλα αρχεία, ταχύτητα υπεραρκετή για backup. Η πραγματικά μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις ταχύτητες των δύο δίσκων είναι στα IOPS δηλαδή στα πολλά μικρά αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφτομαι για έναν 500άρη για λειτουργικό, games και ότι προγράμματα χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου, τίποτα βαρύ και απαιτητικό. Αξίζει να πάρω ssd που ήδη έχω; Εγώ σκέφτομαι nvme και πιο συγκεκριμένα τον adata s11 pro και να κρατήσω εννοείται και τον ssd για εξτρα χώρο για games. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά; Δε διατίθεμαι να δώσω παραπάνω.
Επίσης υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας ή να χάνω επιδόσεις λόγω της μητρικής μου GA-970A-UD3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Liakos10 είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι για έναν 500άρη για λειτουργικό, games και ότι προγράμματα χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου, τίποτα βαρύ και απαιτητικό. Αξίζει να πάρω ssd που ήδη έχω; Εγώ σκέφτομαι nvme και πιο συγκεκριμένα τον adata s11 pro και να κρατήσω εννοείται και τον ssd για εξτρα χώρο για games. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά; Δε διατίθεμαι να δώσω παραπάνω.
Επίσης υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας ή να χάνω επιδόσεις λόγω της μητρικής μου GA-970A-UD3;

Η μητρικη σου δεν δεχεται nvme!

Καλυτερα να αλλαξεις σετακι αν θες να δεις βελτιωση στο συστημα σου.

Μεταχειρισμενα με καποιον ryzen 1600/2600  κυκλοφορουν πολλα σε αγγελιες.

Αν η χρηση σου ειναι μονο το gaming ακομα και ενας 9100/f ειναι αναβαθμίσιμη επιλογη.

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα.. Τότε θα ψαχτω αργότερα γιατί έτσι κι αλλιώς θα αλλαχτεί το σετακι σε λίγο καιρό, 2600χ ή 2700 λογικά αναλόγως τις τιμές. Ευχαριστώ για την προσγείωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Seagate vs WD για 2ΤΒ HDD κυρίως για αποθήκη και ίσως και κάνα game;

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10553479%2C11871310

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Crybal είπε

Παλιο μηχανημα C2D, απλή χρήση ,μνημη τερματισμενη στα 4gb.Ποιον SSD μέχρι 30€ @250gb?

 

Θα πρότεινα κάποιον από αυτούς με ιδιαίτερη προτίμηση σε pny και Toshiba αλλά πρέπει να ανέβεις ένα 5ευρω για αμμεσα διαθέσιμο.

Από εκεί και πέρα για το λάπτοπακι όποιον καί να πάρεις, μία χαρά θά σέ εξυπηρετήσει.

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=3604462,13235265,8969191,15900599,10170917

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostas.karras είπε

Θα πρότεινα κάποιον από αυτούς με ιδιαίτερη προτίμηση σε pny και Toshiba αλλά πρέπει να ανέβεις ένα 5ευρω για αμμεσα διαθέσιμο.

Από εκεί και πέρα για το λάπτοπακι όποιον καί να πάρεις, μία χαρά θά σέ εξυπηρετήσει.

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=3604462,13235265,8969191,15900599,10170917

Για ενα παλιο pc μιας φιλης ειναι με μητρικη Asrock conroe1333

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε laptop(acer aspire e 15 E5-576-392H) που παιρνει M.2 Nvme 2x, ειναι προτιμοτερο sata ή nvme συνυπολογιζομενες η θερμοκρασια και η ταχυτητα? χωρητικοτητα γυρω στα 500GΒ θελω, αλλα δε μπορω να αποφασισω τι ειναι προτιμοτερο, αναλογικα με την τιμη και την αποδοση. π.χ. Toshiba TR200 480GB ή Adata XPG SX8200 Pro 512GB. Θα εχω τοσο μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα με τον adata χωρις να εχω επιπροσθετο θεμα με τη θερμοκρασια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...