Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MrBad είπε

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός εξωτερικού 2Gb για την αποθήκευση της συλλογής μου (μουσική, videos, photos). Δεν έχω μεγάλη ιδέα περί του θέματος. Με μια μικρή αναζήτηση έχω καταλήξει στους 3 παρακάτω. Ποιον από τους 3 θα προτείνατε; Θα προτείνατε και κάποιον άλλο στα 2Gb με κόστος max στα 70 ευρώ;

https://www.skroutz.gr/comparelists/87?compare=14790532,3730460,8691168 

https://www.skroutz.gr/s/14790532/Toshiba-Canvio-Basics-2018-2TB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός εξωτερικού σκληρού 1tb ή 2tb ο οποιός θα χρησιμοποιηθεί για κατεβάζω ταινίες απο τον υπολογιστή , να τον συνδέω και να τις βλέπω μέσω usb σε μία samsung τηλεόραση . Απ' ότι διάβασα υπάρχει και η λύση να πάρω έναν εσωτερικό σκληρό και με θήκη να τον μετατρέψω σε εξωτερικό . Θα ήθελα την γνώμη σας . Τιμή μέχρι 150Ε .
Ευχαριστώ .

Επεξ/σία από Happy.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Happy. είπε

Καλησπέρα , ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός εξωτερικού σκληρού 1tb ή 2tb ο οποιός θα χρησιμοποιηθεί για κατεβάζω ταινίες απο τον υπολογιστή , να τον συνδέω και να τις βλέπω μέσω usb σε μία samsung τηλεόραση . Απ' ότι διάβασα υπάρχει και η λύση να πάρω έναν εσωτερικό σκληρό και με θήκη να τον μετατρέψω σε εξωτερικό . Θα ήθελα την γνώμη σας . Τιμή μέχρι 150Ε .
Ευχαριστώ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Επειδη αναγκαστηκα να αλλαξω ολο το pc μου αφου καηκε η μητρικη ανακαλυψα οτι δυστυχως μαλλον εκαψε και τον ssd (τον συνεδεσα ως εξωτερικο και δεν τον αναγνωριζει) που ειχα το λειτουργικο οποτε ψαχνω να αγορασω ενα ssd με προτεραιοτητα την αξιοπιστια και φυσικα να ειναι οικονομικος. Η νεα μητρικη ειναι Gigabyte B450M DS3H οποτε σκεφτομαι καποιον με m.2 ομως αφου δε κανω καθολου gaming και εχω αλλους δισκους για αποθηκευση προσανατολιζομαι σε χωρητικοτητες 120-240gb (μαλλον σε 120-128 για οικονομια) και κατα προτιμηση απο το e-shop για να γλυτωσω τα μεταφορικα. Μπορειτε να μου κανετε καποιοες προτασεις (και αν ειναι δυνατο να εξηγησετε και το γιατι για να μαθαινω και καποια πραγματα)? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Ευχαριστώ , πιστεύεις ότι ο μωβ με την θήκη είναι η βέλτιστη επιλογή ;
Απ' οτι είδα τον μωβ τον χρησιμοποιούνε για κάμερες παρακολούθησεις , γενικά δεν θα έχω πρόβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ που μπαμπαρω την ερωτηση μου αλλα επειδη δε ειχα καποια απαντηση και ο χρονος τρεχει (φοβαμαι μηπως λογο κορονοιου εχουμε κλεισιμο καποιον καταστηματων) μπορει καποιος να κανει μερικες προτασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

 

Στις 18/2/2020 στις 10:29 ΠΜ, EddieObscurant είπε

Oι wd που έβαλες ειναι απο τους χειρότερους. Αν μπορεις να κάνεις μια μικρή υπέρβαση ο adata s11 pro ή sx8200 pro είναι η καλύτερη επιλογή (ίδιος δίσκος ειναι με άλλη ψυκτρα). Αλλά οποιον και απο αυτούς να παρεις τη δουλεια σου θα την κάνεις. Δεν αξίζει να πας σε sata παντως μιας και η διαφορα στην τιμή ειναι μικρή. Ισως μονο στον crucial mx500 link σε m.2 σε σχεση με τους φθηνοτερους nvme που σου βαλα στο skroutz

Σε ευχαριστω Thresh, την ειδα αυτη τη προταση στο ποστ του Eddieobsurant αλλα ελπιζα οτι θα μπορουσα να βρω κατι οικονομικοτερο. Υπαρχει κατι αλλο στο μυαλο σου που να ειναι αξιοπιστο (η ταχυτητα ερχεται σε 2η προτιμηση αφου το pc θα ειναι για οικιακη χρηση) αλλα να ειναι πιο οικονομικη λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν αξίζει πιο κάτω για NVME.

Αν δεις και στην γενική κατηγορία των SSD με φίλτρο NVME, δείχνει 16GB, 250GB 256GB κι άνω. 

16GB δεν κοιτάς προφανώς, 250 υπάρχει μόνο ένας Kingston σε χαμηλότερη τιμή (55κατι euro) από τον A-data τον οποίο δεν θα επέλεγα για 7-8 euro διαφορά.

Για τους non NVME "απλούς" M.2 SSDs δεν έχω ιδέα ποιος αξίζει, οπότε δεν μπορώ να προτείνω.

 

 

Πληροφοριακά έχω τον A-Data που πρότεινα, το 1ΤΒ μοντέλο όμως. Σε κάποια φάση είχε πέσει στα 130, τρελο VFM.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, default είπε

Σε ευχαριστω Thresh, την ειδα αυτη τη προταση στο ποστ του Eddieobsurant αλλα ελπιζα οτι θα μπορουσα να βρω κατι οικονομικοτερο. Υπαρχει κατι αλλο στο μυαλο σου που να ειναι αξιοπιστο (η ταχυτητα ερχεται σε 2η προτιμηση αφου το pc θα ειναι για οικιακη χρηση) αλλα να ειναι πιο οικονομικη λυση?

 

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν αξίζει πιο κάτω για NVME.

Αν δεις και στην γενική κατηγορία των SSD με φίλτρο NVME, δείχνει 16GB, 250GB 256GB κι άνω. 

16GB δεν κοιτάς προφανώς, 250 υπάρχει μόνο ένας Kingston σε χαμηλότερη τιμή (55κατι euro) από τον A-data τον οποίο δεν θα επέλεγα για 7-8 euro διαφορά.

Για τους non NVME "απλούς" M.2 SSDs δεν έχω ιδέα ποιος αξίζει, οπότε δεν μπορώ να προτείνω.

Πληροφοριακά έχω τον A-Data που πρότεινα, το 1ΤΒ μοντέλο όμως. Σε κάποια φάση είχε πέσει στα 130, τρελο VFM.

O,τι σου πε ο Τhresh πιο πάνω. O συγκεκριμένος ειναι η καλύτερη επιλογή. Υπάρχουν κάποιες φθηνοτερες επιλογες (το eshop δεν τις εμφανίζει όταν πατας nvme) οπως αυτή λινκ1 ή απο skroutz link2 link 3 αλλα για 5-10 ευρώ θα έλεγα και γω οτι δεν αξίζουν. Οι toshiba και helix-l δεν εχουν ραμ και ειναι πιο αργοι , αν και ο helix-l εχει καλα 4κ random read. O pilot ειναι καλή ενναλλακτική αν το εβρισκες στα 45-50ευρώ καθως εχει το προηγουμενο μοντελο controller που χρησιμοποιει και ο adata sx8200 pro , ωστοσο με τα μεταφορικα θα σου βγει στα 5-8 ευρώ που δεν νομιζω οτι αξίζει.

Τώρα αν πιέζεσαι πολύ οικονομικα υπαρχει και ο 128αρης rc 100 αλλα σε αυτήν την χωρητικοτητα και χωρις dram ειναι σαν να παίρνεις εναν απλο 120αρη ssd εχοντας βεβαια την αξιοπιστια της toshiba. To nvme δεν προσφέρει κάτι πέρα απο καποια ανεβασμένα seq. reads. Eχω εναν και τον χρησιμοποιώ σε εξωτερική θήκη αντι για στικάκι. Υποψην ο rc100 ειναι 2242 και οχι 2280 οποτε θα πρεπει να αλλαξεις την τρύπα που θα τον βιδωσεις στην μητρική.

Μπορεις να την ακυρώσεις την παραγγελια σου στο e-shop και να μην παραλάβεις , αλλά εκτος και αν ζοριζεσαι πάρα πολύ οικονομικά, εγώ θα κρατουσα τον 8200pro. Tωρα αν σου φτάνουν τα 120gb, ok μπορεις να πας και εκει αν και οι επιδοσεις θα ειναι πολύ χαμηλοτερες. Απο την άλλη υπάρχουν και ατομα που δεν καταλαβαινουν τη διαφορα. Δλδ αν κανω αυτην την αλλαγη σε καποιον απο τους υπολογιστες του σπιτιου, οι υπολοιποι δεν προκειται να καταλαβουν τη διαφορά.

Επεξ/σία από EddieObscurant
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα! ψάχνω για έναν all arround ssd για να βάλω σε ένα μηχάνημα που συνδέεται απομακρυσμένα στη δουλειά. το μηχάνημα ήταν μόνο για κάνα σερφάρισμα και τίποτα άλλο και τώρα χρειάζεται ένα boost. επειδή δεν παρακολουθώ καθόλου την αγορά, τι θα προτείναται; δε χρειάζεται να είναι Top of the top. και με 250gb κάνω τη δουλειά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gsisr είπε

καλημέρα! ψάχνω για έναν all arround ssd για να βάλω σε ένα μηχάνημα που συνδέεται απομακρυσμένα στη δουλειά. το μηχάνημα ήταν μόνο για κάνα σερφάρισμα και τίποτα άλλο και τώρα χρειάζεται ένα boost. επειδή δεν παρακολουθώ καθόλου την αγορά, τι θα προτείναται; δε χρειάζεται να είναι Top of the top. και με 250gb κάνω τη δουλειά μου

Τι ειδους μητρικη εχει το μηχανημα? Αν εχει υποδοχη για nvme τοτε μαλλον καλο θα ηταν να ακολουθησεις την προταση που εδωσαν σε μενα οι Eddieobscurant & Thresh. Αν εχει υποδοχη sata3 τοτε μαλλον ο toshiba που ανεφερε ο Eddieobsurant να κανει για τη δουλεια σου απο πλευρας αξιοπιστιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, default είπε

Τι ειδους μητρικη εχει το μηχανημα? Αν εχει υποδοχη για nvme τοτε μαλλον καλο θα ηταν να ακολουθησεις την προταση που εδωσαν σε μενα οι Eddieobscurant & Thresh. Αν εχει υποδοχη sata3 τοτε μαλλον ο toshiba που ανεφερε ο Eddieobsurant να κανει για τη δουλεια σου απο πλευρας αξιοπιστιας.

O toshiba rc100 (οπως και οι υπολοιποι) που ανεφερα πιο πάνω ειναι nvme ΟΧΙ sata. Διαβαζετε καλύτερα τι γράφει ο άλλος, πόσο μάλλον όταν εχει αφιερώσει χρόνο για να σας βοηθήσει.

Οι επιδοσεις του 128αρη ειπα οτι δεν προσφέρουν κάτι παραπανω σε σχέση με κάποιον απλο sata που δεν ειναι nvme περα απο τα seq. reads.

Για τους δυο φίλους που ζητάνε ειτε ssd είτε hdd, πάρτε όποιον θέλετε που καλύπτει τις προτεραιοτητες σας. Ειτε το φθηνοτερο είτε αυτον με τα περισσότερα χρονια εγγύησης. Οι διαφορες στην καθημερινοτητα για τις χρήσεις που τους θέλετε ειναι αμελητεες και η αξιοπιστια ειναι πανω κατω ιδια.

Για nvme ssd τοπ ειναι ο adata sx8200 pro/s11 pro, hp ex950 , mushkin pilot-e και γενικοτερα οτι εχει silicon motion controller sm2262en με intel/micron 64layer nand

Για sata ssd τοπ ειναι crucial mx500

Για τον φιλο που θελει hdd σαν πληροφορηση μονο οτι η  toshiba δεν δέχεται απευθειας επιστροφες απο καταναλωτη και πρεπει να τον επιστρεψεις στο καταστημα αν παρουσιασει προβλημα. Γι' αυτο συνηθως προτιμαω seagate/wd

 

Επεξ/σία από EddieObscurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...