Προς το περιεχόμενο

Gaming smartphone φέτος από τη Huawei, και foldable smartphone μέσα στο 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέντευξη που παραχώρησε, ο Consumer Business President της εταιρείας, Jim Xu επιβεβαίωσε ότι εργάζονται πάνω σε μία gaming-focused συσκευή που προορίζεται να κυκλοφορήσει στο δεύτερο μισό της χρονιάς.

Μπορεί να μην γνωρίζουμε άλλες λεπτομέρειες για την συσκευή, ωστόσο είναι σίγουρο ότι θα κάνει χρήση της τεχνολογίας GPU Turbo, που σύμφωνα με την Huawei μπορεί να αυξήσει την απόδοση της συσκευής στο παιχνίδι κατά 60% ενώ παράλληλα μπορεί να μειώσει την κατανάλωση κατά 30%.

Τα κινητά που έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον των χρηστών στη νέα αυτή προϊοντική κατηγορία είναι τo Razer Phone, το ROG smartphone της ASUS, το Black Shark καθώς και το οικονομικότερο Honor Play. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την Huawei να εισέρχεται στην κατηγορία με μία «dedicated» συσκευή.

Όμως η πρόθεση της εταιρείας να λανσάρει ένα gaming-oriented smartphone δεν ήταν η μοναδική είδηση που «βγήκε»  από την συνέντευξη που παραχώρησε ο Jim Xu, αφού όπως δήλωσε ετοιμάζεται και ένα foldable smartphone (πιθανότατα με αναδιπλούμενη οθόνη).

Για την ώρα, γνωρίζουμε ότι η Samsung εργάζεται πάνω σε μία συσκευή του είδους, όπως και οι εταιρείες Microsoft και Lenovo (Motorola). Κάτι ακόμα που έγινε γνωστό από την συνέντευξη είναι ότι η Huawei λέει “όχι” στα κινούμενα μηχανικά μέρη, σαν αυτά που διαθέτουν οι σειρές Oppo Find X και vivo NEX.

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρη την άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δουμε αν η Samsung θα βγαλει το αναδιπλουμενο κινητο επιτελους γιατι χρονια το μελεταει.Μια καινοτομια δεν εχει κανει τοσα χρονια.Και οχι δεν κανω hate και εγω Samsung εχω.Τερμα ομως παω για Vivo Nex Ultimate.Την Huawei ποτε δεν την συμπαθησα,μετανιωσα μια αγορα που ειχα κανει.

Επεξ/σία από Comic maniak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Balantakos είπε

Καταντησαμε να εχουμε 15-20 ειδησεις την ημερα μονο με κινητα, πραγματικα..

Ειδήσεις/διαφημήσεις είναι ουσιαστικά και με την πρόσφατη μόδα που απέκτησε την ονομασία "διαρροές" 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

Τι απάτη είναι τα gaming smartphones?Όλα αυτά για να παίζεις τα πενιχρα παιχνιδάκια του store?

Μεγάλη συζήτηση, απάτη όμως όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Τι απάτη είναι τα gaming smartphones?Όλα αυτά για να παίζεις τα πενιχρα παιχνιδάκια του store?

οχι και πενιχρο το pubg (βγαινει και το fortnite σε λιγο) και γενικα υπάρχουν τιτλοι που θελουν καλο hardware, ειναι αρκετοί που παίζουν παιχνίδια στα κινητα και αποφερουν πολλα φραγκα με τις αγορες που έχουν μεσα οποτε θεωρώ δικαιος ασχολούνται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπιτέλους , προχωράνε σιγά σιγά τα gaming κινητά. Προφανώς δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο στο hardware έναντι των κλασσικών ναυαρχίδων κάθε εταιρείας αλλά αυτό που αλλάζει και είναι καθοριστικός παράγοντας είναι η αύξηση των επιτρεπόμενων θερμοκρασιών και η προσθήκη κάποιου heatpipe για καλύτερη ψύξη!

Για να το εξηγήσω καλύτερα , ένα μη gaming κινητο με τα ίδια χαρακτηριστικά θα έχει εκρηκτική επεξεργαστική δύναμη μόνο π.χ. για 5 λεπτά πριν βαρέσει τα επιτρεπόμενα όρια θερμοκρασιών και αρχίσει το thermal throttling  (προφανώς για να ψυχθεί παθητικά) , το οποίο θα οδηγήσει σε πολύ έντονα frame drops/ stuttering στα παιχνίδια χαλώντας κάθε εμπειρία. Από την άλλη μεριά το gaming κινητό θα έχει συνεχόμενη απόδοση και ίσως με την προσθήκη μεγαλύτερης μπαταρίας να χρησιμοποιούν κάποιο πιο δυνατό πλάνο επεξεργαστή με αποτέλεσμα να είναι πιο νευρικό στο UI.

Εδώ και χρόνια αναγκαζόμουν να ρουτάρω το ολοκαίνουργιο κινητό μου για να αφαιρέσω ή να αυξήσω αυτά επιτρεπόμενα όρια θερμοκρασιών ρισκάροντας την εγγυησή μου και την ζωη της μπαταρίας μου + κιαλλα tweaks , αλλα όχι πια!

Επεξ/σία από Leonman44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aris1986 είπε

Gaming smartphones και τα παταει στα γραφικά ένα iphone... Απλά χάνει σε οθόνη, hertz και φυσικά μπαταρία....

ημαρτον με το iphone αλλο λεει η ειδηση αλλο γραφετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Balantakos είπε

Fanboy detected

Xiaomi έχω τώρα πια. Αν ήμουν fanboy θα έλεγα με την απίστευτη οθόνη, την ποιοτική συσκευή και την μπαταρία που με καλύπτει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...