Προς το περιεχόμενο

Πανελλαδικές


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι θες να σπουδάσεις ; γιατι με τοσα μόρια μπαίνεις στις περισσότερες σχολες. αν εχεις πολυ συγκεκριμένο στόχο καλα κανεις παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να ρωτήσεις το σχολείο που αποφοίτησες (αν βρεις κανέναν εκεί τώρα), ώστε να δεις αν μπορείς να συμπληρώσεις μηχανογραφικό με το 10% μαζί με τους περσινούς (λόγω του ότι ξαναέδωσες).

Βέβαια φέτος αναμένεται πτώση στο 3ο πεδίο, αλλά άγνωστο πόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κοπελιά έγραψες 18 πέρυσι και δεν πέρασες εκεί που ήθελες, πως γίνεται αυτό; Δεν είναι απαραίτητο να "κάνεις περήφανους τους γονείς σου" τι μαλακίες διαβάζω πρωινιάτικα. Μόνο και μόνο που έβγαλες 18 και φέτος 17μισο θα έπρεπε να είναι περήφανοι. Δήλωσε μια σχολή εκεί που σου αρέσει και τελείωνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Lelouch είπε

Ρε κοπελιά έγραψες 18 πέρυσι και δεν πέρασες εκεί που ήθελες, πως γίνεται αυτό; Δεν είναι απαραίτητο να "κάνεις περήφανους τους γονείς σου" τι μαλακίες διαβάζω πρωινιάτικα. Μόνο και μόνο που έβγαλες 18 και φέτος 17μισο θα έπρεπε να είναι περήφανοι. Δήλωσε μια σχολή εκεί που σου αρέσει και τελείωνε.

Δεν σε ανάγκασε κανένας να απαντήσεις για να μιλάς με αυτό τον τρόπο και η σχολή που θέλω εγώ είναι υψηλόβαθμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eleanna124 είπε

Δεν σε ανάγκασε κανένας να απαντήσεις για να μιλάς με αυτό τον τρόπο και η σχολή που θέλω εγώ είναι υψηλόβαθμη 

Ούτε εσένα σε ανάγκασε κανένας να απαντήσεις στο μήνυμα μου. Ο τρόπος που απάντησα είναι μια χαρά απλά σας έχουν περάσει μια ηλίθια νοοτροπία "περηφάνιας" λες και οι πανελλήνιες είναι κάποιου είδους οικογενειακής κορνίζας. Η δικαιολογία σου για να ξαναδώσεις είναι από τις πιο χαζές που θα μπορούσε να είχε οποιοσδήποτε μαθητής, σορρυ που στο λέω. Πες μας όμως τι κατεύθυνση είσαι και τι σχολή ήθελες να περάσεις τι το κρατάς κρυφό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Lelouch είπε

Ούτε εσένα σε ανάγκασε κανένας να απαντήσεις στο μήνυμα μου. Ο τρόπος που απάντησα είναι μια χαρά απλά σας έχουν περάσει μια ηλίθια νοοτροπία "περηφάνιας" λες και οι πανελλήνιες είναι κάποιου είδους οικογενειακής κορνίζας. Η δικαιολογία σου για να ξαναδώσεις είναι από τις πιο χαζές που θα μπορούσε να είχε οποιοσδήποτε μαθητής, σορρυ που στο λέω. Πες μας όμως τι κατεύθυνση είσαι και τι σχολή ήθελες να περάσεις τι το κρατάς κρυφό.

Η κατεύθυνση μου είναι αυτή που ανέφερα το να κυνηγάς τα όνειρα σου δεν είναι χαζό επειδή δεν κατάφερες μάλλον  κάτι ή δεν το κυνηγήσες αρκετά δεν σημαίνει ότι όλοι άλλοι πρέπει να ακολουθήσουν την ίδια πορεία και μπορεί καποιο παιδί εδώ πέρα να είναι στην ηλικία μου και να έχει απογοητευτεί από τις επιδόσεις του εγώ λοιπόν του λέω να προσπαθεί για το καλύτερο πάντα και να μην γίνει κόμπλεξικος σαν τον/η Lelouch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας πεις ποια σχολή ειναι για να σε βοηθήσουμε κάπως ;  Η γενικά αν εχεις αλλη απορία πανω στο θεμα ; Ειδάλλως το ερώτημά σου απαντήθηκε και το θεμα μπορεί πχ να κλειδωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προείπε και ο συμφορουμίτης gregdel , οι βάσεις θα υποχωρήσουν και ειδικά στο 3ο πεδίο. Μάλιστα ο πρώτος των πρώτων που έγραψε 19.250 (αν θυμάμαι καλά) πιάνει την Ιατρική σχολή της Θεσσαλονίκης , και αυτός ήταν ο στόχος του εν λόγου μαθητή και υποψήφιου φοιτητή. 

Κατ'εμέ το 17,524 από το 18,056 (χιλιάδες) έχει διαφορά 532 μόρια στα 20,000 που ισοδυναμεί σε μια διαφορά 26,6 στις 100,000 (μην μπερδευτείς , μου ξέφυγαν κάποια μηδενικά 😁) και άρα σε ποσοστό 0,266 στα 100 . Θεωρώ ότι , το πιο ωφέλιμο που έχεις να κάνεις είναι να δηλώσεις το 90% (φετινή απόδοση) και όχι το 10% με την περσινή σου απόδοση , από άποψη στατιστικής.

Συνεπώς έχεις τις πιθανότητες να περάσεις σε μια αξιόλογη ιατρική σχολή αν αυτό ψάχνεις και αυτό θα σε ολοκληρώσει και δεν θα σε καταντήσει προβληματικό κοινωνικό ον -κατά βάθος κάποια στιγμή και έπειτα να δυσαρεστηθείς από τις επιλογές σου-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

Η κατεύθυνση μου είναι αυτή που ανέφερα το να κυνηγάς τα όνειρα σου δεν είναι χαζό επειδή δεν κατάφερες μάλλον  κάτι ή δεν το κυνηγήσες αρκετά δεν σημαίνει ότι όλοι άλλοι πρέπει να ακολουθήσουν την ίδια πορεία και μπορεί καποιο παιδί εδώ πέρα να είναι στην ηλικία μου και να έχει απογοητευτεί από τις επιδόσεις του εγώ λοιπόν του λέω να προσπαθεί για το καλύτερο πάντα και να μην γίνει κόμπλεξικος σαν τον/η Lelouch

Η μόνη σχολή που αξίζει να έχεις τόση επιμονή για να περάσεις είναι η ιατρική, εντωμεταξύ υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι να περάσεις ιατρική χωρίς να χάσεις τρεις χρονιές σε πανελλήνιες. Αν είναι κάποια άλλη σχολή απλά χάνεις το χρόνο σου. Δεν υπάρχει κανένα κόμπλεξ, εγώ τελειώνω τώρα και βλέπω τι νοοτροπία έχουν οι μικροί και λυπάμαι πραγματικά. Άκου εκεί να κάνεις περήφανους τους γονείς. Δηλαδή η δουλειά που θα επιλέξεις να κάνεις όλη σου τη ζωή θα βασίζεται στο τι θεωρούσαν ως άξια σχολή οι γονείς σου για να τη διατυμπανίζουν στο σόι; Κρίμα. Εύχομαι πραγματικά να μην το μετανιώνεις εσύ στο μέλλον, όλα τα άλλα είναι ασήμαντα.

Επεξ/σία από Lelouch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω τίποτα χειρότερο από το να βλέπω άτομα να λένε πως οι σπουδές είναι χαμένος χρόνος. Δε ξέρω τι όνειρα είχαν αυτά τα άτομα στη ζωή τους, απλά δείχνετε πως δε σας ενδιέφερε να σπουδάσετε και τίποτα παραπάνω, αν πήγανε όλα καλά στον επαγγελματικό τομέα για εσάς πραγματικά χαίρομαι αλλά αν το όνειρο για κάποιον είναι να κάνει κάτι που κερδίζετε μόνο μέσα από Πανεπιστήμια, τότε αξίζει να αφιερώσει και 3 και 4 και όσες φορές έχει τη δύναμη να δώσει. Καλύτερα να θυσιάσεις ένα χρόνο από τη ζωή σου για να ξαναδώσεις παρά να θυσιάσεις όλη την υπόλοιπη ζωή σου κάνοντας πράγματα που δε σου αρέσουν. Το ότι δε δουλεύουν αυτό που σπούδασαν όλοι όσοι σπουδάζουν είναι μια από τις πιο τραγικές δικαιολογίες, και γιατί να μην ανήκει στο ποσοστό που θα κάνει τελικά αυτό που αγαπά; Γιατί να ρισκάρει όλο το μέλλον του για να γλυτώσει έναν ακόμα χρόνο διαβάσματος;

 

ΥΓ) Σε αυτόν που άνοιξε το θέμα... Εγώ έδωσα Πανελλήνιες στα 27 μου και για να το κάνω κλείστηκα στο δωμάτιο μου για εναμιση έτος με 8ωρο διάβασμα την ημέρα ώστε να καλύψω επιπλέον όλη την ύλη της Α' Λυκείου και αρκετή από τη Β' πριν περάσω στης Γ'. Η μόνη βοήθεια που είχα ήταν που αγαπώ τα Μαθηματικά από μικρός και δεν έχασα ποτέ επαφή με αυτά, είχα να ξαναμάθω από το μηδέν Φυσική, Χημεία, και να μάθω να γράφω Εκθέσεις που ήμουν στόκος. Η σχολή που πέρασα δεν είναι του 20 αλλά ήταν μια αξιεπαινη προσπάθεια που απλά ανέβαλα συνέχεια για του χρόνου λόγο δουλειάς και στο τέλος θα σε χτυπήσει πολύ άσχημα που δε σπούδασες και δε θα έχεις την όρεξη πια να το κάνεις. (πληροφοριακά, πέρασα στο Μαθηματικό Αθήνας από ΓΕΛ, όχι Εσπερινά κτλ).

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

θέλω να περάσω κάπου για να κάνω περηφανους τους γονείς μου και εμένα

Κοπελιά έχεις παρεξηγήσει τα πράγματα.

Οι γονείς σου, αλλά και εσύ θα πρέπει να είστε υπερήφανοι αν καταφέρεις και γίνεις ευτυχισμένος άνθρωπος, είτε σαν ιατρός, είτε σαν βροθρατζής.

Αν αυτό δεν συμβεί τότε σε λυπάμαι…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Κοπελιά έχεις παρεξηγήσει τα πράγματα.

Οι γονείς σου, αλλά και εσύ θα πρέπει να είστε υπερήφανοι αν καταφέρεις και γίνεις ευτυχισμένος άνθρωπος, είτε σαν ιατρός, είτε σαν βροθρατζής.

Αν αυτό δεν συμβεί τότε σε λυπάμαι…

Οι γονείς μου είναι περήφανοι για μένα έτσι και αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

θέλω να περάσω κάπου για να κάνω περηφανους τους γονείς μου

 

13 λεπτά πριν, Eleanna124 είπε

Οι γονείς μου είναι περήφανοι για μένα έτσι και αλλιώς

Τι νομίζεις, ότι δεν το παρατηρήσαμε;;;;;;;

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...