Προς το περιεχόμενο

Πανελλαδικές


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vocals_ είπε

Γιατί όχι Ρουμανίες Βουλγαρίες; Έχω 2 συγγενείς που σπούδασαν Βουλγαρία και έγιναν καταπληκτικοί γιατροί. Δουλεύουν εδώ τώρα.

Ειναι υψηλο το επιπεδο ειναι γνωστα αυτα....

Δουλευουν δεν ειπα τ αντιθετο. Αυτο ειναι το προβλημα 😛

Επεξ/σία από margaritagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συμπληρώσω ότι σπούδασαν πριν καμιά 20αριά χρόνια και ήταν και δουλευταράδες, οπότε για την κατάσταση τώρα δεν είμαι και σίγουρος. Αλλά σίγουρα αν μπορεί ας τσεκάρει κι από εκεί η κοπέλα.

Επεξ/σία από vocals_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, l337 είπε

Και μου κάνει εντύπωση που συνέχισες να απαντάς μετά τα υποτιμητικά (και απαξιωτικά) "ρε κοπελιά" και άλλα που ακούστηκαν.

Να που κάτι καινούργιο μάθαμε και σήμερα… Ότι το "ρε κοπελιά" είναι «υποτιμητικό και απαξιωτικό».

Πάλι καλά που δεν είναι και «σεξιστικό»!

Μάλιστα…

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Να που κάτι καινούργιο μάθαμε και σήμερα… Ότι το "ρε κοπελιά" είναι «υποτιμητικό και απαξιωτικό».

Πάλι καλά που δεν είναι και «σεξιστικό»!

Μάλιστα…

Τουλάχιστον μισογυνίστικο! Χαχαχαχ. Δηλαδή αν μου απαντήσει κανείς "ρε παλικάρι" θα πρέπει να τον πω να μην μου μιλάει υποτιμητικά; Ρε γαμώ τα double standards και το political correctness. Εγώ στην τελική συμβούλεψα στεγνά αυτό που πιστεύω ότι είναι καλύτερο, αν θέλει να ακούσει μόνο ότι θέλει να ακούσει δεν έχει νόημα να ρωτάει σε ένα ανοιχτό φορουμ... Έχουμε μάθει στην Ελλάδα να χαϊδεύουμε τα αφτιά αρκεί να μην μας παρεξηγήσει κανείς!

Η κοπελιά (ελπίζω να μην είναι υποτιμητικο αυτό) έδωσε δεύτερη φορά, όσοι την συμβουλέψετε να ξαναδώσει του χρόνου, αν του χρόνου δεν πιάσει πάλι τη βάση της ιατρικής θα αναλάβετε κάποια ευθύνη; Η πιο ασφαλής επιλογή για την κοπέλα είναι να περάσει σε παρεμφερή σχολή, να την τελειώσει και αν θελήσει στο μέλλον να κάνει και κατατακτήριες. Στην τελική μπορεί να της αρέσει η σχολή της. Ποτέ δεν ξέρεις.

Επεξ/σία από Lelouch
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Να που κάτι καινούργιο μάθαμε και σήμερα… Ότι το "ρε κοπελιά" είναι «υποτιμητικό και απαξιωτικό».

Στη χώρα του "ρε φίλε" δεν μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν ότι το "κοπελιά" (σε κάποια άγνωστη) είναι το ίδιο αγενές και υποτιμητικό. Το "ρε κοπελιά" ακόμη χειρότερο. Και τέλος το offtopic, ο καθένας έχει το μυαλό του και πορεύεται με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Lelouch είπε

Τουλάχιστον μισογυνίστικο! Χαχαχαχ. Δηλαδή αν μου απαντήσει κανείς "ρε παλικάρι" θα πρέπει να τον πω να μην μου μιλάει υποτιμητικά; Ρε γαμώ τα double standards και το political correctness. Εγώ στην τελική συμβούλεψα στεγνά αυτό που πιστεύω ότι είναι καλύτερο, αν θέλει να ακούσει μόνο ότι θέλει να ακούσει δεν έχει νόημα να ρωτάει σε ένα ανοιχτό φορουμ... Έχουμε μάθει στην Ελλάδα να χαϊδεύουμε τα αφτιά αρκεί να μην μας παρεξηγήσει κανείς!

Η κοπελιά (ελπίζω να μην είναι υποτιμητικο αυτό) έδωσε δεύτερη φορά, όσοι την συμβουλέψετε να ξαναδώσει του χρόνου, αν του χρόνου δεν πιάσει πάλι τη βάση της ιατρικής θα αναλάβετε κάποια ευθύνη; Η πιο ασφαλής επιλογή για την κοπέλα είναι να περάσει σε παρεμφερή σχολή, να την τελειώσει και αν θελήσει στο μέλλον να κάνει και κατατακτήριες. Στην τελική μπορεί να της αρέσει η σχολή της. Ποτέ δεν ξέρεις.

ετσι γινεται "ρε φιλαρακι" και στην αγγλια...σε ζει ο μπαμπακας για να δινεις 200 φορες εξετασεις μεχρι να περασεις στη σχολη που δεν εισαι ικανος να τα καταφερεις. :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, l337 είπε

Στη χώρα του "ρε φίλε" δεν μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν ότι το "κοπελιά" (σε κάποια άγνωστη) είναι το ίδιο αγενές και υποτιμητικό. Το "ρε κοπελιά" ακόμη χειρότερο. Και τέλος το offtopic, ο καθένας έχει το μυαλό του και πορεύεται με αυτό. 

Αχχχ καημένη Ελλάδα.. σε έφαγε ο δήθεν καθωσπρεπισμός και η Πολιτική ορθότητα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vocals_ είπε

Να συμπληρώσω ότι σπούδασαν πριν καμιά 20αριά χρόνια και ήταν και δουλευταράδες, οπότε για την κατάσταση τώρα δεν είμαι και σίγουρος. Αλλά σίγουρα αν μπορεί ας τσεκάρει κι από εκεί η κοπέλα.

20 χρονια πριν δεν ξερω τι γινόταν , υπήρχαν τότε αγγλόφωνα τμήματα ? Γιατί στα αγγλόφωνα πάνε οι Έλληνες με το τσουβαλι σε ιατρικές σχολές οπου τα .... δωράκια στους καθηγητές πάνε και έρχονται και τα πτυχία φεύγουν αβέρτα. Εδώ υπάρχουν γραφεία που σου ΕΓΓΥΟΝΤΑΙ οτι αν συνεργαστείς μαζί τους θα μπεις σίγουρα (καλα όχι οτι μπαίνεις δύσκολα έτσι κι αλλιώς) και θα τελειώσεις στην ωρα σου με 0 χρωστούμενα μαθήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

Δεν έχω ψάξει τα παραιατρικα επαγγέλματα

και πολυ πιθανο να μην εχεις ψαξει και την ιατρικη περα απο τα μορια.. μηπως θα ηταν πιο ασφαλες να προσπαθησεις να βρεις τροπο να δεις πως ειναι το επαγγελμα στην πραξη? δεν υπαρχει λογος να χανεις τοσο χρονο και να χεις τοσο αγχος και στο τελος να μη σ αρεσει πως δουλευει το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

Θα το ξαναπω ΔΕΝ είναι όνειρο των γονιών μου να σπουδάσω ιατρική δικό μου είναι και η βάση στην Ορεστιάδα είναι 18500 μόρια πού είναι η χαμηλότερη όσο αφορά την ιατρική

 

5 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια εκανα μια απλή ερώτηση με ειρωνεύτηκαν απάντησα και πήραν μια φράση μέσα από το κείμενο που έγραψα και συνεχίζουν να ειρωνεύονται ότι να ναι πραγματικά

Δεν θυμόμουν ότι είχε τόσα, πάσο. Τότε αφου το θες, όπως είπανε κι εδώ μερικοί ψάξτο λίγο καλύτερα και οι κατατακτήριες δεν ειναι κακή λύση. Γνωρίζω άτομο στην ηλικία μου (27) που είναι στο 3ο ετος Ιατρικής και μπήκε με κατατακτήριες έχοντας τελειώσει κάτι εντελώς άσχετο, γιατί απλά του άρεσε πολύ η Ιατρική και τώρα τα πάει περίφημα με 0 χρωστούμενα. Τον νοιάζει που έχει συμφοιτητές 7-9 χρονια μικρότερους? Οχι δα. Κάνει αυτό που αγαπά. Εξού και η ερώτηση μου αρχικά αν όντως εσύ θες να πας Ιατρική. Τώρα αν μέσα σε όλα αναφερόταν και το δικό μου ποστ ως ειρωνικό, δεν ήταν τέτοιο και δεν καταλαβαίνω την επίθεση. Αλλά όπως θες. Όλοι εδώ γνώμες λένε, δεν θέλουν να σε κατασπαράξουν.

Καλή επιτυχία εύχομαι σε ό,τι και αν κάνεις και καλό κουράγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

Θα το ξαναπω ΔΕΝ είναι όνειρο των γονιών μου να σπουδάσω ιατρική δικό μου είναι και η βάση στην Ορεστιάδα είναι 18500 μόρια πού είναι η χαμηλότερη όσο αφορά την ιατρική

 

7 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

Δεν έχω ψάξει τα παραιατρικα επαγγέλματα

Νομίζω ότι δεν έχεις ξεφυλλίσει καθόλου το μηχανογραφικό.

Επεξ/σία από Dagobert
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο λόγος είναι απλά "το πτυχίο" και όχι κάτι συγκεκριμένο πχ. Θέλω να γίνω αρχιτέκτονας τότε όχι, να μη ξαναπροσπαθήσεις και να μη χάνεις τον χρόνο σου με αυτό.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα είναι οι νέοι οι οποίοι περνάνε κάπου, το κλασσικό "ιχθυοκαλλιέργειες", απλά για να έχουν ένα πτυχίο.
Δεν πάει έτσι και δεν θα έπρεπε να πηγαίνει έτσι!

Ξέρω άτομο που πέρασε μαθηματικό, γιατί εκεί την έσπρωξαν οι δικοί της και πάτωνε όπως είναι φυσικό ενώ ήθελε να γίνει κομμώτρια.
Στο τέλος παράτησε την σχολή, έγινε κομμώτρια, βγάζει πλέον λεφτά σταθερά γιατί ως φοιτήτρια δεν δούλευε συνέχεια και το κυριότερο.. είναι χαρούμενη!
Τι το κακό έχει δηλαδή ένα ΙΕΚ Κομμωτικής?
Τα πάντα κρίνονται από το μεράκι του καθενός... προφανώς θα έχεις ένα "ταβάνι" ως απόφοιτος ΙΕΚ αλλά δεν γίνονται τα πάντα για τα λεφτά σε αυτή την ζωή.
 

Τι θα σου πρότεινα?
Αν δεν ξέρεις τι θέλεις, προσπάθησε να κάνεις μόνη σου ΣΕΠ, ακούγεται γελοίο αλλά αφού το σύστημα δεν βοηθά πρέπει κάπως να βοηθηθείς μόνη σου.
Προσπάθησε να βρεις την κλίση σου και αν αυτή απαιτεί ανώτερο πτυχίο, go for it ή αν έχεις την οικονομική δυνατότητα φύγε έξω για σπουδές όπου δεν παίζουν εξετάσεις (όχι πάντα) απλά οι βαθμοί που τελείωσες και η πειθώ σου στα letters που θα στείλεις.
Αν πάλι όχι, τότε πας σε ένα ΙΕΚ, τελειώνεις σε 2 χρονάκια και καλή αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Eleanna124 είπε

Έγραψα 18056 μόρια την πρώτη χρονιά και τώρα έγραψα 17524 την δεύτερη είμαι στην θετική κατεύθυνση στο 3ο πεδίο και θέλω να περάσω κάπου για να κάνω περηφανους τους γονείς μου και εμένα είπα να κάνω αυτή την ερώτηση εδώ μήπως υπάρχει κάποιος που ένα έχει υπάρξει στην θεση μου και αντί για αυτού διαβάζω ειρωνικά σχόλια άμα δεν γνωρίζετε κάτι για την συγκεκριμένη περίπτωση μην απαντάτε και εσείς μπορεί να κάνετε πλάκα αλλά εγω δεν κάνω

Νομίζω πως ο καθένας λέει την γνώμη του εδώ μέσα.Δεν μπορείς να τους κλείσεις το στόμα γιατί εσένα σε προσβάλλουν αυτά,απλά μην ασχολείσαι.Και στην τελική εάν σε ενοχλεί η ειρωνεία τους-που στην προκειμένη περίπτωση από ότι ειδα είναι χαβαλές και συμβουλές..όχι κακία-μην ασχολείσαι περαιτέρω μ'αυτό.Εξάλλου μόνη σου έδωσες υπερβολικές πληροφορίες δίνοντας το δικαίωμα να μιλάνε σε όσους θέλουν να το κάνουν.Αφού σε ενοχλεί τόσο την επόμενη φορά μην δώσεις τόσες λεπτομέρειες, δεν σου βγαίνει σε καλό.

Εν τέλει δεν σου φταίει κανείς παρά μόνο εσύ η ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Γνωρίζω άτομο στην ηλικία μου (27) που είναι στο 3ο ετος Ιατρικής και μπήκε με κατατακτήριες έχοντας τελειώσει κάτι εντελώς άσχετο, γιατί απλά του άρεσε πολύ η Ιατρική και τώρα τα πάει περίφημα με 0 χρωστούμενα.

Aπο περιέργεια, έχει σκοπο να ασχοληθει με το αντικείμενο ή το κάνει απλά για το κέφι του? Γνωρίζω παρόμοια περιπτωση αλλά ο άνθρωπος ήταν 60 ετών (και δε ξέρω αν τελικά πήρε πτυχίο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...