Προς το περιεχόμενο

vodafone router (πέθανε το παλιό)


slvsnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 08/08/2018 at 11:44, poulinos said:

firmware update στο linksys και Operation mode : adsl2+ καρφωτα.

Pouline, έχω το Wag200 του έκανα χτες firmware upgrade, adsl+ καρφωτά, έβαλα και τους κωδικούς (για σιγουριά) που αναφέρουν παραπάνω, αλλά συνεχίζει να μην συνδέεται (Vodafone). Δουλευε κανονικά πριν καιρό όταν ήμουν ΟΤΕ. Έχεις καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρ'τους τηλέφωνο. Και γω το ίδιο ρούτερ έχω και τρόμαξε να δουλέψει αφού μου άλλαξαν προφίλ δυο φορές.

Θέλει μεγάλο SNR margin μάλλον. Στα 6db up+down τρελάθηκε, αδύνατον να κρατήσει σύνδεση. Στα 9-10db μετά από αλλαγή προφίλ όταν τους πήρα τηλέφωνο πάλι τα ίδια. Τελικά έπαιξε με το τελευταίο στα 13-14db SNR margin. Εδώ και 3 μέρες είναι μπόμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/08/2018 at 10:53, VonLoutsos said:

Pouline, έχω το Wag200 του έκανα χτες firmware upgrade, adsl+ καρφωτά, έβαλα και τους κωδικούς (για σιγουριά) που αναφέρουν παραπάνω, αλλά συνεχίζει να μην συνδέεται (Vodafone). Δουλευε κανονικά πριν καιρό όταν ήμουν ΟΤΕ. Έχεις καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

δοκιμασε pppoe llc αλλα και pppoa vcmux. με hol (vodafone) για καποιο λογο εχω πετυχει πολλα Cpe να μην παιρνουν Ip.πιο παλια σε Hol προβλημα με dlink .

On 10/08/2018 at 19:55, eliasjuve said:

Πάρ'τους τηλέφωνο. Και γω το ίδιο ρούτερ έχω και τρόμαξε να δουλέψει αφού μου άλλαξαν προφίλ δυο φορές.

Θέλει μεγάλο SNR margin μάλλον. Στα 6db up+down τρελάθηκε, αδύνατον να κρατήσει σύνδεση. Στα 9-10db μετά από αλλαγή προφίλ όταν τους πήρα τηλέφωνο πάλι τα ίδια. Τελικά έπαιξε με το τελευταίο στα 13-14db SNR margin. Εδώ και 3 μέρες είναι μπόμπα.

εσενα εχει θεμα η γραμμη σου λογω ασταθειας.ειναι διαφορετικο προβλημα απο το sync no ip του φιλου πιο πανω.μια καλη γραμμη θα παιξει μια χαρα με 6snr.αν βαζεις 13 14 για να παιξει σωστα τοτε εχει μεγαλο θεμα

και τι linksys wag200 δεν φημιζεται για σταθεροτητα σε χαλια γραμμες.απλα το λεω γενικα.με αλλο ρουτερ πχ technicolor ισως παιξεις μια χαρα με 6 η εστω 9 snr και θα κερδισεις και σε ταχυτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/08/2018 at 12:45, poulinos said:

δοκιμασε pppoe llc αλλα και pppoa vcmux.

εσενα εχει θεμα η γραμμη σου λογω ασταθειας.ειναι διαφορετικο προβλημα απο το sync no ip του φιλου πιο πανω.μια καλη γραμμη θα παιξει μια χαρα με 6snr.αν βαζεις 13 14 για να παιξει σωστα τοτε εχει μεγαλο θεμα

και τι linksys wag200 δεν φημιζεται για σταθεροτητα σε χαλια γραμμες.απλα το λεω γενικα.με αλλο ρουτερ πχ technicolor ισως παιξεις μια χαρα με 6 η εστω 9 snr και θα κερδισεις και σε ταχυτητα

Με wind έπαιζε μια χαρά με 9-10. Μόλις έγινε αλλαγή σε vodafone από την πρώτη στιγμή άρχισε τις αποσυνδέσεις. Δικό τους θέμα είναι τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικά έφταιγε το καλώδιο ή η πρίζα για τις χαμηλές ταχύτητες του linksys. άλλαξα πρίζα-καλώδιο και πάει οκ

η vodafone μου έστειλε το ZXHN-H108N, το οποίο δυστυχώς δεν έχει noip. πίκρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/08/2018 at 13:10, eliasjuve said:

Με wind έπαιζε μια χαρά με 9-10. Μόλις έγινε αλλαγή σε vodafone από την πρώτη στιγμή άρχισε τις αποσυνδέσεις. Δικό τους θέμα είναι τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση.

μπορει να ειναι απο ασυμβατοτητα μπορει προβλημα στην adsl card μπορει προβλημα στο ζευκτικο κτλ.και καθε dslam εχει και διαφορετικο chipset οποτε συμπεριφερεται και διαφορετικα απεναντι στο dslam.αλλα γενικα τα linksys wag200 ενω σαν Hardware ηταν τελειο  ,ειχε θεμα με τις αποσυνδεσεις σε χαλια γραμμες.

20 hours ago, slvsnt said:

τελικά έφταιγε το καλώδιο ή η πρίζα για τις χαμηλές ταχύτητες του linksys. άλλαξα πρίζα-καλώδιο και πάει οκ

η vodafone μου έστειλε το ZXHN-H108N, το οποίο δυστυχώς δεν έχει noip. πίκρα

δεν θυμαμαι τι επιλογες δινει για Dyndns αλλα το zte 108 ετσι και αλλιως ειναι χαλια σε ολα οποτε δεν αξιζει να το βαλεις ουτε για να ακουμπας τον καφε σου πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2018 στις 1:47 ΜΜ, poulinos είπε

μπορει να ειναι απο ασυμβατοτητα μπορει προβλημα στην adsl card μπορει προβλημα στο ζευκτικο κτλ.και καθε dslam εχει και διαφορετικο chipset οποτε συμπεριφερεται και διαφορετικα απεναντι στο dslam.αλλα γενικα τα linksys wag200 ενω σαν Hardware ηταν τελειο  ,ειχε θεμα με τις αποσυνδεσεις σε χαλια γραμμες.

 

Γενικά με το linksys δεν είχα ποτέ πρόβλημα από το 2008 που το πήρα. Ίσως να φταίνε αυτά που είπες. Είναι και λίγο αρχαίο πλέον. Τεσπα πήρα καινούργιο ρούτερ, το D-LINK DSL-2745.

Όλα καλά όλα ωραία, καμιά αποσύνδεση, ψιλοβελτίωσε την ταχύτητα αλλά μου κάνει θόρυβο στο τηλέφωνο ο οποίος ακούγεται αρκετά κάτω από τον τόνο. Δοκίμασα 2 διαφορετικά φίλτρα, 2 splitters και δεν ακούω καμιά διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/09/2018 at 13:12, eliasjuve said:

Γενικά με το linksys δεν είχα ποτέ πρόβλημα από το 2008 που το πήρα. Ίσως να φταίνε αυτά που είπες. Είναι και λίγο αρχαίο πλέον. Τεσπα πήρα καινούργιο ρούτερ, το D-LINK DSL-2745.

Όλα καλά όλα ωραία, καμιά αποσύνδεση, ψιλοβελτίωσε την ταχύτητα αλλά μου κάνει θόρυβο στο τηλέφωνο ο οποίος ακούγεται αρκετά κάτω από τον τόνο. Δοκίμασα 2 διαφορετικά φίλτρα, 2 splitters και δεν ακούω καμιά διαφορά.

εφοσον με αλλο router δεν εχεις θεμα τοτε ή το linksys τα επαιξε ή η γραμμη σου παιζει οριακα οποτε το linksys δεν μπορει να την κρατησει σταθερη είτε εχεις κανα παλιο firmware.Μπορεις να δοκιμασεις αναβαθμιση και μπορεις να δοκιμασεις και να βαλεις openwag200g firmware που εχει κατι ρυθμισεις να παιξεις.,κατα τα αλλα οκ ειναι παλιο ρουτερακι αν και πολυ καλο αλλα δεν εχει καν dual band wifi Ουτε καν n. αυτο με την τηλεφωνια αμα βαλεις το linksys wag200 το εχεις?αμα κλεισεις το ρουτερ φευγει το φυσημα?ελπιζω να μην πετυχες κανα προβληματικο.δοκιμασε τυπικα να του κανεις και firmware update και κανα Hard reset.επισης μηπως παιζει καμια συσκευη με προβληματικο σπλιττερ /φιλτρο ή κανας συναγερμος χωρις φιλτρο?αν και αμα ηταν συναγερμος/συσκευη χωρις φιλτρο θα επρεπε να το ειχες και πριν το ιδιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, poulinos είπε

εφοσον με αλλο router δεν εχεις θεμα τοτε ή το linksys τα επαιξε ή η γραμμη σου παιζει οριακα οποτε το linksys δεν μπορει να την κρατησει σταθερη είτε εχεις κανα παλιο firmware.Μπορεις να δοκιμασεις αναβαθμιση και μπορεις να δοκιμασεις και να βαλεις openwag200g firmware που εχει κατι ρυθμισεις να παιξεις.,κατα τα αλλα οκ ειναι παλιο ρουτερακι αν και πολυ καλο αλλα δεν εχει καν dual band wifi Ουτε καν n. αυτο με την τηλεφωνια αμα βαλεις το linksys wag200 το εχεις?αμα κλεισεις το ρουτερ φευγει το φυσημα?ελπιζω να μην πετυχες κανα προβληματικο.δοκιμασε τυπικα να του κανεις και firmware update και κανα Hard reset.επισης μηπως παιζει καμια συσκευη με προβληματικο σπλιττερ /φιλτρο ή κανας συναγερμος χωρις φιλτρο?αν και αμα ηταν συναγερμος/συσκευη χωρις φιλτρο θα επρεπε να το ειχες και πριν το ιδιο θεμα.

 

Το πρόβλημα με το linksys ξεκίνησε ακριβώς μόλις έγινε η αλλαγή σε vodafone. Firmware έχω το τελευταίο επίσημο. 

Αυτό με την τηλεφωνία το έχω και με το linksys από τότε που άλλαξα σε vodafone αλλά είναι πιο χαμηλός ο θόρυβος σε σχέση με το D-LINK. Χωρίς ρούτερ το σήμα του τηλεφώνου είναι καμπάνα χωρίς κανένα φύσημα. Μόλις συγχρονίσει αρχίζει ο θόρυβος.

Έχω μία συσκευή τηλεφώνου και δεν έχω συναγερμό.

Τα στατιστικά της γραμμής με το d-link είναι αυτά:

screenshot_11.png

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Επεξ/σία από eliasjuve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, eliasjuve said:

Το πρόβλημα με το linksys ξεκίνησε ακριβώς μόλις έγινε η αλλαγή σε vodafone. Firmware έχω το τελευταίο επίσημο. 

Αυτό με την τηλεφωνία το έχω και με το linksys από τότε που άλλαξα σε vodafone αλλά είναι πιο χαμηλός ο θόρυβος σε σχέση με το D-LINK. Χωρίς ρούτερ το σήμα του τηλεφώνου είναι καμπάνα χωρίς κανένα φύσημα. Μόλις συγχρονίσει αρχίζει ο θόρυβος.

Έχω μία συσκευή τηλεφώνου και δεν έχω συναγερμό.

Τα στατιστικά της γραμμής με το d-link είναι αυτά:

screenshot_11.png

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

οταν αλλαζει η γραμμη απο εναν παροχο σε αλλον το απερχομενο και το κεντρικο μενουν τα ιδια αλλα αλλαζει το ζευκτικο, η καρτα Data , η καρτα voice,το σπλιττερ κτλ.
αν βεβαια εφταιγε κατι απο αυτα θα πρεπε να ειχες αποσυνδεσεις και με το d link.
για τον θορυβο θα το εδινα βλαβη.αν υποθεσουμε οτι δεν ειναι ο χαλκος γιατι πηρες τον ιδιο στο μεγαλυτερο μερος μετα μπορει να ειναι splitter card ή καποιο θεμα σε voice/data card.οποτε θα το εδινα βλαβη να το τσεκαρουν.καλο ειναι να διορθωθει και αυτο ασχετα με το που ειναι το θεμα.δοκιμασες τυπικα και αλλη τηλεφωνικη συσκευη?
ισως αν φτιαχτει αυτο να παιζεις και καλυτερα στο ιντερνετ μετα γιατι οτι υπαρχει θορυβος δεν ειναι το ιδανικο. επισης αν παιζεις σταθερα οπως λες τωρα παρε τηλεφωνο τον παροχο και ζητα να σου βαλουν 9 margin για να κερδισεις σε ταχυτητα.αν θες μπορεις μετα να τους ζητησεις και 6 για ακομα πιο μεγαλη ταχυτητα.με 9 margin θα κερδισεις κανα megabit με 6 margin κανα 2,5 mbit.αν θες μπορεις και απευθειας να τους πεις για 6.αν σου πουν οτι ειχες αποσυνδεσεις για αυτο σε βαλαμε σε 11 αρι πες οτι ειχε θεμα το ρουτερ και το αλλαξες και οτι τωρα εισαι σταθερος και μπορουν να το δουν και αυτοι αν θελουν απο τα Logs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/08/2018 at 17:07, eliasjuve said:

Γεια σας παιδιά. 

Να ενημερώσω πως μετά από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της vodafone μου έδωσαν κωδικούς για το ρούτερ. 
username: [email protected]

password: guest

Τους είπα πως δεν ήρθε ποτέ μήνυμα που να δίνει τους κωδικούς και μου απάντησαν πως επειδή είναι το ίδιο σε όλους γι'αυτό. (!) Εν τω μεταξύ ούτε στο site της vodafone υπάρχει η παραμικρή πληροφορία.

οταν εισαι σε ιδιοκτητο οτι και να βαλεις θα παιξεις.θεμα θα ειχες αν ησουν σε γραμμη ΑΡΥΣ οποτε εκει θα ηθελε να υπαρχει το @forthnet.GR to @ho.gr κτλ

On 07/08/2018 at 18:30, infin1tyGR said:

Στην πράξη, ό,τι και να βάλεις για username και κωδικό, θα δουλέψει.

οπως και wind και Cyta και Hol και vodafone.Οσο ξερω μονο forthnet,otenet εχουν Radius

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2018 στις 11:08 ΠΜ, poulinos είπε

οταν εισαι σε ιδιοκτητο οτι και να βαλεις θα παιξεις.θεμα θα ειχες αν ησουν σε γραμμη ΑΡΥΣ οποτε εκει θα ηθελε να υπαρχει το @forthnet.GR to @ho.gr κτλ

Προφανώς αλλά έτσι μου είπαν από την vodafone.

Τελικά τους πήρα για το θέμα με τον θόρυβο στο τηλέφωνο, έκανε κάποιες μετρήσεις και μου είπε ότι φταίει η τηλεφωνική συσκευή. Του είπα ότι με τον προηγούμενο πάροχο δεν υπήρχε αυτό και μου είπε ότι μπορεί να φταίει η συχνότητα στην οποία λειτουργούσε ή ότι μπορεί να πάλιωσε η συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 12/09/2018 at 12:32, eliasjuve said:

Προφανώς αλλά έτσι μου είπαν από την vodafone.

Τελικά τους πήρα για το θέμα με τον θόρυβο στο τηλέφωνο, έκανε κάποιες μετρήσεις και μου είπε ότι φταίει η τηλεφωνική συσκευή. Του είπα ότι με τον προηγούμενο πάροχο δεν υπήρχε αυτό και μου είπε ότι μπορεί να φταίει η συχνότητα στην οποία λειτουργούσε ή ότι μπορεί να πάλιωσε η συσκευή. 

α.οι σταθερες συσκευες βγαζουν συνηθως ενα short στα τεστ που μπορει να τρεξει ο παροχος διαμεσο της voice card που συνδεεσαι οταν μιλαμε για tdm τηλεφωνια.οποτε καλο ειναι να αποφευγονται.επισης πολλες σταθερες τραβανε πολυ(ren) απο την γραμμη με αποτελεσμα να κανουν θεματα.αντιθετα τα ασυρματα ειναι 10 φορες καλυτερα.επισης να φταιει η συχνοτητα δυσκολο διοτι δεν θα επαιζε ουτε με τον αλλον παροχο και υπαρχουν καποια standards.να παλιωσε οχι να χαλασε ναι.αν με αλλη συσκευη δεν εχεις θεμα τοτε μπορει να ειναι θεμα συσκευης.απο παροχο σε παροχο αλλαζει η καρτα voice μπορει πχ να ειναι alcatel μπορει siemens μπορει και αλλο revision siemens οποτε μπορουν να βγουν τετοια θεματακια.σε καθε περιπτωση αν με αλλη συσκευη δεν το κανει πιθανοτατα ειναι θεμα της συσκευης εστω και αν δεν το εκανε με αλλο παροχο.αν το κανει με ολες τις συσκευες μπορει να φταιει η γραμμη μπορει το splitter σε σενα μπορει το splitter στον παροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, poulinos είπε

α.οι σταθερες συσκευες βγαζουν συνηθως ενα short στα τεστ που μπορει να τρεξει ο παροχος διαμεσο της voice card που συνδεεσαι οταν μιλαμε για tdm τηλεφωνια.οποτε καλο ειναι να αποφευγονται.επισης πολλες σταθερες τραβανε πολυ(ren) απο την γραμμη με αποτελεσμα να κανουν θεματα.αντιθετα τα ασυρματα ειναι 10 φορες καλυτερα.επισης να φταιει η συχνοτητα δυσκολο διοτι δεν θα επαιζε ουτε με τον αλλον παροχο και υπαρχουν καποια standards.να παλιωσε οχι να χαλασε ναι.αν με αλλη συσκευη δεν εχεις θεμα τοτε μπορει να ειναι θεμα συσκευης.απο παροχο σε παροχο αλλαζει η καρτα voice μπορει πχ να ειναι alcatel μπορει siemens μπορει και αλλο revision siemens οποτε μπορουν να βγουν τετοια θεματακια.σε καθε περιπτωση αν με αλλη συσκευη δεν το κανει πιθανοτατα ειναι θεμα της συσκευης εστω και αν δεν το εκανε με αλλο παροχο.αν το κανει με ολες τις συσκευες μπορει να φταιει η γραμμη μπορει το splitter σε σενα μπορει το splitter στον παροχο.

Το κάνει και με άλλη συσκευή αλλά είναι και αυτή αρκετά παλιά. Τέλος πάντων αφού το θέμα με τις αποσυνδέσεις λύθηκε και από την vodafone μου είπαν ότι είναι καλά τα στατιστικά της γραμμής δεν με πειράζει τόσο. Κάποια στιγμή μπορεί να αγοράσω άλλη συσκευή ίσως ασύρματη αν είναι καλύτερη όπως λες. Τα δικά μου splitters δεν νομίζω να φταίνε , δοκίμασα δύο διαφορετικά splitters και δύο φίλτρα με τα ίδια αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/09/2018 at 14:00, eliasjuve said:

Το κάνει και με άλλη συσκευή αλλά είναι και αυτή αρκετά παλιά. Τέλος πάντων αφού το θέμα με τις αποσυνδέσεις λύθηκε και από την vodafone μου είπαν ότι είναι καλά τα στατιστικά της γραμμής δεν με πειράζει τόσο. Κάποια στιγμή μπορεί να αγοράσω άλλη συσκευή ίσως ασύρματη αν είναι καλύτερη όπως λες. Τα δικά μου splitters δεν νομίζω να φταίνε , δοκίμασα δύο διαφορετικά splitters και δύο φίλτρα με τα ίδια αποτελέσματα.

κατι μου λεει οτι θα φταιει κατι αλλο αλλα τυπικα δανεισου απο κανα φιλο καμια συσκευη.μπορει πραγματι να φταιει κατι στο σπλιττερ στο αστικο κεντρο οποτε εκει το δινεις βλαβη και το δοκιμαζουν και στο αστικο κεντρο.σε καποιες περιπτωσεις φταιει και ο χαλκος του οτε ή καποια οξειδωση και γινεται αυτο.βεβαια αν εχεις καλη γραμμη εκει ναι παει πιο πολυ θεμα στο αστικο κεντρο.βρες απο κανα φιλο και κανε μια δοκιμη.σπλιττερ αλλαξες δυο φιλτρα αλλαξες δυο δεν εχει νοημα.σπανια περιπτωση αλλα μπορει φυσημα σε τηλεφωνο να γινει και αμα δεν εχεις βαλει σε ολα τα τηλεφωνα φιλτρο.δηλαδη ναι μεν να εχεις σε αυτο που λες αλλα να μην εχεις σε αλλο τηλεφωνο σε αλλο δωματιο ή να μην εχεις πχ φιλτρο στο συναγερμο.σπανιο μεν αλλα εχει συμβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...