Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Ενεργοποίηση πρώτης FTTH σύνδεσης για οπτική ίνα στο σπίτι με ταχύτητες 100 και 200Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Για να θες όμως τα "πράγματα" της Σιγκαπούρης πρέπει να έχεις κι ανάλογη οικονομική πολιτική κτλπ (και να μην είσαι τα τελευταία 8 χρόνια σχεδόν χρεωκοπημένος), με ευχολόγια δεν γίνεται δουλειά...

Αυτοί οι αριθμοί είναι μετά τις απώλειες από overheads κτλπ...

δηλ να μην θελω 5G δικτυο η FTTH γιατι δεν ειμαι στη Σιγκαπουρη και ειμαι χρεοκοπημενος σαν χωρα?Φιλε μου δεν εχει λογικη η σκεψη σου,μαλλον καπου εχεις μπερδευτει.Εγω σαν πολιτης και καταναλωτης τα θελω και τα πληρωνω απλα πληρωνω και τις λογικες και τις επιλογες αυτες που μας καταντησαν μια χρεοκοπημενη χωρα και ας μην αποτελω μερος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Dime90 είπε

Inalan εδώ και 2 μήνες με Ftth. 100 down 100up.εγω πιάνω 120.αυτα.κεντρο Θεσσαλονίκη

 

ώπα ώπα ώπα...

Τι εννοείς κέντρο;;; Δυτικά δεν ήταν αυτή; πότε έφτασε κέντρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hammerd είπε

καλα ναι, σιγουρα ειναι ψιλοαδυνατον να κατεβαζει καποιος 3,5tb το μηνα...

ακουγεται παντως σαν καποιο περιορισμο...

το vdsl εχει κατι τετοιο ? δεν πιστευω...

 

9ZOgqGO.png

13 λεπτά πριν, chris_ma είπε

 

ώπα ώπα ώπα...

Τι εννοείς κέντρο;;; Δυτικά δεν ήταν αυτή; πότε έφτασε κέντρο;

Ακόμα δυτικά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, Istros said:

δηλ να μην θελω 5G δικτυο η FTTH γιατι δεν ειμαι στη Σιγκαπουρη και ειμαι χρεοκοπημενος σαν χωρα?Φιλε μου δεν εχει λογικη η σκεψη σου,μαλλον καπου εχεις μπερδευτει.Εγω σαν πολιτης και καταναλωτης τα θελω και τα πληρωνω απλα πληρωνω και τις λογικες και τις επιλογες αυτες που μας καταντησαν μια χρεοκοπημενη χωρα και ας μην αποτελω μερος τους.

Θα τα αποκτήσεις, αλλά όχι με τους ίδιους ρυθμούς , απλούστατο...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/07/2018 at 17:14, Paladin-}LoA{- said:

Ουγκάντα.... Έχω 500Mbps download / upload με FTTH Νορβηγία, υπάρχει εκεί κοντά δεκαετία και ο ΟΤΕ πανηγυρίζει που το φέρνει το 2018... ή μηπως να πω το 22...Και κόβει και το upload στο ένα δέκατο... Ότι να ναι πραγματικά.... Οτι σαβούρα εχει η Deutsche Telecom την φερνουν Ελλάδα και μετά όταν παρουσιάζουν τεχνολογίες δεκαετίας και πάνω κάνουν και ειδική εκδήλωση λες και ανακάλυψαν τον τροχό... 

On 11/07/2018 at 00:50, ThReSh said:

Θα τα αποκτήσεις, αλλά όχι με τους ίδιους ρυθμούς, απλούστατο...

Δεν έχουμε τη docomo Japan στην Ελλάδα δυστυχώς.

Επεξ/σία από Madness1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το κράξιμο όταν γίνονται θετικά βήματα. Κρίνοντας από μερικά σχόλιο, αν δεν επωφελούμαστε μέσα σε ένα 24άωρο από κάτι τότε θεωρούμε ότι είναι σα να μην έγινε ποτέ.

Επεξ/σία από Cosbuster
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Μια ζωή σαβούρα 10ετίας έφερνε ΟΤΕ , ποιο παλιά με την ΙΝΤRΑCOM παίρναμε "υπερσυγχρονα" isdn modems όταν οι άλλοι έβαζαν adsl/dsl και τώρα που έξω ακόμα και στις φτωχότερες Ρουμανία/Βαουλγαρία βάζουν οπτικές τα 2/3 της Ελλάδας έχουν γραμμή dsl-myass των 6MBPS. Να παρακαλάτε οι Βουλγαροι και οι Ρουμάνοι να πάνε από τα 200MBPS στα Gbit για να μπορέσουμε να πάρουμε την σαβούρα τους σε λίγα χρόνια.

λογικό δεν είναι φίλε μου οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ να έχουνε 200άρα και εσύ να πας σταδιακά βήμα βήμα , γιατί δεν σκέφτεστε πριν πείτε τι μα(@^#! σας , όταν εσύ εδώ είχες έστω isdn στην Αλβανία και στη Βουλγαρία δεν είχανε ούτε τηλέφωνο όχι internet και σε πολλά σημεία ούτε ρεύμα , οποτε λογικό είναι αφού τα φτιάξανε από την αρχή , θα βάλουνε κατευθείαν οπτική δεν θα πάνε σε χαλκό όπως ήτανε εδώ το ήδη υπάρχον δίκτυο , θα μου πεις γιατί δεν τα κάνανε και εδώ τόσο καιρό , άμα σου λέγανε εσένα σε 3 χρονια θα στρώσω όλη τι χωρα με οπτικές αλλα πρέπει να σε αφήσω χωρίς καθόλου τηλέφωνο και internet γιατί θα τα γκρεμίσω όλα τα παλιά , θα το δεχόσουνα ?

ούτε εσύ θα δεχόσουνα, ούτε και στον ΟΤΕ θα θέλανε τρία χρονια να μην εισπράττουνε λογαριασμούς , για αυτό αστο καλά είμαστε έχει και χειρότερα , υπάρχουνε και χώρες τις κεντρικής ευρώπης και η Ιταλία που είναι στα ίδια επίπεδα με εμάς μην πω και χειρότερα ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όταν είχαν βγει τα 3G στικάκια με SIM της COSMOTE και VODAFONE με πλησιάζει ένας Αμερικάνος και μου λέει τι ταχύτητα έχει? Του λέω 3G γελάει και δίνω 10ευρες κάρτες και μου λέει ότι εμείς έχουμε 50 Mbs στάνταρ σε όλα, στικάκια, router σπιτιού όλα είναι ίδια ταχύτητα και ίδια τιμή. Τώρα ο Έλληνας θα πρέπει να πληρώσει τριπλάσια για κάτι που υπάρχει 15 χρόνια πριν και μας το παρουσιάζουν σαν νέο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

Τώρα βάζεις τις τελείες...

Εδώ έγραφες 54, 56, 59, όχι 5.4 5.6 ή 5.9...

Ναι σορυ ημουν εξω και μπερδευτηκα εχεις δικιο αλλα το νοημα που ηθελα να περασω ειναι πως εχω 5 μεγαμαπιτ νταουνλοαντ και ειναι αρκετο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, arisikaria είπε

Στο Ίλιον Αττικης ακομα δεν εχουν vdsl 50 και μας παραμυθιαζουν με fiber και ιστοριες για παιδακια δεν ντρεπονται λιγο λεω εγω .

Στο Ίλιον θα περάσει η wind σύντομα.ηδη περνάει αγιους αναργυρους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, MTX είπε

λογικό δεν είναι φίλε μου οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ να έχουνε 200άρα και εσύ να πας σταδιακά βήμα βήμα , γιατί δεν σκέφτεστε πριν πείτε τι μα(@^#! σας , όταν εσύ εδώ είχες έστω isdn στην Αλβανία και στη Βουλγαρία δεν είχανε ούτε τηλέφωνο όχι internet και σε πολλά σημεία ούτε ρεύμα , οποτε λογικό είναι αφού τα φτιάξανε από την αρχή , θα βάλουνε κατευθείαν οπτική δεν θα πάνε σε χαλκό όπως ήτανε εδώ το ήδη υπάρχον δίκτυο , θα μου πεις γιατί δεν τα κάνανε και εδώ τόσο καιρό , άμα σου λέγανε εσένα σε 3 χρονια θα στρώσω όλη τι χωρα με οπτικές αλλα πρέπει να σε αφήσω χωρίς καθόλου τηλέφωνο και internet γιατί θα τα γκρεμίσω όλα τα παλιά , θα το δεχόσουνα ?

ούτε εσύ θα δεχόσουνα, ούτε και στον ΟΤΕ θα θέλανε τρία χρονια να μην εισπράττουνε λογαριασμούς , για αυτό αστο καλά είμαστε έχει και χειρότερα , υπάρχουνε και χώρες τις κεντρικής ευρώπης και η Ιταλία που είναι στα ίδια επίπεδα με εμάς μην πω και χειρότερα ..

Δεν μίλησα για Αλβανία που είναι ειδική περίπτωση γι'αυτό ανέφερα και την Βουλγαρία/Ρουμανία. Στην Βουλγαρία πριν βάλουν οπτικές είχαν χαλκό παντού , που το είδες ότι ξεκίνησαν από λευκή κόλλα????

Η Ιταλία χειρότερα από εμάς? Κούνα λίγο το κεφάλι σου , ξανασκέψου το και πες συγκεκριμένα τι έχει χειρότερα στην Ιταλία σήμερα? 

Ποιος σου είπε ότι όταν αντικαθιστάς τον χαλκό ο άλλος μένει χωρίς τηλέφωνο? Αυτό συμβαίνει μόνο την στιγμή του επαναπρογραμματισμού!

Δεν ξέρω αν όλα αυτά που είπε τα λες από ημιμάθεια ή στα είπε κάποιος αλλά να ξέρεις ότι κοιμάσαι με τα τσαρούχια.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, makedon1 είπε

Οτι και να εχεις μεσα στο κρυο εισαι και στην μιζερια και φοβασαι μην σε απολυσουν τωρα που εκατσε η βαρκα με τα πετρελαια. Α και αμα θες να δεις ουγκαντα κοψε βολτες σε κατι γειτονιες στο Οσλο....   

Δεν είμαι Όσλο είμαι σε άλλη πόλη που ο χειμώνας  στη χειρότερη έχει + 2 C μέσο όρο Γενάρη και Φλεβάρη. Πολύ πιο ήσυχη από Όσλο και πιο ανθρώπινη. Είσαι και κάπως πίσω σε ενημέρωση. Η κρίση του πετρελαίου τελείωσε. Εδώ και σχεδόν 1 χρόνο οι πετρελαϊκές εδώ βγάζουν ότι έβγαζαν προ κρίσης. Το πετρέλαιο αγγίζει τα 80 USD με κόστος παραγωγής εδώ 35 USD ανά βαρέλι. Άσχετο μεν με το θέμα, στα γράφω πιο πολύ για να μην εκτίθεσαι. Επιπλέον το "Ουγκάντα" πήγαινε στο τηλεπικοινωνιακό κομμάτι  της χώρας μας και εξήγησα κιόλας για ποιο λόγο παρακάτω. Αν θέλεις κάνε τον κόπο να διαβάσεις. Το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μίζερο γραπτό ήταν αυτό που postαρες. Τερματισμένο στη μιζέρια ρε φίλε! Κράζω ΟΤΕ και συνήθεις πρακτικές της χώρας μας και γράφω ότι στη χώρα που έχω μεταναστεύσει έχει FTTH δεκαετία τώρα και εσύ βγαίνεις να μου την πεις για το κρύο και για την κρίση του πετρελαίου! 😂

Επεξ/σία από Paladin-}LoA{-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Paladin-}LoA{- είπε

😂


Στην Στοκχόλμη ειμαι με 1Gbit πάνω κάτω και πληρώνει το förening της πολυκατοικίας. Δηλαδή χονδρικά 35 ευρώ τον μήνα.
Σκέψου υπήρξε πρόταση πριν 3 μήνες να βάλουμε 10gbit απο Bahnhof αλλά και με 1gbit ειναι σούπερ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...