Προς το περιεχόμενο

Απάτη ? στα εισιτήρια της συναυλίας Scorpion 16 Ιουλίου 2018, 21:00 ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ


MANOLIS50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικοινώνησες μαζί τους ότι δεν έχεις παραλάβει για να σου κάνουν refund? Αν γίνει αυτό πας στο καλλιμάρμαρο και παίρνεις το εισητηριάκι σου και μπαίνεις μέσα κανονικά. Σιγά μη γίνει sold out αυτή η συναυλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα φτηνά εισιτήρια έχουν εξαντληθεί, άρα από το Καλλιμάρμαρο μάλλον μόνο τα VIP ή κάτι τέτοιο μπορείς να πάρεις.

Όμως, και από site μεταπωλήσεων, δεν θα το πάρει κανείς φτηνότερα. Οπότε, καλύτερα από το Καλλιμάρμαρο, να έχεις και καλύτερη θέση.

Ή χέρι με χέρι από ιδιώτη, δίνοντας μέχρι το αρχικό αντίτιμο του εισιτηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duende είπε

κατ'εμε η τραπεζα κανονικα σε τετοιες περιπτωσεις δε πρεπει να ασχολειται. δηλαδη μπαινει ο αλλος σε ενα σαιτ που λεει "δευτρευσααα αγραα εισητρων ανα τ κοστμο" , η σε αλλο ξερω γω που πουλαει asdiddas με 15 ευρω και μετα φωναζει γιατι περιμενε original adidas  η εισιτηρια και η τραπεζα πρεπει να κατσει να σπαταλησει εργατοωρες για να μαζευει τις δικες του μαλακιες? την πατησες, καταπιε το και συνεχισε.

 

Πολλές τράπεζες την "πουλάνε" αυτή την δυνατότητα. Ασφαλής αγορές κτλ. Όπως ακριβώς και η τράπεζα που ονομάζεται Pay Pal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

Λάθος.

Η τράπεζα θα επιληφθεί την μη παραδοση το προιοντος, ειναι στα πλαισια των υποχρεώσεων της και δρα καλή τη πίστει του πελάτη. Αν ομως αφορά αγορά προϊόντων, πχ αγορασα adidas με 15 ευρω απο ενα ανωνυμο κινεζοσάιτ και ήρθαν, ακομα και μπαμ να κάνει οτι ειναι μαιμου, θα μου ρίξει άκυρο. Εννοείται οτι η τράπεζα κοιτά και τις 2 πλευρές και αμα τελικά διαπιστωσει πως ο πελάτης έκανε απάτες (π.χ. το παρελαβα και λεω οτι δεν ήρθε) θα στραφεί εναντιον μου με μήνυση που θα αξιώνει και τις εργατώρες και τον καφέ του ανθρώπου που ασχολήθηκε με το θεμα μου.

Δεν υπάρχει περιπτωση να παρει θεση η τραπεζα σε αυτό και να δωσει λυση. Από τη στιγμη που μονος του καποιος επελεξε να αγορασει ένα προιον και το τελικο προιον η δεν ηρθε η δεν είναι αυτό που περιμενε, η τραπεζα δεν εμπλεκτε. Στη μονη αιτια που μπορει να επεμβει είναι σε θεμα Fraud δηλαδη να πεσει καποιος θυμα υποκλοπης/απατης (Pin/καρτα κλπ) και να ζητηση ότι δεν αναγνωριζει τις συναλλαγες. Σε οποιαδήποτε άλλη περιπτωση δεν εμπλέκετε καθολου. Γι αυτό το λογο υπαρχει και το paypal παιδια αν ηταν η τραπεζα για κάθε συναλλαγή που κανουμε και δεν μας ικανοποιει να επεμβαινει θα ηθελε αλλα 10 τμηματα να ασχολούνται με τετοιου είδους υπόθεσης.

Το πουλ… μας την υπογραγη μας και τη καρτα μας προσεχουμε που τη βαζουμε 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, TitanX είπε

Δεν υπάρχει περιπτωση να παρει θεση η τραπεζα σε αυτό και να δωσει λυση. Από τη στιγμη που μονος του καποιος επελεξε να αγορασει ένα προιον και το τελικο προιον η δεν ηρθε η δεν είναι αυτό που περιμενε, η τραπεζα δεν εμπλεκτε. Στη μονη αιτια που μπορει να επεμβει είναι σε θεμα Fraud δηλαδη να πεσει καποιος θυμα υποκλοπης/απατης (Pin/καρτα κλπ) και να ζητηση ότι δεν αναγνωριζει τις συναλλαγες. Σε οποιαδήποτε άλλη περιπτωση δεν εμπλέκετε καθολου. Γι αυτό το λογο υπαρχει και το paypal παιδια αν ηταν η τραπεζα για κάθε συναλλαγή που κανουμε και δεν μας ικανοποιει να επεμβαινει θα ηθελε αλλα 10 τμηματα να ασχολούνται με τετοιου είδους υπόθεσης.

Το πουλ… μας την υπογραγη μας και τη καρτα μας προσεχουμε που τη βαζουμε 😛

ΚΑι επιμένω, στην περιπτωση που αγοράσεις κάτι και δεν έρθει θα σε υποστηρίξει, γιατί είναι μια μορφή fraud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, isay είπε

ΚΑι επιμένω, στην περιπτωση που αγοράσεις κάτι και δεν έρθει θα σε υποστηρίξει, γιατί είναι μια μορφή fraud

99% δεν θα σε καλυψη διοτι η συναλλαγή εγινε εις γνωση σου(του)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, TitanX είπε

99% δεν θα σε καλυψη διοτι η συναλλαγή εγινε εις γνωση σου(του)

Εχω κάνει αρκετές φορές την διαδικασία (κυρίως αγορές από κινα που δεν ήρθαν πότε)

πας και ζητάς να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγής, καταγράφουν το αίτημα σου ζητάνε για πιο λόγο θέλεις να προχωρήσεις σε αμφισβήτηση, φεύγεις μερικές μέρες σε περνούν τηλέφωνο σε ξανά ρωτάνε τα ίδια και προχωράνε κάποιες μέρες αργότερα σε περνούν τηλέφωνο για να σου πούνε ότι το ποσό πιστωθηκε στο λογαριασμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TitanX είπε

Δεν υπάρχει περιπτωση να παρει θεση η τραπεζα σε αυτό και να δωσει λυση. Από τη στιγμη που μονος του καποιος επελεξε να αγορασει ένα προιον και το τελικο προιον η δεν ηρθε η δεν είναι αυτό που περιμενε, η τραπεζα δεν εμπλεκτε. Στη μονη αιτια που μπορει να επεμβει είναι σε θεμα Fraud δηλαδη να πεσει καποιος θυμα υποκλοπης/απατης (Pin/καρτα κλπ) και να ζητηση ότι δεν αναγνωριζει τις συναλλαγες. Σε οποιαδήποτε άλλη περιπτωση δεν εμπλέκετε καθολου. Γι αυτό το λογο υπαρχει και το paypal παιδια αν ηταν η τραπεζα για κάθε συναλλαγή που κανουμε και δεν μας ικανοποιει να επεμβαινει θα ηθελε αλλα 10 τμηματα να ασχολούνται με τετοιου είδους υπόθεσης.

Το πουλ… μας την υπογραγη μας και τη καρτα μας προσεχουμε που τη βαζουμε 😛

 

42 λεπτά πριν, TitanX είπε

99% δεν θα σε καλυψη διοτι η συναλλαγή εγινε εις γνωση σου(του)

οτι να ναι λες μην επιμένεις. αυτό που λες απάτη είναι. 

προσωπικά το χω κάνει δύο φορές μια για αντικείμενο που δεν ήρθε ποτέ κ αλλή μία που μου έστειλαν ότι νανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι παθοντες σε αυτό το thread μαζευτήκατε? Οκ καλά ξεμπερδέματα όμως πριν πατήσετε το κουμπί να βλέπετε πρώτα από που αγοράζετε και μετά να γκρινιάζετε. Ερώτηση με τι τρόπο αποδείξες στη τράπεζα ότι δεν παρέλαβες προϊόν?  Μήπως πηγές με άδειο κουτί σε υποκατάστημα και ο υπάλληλος το πιστοποιήσει? Ρε τι ακούω σήμερα έλεος 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TitanX είπε

Όλοι οι παθοντες σε αυτό το thread μαζευτήκατε? Οκ καλά ξεμπερδέματα όμως πριν πατήσετε το κουμπί να βλέπετε πρώτα από που αγοράζετε και μετά να γκρινιάζετε. Ερώτηση με τι τρόπο αποδείξες στη τράπεζα ότι δεν παρέλαβες προϊόν?  Μήπως πηγές με άδειο κουτί σε υποκατάστημα και ο υπάλληλος το πιστοποιήσει? Ρε τι ακούω σήμερα έλεος 

Εφόσον δεν πιστευεις άτομα που σου λενε οτι been there done that, κάνε αυριο ενα τηλεφώνημα στην τραπεζα σου και ρώτα με βαση υποθετικό σενάριο "εκανα μια αγορά με την κάρτα μου και δεν ήρθε τιποτα και ο πωλητης δεν απαντα ή αρνείται την πιστωση. Τι προβλέπεται; "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TitanX είπε

Όλοι οι παθοντες σε αυτό το thread μαζευτήκατε? Οκ καλά ξεμπερδέματα όμως πριν πατήσετε το κουμπί να βλέπετε πρώτα από που αγοράζετε και μετά να γκρινιάζετε. Ερώτηση με τι τρόπο αποδείξες στη τράπεζα ότι δεν παρέλαβες προϊόν?  Μήπως πηγές με άδειο κουτί σε υποκατάστημα και ο υπάλληλος το πιστοποιήσει? Ρε τι ακούω σήμερα έλεος 

έστειλα ολα τα μαιλ που έκανα με τον πωλητή κ μετα το ανέλαβαν αυτοί δεν ξερω κ δεν με νοιάζει. 

οπως η paypal μπορεί κ κάνει dispute συναλλαγες ετσι κ οι τράπεζες μπορούν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάρει εισιτήρια απ το εν λόγο σάιτ για Dortmund paok το 15 περίπου 450 ευρώ. Όπως έλεγε το σάιτ θα έπρεπε να τα παραλάβω το αργότερο 3 ημέρες πριν τον αγώνα. Μια εβδομάδα πριν τον αγώνα άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια γιατί έβλεπα στo Facebook φωτογραφίες από άλλα άτομα να έχουν εισιτήρια στα χέρια τους και εγώ να μην έχω καν tracking number. Εχω στείλει εμαιλ και μου λένε όλα καλά θα τα παραλάβεις εντός χρόνου. Από το σκ εγώ έστελνα συνέχεια emails και έπαιρνα τηλέφωνα αλλά δεν σήκωνε κανείς. Δευτέρα σαν τελευταία μέρα παράδοσης ξυπνάω μες τα νεύρα και το άγχος για το τι θα γίνει και αφότου έχω κατεβάσει δύο καφέδες μονορούφι ξεκινάω τα τηλέφωνα αγγλικό νούμερο ήταν θυμάμαι όπου μετά από κάνα δύο ώρες έβγαλα γραμμή και μου είπε ότι δεν υπάρχει τμήμα εξυπηρέτησης πελατών να με συνδέσει μόνο απο e-mail θα μπορούσα να βγάλω άκρη (Πέμπτη ο αγώνας Τετάρτη απόγευμα να πετάω εγώ). Το απόγευμα της Τρίτης μου στέλνουν μήνυμα ότι τα εισιτήρια είναι καθ'οδόν και θα φτάσουν Τετάρτη μεσημέρι. Αφού κατάλαβα ότι με αυτούς δεν θα βγάλω άκρη πήρα τηλ την ups να μου αλλάξει την τοποθεσία παράδοσης και να μου τα φέρουν στο αεροδρόμιο. Τέλεια εξυπηρέτηση από την ups με περίμενε το μηχανάκι στην είσοδο του Μακεδονία. Όλα καλά είδαμε αγώνα αλλά με τόσο άγχος και νεύρα δεν αξίζει. Τέλος τα εισιτήρια έγραφαν απάνω αναγραφόμενη τιμή 32 ευρώ το καθε ένα δηλαδή τα 5 160 και εμείς να έχουμε δώσει 450 μπορεί και λίγο παραπάνω.😢😢

Επεξ/σία από Thaninho
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thaninho είπε

Είχα πάρει εισιτήρια απ το εν λόγο σάιτ για Dortmund paok το 15 περίπου 450 ευρώ. Όπως έλεγε το σάιτ θα έπρεπε να τα παραλάβω το αργότερο 3 ημέρες πριν τον αγώνα. Μια εβδομάδα πριν τον αγώνα άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια γιατί έβλεπα στo Facebook φωτογραφίες από άλλα άτομα να έχουν εισιτήρια στα χέρια τους και εγώ να μην έχω καν tracking number. Εχω στείλει εμαιλ και μου λένε όλα καλά θα τα παραλάβεις εντός χρόνου. Από το σκ εγώ έστελνα συνέχεια emails και έπαιρνα τηλέφωνα αλλά δεν σήκωνε κανείς. Δευτέρα σαν τελευταία μέρα παράδοσης ξυπνάω μες τα νεύρα και το άγχος για το τι θα γίνει και αφότου έχω κατεβάσει δύο καφέδες μονορούφι ξεκινάω τα τηλέφωνα αγγλικό νούμερο ήταν θυμάμαι όπου μετά από κάνα δύο ώρες έβγαλα γραμμή και μου είπε ότι δεν υπάρχει τμήμα εξυπηρέτησης πελατών να με συνδέσει μόνο απο e-mail θα μπορούσα να βγάλω άκρη (Πέμπτη ο αγώνας Τετάρτη απόγευμα να πετάω εγώ). Το απόγευμα της Τρίτης μου στέλνουν μήνυμα ότι τα εισιτήρια είναι καθ'οδόν και θα φτάσουν Τετάρτη μεσημέρι. Αφού κατάλαβα ότι με αυτούς δεν θα βγάλω άκρη πήρα τηλ την ups να μου αλλάξει την τοποθεσία παράδοσης και να μου τα φέρουν στο αεροδρόμιο. Τέλεια εξυπηρέτηση από την ups με περίμενε το μηχανάκι στην είσοδο του Μακεδονία. Όλα καλά είδαμε αγώνα αλλά με τόσο άγχος και νεύρα δεν αξίζει. Τέλος τα εισιτήρια έγραφαν απάνω αναγραφόμενη τιμή 32 ευρώ το καθε ένα δηλαδή τα 5 160 και εμείς να έχουμε δώσει 450 μπορεί και λίγο παραπάνω.😢😢

Ναι αλλά ήρθαν στο αεροδρόμιο:(:(:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος δικηγόρος μου υπόδειξε πως σε απάτη ή και απλή υποψία απάτης, μπορεί ο όποιος πολίτης να αναφερθεί ανέξοδα στις παρακάτω υπηρεσίες.

1) Υπηρεσία Οικονομικής Αστυνομίας και Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος
2) Ειδική Γραμματεία ΣΔΟΕ - Υπουργείο Οικονομικών (Υπάρχει πιθανότητα φοροδιαφυγής)
3) Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή

Αν το κάνει επώνυμα  θα διαταχθεί άμεσα έρευνα, και αν διαπιστωθεί ενοχή θα κινηθεί αυτεπάγγελτη δίωξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...