Προς το περιεχόμενο

$6699 στοιχίζει στην κορυφαία του σύνθεση το νέο 15-inch MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, defacer said:

@Dr.Fuzzy συμφωνώ, εκτός του OS το οποίο είναι (έχει γίνει) gtp. Χίλιες φορές Windows, παρόλο που χρησιμοποιώ macos καθημερινά.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο να σου είμαι ειλικρινής. Τα Windows για μένα είναι εκτός κουβέντας λόγω Unix bash και open source research tools που θέλω (και παραδοσιακά είναι σε Unix/Linux) και επίσης αρχιτεκτονικής των Windows που δεν μου αρέσει (πχ, kernel, registry, file system, security, permissions, stability, single run levels, centralized installation of applications, κλπ, κλπ που μπορώ να γράφω για ώρες και να ευλογώ το Unix vs Windows, αλλά ας μην ανοίξουμε flame!). Όποτε είμαι ανάμεσα πάντα σε macos επειδή είναι 1. Unix  και 2. λόγω ecosystem (εγγενής συνεργασία με τα υπόλοιπα apple devices που έχω) και Linux για κάποια commercial εργαλεία που δεν υπάρχουν σε MacOS ή Workstations μηχανήματα που χρησιμοποιούμε για research.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DaemonLord92 είπε

Μόνο που ενα mbp θα επρεπε να συγκριθει με αντίστοιχα ultrabooks (εγω εκει το κατατασσω, αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος) και οχι με το λαπτοπ της dell που εγραψες γιατι ναι μεν ειναι κλασεις ανωτερο αλλα το portability παει περιπατο με τετοιο μεγεθος. Αυτο της dell ειναι για gaming ή αμα θες ενα desktop replacement για video editing πχ. Δε νομιζω κανεις να κυκλοφορει με ενα τετοιο στην πλατη. Απο την αλλη εγω αμα επαιρνα ποτε mbp (που δεν προκειται γτ χρησιμοποιω linux τα τελευταια χρονια) θα το επαιρνα, περα απο το macOS, για το portability. Υπαρχουν καλυτερες επιλογες σε αυτα τα λεφτα? Σιγουρα! Αμα θες ομως macOS (για το final cut pro πχ) και θες portability τα mbp ειναι μονοδρομος και εκει ειναι που παταει η apple και κοστολογει τα προιοντα της οπως τα κοστολογει.

Εντάξει το portability έχει να κάνει με τον καθένα χρήστη προσωπικά. Κάποιος θα σου πει ότι θα κουβάλαγε και το dell. Εγώ προσωπικά ή dell είχα ή mac θα έπαιρνα κανα δυο μπράβους μαζί μου γιατί κοστίζουν όσο ένα μεταχειρισμένο αμάξι :P

Πάντως για final cut (μιας και δουλεύω εδώ και χρόνια σε παραγωγές κινηματογράφου) μπορώ να πω ότι έχει ξεπεραστεί από premiere και σιγά σιγά η blackmagic με το davinci resolve μπαίνει πολύ δυναμικά στον χώρο του μοντάζ (που είναι και free η lite έκδοση).

Και εννοείται κάνουμε αυτή την συζήτηση όπως κάνουν οι ποδοσφαιρόφιλοι την συζήτηση ποιος είναι καλύτερος: Πελέ ή Μαραντόνα, Μέσι ή Ρονάλντο... Στο τέλος καταλήγει η συζήτηση τι αρέσει στον καθέναν, τι τον βολεύει και που θέλει να ξοδέψει τα λεφτά του.

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr.Fuzzy είπε

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο να σου είμαι ειλικρινής. Τα Windows για μένα είναι εκτός κουβέντας λόγω Unix bash και open source research tools που θέλω (και παραδοσιακά είναι σε Unix/Linux) και επίσης αρχιτεκτονικής των Windows που δεν μου αρέσει (πχ, kernel, registry, file system, security, permissions, stability, single run levels, centralized installation of applications, κλπ, κλπ που μπορώ να γράφω για ώρες και να ευλογώ το Unix vs Windows, αλλά ας μην ανοίξουμε flame!). Όποτε είμαι ανάμεσα πάντα σε macos επειδή είναι 1. Unix  και 2. λόγω ecosystem (εγγενής συνεργασία με τα υπόλοιπα apple devices που έχω) και Linux για κάποια commercial εργαλεία που δεν υπάρχουν σε MacOS ή Workstations μηχανήματα που χρησιμοποιούμε για research.

Τόσα κουσούρια των Windows που έβγαλες θα είναι σκουπίδια. Απορώ τι research κάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Dr.Fuzzy said:

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο να σου είμαι ειλικρινής. Τα Windows για μένα είναι εκτός κουβέντας λόγω Unix bash και open source research tools που θέλω (και παραδοσιακά είναι σε Unix/Linux) και επίσης αρχιτεκτονικής των Windows που δεν μου αρέσει (πχ, kernel, registry, file system, security, permissions, stability, single run levels, centralized installation of applications, κλπ, κλπ που μπορώ να γράφω για ώρες και να ευλογώ το Unix vs Windows, αλλά ας μην ανοίξουμε flame!). Όποτε είμαι ανάμεσα πάντα σε macos επειδή είναι 1. Unix  και 2. λόγω ecosystem (εγγενής συνεργασία με τα υπόλοιπα apple devices που έχω) και Linux για κάποια commercial εργαλεία που δεν υπάρχουν σε MacOS ή Workstations μηχανήματα που χρησιμοποιούμε για research.

Προσωπική εκτίμηση, τα Windows είναι πλέον και πιο σταθερά και με καλύτερο UX από το macos. Δεν έχω ιδέα γιατί λες πως είναι καλύτερο το τελευταίο σε σταθερότητα (εμένα που και που μου κάνει κανένα απρόσκλητο reboot σε αντίθεση με τα Windows που πλέον είναι rock solid), security (?), ή permissions (αδυνατώ να σκεφτώ κάτι που έχει και δεν το έχουν τα Windows). Anyway, it's not for flaming, τουλάχιστον κάποια πράγματα από αυτά που λέμε μπορούν να κριθούν αντικειμενικά.

Σα λειτουργικό καθαρά, το μόνο πράγμα που είναι (πολύ) καλύτερο στο macos είναι οι Unix καταβολές του. Αλλά αυτό εν έτει 2018 δε σημαίνει και πολλά επειδή 1) bash on Windows και 2) για σοβαρές δουλειές σηκώνεις Linux VM και κάνεις οτιδήποτε θα έκανες κατευθείαν εκεί.

Βέβαια καταλαβαίνω ότι ανάλογα πως το βλέπει κανείς κάποια πράγματα μετράνε λιγότερο ή περισσότερο, εξάλλου και για μένα υπάρχουν παράγοντες που δεν έχουν να κάνουν με το λειτουργικό και είναι εν τέλει αρκετά ισχυροί για να με κάνουν να έχω MBP στη δουλειά, εσύ λες για το ecosystem, εν τέλει κρίνεται πιστεύω αλλού.

Πάντως αν μπορούσα να έχω ότι μηχάνημα θέλω στη δουλειά, θα είχα MBP να τρέχει Linux. Σαν hardware είναι κορυφαίο.

Κλείνοντας, μια άσχετη με τα παραπάνω αλλά σχετική με το θέμα ερώτηση: λέω με το μυαλό μου ότι οι video professionals πρώτον θα χρησιμοποιούν κάτι καλύτερο από MBP και δεύτερον FFS ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο θα έχουν πολύ εξωτερικό και πολύ γρήγορο storage εννοείται, οπότε σε ποιον ακριβώς θα χρησιμεύσουν τα 4TB?

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Εντάξει το portability έχει να κάνει με τον καθένα χρήστη προσωπικά. Κάποιος θα σου πει ότι θα κουβάλαγε και το dell. Εγώ προσωπικά ή dell είχα ή mac θα έπαιρνα κανα δυο μπράβους μαζί μου γιατί κοστίζουν όσο ένα μεταχειρισμένο αμάξι :P

Πάντως για final cut (μιας και δουλεύω εδώ και χρόνια σε παραγωγές κινηματογράφου) μπορώ να πω ότι έχει ξεπεραστεί από premiere και σιγά σιγά η blackmagic με το davinci resolve μπαίνει πολύ δυναμικά στον χώρο του μοντάζ (που είναι και free η lite έκδοση).

Και εννοείται κάνουμε αυτή την συζήτηση όπως κάνουν οι ποδοσφαιρόφιλοι την συζήτηση ποιος είναι καλύτερος: Πελέ ή Μαραντόνα, Μέσι ή Ρονάλντο... Στο τέλος καταλήγει η συζήτηση τι αρέσει στον καθέναν, τι τον βολεύει και που θέλει να ξοδέψει τα λεφτά του.

Πιστεψε με αμα κουβαλας αυτο το θηριο καθε μερα θα σιχαθεις τη ζωη σου (been there, done that). Τωρα για το final cut δεν εχω γνωμη, εκανα μια απλη αναφορα σε εναν λογο για να διαλεξει καποιος macOS (ξερω αρκετα ατομα που μαθανε στο final cut pro και δεν ψηνονται να μαθουν κτ αλλο)

Προσωπικα δεν κανω αυτες τις συζητησεις. Δεν θα απολογηθω για τις αγορες μου ουτε θα κρινω καποιον για τις δικες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχειρημα οτι τα macbooks ειναι πολυ γρηγορα και ετσι δικαιολογουν την τιμη τους ειναι πλεον παρελθον.

Εχω δει/διαβασει απειρα reviews οπου τα περσινα macbooks με την 7η γενια i7 ηταν τραγικα πιο αργα σε video export απο τα φετινα windows laptops με 8η γενια. Πιο συγκεκριμενα, για το ιδιο video, το περσινο macbook pro με τον i7 2.9ghz (αξιας 3500ευρω) ηθελε 28 λεπτα να κανει το export, οταν την ιδια στιγμη ενα φετινο gaming laptop των 2.300ευρω θελει 9 λεπτα και ενα φετινο high spec λαπτοπ των 3.500 ευρω θελει 1.5 λεπτο.

Και το χειροτερο ειναι και στα υπολοιπα specs τα windows laptops δεν υστερουν πουθενα.

Για μενα αποτελει τεραστια κοροϊδια το ποσό που ζηταει η Apple για τα 15αρια λαπτοπ της.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Το επιχειρημα οτι τα macbooks ειναι πολυ γρηγορα και ετσι δικαιολογουν την τιμη τους ειναι πλεον παρελθον.

Εχω δει/διαβασει απειρα reviews οπου τα περσινα macbooks με την 7η γενια i7 ηταν τραγικα πιο αργα σε video export απο τα φετινα windows laptops με 8η γενια. Πιο συγκεκριμενα, για το ιδιο video, το περσινο macbook pro με τον i7 2.9ghz (αξιας 3500ευρω) ηθελε 28 λεπτα να κανει το export, οταν την ιδια στιγμη ενα φετινο gaming laptop των 2.300ευρω θελει 9 λεπτα και ενα φετινο high spec λαπτοπ των 3.500 ευρω θελει 1.5 λεπτο.

Και το χειροτερο ειναι και στα υπολοιπα specs τα windows laptops δεν υστερουν πουθενα.

Για μενα αποτελει τεραστια κοροϊδια το ποσό που ζηταει η Apple για τα 15αρια λαπτοπ της.

Θεωρω οτι ειναι παπατζα η συγκεκριμενη εταιρια σε οτιδηποτε φτιαχνει. Ηταν χρησιμη στην αρχη που μας εδειξε πως πρεπει να ειναι ενα τηλεφωνο/υπολογιστης αλλα μετα απλα πουλαει hype-αρισμα για λεφταδες.
Παρολο που συμφωνω με το σχολιο σου νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ δικαιο να συγκρινεις περισυνο μοντελο με φετινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, orck είπε

Θεωρω οτι ειναι παπατζα η συγκεκριμενη εταιρια σε οτιδηποτε φτιαχνει. Ηταν χρησιμη στην αρχη που μας εδειξε πως πρεπει να ειναι ενα τηλεφωνο/υπολογιστης αλλα μετα απλα πουλαει hype-αρισμα για λεφταδες.
Παρολο που συμφωνω με το σχολιο σου νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ δικαιο να συγκρινεις περισυνο μοντελο με φετινο.

Δεν ειναι απολυτα δικαια η συγκριση, αλλα οταν εγω εψαχνα μηχανημα πριν κανα 2μηνο αυτες τις επιλογες ειχα!
Κατσε και θα δουμε τα νεα macbook pro με την 8η γενια i7 τι ψαρια θα πιανει απεναντι σε i9 Αlienware, Aorus κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω το τετριμενο , αλλα πολυ σωστο νομιζω , οτι το κενο του Jobs ειναι αναντικαταστατο ή τουλαχιστον δεν το γεμισε ο Cook , οσο και αν τα νουμερα λενε το αντιθετο .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...