Προς το περιεχόμενο

Οι αντίστοιχες τιμές των προϊόντων της Apple εχουν τραγικη διαφορά στην Ελλάδα σε σχέση με άλλες χώρες της Ευροζώνης


Xzidique

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τον λόγο που οι τιμές των Macbooks στην Ελλάδα έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σε σχέση (ας πούμε) με Γερμανία.

Γνωρίζει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό; Γνωρίζω πως εδώ έχουμε μεγαλύτερο Φ.Π.Α από την Γερμανία αλλά δεν είναι λογικό η διαφορά τιμής να έγκειται στο 14% στο μοντέλο Touchbar στις 13 ίντσες.

Συμφαίρει κάποιος να πετάξει Γερμανία ("Ryan Air")να το αγοράσει από Apple Store και να γυρίσει πάλι την ίδια μέρα.....Κάνει την βόλτα του ψωνίζει από εξωτερικό και είναι και σούπερ γουάου!!!!!

Μιλάω πάντα για καταστήματα λιανικής όπως Κωτσόβολος, Public, Mediamarkt κλπ.

Παρακαλώ κάποιος να με διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν χρειάζεσαι το ελληνικό πληκτρολόγιο ναι. Το καλύτερο όμως είναι 1. skroutzομάγαζο εισαγόμενο από αγγλία, 2. να πετάξεις αγγλία, 3. να πετάξεις ελβετία γιατί εκεί έχουν ίδια τιμή με γερμανία αλλά σου βγαίνει φτηνότερα λόγω ισοτιμίας, 4. να πετάξεις γερμανία. Αν βέβαια έχεις λύση για τιμολόγιο / αποφυγή φπα εδώ, τότε συμφέρει αυτό πιο πολύ και παίρνεις και το ελληνικό πληκτρολόγιο. ΠΡΟΣΟΧΗ σε Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία θέλει παραγγελία με αγγλικό πληκτρολόγιο, αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το QWERTZ που έχουν αυτοί αντί για QWERTY..

Επεξ/σία από Yiannis87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα ευχαριστώ για την αποδοχή μια ερώτηση είχα παρη το 4ς από την verizon παλιά και είχε ελληνικά και από γερμάνια έχουν μήπως δεν κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2018 στις 9:58 ΜΜ, Yiannis87 είπε

Αν δεν χρειάζεσαι το ελληνικό πληκτρολόγιο ναι. Το καλύτερο όμως είναι 1. skroutzομάγαζο εισαγόμενο από αγγλία, 2. να πετάξεις αγγλία, 3. να πετάξεις ελβετία γιατί εκεί έχουν ίδια τιμή με γερμανία αλλά σου βγαίνει φτηνότερα λόγω ισοτιμίας, 4. να πετάξεις γερμανία. Αν βέβαια έχεις λύση για τιμολόγιο / αποφυγή φπα εδώ, τότε συμφέρει αυτό πιο πολύ και παίρνεις και το ελληνικό πληκτρολόγιο. ΠΡΟΣΟΧΗ σε Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία θέλει παραγγελία με αγγλικό πληκτρολόγιο, αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το QWERTZ που έχουν αυτοί αντί για QWERTY..

Εντάξει ποτέ δεν ήταν το θέμα για το Ελληνικό πληκτρολόγιο ούτως η άλλως δεν μου αρέσει, προτιμώ το US. Αν λυθεί βέβαια το θέμα με το Throttling θα προσπαθήσω για Skroutzoμάγαζο με τιμολόγιο. Απλά δεν ξέρω αν αυτοί μπορούν να το φέρουν custom όπως με περισσότερη RAM και άλλο δίσκο. Τώρα για το QWERTY και QWERTZ απλά σε τόσο ακριβό μηχάνημα δεν κάνεις το λάθος.

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο το εκτιμώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://e-mac.eu Δεν έχω πάρει, δεν ξέρω κάτα πόσο είναι αξιόποιστο. Τα φέρνει από γερμανία με γερμανική τιμή (-200 σε σχέση με ελλάδα). Κάνει BTO με αγγλικό πληκτρολόγιο. Ίσως μπορείς να επικοινωνήσεις και να ρωτήσεις για US layout, μιας και στη γερμανία αν πας σε BTO σε apple store δίνεται αυτή η επιλογή.

Επίσης και εδώ κάνουν BTO: https://www.logicsolutions.gr/el/  με καλές τιμές ακόμα και με ελληνικό πληκτρολόγιο. Είχα μιλήσει τηλεφωνικά για ΒΤΟ άλλα δεν παράγγειλα τελικά. Έβαλα σήμερα κανονικά παραγγελία στο istorm.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφέρει να το πάρεις απο εξωτερικό εννοείται. Αν γνωρίζεις τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης το QWERTZ δεν θα σε εμποδίσει καθόλου, στο υπογράφω αυτό.

Ήμουν Βιέννη και πήρα απο κει με αρκετά καλή διαφορά. Το 13" (2018) με το touchbar 256GB, βγήκε 1974€ αν θυμάμαι καλά.

Καλή αγορά ο,τι και να κάνεις!

Επεξ/σία από Nix_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2018 στις 12:37 ΠΜ, Nix_ είπε

Συμφέρει να το πάρεις απο εξωτερικό εννοείται. Αν γνωρίζεις τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης το QWERTZ δεν θα σε εμποδίσει καθόλου, στο υπογράφω αυτό.

Ήμουν Βιέννη και πήρα απο κει με αρκετά καλή διαφορά. Το 13" (2018) με το touchbar 256GB, βγήκε 1974€ αν θυμάμαι καλά.

Καλή αγορά ο,τι και να κάνεις!

Δυστυχώς δεν είναι το μοναδικό πληκτρολόγιο που θα χρησιμοποιώ, έχω 2 σταθερούς με Logitech ένα με GR και το άλλο με US Layout, ένα XPS 9560 με US layout και ένα MBP 8.2 15 με US που θέλω να αντικαταστήσω λόγο GPU failure. Είναι ήδη ενοχλητικό να αλλάζω μεταξύ τους γιατί αρκετές φορές χάνω το enter/return και |\. Σε ευχαριστώ για την ευχή σου.

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 29/9/2018 στις 8:09 ΜΜ, soiramk είπε

Ξέρετε που μπορώ να βρω Ελλάδα με US layout;

κατόπιν παραγγελίας istorm/isquare η στα δύο μαγαζιά που έγραψε πιο πάνω ο φίλος. Εγώ αγόρασα με ελληνικό έβαλα από πάνω κάλυμμα UK και μπορώ να αναγνωρίσω που ακούγετε και λιγότερο το πληκτρολόγιο όταν το χρησιμοποιώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...