Προς το περιεχόμενο

Nokia 8 στα 299 ευρώ.


daPro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rofl είπε

αυτο ειναι το σχετικο νημα εχει και φωτο μεσα ισως και κανα comparison, δεν ασχοληθηκα οπως ειπα ιδιαιτερα

https://forum.xda-developers.com/nokia-8/themes/modded-google-camera-hdr-nokia-8-t3713411

ειδα και ενα 2 comparison στο reddit νομιζω, γενικα δεν υπαρχει καποιο θεμα ξεκαθαρα η gcam ειναι καλυτερη. αν και πλεον πηρε upd η καμερα πριν κανα μηνα εκει δεν ξερω τι παιζει  και ποσο βελτιωθηκε, anyway σιγουρα βελτιωνει τη stock. και ολοι συμφωνουν πως ειναι θεμα  sw και οχι hw

Το θέμα δεν είναι αν την βελτιώνει αλλά σε τι βαθμό την βελτιώνει. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το nokia 8 αλλα με φοβίζει λιγο η κάμερα. Θέλω με gcam να είναι καλύτερο από redmi note 5 αλλιώς είναι deal breaker για μένα (αυτή τη στιγμή έχω u11)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Antretng είπε

Το θέμα δεν είναι αν την βελτιώνει αλλά σε τι βαθμό την βελτιώνει. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το nokia 8 αλλα με φοβίζει λιγο η κάμερα. Θέλω με gcam να είναι καλύτερο από redmi note 5 αλλιώς είναι deal breaker για μένα (αυτή τη στιγμή έχω u11)

Με gcam θα ειναι κοντα στο Note 5. Αλλα εαν βαλεις και gcam στο Note 5???

Η ποιοτητα των φωτο ειναι βασικα θεμα αισθητηρα. Απλα το software της gcam με τρικς βοηθαει να παρεις τα μεγιστα απο τον ιδιο αισθητηρα. Ο αισθητηρας θα παραμενει χειροτερος ως βαση αναφορας. Επειδη οι αισθητηρες των κινητων ειναι μικροι αρα εγγενως αδυναμοι σε low light καταστασεις τοτε απλα επεμβαινει το HDR να βελτιωσει την κατασταση αλλα και αυτο ισχυει για φβτογραφιες χωρις κινηση στο θεμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Με gcam θα ειναι κοντα στο Note 5. Αλλα εαν βαλεις και gcam στο Note 5???

Η ποιοτητα των φωτο ειναι βασικα θεμα αισθητηρα. Απλα το software της gcam με τρικς βοηθαει να παρεις τα μεγιστα απο τον ιδιο αισθητηρα. Ο αισθητηρας θα παραμενει χειροτερος ως βαση αναφορας. Επειδη οι αισθητηρες των κινητων ειναι μικροι αρα εγγενως αδυναμοι σε low light καταστασεις τοτε απλα επεμβαινει το HDR να βελτιωσει την κατασταση αλλα και αυτο ισχυει για φβτογραφιες χωρις κινηση στο θεμα τους.

Καλά μην το λες. Έχω δουλεψει πολλά κινητά με gcam και η βελτίωση που παίρνει το καθένα διαφέρει. Στο le max 2 για παράδειγμα η gcam εφτανε να έχει καλύτερο αποτελεσμα από ότι ειχε στο mi5s. Το u11 από την άλλη έχει χειρότερη λεπτομέρια με gcam (κερδίζει βέβαια σε highlights/shadows). Στο redmi note 5 που το δουλεψε ένας φίλος με gcam φαίνεται να μην βοηθάει (επιφυλάσσομαι γιατί δεν πειραματίστηκα ό ίδιος). 

Για να το πω απλά, σε κακη κάμερα είναι αναμενόμενο να δεις βελτίωση. Οπότε από μόνο του δεν λέει κάτι. Το θέμα είναι που το φτάνει η gcam. Αν όντως απλά φτάνει τη στοκ του rn5 (που είναι το φωτογραφικό μου κατώτερο όριο στα κινητά) τότε μάλλον δεν μου κάνει. Αν δεν μπορεί να ξεπεράσει το rn5, δεν ξέρω αν θα έδινα 300 ευρώ για μια συσκευή με μικρότερη μάλιστα οθόνη (που έχουν μικρότερες τιμές γενικά). Ίσως πάω σε κανένα mi mix 2. Θα δω.

Αν κάποιος έχει δείγματα ας ανεβάσει μερικά. 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος δίνει 90% βάση στις επιδόσεις τις κάμερας σε μια συσκευή, τότε ας πάρει ένα παλιό Nokia ή Microsoft  pureview, να κάνει τη δουλειά του. Θα παίρνει και τηλέφωνο άνετα.

Η ας κοιτάξει κατά huawei μεριά, έχω δει φοβερό αποτέλεσμα από κινητά της.

Εδώ μιλάμε για μια συσκευή με S835 και stock λειτουργικό, εξαιρετικά γρήγορη, με καλό σήμα κινητής, ευκρινέστατη αν και λίγο μικρή οθόνη, 64gb εσωτερικό χώρο και μέτρια κάμερα σε εσωτερικούς χώρους. Δε το συγκρίνουμε με budget phones της xiaomi....

Για να καταλάβετε τι εννοώ, το 8 μοιάζει πολύ με το 5 σε εμφάνιση. Μέχρι να τα πιάσεις στο χέρι και να ανάψει η οθόνη... Άλλη κλάση.

Επεξ/σία από deadp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, deadp είπε

Αν κάποιος δίνει 90% βάση στις επιδόσεις τις κάμερας σε μια συσκευή, τότε ας πάρει ένα παλιό Nokia ή Microsoft  pureview, να κάνει τη δουλειά του. Θα παίρνει και τηλέφωνο άνετα.

Η ας κοιτάξει κατά huawei μεριά, έχω δει φοβερό αποτέλεσμα από κινητά της.

Εδώ μιλάμε για μια συσκευή με S835 και stock λειτουργικό, εξαιρετικά γρήγορη, με καλό σήμα κινητής, ευκρινέστατη αν και λίγο μικρή οθόνη, 64gb εσωτερικό χώρο και μέτρια κάμερα σε εσωτερικούς χώρους. Δε το συγκρίνουμε με budget phones της xiaomi....

Για να καταλάβετε τι εννοώ, το 8 μοιάζει πολύ με το 5 σε εμφάνιση. Μέχρι να τα πιάσεις στο χέρι και να ανάψει η οθόνη... Άλλη κλάση.

Είναι budget phone το mi mix 2 που έγραψα? Ίδιο soc έχουν και αποτελεί ναυαρχίδα της xiaomi.

Πάντως αν αναφέρεσαι σε μένα, αν έδινα τόσο σημασία όσο λες στη κάμερα δεν θα φευγα από το u11 το οποίο ειλικρινά για τα γούστα μου (δηλαδή λεπτομέρια) δεν υπάρχει συσκευή που να το ξεπερνάει. Εγώ αλλάζω πολύ συχνά συσκευές (πες το χόμπι... πες το καμμενια :lol: ) και θέλω να πάω σε κάποια λίγο πιο οικονομική συσκευή αυτή τη φορά. Όμως αν όντως έχει τόσο κακή κάμερα οσο γράφει ο seninha (γιατί το να είναι κατώτερη ακόμα και από συσκευή των 160 ευρώ τότε μόνο κακή την λες στα 300), δεν απογοητεύει μόνο όσους δινουν 90% βάση στη κάμερα αλλά αρκετούς περισσότερους ;)

Κατα τα άλλα σίγουρα αξίζει η συσκευή αν δεν σε νοιάζει η κάμερα και το μέγεθος της οθόνης. Αν τώρα είναι απλά υπερβολές, ανεβάστε κάνα δείγμα να δούμε γιατί ειλικρινά αν έχει μια αξιοπρεπή κάμερα θα είναι το επόμενο μου κινητό.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω 4 συσκευές στο σπίτι (δυο με s835, μια με s625 και μια με A11 Bionic, η μια από αυτές είναι το 8 ) να σου πω ότι δεν βγάζει τις χειρότερες φωτογραφίες.

Και είναι και πολύ βολικό στη χρήση και γρήγορο.

Μεινε με το mi mix, είναι πολύ ωραία συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το u11 έχω τώρα και είμαι ανάμεσα στο nokia 8 και το mix 2 για αλλαγή. 

Άμα μπορεί κάποιος να βάλει τίποτα νυχτερινές ή indoor φωτογραφίες stock vs gcam θα είμαι ευγνώμων :) Προφανώς δεν περιμένω να φτάνει το u11, αλλά αν είναι αρκετά ικανοποιητική τότε θα την κάνω την αλλαγή (μιας και έχω να πάρω nokia από την εποχή των windows phone).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
2 hours ago, Teo13v said:

Καλό αλλά αγορασμενο από το Γερμανό κόλλησε στο March update and SP...κ δε βλέπω φως ότι κ αν δοκίμασα μέχρι και τα VPN tricks σε χώρες που έχουν July's update!

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
https://community.phones.nokia.com/discussion/47239/captured-pie-5-150-ota-link-download

Το κινητό με GCAM απογειώνεται στις φώτο. Σαν συσκευή απλά δεν υπάρχει. Κατασκευή, ταχύτητα, μπαταρία, ήχος, οθόνη είναι άψογα. Το κινητό για τα λεφτά του αδικείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2019 στις 5:16 ΠΜ, Teo13v είπε

Καλό αλλά αγορασμενο από το Γερμανό κόλλησε στο March update and SP...κ δε βλέπω φως ότι κ αν δοκίμασα μέχρι και τα VPN tricks σε χώρες που έχουν July's update!

για να "ξεκολήσει" ας το πούμε έτσι το λογισμικό και να παίρνεις όλες τις ενημερώσεις κάνεις αυτό που αναφέρει ο @teo_3 παραπάνω και είσαι κομπλέ. 

Από εκεί και έπειτα το κινητό, έχει μεγάλα bezels, ναι οκ είναι το μεγαλύτερο μιον του. Μαζί με την κακή στοκ κάμερα ή οποία είναι κακή βάση λογισμικού ξεκάθαρα. Δεν θα ήταν τοπ σε κάμερα κινητών αλλά θα μπορούσε να παίξει μπάλα πολύ ψηλά στον ανταγωνισμό. Είχε κάνει ένα update κάποια στιγμή η νοκια αλλά δεν έδωσε και πολλά και μάλλον το παράτησε το θέμα. Με gcam η φάση βελτιώνεται αρκετά. Μόνο σε σκοτάδι θα έλεγα πως είναι κατώτερες οι φώτο αλλιώς την ημέρα είναι πολύ καλές για τα δικά μου κριτήρια. Επίσης, τα pixels που είναι τοπ σε κάμερα έχουν μονό φακό, και ξεπερνάν κινητά με 2-3 κάμερες και δνε συμμαζεύεται, οπότ εεύκολα καταλαβαίνεις κάποιος τι ρόλο παίζει το λογισμικό.

Στα συν του, οι επιδόσεις του, ο σένσορας δακτυλικών που είναι μπροστά, το στοκ λογισμικό και η οθόνη που είναι εκπληκτική  σε χρώματα, ευκρίνεια κτλ. Είναι οθόνη ναυαρχίδας πραγματικά καμία σχέση με Mid range συσκευές.

Αν αξίζει στ αλεφτά του, αυτό ας το κρίνει ο καθένας με βάση την τσέπη του. Εγώ που το έχω 1,5 χρόνο δνε έχω παράπονο, θα το άλλαζα απλά για την αλλαγή και όχι επειδή με χαλάει κάπου.

Επεξ/σία από Hawk_K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...