Προς το περιεχόμενο

Cosmote VDSL απορεία περί voip


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω όσοι έχουν VDSL γραμμή με τηλεφωνία voip στην cosmote πως γίνεται η σύνδεση των τηλεφωνικών συσκευών όταν δεν βρίσκονται στον ίδιο χώρο που βρίσκεται το router.

Πχ εγώ στο δωμάτιο που έχω το router δεν έχω τηλεφωνική συσκευή.Έχω όμως σε άλλα 2 δωμάτια που είναι σχετικά απομακρυσμένα.Εκεί πως γίνεται να συνδεθούν για να πάρουν ip τα τηλέφωνα;

Ή γίνεται εσωτερικά στην καλωδίωση; Πρέπει να αλλάξω κάτι εγώ στην καλωδίωση ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ip τηλεφωνα πως προέκυψαν, το voip δεν εχει ip τηλέφωνα απλες τηλεφωνικες συσκευες εχει

Θα παρεις μια τηλεφωνικη πορτα απο το ρουτερ σου και θα την στειλεις στο ζευγαρι που παει στην πριζα του δωματίου σου, θα συνδεσης στο δωματιο σου μια οποιαδήποτε συσκευή και τελος

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι να έχω τηλέφωνο στο δωμάτιο που είναι το router γιατί εκεί δεν θέλω να έχω.Το πρόβλημα είναι πως θα έχω τηλέφωνο στα άλλα δωμάτια που είναι απομακρυσμένα.Θα παίζουν αν είναι απλά συνδεδεμένα στην τηλεφωνική πρίζα εκεί που βρίσκονται ή χρειάζονται κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Το πρόβλημα δεν είναι να έχω τηλέφωνο στο δωμάτιο που είναι το router

Εγω σου απαντησα πως θα εχει τηλεφωνο στα άλλα δωμάτια

Κάνε ενα σχεδιαγραμμα να καταλάβουμε τι θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Εγω σου απαντησα πως θα εχει τηλεφωνο στα άλλα δωμάτια

Κάνε ενα σχεδιαγραμμα να καταλάβουμε τι θελεις

Οι τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού είναι 3 τον αριθμό.Η μια είναι στο δωμάτιο που έχω το router και οι άλλες 2 είναι σε σαλόνι και κουζίνα και χρησιμοποιούνται ως τηλέφωνα.

Εαν πάω στον ΟΤΕ , λογικά θα με αναγκάσουν να έχω voip τηλεφωνία.Και ρωτάω : Στα 2 δωμάτια που έχω τα τηλέφωνα , θα δουλεύουν κανονικά μέσω voip από τις κανονικές πρίζες του τοίχου όπως τώρα που έχω adsl ή θα πρέπει να τραβήξω εξωτερικό καλώδιο από τη θύρα voip του router στα δωμάτια με τα τηλέφωνα; Πόσο πιο απλά να το θέσω το ερώτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την εσωτερική εγκατάσταση και τα καλώδια, υπάρχουν 2 τρόποι σύνδεσης. Ο ευκολότερος είναι με επιστροφή της τηλεφωνίας από τον router (μέσω του splitter) προς όλες τις υπόλοιπες πρίζες και υποχρεωτική χρήση φίλτρου πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή και συναγερμό.

Όμως δεν είναι η καλύτερη από άποψη βέλτιστου συγχρονισμού, ειδικά σε VDSL λόγω των περισσότερων συχνοτήτων αυτού. Η άλλη λύση είναι να μπει ο router στην 1η πρίζα του σπιτιού κι εκεί να γίνει διαχωρισμός της τηλεφωνίας με χρήση 2πλής πρίζας. Στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζονται καθόλου splitter/φίλτρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστη λυση ειναι η δευτερη απο αυτες που προτείνει ο jkoukos

Αν δεν μπορεις να την εφαρμόσεις παρε 1-2 ασύρματα και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος από το εξωτερικό κουτί μέχρι την πρίζα που είναι ο router, γίνεται πανεύκολα η κατάλληλη συνδεσμολογία, διαφορετικά όπως είναι τώρα γίνεται με splitter/φίλτρα κι επιστροφή της τηλεφωνίας.

Αν δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος και μπορείς να περάσεις ένα καλώδιο από το κουτί εξωτερικό κουτί μέχρι την πρίζα που είναι ο router, πάλι θα έχεις το ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω.Καλώδια δεν μπορώ να περάσω πουθενά.Έχω 3 ζεύγη τα οποία μπαίνουν από ένα σημείο εξωτερικό και διακλαδίζονται εσωτερικά σε 3 διαφορετικά σημεία του σπιτιού.Και τα 3 ζεύγη είναι συνδεδεμένα πάνω στο ζεύγος που έρχεται από τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 3 πρίζες στις οποίες καταλήγει 1 ζεύγος/πρίζα. Αυτό που θα κάνεις είναι:

  1. Στην πρίζα του χώρου που θα μπει ο router, συνδέεις ένα Splitter.
  2. Η έξοδος DSL του splitter συνδέεται στην είσοδο του router.
  3. Η έξοδος PHONE του splitter συνδέεται με μία από τις 2 εξόδους PHONE του router.
  4. Στις άλλες 2 πρίζες θα βάλεις από ένα φίλτρο και πάνω σε αυτό θα συνδεθεί η τηλεφωνική συσκευή.

Με τον παραπάνω τρόπο θα έχεις Internet από τον router και τηλεφωνία στις άλλες 2 πρίζες, όπως και στην 2η PHONE του router. Όμως δεν είναι η βέλτιστη από θέμα συγχρονισμού.

Αν δεν μπορείς να περάσεις άλλο καλώδιο ή δεν υπάρχει τουλάχιστον 1 ελεύθερο ζεύγος από το εξωτερικό κουτί μέχρι την πρίζα που είναι ο router, τότε ξεχνάς την βέλτιστη καλωδίωση και παραμένεις με την παραπάνω συνδεσμολογία. Άλλη λύση/επιλογή δεν υπάρχει.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...