Προς το περιεχόμενο

Εθνικη (Τραπεζα) Παιδων - Λογαριασμος


Chocobo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στπ φορουμ.

Προσφατα εγινα μπαμπας οποτε και σκεφτομαι για ενα λογαριασμο για το μικρο μας.Σιγουρα θα χρειαστει να παω και να μιλησω με εναν υπαλληλο στη τραπαιζα αλλα πριν γινει αυτο θα ηθελα , οποιος γνωριζει φυσικα , να μου πει δυο τρια πραγματα.

Κατ αρχην διαβαζοντας τα προνομοια στο ιντερνετ φαινονται ολα τελεια οποτε και αναρωτιεμαι αν υπαρχουν τιποτα ψιλα γραμματα που πρεπει να προσεξω.

Επισης πως ακριβως διαμορφονεται το επιτοκειο ; παραμενει σταθερο για παντα η αυξομειωνεται αναλογα το ποσο ;

Γενικα οτι νομιζει ο καθενας πως μπορει να με βοηθησει ας το πει.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Και στου λογαριασμούς των παίδων, η τράπεζα με έψιλον γράφεται. 🙂

Σου ξεφυγε το διαμορφΩνεται ομως :P

Δεν ειμαι ελληνας λυπαμαι για τα ορθογραφικα, δεν χρησημοποιω καποιο βοηθημα.

Ευχαριστω για το χρονο σου παντως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Albilosha said:

Δεν ειμαι ελληνας λυπαμαι για τα ορθογραφικα, δεν χρησημοποιω καποιο βοηθημα.

Για τα standards του Insomnia, πας για διδακτορικό Ελληνικής λογοτεχνίας! 😄

Καλά δεν σε πέρασα και εξέταση! Απλώς το άλλο "χτυπούσε" στο μάτι. 🙂

Στο θέμα πάντως, πάρε την "προσφορά" της τράπεζας, μάθε ό,τι μπορείς απ' αυτούς για τα μικρά γράμματα (ό,τι σου πουν τέλος πάντων) και μετά πάρε γνώμες από 'δω επί της συγκεκριμένης προσφοράς. Να το χαίρεσαι το μικρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Albilosha είπε

Σου ξεφυγε το διαμορφΩνεται ομως :P

Δεν ειμαι ελληνας λυπαμαι για τα ορθογραφικα, δεν χρησημοποιω καποιο βοηθημα.

Ευχαριστω για το χρονο σου παντως.

Επίσης πιο λογικό (σε όλες τις γλώσσες υποθέτω) είναι να βάλεις στην παρένθεση την ειδική ιδιότητα όχι την γενική

 

Δηλαδή "Εθνική τράπεζα (παίδων) - Λογαριασμός" Και υποθέτω εννοούσες " Άνοιγμα λογαριασμού για παιδιά" 

 

Στο θέμα τώρα 

Εγώ στην θέση σου θα έψαχνα στο εξωτερικό για κλειστό λογαριασμό αποταμίευσης να βάζεις λίγα λίγα και αυτά να τοκίζονται. 

Ή θα έκανα μια ασφάλεια.

Ο πατέρας μου, μου είχε κάνει μια ασφάλεια μικρή που έληγε όταν έγινα 18 τα πιο γλυκά 15.000 χιλιάρικα της ζωής μου :P 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, TopicStrarter said:

15.000 χιλιάρικα

Και τι κάνεις εδώ και δεν είσαι με τα κοκτέιλ στις μπαχάμες; 😄

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Και τι κάνεις εδώ και δεν είσαι με τα κοκτέιλ στις μπαχάμες; 😄

πάνε αυτά πάνε και τα teens και τα twenties μου αλλά και τα πλαγιομετωπικά μαλλιά μου χρόνια τώρα :') 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Albilosha είπε

Ασφαλεια ; συγνωμη δεν εχω ιδεα απο αυτο.Αν μπορεις αναλυσε το μου λιγο.

Για λογαριασμο εξω το σκεφτομαι και γω.

Οι ασφαλιστικές (και οι τράπεζες) κάνουν συμβόλαια που σου υπόσχονται ένα συγκεκριμένο χρηματικό ποσό πχ για τις σπουδές του παιδιού σου και όταν λήγει η ασφάλεια δικαιούσαι ένα ποσό που ειναι μεγαλύτερο απο τις δόσεις που έδινες αθροιστικά μέχρι την λήξη του. (θέλει μελέτη εδώ γιατί υπάρχει πληθωρισμός κτλ)  

Αν την σπάσεις νωρίτερα πάλι δικαιούσαι ένα ποσό αλλά φυσικά παίρνεις λιγότερα χρήματα απ'ο,τι αν περίμενες να λήξει και απο κάποιο σημείο και μετά (δηλαδή αν την διακόψεις πολύ νωρίς) παίρνεις λιγότερα χρήματα απο αυτά που έδωσες τόσο καιρό έως τότε. 

 

ψάξε στο google για child plan ας πούμε ή education insurance κτλ

ουσιαστικά όπως και να τα διαβάσεις ότι όνομα και κόλπο και αν υπάρχει τα λεφτά ειναι λεφτά αυτό δεν αλλάζει 

 

η ουσία δηλαδή ειναι ότι θα δίνεις λεφτά σε κάποιους αυτοί οι κάποιοι (είτε ειναι εταιρίες είτε τράπεζες είτε ασφαλιστικές) έχουν επενδύσεις και αυγατίζουν επενδύοντας και παίρνεις ένα μερίδιο απο την πίτα. 

 

 

Το πόσο μεγάλο μερίδιο εξαρτάται απο δύο πράγματα:

1)Πόσο εύκολο ειναι να μπεις μέσα (ως διαδικασία αλλά και χρηματικές απαιτήσεις) 

 

2) και πόσο θέλεις να ρισκάρεις (πχ hedge funds)

 

 

Υπάρχουν εύκολα τυποποιημένα πράματα που λέγονται πχ certified deposits (CDs) που ειναι το πιο απλό πηγαίνεις σε μια τράπεζα με την ταυτότητα σου και τα λεφτά της πρώτης δόσης υπογράφεις ένα χαρτί ... αυτό σου δίνει τα λιγότερα. 

 

Μετά ειναι αυτό με τις ασφάλειες που ειναι το ίδιο εύκολο διαδικαστικά αλλά ειναι πιο σφιχτό στο πως θα πληρώνεις πχ υποχρεωτικά κάθε 1η του μήνα συγκεκριμένα Χ ευρώ (ενώ στο απο πάνω πχ μπορεί να υπάρχει ελαστικότητα και το ποσό να μην είναι προκαθορισμένο αλλά όσο μπορείς μέσα σε ένα συγκεκριμένο εύρος πχ απο 20 έως 200 λέω τυχαία τώρα) 

 

αυτό σου δίνει τα παραπάνω χρήματα αλλά απο την άλλη είναι μεγαλύτερος βραχνάς. 

 

και τα δύο πάντως ειναι πανεύκολα αλλά δίνουν και λίγα (πχ ναι εγώ πήρα 15.000 αλλα συνολικά ο πατέρας μου θα έδωσε περίπου καμια 12.000-13.000 όλα αυτά τα χρόνια αν και δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό) 

 

και μετά πάμε στις πιο "σοβαρές" επενδύσεις που ειναι το ίδιο πράγμα με το απο πάνω αλλά θα πρέπει να ανοίξεις μια οικονομική εφημερίδα μια στο τόσο να μάθεις ονόματα καταστάσεις κτλ να πας σε κάποιο επενδυτικό γραφείο και να κάνετε ένα συμβόλαιο προμελετημένο για την δική σου περίπτωση που μπορεί να ειναι σχετικά ασφαλές (blue chips ) που σημαίνει δύσκολα χάνεις λεφτά παίρνεις όμως καλύτερα έσοδα ή πιο ακραίο πχ  venture capital έχεις ακόμη καλύτερα κέρδη αλλά ρισκάρεις περισσότερο. 

 

Ονόματα σχεδιαγράμματα χαρτουρα διαφορετική διαφορετικά πρόσωπα διαφορετικά κτίρια αλλά η ουσία απο πίσω ειναι η ίδια. 

 

Πας κάπου και τους λες "τοσα δίνω πόσα θες" και σου λένε "τοσα" και συμφωνείται 

Απολά ενδέχεται το "τόσα" να μην είναι εγγυημένο (πχ χρηματιστήριο) οπότε θα πρέπει να αποφασίσεις αν αξίζει τον κόπο. 

 

Βάζεις λεφτά δηλδή και αυτά τα λεφτά ενώνονται με τα λεφτά άλλων και διοχετεύονται σε έναν συγκεκριμένο μηχανισμό και στο τέλος του έτους παράγεται κέρδος ή ζημία. 

 

Πχ Βάζεις λεφτά στην τράπεζα σε λογαριασμό CD όλοι αυτοί οι λογαριασμοί διοχετεύονται σε blue chips (πχ ομόλογα ΗΠΑ) και στο τέλος ειναι πιο πιθανό να πάρεις κέρδος αλλά αρκετά μικρό παρα ζημία (ή μπορεί και εγγυημένα να μην έχεις ζημία ) 

 

άλλο πχ βάζεις τα λεφτά σου σε diversified portfolio σε κάποια επενδυτική εταιρία διοχετεύονται αυτά τα λεφτά μαζί με άλλα στην TESLA στην Apple και μπύρα alfa στον χρυσό αλλά και στα bitcoins :P και στο τέλος του χρόνου ειναι αρκετά πιθανό να πάρεις ένα μεγαλύτερο κέρδος αν και ο κίνδυνος για ζημία ειναι μεγαλύτερος αποτι πάνω

 

τρίτο πχ βάζεις τα λεφτα σου σε έναν venture capital fund αυτοί διοχετεύουν τα δικά σου και των άλλων για να δανείσουν κόσμο να αγοράσει ακίνητα πχ στις Μπαχάμες αγοράζει ο κόσμος ακίνητα στις Μπαχάμες βγάζετε αρκετά μεγάλο κέρδος αλλά αν ξαφνικά οι Μπαχάμες έχουν πόλεμο ή κάποια άλλη κρίση ενδέχεται να έχεις ζημίες (πάλι εξαρτάται απο το συμβόλαιο κτλ) 

 

Όπως βλέπεις η βασική λογική ειναι η ίδια υπόσχεσαι σε μια ομάδα ανθρώπων (τράπεζες/εταιρίες/ ασφαλιστικές) κτλ ότι θα έχουν λαμβάνειν ρευστό σταθερά για τους σκοπούς τους

 

μαζεύουν αυτοί τέτοιες υποσχέσεις απο χιλιάδες άλλα άτομα σαν εσένα

 

συγκεντρώνεται ένα πηγαδάκι με χρήματα (fund)

 

και με αυτό "ποτίζεται" ένα χωράφι (μια ή περισσότερες ιδέες ή επιχειρήσεις ή συναλλαγματικά αγαθά πχ χρυσός πετρέλαιο κτλ) 

 

και απο τους καρπούς παίρνεις ένα μερίδιο...

 

Όλα τα υπόλοιπα (για το πόσο θα δίνεις για πόσο κάτω απο πιες συνθήκες αν υπάρχει έξοδος κινδύνου πίσω πόρτα δυνατότητα να δώσεις και άλλα πόσο θα κερδίσεις πότε και πόσο εγγυημένο είναι κτλ) ειναι τα ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Εθνική Παιδων τι ειδες να δίνει και σου φάνηκε τέλειο? Εμένα μια βλακεία μου φαίνεται. 20% της μέσης μηνιαίας καταβολής με μέγιστο τα 200 ευρω ετησίως? Δηλαδή να δώσεις 12.000 και να πάρεις 200? Meh. Σιγά την απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ειναι σχετικα ασυμφορο, το εψαξα αλλα τελικα μαλλον θα το παρατησω.

Παρεπιπτωντος εχει η Πειραιως ενα προγραμμα, ρωτα να δεις αν σου κανει.

Ομως αποφασισα οτι ειναι καλυτερη επενδυση να αγορασω μια γκαρσονιερα και να την νοικιαζω και στο τελος

να παρω πισω το κεφαλαιο πουλωντας την, παρα να τα ακουμπαω σε τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Στις 4/8/2018 στις 12:42 ΠΜ, idomeneas7 είπε

Το Εθνική Παιδων τι ειδες να δίνει και σου φάνηκε τέλειο? Εμένα μια βλακεία μου φαίνεται. 20% της μέσης μηνιαίας καταβολής με μέγιστο τα 200 ευρω ετησίως? Δηλαδή να δώσεις 12.000 και να πάρεις 200? Meh. Σιγά την απόδοση.

Καλησπέρα σκέφτομαι και εγώ αυτό το πρόγραμμα... 83 € το μήνα θέλει όχι 1000 αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 05/12/2023 at 00:25, tselotrelo said:

Καλησπέρα σκέφτομαι και εγώ αυτό το πρόγραμμα... 83 € το μήνα θέλει όχι 1000 αυτο

το 83 ευρω το μηνα πως βγαινει? Λεει δίνει το 20% του μεσου ορου των μηνιαιων καταθεσεων.. και εγω καταλαβα 1000 ευρω το μηνα για να παρεις 200 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...