Προς το περιεχόμενο

FRITZ! Powerline 1240E WLAN Set


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... πολύ διαφήμιση σε fritz! και Devolo παίζει....

 

....ο γνώμη όμως του poulinou μετράει τα μάλα. Όντας απόλυτος γνωστης του αντικειμένου(φυσικά κ επαγγελματίας όπως είναι), την εμπιστεύομαι κ εγώ!

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, whoever81 said:

 

Τι Fritz! ρε έλεος. TP-Link guys.

εχω και tp link powerlines. την tp link την θεωρω value for money .ξερεις οτι θα παρεις κατι σε νορμαλ τιμη και θα ειναι αξιοπιστο.

1 hour ago, TechnoState said:

.... πολύ διαφήμιση σε fritz! και Devolo παίζει....

....

μακαρι να μπορουσα να βρω αρνητικα πραγματα για τα fritz(Avm) αλλα ειναι way μπροστα σε αυτα που φτιαχνουν βεβαια με την αναλογη τιμη. Δεν ειναι οτι δεν θα βρεις bug σε καποιο προιον αλλα ξερεις οτι παιρνεις ενα ωραιο Hardware.και εχοντας δοκιμασει fritz προιοντα απο εποχη isdn μπορω να πω οτι συνεχιζουν δυναμικα. ειχα εγκαταστησει πριν 14+ χρονια bluetooth isdn modem για 64αρα και 128 αρα isdn. και επαιζες "ασυρματα" με bluetooth dongle.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη αγνοουσα τα Fritz, αλλα μετα απο καιρο πηρα το 7490. Μπορει ο σχεδιασμος τους να φαινεται κατι απο 90’s αλλα στο hardware οντως ειναι σκυλια! Οσον αφορα για τα Tp link που αναφερθηκαν παραπανω θα ελεγα οτι ειναι μονο σπασιμο νευρων, εχοντας δοκιμασει μεχρι το 2600. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, txcellas said:

Εχει κάποιος την καλοσύνη να μας πει τι ακριβώς κάνει αυτό; Είναι σαν repeater? Έχει θύρα Ethernet?

εχω γραψει τι ειναι το Powerline.περναει δικτυο μεσα απο τα καλωδια του ρευματος.δηλαδη απο το ρουτερ με ethernet παει στο ενα powerline μετα περναει απο τα καλωδια του ρευματος και φτανει στο αλλο powerline και εκει ειτε παιρνεις με καλωδιο ειτε ασυρματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχω γραψει τι ειναι το Powerline.περναει δικτυο μεσα απο τα καλωδια του ρευματος.δηλαδη απο το ρουτερ με ethernet παει στο ενα powerline μετα περναει απο τα καλωδια του ρευματος και φτανει στο αλλο powerline και εκει ειτε παιρνεις με καλωδιο ειτε ασυρματα.

Απίστευτο! Έψαχνα σήμερα μια τέτοια συσκευή. Λες και από τα coockies το ήξερες και το ανέβασες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

εχω και tp link powerlines. την tp link την θεωρω value for money .ξερεις οτι θα παρεις κατι σε νορμαλ τιμη και θα ειναι αξιοπιστο.

μακαρι να μπορουσα να βρω αρνητικα πραγματα για τα fritz(Avm) αλλα ειναι way μπροστα σε αυτα που φτιαχνουν βεβαια με την αναλογη τιμη. Δεν ειναι οτι δεν θα βρεις bug σε καποιο προιον αλλα ξερεις οτι παιρνεις ενα ωραιο Hardware.και εχοντας δοκιμασει fritz προιοντα απο εποχη isdn μπορω να πω οτι συνεχιζουν δυναμικα. ειχα εγκαταστησει πριν 14+ χρονια bluetooth isdn modem για 64αρα και 128 αρα isdn. και επαιζες "ασυρματα" με bluetooth dongle.

....pouline, το ξέρω. Αν κ κάνω δουλειά μου με άλλη εταιρία, γιατί απλά έτυχε κ δεν το επέλεξα εγώ.... παντού διαβάζω τα καλύτερα για τα προϊόντα της fritz.

 

  Φυσικά κ όταν θα έρθει η ώρα για αντικατάσταση εξοπλισμού θα λειφθουν σοβαρά υπόψιν οι αναλυτικοί, κατατοπιστικότατοι οδηγοί/reviews σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα αυτό το κορυφαίο plc της tp-link

https://www.skroutz.gr/s/8757491/TP-LINK-TL-PA9020PKIT-v1.html

Είναι και αυτό mimo 2x2, κάνει 4 ταυτόχρονα connections και έχει bandwidth 80 mhz από 20, το κάθε κανάλι.

Συνδέεται σε αρκετά μέτρα απόσταση σε διαφορετικά δωμάτια με 900bits όταν ένα tplink 500ρι μου έβγαζε μόνο 80!

Επάνω έχω συνδέσει δύο gigabit.switches σε κάθε μεριά.

Αν θέλετε να το κάνετε και wifi repeater απλα συνδεστε πάνω του κάτι τέτοιο. Έχει 2 Ethernet οπότε πιθανών να μην χρειαστείτε switch.

Το καλό είναι ότι είναι pass through.

Παίζει απροβληματιστα εδώ και ένα χρόνο.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...