Προς το περιεχόμενο

Οι 9ης γενιάς επεξεργαστές Core της Intel ενδέχεται να κυκλοφορήσουν την 1η Οκτωβρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφοσον ερθουν σε σωστες τιμες και soldered θα παει να κλεψει οτι εχει φτιαξει η amd τα τελευταια 2 χρονια. Αρκει να εχει σωστες τιμες ολο το παιχνιδι εκει παιζεται. Ο 9900k παντως ειναι σε stock κατασταση πολυ πανω απο 2700x και φτανει ανετα των 1950x των 800 ευρω. Σκεφτειτε στα 5ghz all core τι θα γινεται. 

 

Screenshot_1.png

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, guy_threepwood είπε

Γιατί σε κάθε θέμα θα υπάρχουν άτομα που προσπαθούν να φανούν χιουμοριστες; 

Παίδες, δεν είστε αστείοι, κόψτε το. 

 

Γιατι σε καθε θεμα θα πρεπει να υπαρχουν ατομα που νομιζουν οτι ειναι κριτέςτων πάντων?

Παίδες δεν ειστε Θεοί, κόψτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nhzt είπε

Αδελφέ, επειδή κουράστηκα με το ιδιο βιολί κάθε φορά, οτι η Intel έτσι, η Intel αλλιώς, έχω να πω οτι, οταν δεν υπήρχε ανταγωνισμός, οι τιμές των Intel ηταν οκ, με την λογική ότι οι επιδόσεις ηταν πολυ μεγαλύτερες. Όταν άρχισε η AMD να πλησιάζει την Intel σε επιδόσεις, τότε άρχισε το πανηγύρι και ο κακός χαμός, οτι ως τώρα η Intel μας έπινε το αίμα και οτι βγάζει απο δω και πέρα ειναι μαρκετιες. 

οκ. ο καθένας όπως το βλέπει. 

Άρα παραδέχεσαι ότι λόγο ελλείψεις ανταγωνισμού η Intel είχε τέρμα θεού τις τιμές της και ότι πιάστηκε στον ύπνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Άρα παραδέχεσαι ότι λόγο ελλείψεις ανταγωνισμού η Intel είχε τέρμα θεού τις τιμές της και ότι πιάστηκε στον ύπνο...

Προφανως και το παραχετε ολοι ξερουν ποσο ειχε επαναπαυτει η intel μετα τους sandy που πρακτικα εβγαζε το ιδιο ακριβως προιον με ενα 5% πανω σε ipc καθε χρονο.

 

2600κ 4/8

7700κ 6 χρονια μετα 4/8 40-50% πανω σε ipc.

Το θεμα ειναι απο δω και περα τι κανει και αν μπορει να απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πάρε τον i9. Το όνομα σε χαλάει; Μήπως νομίζεις ότι αν σου έδινε  i7 8c/16t θα τον πλήρωνες λιγότερο από τον i9 όπως νομίζουν οι άλλοι παραπάνω;

Το θεμα δεν ειναι τι νομιζουμε αλλα οτι για μια ακομα φορα η ιντελ εκμεταλευεται τον ανταγωνισμο επειδη δυστυχως για μας δεν την εφτασε τελειως (gaming)ειναι κοντα ομως που θα παει  κ δινει στον καταναλωτη με το σταγονομετρο ακομα κ υψηλα τις τιμες στο καλο της προιον που σιγουρα θα ειναι υψηλη η τιμη του 9900κ κ μακαρι ν διαψευτω ..πραγμα που την κανει αντιπεθεστατη στα ματια μου..κ στο λεει αυτο ιντελακιας

2 ώρες πριν, Bspus είπε

Ειλικρινα απορω πως καποιοι παντα βρισκουν αφορμη να παραπονεθουν.

Μετα απο τοσα χρονια εχουμε ουσιαστικες βελτιωσεις στην intel σε δυο συνεχομενες γενιες (φυσικα λογω amd αλλα so what?)

Και μαλιστα οπως φαινεται σε λογικες τιμες αν ο πινακας λιγα ποστ πανω βγει αληθινος.

Τι παραπανω περιμενατε δηλαδη? 8c/16t με 200 ευρω?

Η intel παντα θα εχει ενα premium ειτε λογω ονοματος, ειτε λογω single thread που ακομα εχει την πρωτια.

Με 320 κ επιτελους η and να καταφερει ν ανεβασει ρολογια κ IPC πολυ κοντα στην ιντελ σε γενια-γενια κ οχι πισω μια-δυο γενιες εκει θα δουμε πραγματικα καλες τιμες πχ 2600 απο αμαζον παιζει κοντα 155 ευρω θα μας χαλουσε πχ ο 9700κ στα 220-250?

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

Το θεμα δεν ειναι τι νομιζουμε αλλα οτι για μια ακομα φορα η ιντελ εκμεταλευεται τον ανταγωνισμο επειδη δυστυχως για μας δεν την εφτασε τελειως (gaming)ειναι κοντα ομως που θα παει  κ δινει στον καταναλωτη με το σταγονομετρο ακομα κ υψηλα τις τιμες στο καλο της προιον που σιγουρα θα ειναι υψηλη η τιμη του 9900κ κ μακαρι ν διαψευτω ..πραγμα που την κανει αντιπεθεστατη στα ματια μου..κ στο λεει αυτο ιντελακιας

Με 320 κ επιτελους η and να καταφερει ν ανεβασει ρολογια κ IPC πολυ κοντα στην ιντελ σε γενια-γενια κ οχι πισω μια-δυο γενιες εκει θα δουμε πραγματικα καλες τιμες πχ 2600 απο αμαζον παιζει κοντα 155 ευρω θα μας χαλουσε πχ ο 9700κ στα 220-250?

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι λέω.

Απαντώ στο ότι δεν έχει ht ο i7/8c. Ειπα ότι εχει ο i9 σε τιμή ίδια που θα είχε είτε λεγόταν i9 είτε i7. Αυτό είπα. Τίποτα περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Το αν είναι ακριβός ή οτιδήποτε άλλο δεν αποτελούσε μέρος του διαλόγου μου με το παλληκάρι.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι λέω.

Απαντώ στο ότι δεν έχει ht ο i7/8c. Ειπα ότι εχει ο i9 σε τιμή ίδια που θα είχε είτε λεγόταν i9 είτε i7. Αυτό είπα. Τίποτα περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Το αν είναι ακριβός ή οτιδήποτε άλλο δεν αποτελούσε μέρος του διαλόγου μου με το παλληκάρι.

 

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι λέω.

Απαντώ στο ότι δεν έχει ht ο i7/8c. Ειπα ότι εχει ο i9 σε τιμή ίδια που θα είχε είτε λεγόταν i9 είτε i7. Αυτό είπα. Τίποτα περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Το αν είναι ακριβός ή οτιδήποτε άλλο δεν αποτελούσε μέρος του διαλόγου μου με το παλληκάρι.

κανενα προβλημα δεν διαφωνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@georgepppo, πραγματικά μιλάς πολύ άσχημα γενικά είτε έχεις δίκιο είτε έχεις άδικο. Δεν θα σου πω τώρα αν έχεις δίκιο ή όχι αλλά πραγματικά κάθε φορά που θα σε πετύχω σε μια "αντιπαράθεση", δεν χρησιμοποιείς και το καλύτερο λεξιλόγιο. Αν θες την συμβουλή μου, κρατά χαμηλότερους τόνους και καλύτερο λεξιλόγιο.

Δεν λέω όλοι ξεφεύγουμε (και εγώ φυσικά), αλλά έχω παρατηρήσει ότι "στολίζεις" κόσμο που δεν έχει τις ίδιες απόψεις με σένα. Και μάλιστα όταν έχουν εκφράσει την γνώμη τους κόσμια χωρίς να έχουν προσβάλει κανένα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και να βγαλει η Intel πια ,εχασε τα σκηπτρα. 🔇 Αν γυριζε και λιγο το κοινο θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα εδω περιμενουν ποτε θα βγαλει πια καλυτερο πουσαρισμενο  και η AMD πεταξε 32/64  .  3 χρονια 3 γενιες και καλα ΕΙΧΕ και εμπειρια ΕΙΧΕ και τεχνολογια ΕΙΧΕ και τα λεφτα μας. 😂 . Run Intel Run Run   .Για το μεγεθος της εχει παθει ΣΟΚ απο την AMD .Α μην ξεχασετε να παρετε και μητρικη καινουργια να φτανει το ρευμα .Οταν βγαλει τιποτα σημαντικο και δωσει και κανεναν επεξεργαστη της προκοπης στα 90 ευρω ας παρει ενα τηλεφωνο 📞.    Α΄ι΄  Εννια φορες το ιδιο

Επεξ/σία από busellatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, busellatos είπε

Οτι και να βγαλει η Intel πια ,εχασε τα σκηπτρα. Αν γυριζε και λιγο το κοινο θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα εδω περιμενουν ποτε θα βγαλει πια καλυτερο πουσαρισμενο  και η AMD πεταξε 32/64  .  3 χρονια 3 γενιες κατεστρεμενες εχει βγαλει. 😂  Run Intel Run Run

Έτσι είναι, η amd πήρε κεφάλι στα πολλά cores. Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία ενδιαφέρεται για το performance σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν από την φύση τους λίγα cores. Αν πάρει και εκεί πρωτιά τοτε θα γίνει και αυτό που λες, δηλαδή να γυρίσει και το κοινό.

Μακάρι δηλαδή. Εγώ με Intel και Nvidia έχω ξενερώσει με το πόσο εκμεταλλεύτηκαν την θέση τους όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά τώρα η amd φαίνεται να τις βάζει στην θέση τους και τις δύο. Δεν είναι εύκολο να κερδίζεις 2 κολοσσούς.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, roybatty είπε

Hyperthreading = speculative execution = spectre. Πονάει χέρι-κόβει χέρι.

Που το διάβασες αυτό; Το speculative  execution έχει να κάνει με το branch prediction και όχι με το hyper threading. Εξάλλου το ht έφυγε από τον i7 και πήγε στον i9 και δεν κοπηκε, όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Έτσι είναι, η amd πήρε κεφάλι στα πολλά cores. Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία ενδιαφέρεται για το performance σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν από την φύση τους λίγα cores. Αν πάρει και εκεί πρωτιά τοτε θα γίνει και αυτό που λες, δηλαδή να γυρίσει και το κοινό.

Μακάρι δηλαδή. Εγώ με Intel και Nvidia έχω ξενερώσει με το πόσο εκμεταλλεύτηκαν την θέση τους όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά τώρα η amd φαίνεται να τις βάζει στην θέση τους και τις δύο. Δεν είναι εύκολο να κερδίζεις 2 κολοσσούς.

Ναι σε multicore δεν υπαρχει προγραμμα γραμμενο γιατι ΑΥΤΗ τα ελεγχε τα πραγματα...Ουτε μετροπρογραμμα δεν αφηναναν να βγει ,ουτε παιχνιδι  multicore . Κατηγορησε οτι ειναι κολλημενα dies , ειπε οτι σε παιχνιδια 1core ειναι αργοι οι επεξεργαστες.   Εχει κολλησει μια 10 ετια ολη η τεχνολογια για χαρη της. Η ΑΛΛΗ Η ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ ΟΥΤΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΛΑΚΑ !!!!     . Τα κινητα ηταν πιο γρηγορα σε γραφικα και ισχυ και η INTEL ΕΚΕΙ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ ....MONOCORE SIGLE PERFORMACE ΤΟ  2018 ΜΕ 30 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΟΙΚΤΑ !!!    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Άρα παραδέχεσαι ότι λόγο ελλείψεις ανταγωνισμού η Intel είχε τέρμα θεού τις τιμές της και ότι πιάστηκε στον ύπνο...

Ξαναδιάβασέ το... δεν είπα ότι τιμές ήταν στον Θεό, είπα οι τιμές ήταν οκ.

Απλά δεν μπορώ αυτή την γκρίνια καθε λίγο για το αίμα που έπινε η Intel .Εσένα μπορεί να σ ενδιαφέρει, αλλά κάποιους άλλους δεν τους ενδιαφέρει.

Για τις τιμές των gpu της AMD που είναι στον Θεό δεν μιλάει κανένας, η Intel μας πείραξε.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, busellatos είπε

Ναι σε multicore δεν υπαρχει προγραμμα γραμμενο γιατι ΑΥΤΗ τα ελεγχε τα πραγματα...Ουτε μετροπρογραμμα δεν αφηναναν να βγει ,ουτε παιχνιδι  multicore . Κατηγορησε οτι ειναι κολλημενα dies , ειπε οτι σε παιχνιδια 1core ειναι αργοι οι επεξεργαστες.   Εχει κολλησει μια 10 ετια ολη η τεχνολογια για χαρη της. Η ΑΛΛΗ Η ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ ΟΥΤΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΛΑΚΑ !!!!     . Τα κινητα ηταν πιο γρηγορα σε γραφικα και ισχυ και η INTEL ΕΚΕΙ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ ....MONOCORE SIGLE PERFORMACE ΤΟ  2018 ΜΕ 30 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΟΙΚΤΑ !!!    

Κοίτα υπάρχουν και προγραμματιστικές δυσκολίες. Δεν είναι εύκολο να κάνεις τα πάντα να τρέχουν παράλληλα. Αναγκάστηκα κάποια αλγόριθμοι και κάποιες διαδικασίες περιμένουν αποτελέσματα από προηγούμενες πραξεις.

Ούτε μπορείς να κάνεις συνέχεια το παραμικρο optimize για πολλά cores. Μην συγκρίνεις generic CPUs με τις gpus που τα task που εχουν είναι κατάλληλα για χιλιάδες threads.

Αναγκαστικά πάντα θα θες και single core performance. Έτσι και αλλιώς το καλό single core performance σου αυξάνει και το multicore.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...