Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ταινίας σε ήχο ή εικόνα


Archilleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είναι προτιμοτερο να επιλεξουμε... 

Μια ταινια με καλυτερη ποιοτητα εικονας και 16μπιτο bit depth ή μια ταινια με χαμηλοτερο bitrate και 24μπιτο ηχο;

Ξερω οτι παιζει ρολο σε ποιο μεσο θα προβληθει, αλλα αν υπηρχε χωρος μονο για μια, ποια θα ηταν προτιμοτερο να επιλεξουμε για την συλλογη μας;; 

Thnx! 

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανουσια ερώτηση προς το κοινό, γιατί το δικό σου μάτι και αυτί ειναι που θα το καθορίσουν, οχι η γνώμη του εκάστοτε. 

Επισης το μεσο προβολής (εικονα/ήχος), ο αλγοριθμος συμπιεσης και το ειδος της ταινίας (γραφικά/φωτεινή/σκοτεινη/εφε/γρηγορες κινησεις, κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Ανουσια ερώτηση προς το κοινό, γιατί το δικό σου μάτι και αυτί ειναι που θα το καθορίσουν, οχι η γνώμη του εκάστοτε. 

Ναι, σιγουρα, αλλα αν το παρουμε με μια μεση ικανοτητα ορασης και ακοης ενος ανθρωπου... Νταξει δεν θα αναλυσουμε και τα παντα γυρω απο την προβολη μιας ταινιας, αλλα σε γενικες γραμμες σαφως ρωταω, που στους περισσοτερους θα "ταιριαζε".

5 λεπτά πριν, isay είπε

Επισης το μεσο προβολής (εικονα/ήχος), ο αλγοριθμος συμπιεσης και το ειδος της ταινίας (γραφικά/φωτεινή/σκοτεινη/εφε/γρηγορες κινησεις, κλπ κλπ)

Το εγραψα στο 1ο ποστ, οτι δεν μετραμε το μεσο προβολης (ας πουμε οτι ειναι μια συμβατικη σε FullHD 32" ή 42"), αλγοριθμος συμπιεσης, ο συνηθισμενος χ264 για 1080p., το ειδος της ταινιας, ας πουμε μια τρομου ειτε remastered ειτε blueray remux.

Βασικα απο αυτες που βρισκονται. Δεν θα ψαξω να δω ποια εχει καλη φωτηνοτητα, γραφικα κτλ. Απλα ρωταω αυτο--> Βρισκεις 2 ταινιες αναμεσα σε αυτα που προανεφερα, μεταξυ αυτων, ποια ειναι προτιμοτερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι η κοινη λογική απαντα.

Αν μου αρέσουν και οι δυο, κρατώ αυτη που πιάνει το λιγοτερο χώρο, εκτός αν δεν εχεις προβλημα χώρου οποτε πάς καρφωτα στη μεγαλύτερη

Επισης η εικόνα αναμεσα σε 32-42 μπορει να αλλαξει ριζικά στο μάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Archilleo said:

Ναι, σιγουρα, αλλα αν το παρουμε με μια μεση ικανοτητα ορασης και ακοης ενος ανθρωπου...

...τότε δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχωρίσει έναν 16μπιτο από έναν 24μπιτο ήχο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, isay είπε

Και πάλι η κοινη λογική απαντα.

Αν μου αρέσουν και οι δυο, κρατώ αυτη που πιάνει το λιγοτερο χώρο, εκτός αν δεν εχεις προβλημα χώρου οποτε πάς καρφωτα στη μεγαλύτερη

Επισης η εικόνα αναμεσα σε 32-42 μπορει να αλλαξει ριζικά στο μάτι. 

Ναι ρε, αλλα επειδη δεν γινεται καθε φορα να κατεβαζω για το μεσο προβολης την καταλληλη για τις απαιτησεις των μεσων, πρεπει να εχω στον δισκο μου μια που να ειναι οκ στην συμπιεση, οπως μια των 10 γιγα με 10μεγαμπιτ και 1080p. 

Οσο για τον χωρο μια με μεγαλυτερο μπιτρειτ στην εικονα πιανουν περισσοτερο χωρο απο μια με ηχο στα 24μπιτ. Παντως το μεγεθος δεν με πειραζει καθολου. Αν η ποιοτητα ειναι καλη, το μεγεθος δεν με νοιαζει καθολου. Αν μπορουσα να τις εχω ολες REMUX, θα το εκανα... (~60max για 1080 🤣). Αρα επιλεγω μεγαλυτερη σε bitrate εικονας με 16μπιτο ηχο. Βασικα, οι ταινιες τρομου και φαντασιας πρεπει να εχουν καλο-ικανοποιητικο ηχο για να γουσταρεις...😉

17 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

...τότε δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχωρίσει έναν 16μπιτο από έναν 24μπιτο ήχο. 

Εκτος αν ειναι ο τελευταιος Νιντζα της Ιαπωνιας που εχει εκπαιδευτει να ακουει και μια καρφιτσα που πεφτει σε διπλανο δωματιο. χαχαχα!

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Manuel είπε

Μα καλά, δεν κάναμε αυτή τη συζήτηση πριν μερικούς μήνες; Με άλλον ήταν;

Ναι την καναμε, αλλα ηθελα να ξαναρωτησω να δω και αλλους τι θα πουνε... Νταξει, ξερω παντα επιλεγουμε καλυτερη εικονα. Θυμαμαι που το ειχες πει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη καλύτερη εικόνα; Θεοί φυλάξοι....και τι την έχουμε την φαντασία μας; για μόστρα; 

Η καλύτερη εικόνα είναι αυτή που βλέπει το μυαλό σου, όχι τα μάτια σου 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theobabis είπε

Τη καλύτερη εικόνα; Θεοί φυλάξοι....και τι την έχουμε την φαντασία μας; για μόστρα; 

Η καλύτερη εικόνα είναι αυτή που βλέπει το μυαλό σου, όχι τα μάτια σου 😉

και σε μερικες ταινιες που εχει μονο λογια και κανα jump scare δεν χρεειαζεται 24μπιτος... σωστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ανθρωπε, τοσες φορες που χεις ρωτησει και εχεις σπαταλησει χρονο να διαβαζεις και να γραφεις, θα ειχες κατεβασει το ασυμπιεστο bluray και θα ειχες και τις 2 ποιοτητες στο τερμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2018 στις 11:47 ΜΜ, Ntinaras είπε

Ρε ανθρωπε, τοσες φορες που χεις ρωτησει και εχεις σπαταλησει χρονο να διαβαζεις και να γραφεις, θα ειχες κατεβασει το ασυμπιεστο bluray και θα ειχες και τις 2 ποιοτητες στο τερμα.

Εχω κατεβασει αρκετες REMUX ...και συνεχιζω να κατεβαζω αργα, λογω χαμηλης ταχυτητας.

Ρωτησα για τις ταινιες που δεν βρισκω σε ασυμπιεστη μορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Archilleo είπε

Εχω κατεβασει αρκετες REMUX ...και συνεχιζω να κατεβαζω αργα, λογω χαμηλης ταχυτητας.

Ρωτησα για τις ταινιες που δεν βρισκω σε ασυμπιεστη μορφη.

συνηθως ο ηχος ειναι ατοφιος τις περισσοτερες φορες, την εικονα συμπιεζουν περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2018 στις 10:47 ΠΜ, Archilleo είπε

Τι είναι προτιμοτερο να επιλεξουμε... 

Μια ταινια με καλυτερη ποιοτητα εικονας και 16μπιτο bit depth ή μια ταινια με χαμηλοτερο bitrate και 24μπιτο ηχο;

Ξερω οτι παιζει ρολο σε ποιο μεσο θα προβληθει, αλλα αν υπηρχε χωρος μονο για μια, ποια θα ηταν προτιμοτερο να επιλεξουμε για την συλλογη μας;; 

Thnx! 

 

Έχει να κάνει με τον άνθρωπο, το είδος της ταινίας και το σύστημα ήχου που χρησιμοποιείς. Επειδή εγώ είμαι λίγο ψυχάκιας με τον ήχο, αν πρόκειται να δω μια φαντασμαγορική ταινία τύπου LotR ή Star Wars ή δράσης τύπου Heat, θέλω οπωσδήποτε ο ήχος να είναι DTS (άμα είναι DTS-HD η Dolby TrueHD ακόμα καλύτερα) και με όσο μεγαλύτερο bitrate γίνεται ώστε να αξιοποιήσω τα 7.1 ηχεία του υπολογιστή στο μέγιστο. Προσωπικά, ο ήχος σε αυτές τις ταινίες με ενθουσιάζει περισσότερο από την εικόνα. Θα προτιμούσα να κατεβάσω ένα Bluray Rip των 15GB με TrueHD ήχο παρά ένα Bluray Rip των 15GB με ήχο DTS 1.5mb/s. (αν και αυτές τις ταινίες τις βλέπω πάντα σε Remux). Αν πρόκειται να δω όμως μια κοινωνική ταινία σε φλασάκι στη τηλεόραση ή μια ταινία που δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο ηχητικά, βολεύομαι και με συμπιέσεις 192 kbps. Να δεις πχ το Πράσινο Μίλι σε TrueHD δεν αξίζει τον κόπο. Καλύτερα να εστιάσεις στην εικόνα. Όπως κρίμα είναι να δεις τo Τhe Force Awakens σε AC3 512 kbps.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...